USD 26.76
EUR 28.75

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №121 квітня — 7 апреля 2017

Влада

Внутрішня політика

Валентина Самар Полювання на мисливців Що не кажіть, а наші можновладці таки навчилися воювати гібридно. Правда, не з ворогом-агресором — тут, за поодинокими винятками, поразки без бою. На відміну від путінського "жінки і діти попереду військових" у нашому випадку військових поставили попереду цивільних — "фронтовиків" і порошенківців, які запустили спецоперацію зі зриву другої хвилі е-декларування та нейтралізації антикорупціонерів.  А. Котляр, Ю. Самаєва, Тренди похилого віку. Про що кричить і мовчить річний... Після підвищення мінімальної заробітної плати вдвічі суми виплат, представлені в звіті Пенсійного фонду, почали без перебільшення лякати. Прірва між бідними працездатними та злиденними пенсіонерами перетворилася на Великий каньйон. Оксана Сироїд Сміття несвободи В Україні немає громади і міського голови, які були б застраховані від сміттєвого шантажу. Нині кожен міський голова окремо і всі разом мовчать, бо бояться опинитися в такому самому становищі. Однак що довше вони боятимуться підтримувати одне одного, то більша ймовірність, що прийдуть по наступного.  Сергій Немирич Все просто Ключова і погано продумана та осмислена суспільством проблема української держави — катастрофічний брак легітимності будь-якої з влад, що зміняли одна одну 25 років. Саме недостатня легітимність, успадкована від радянських часів і творчо посилена за чверть сторіччя, є причиною багатьох зол і родових травм. Тетяна Острікова Служба фінансових розслідувань: кому служитиме? Останнім часом чую від різних (як чинних, так і колишніх працівників податкової міліціі, УБОЗу, УБЕЗу, інших "вельми ефективних" поборників інтересів державного бюджету) розмови про те, що вони вже бачать себе в штаті нової Служби фінансових розслідувань (фінансової поліції) і звісно ж на керівних посадах. Станіслав Васін Кримськими тропами? Кожному відомо, що більше додаєш зусиль, аби вибратися з болота, то сильніше в ньому грузнеш. "ДНР" часто порівнюють із болотом, але мало хто помічає, що загрузнути в ньому допомагає саме українська влада. У результаті всі проблеми, які Київ намагається створити "ЛДНР", обертаються лише більшою інтеграцією місцевих у систему. Андрій Капустін Куплю кайдани дистанційні. Дорого У обкатаній українській схемі боротьби з корупцією — хабар–арешт–СІЗО–вихід під заставу з повним або частковим домашнім арештом — є одна маленька, але дуже слабка ланка. А саме — дистанційні кайдани. Ігор Маскалевич Westinghouse: банкрутство на позитиві? Повідомлення Westinghouse Electric Company про банкрутство витримане просто в суперпозитивному тоні. Якщо коротко, то нічого жахливого не станеться. Процедура банкрутства передбачатиме не закриття виробництва, а санацію компанії з її реорганізацією. Westinghouse реально є найбільшим у світі постачальником (тією чи іншою часткою) палива для легководних реакторів, забезпечуючи 145 атомних станцій по всьому світу.

Міжнародна політика

Олексій Коваль Brexit запущено! Чи сумуватиме ЄС за Британією? 29 березня 2017 року у Брюсселі отримали офіційного листа на шести сторінках від прем`єр-міністра Великої Британії Терези Мей на ім`я голови Європейської Ради Дональда Туска про те, що Британія офіційно розпочинає процес виходу з Європейського Союзу згідно зі ст. 50 Лісабонського договору ЄС.  Костянтин Федоренко Болгарія: далі — разом із правими? 26 березня у Болгарії відбулися дострокові парламентські вибори. Як і очікувалося, перше місце на них посіла проєвропейська правоцентристська партія ГЕРБ під керівництвом Бойко Борисова, виконувача обов`язків прем`єр-міністра. Власне, Борисов був до цього повноцінним очільником уряду з листопада 2014-го до листопада 2016-го.  Віктор Каспрук Як далеко може зайти зближення Ірану й Росії? Росія, в якої залишилося небагато союзників на міжнародній арені, намагається створити "російсько-іранський тандем". Наскільки далеко може зайти це політичне зближення, залежатиме від того, наскільки довго Росія й Іран будуть здатні знаходити взаємні компроміси, а їхні спільні інтереси не входитимуть у протиріччя. Тому навряд чи це зближення може бути тривалим. Ігор Ілляш (Мінськ) Лукашенко топить білоруські протести в репресіях Затримання й побиття сотень людей, кримінальна справа про міфічну бойову організацію, арешти лідерів опозиції, внутрішні війська й спецтехніка в Мінську — ось далеко не повний перелік дій білоруської влади, спрямованих на придушення протестів проти "податку на дармоїдів". Однак повністю придушити протестну активність білорусів Олександрові Лукашенку поки що не вдається. 

Гроші

Енергоринок

Алла Єрьоменко Юлія Ковалів: "Для завершення реформи ринку газу потрібно... Голова наглядової ради НАК "Нафтогаз України" і голова офісу Національної інвестиційної ради Юлія Ковалів — про перший рік реформи корпоративного управління в компанії, роль наглядової ради, зміни, що незабаром чекають на НР і правління НАКу, про "Укргазвидобування" і "Укртрансгаз", створення нового оператора, а також про роботу офісу Національної інвестиційної ради. Артем Куюн Дракон, який затаївся Трансформація роздрібного акцизу з нафтопродуктів, здійснена на початку 2017 р., була покликана, серед іншого, оздоровити ринок нафтопродуктів, де процвітали багатогранні схеми втечі від податків. За результатами першого кварталу можна констатувати значне ослаблення позицій тіньового сектора, однак масового відходу "підпарканників" не спостерігається. Сергій Корсунський Як зупинити "Північний потік-2": політика проти економіки Плани "Газпрому" щодо створення фінансового й політичного інструменту тиску на Україну через енергетичний сектор були, слід думати, розроблені на початку 2000-х і схвалені на найвищих поверхах кремлівських веж. Уже тоді з Москви пролунали перші звинувачення в "старості", "зношеності" і "неефективності" української газотранспортної системи, які надалі переросли в більш "кримінальні" обвинувачення в крадіжці газу.

Бізнес

Артур Федорчук Одні платять, а іншим просто списують. Податковий борг... Борги українців з податків перед держбюджетом з 2014 по 2016 рр. зросли в 3,8 разу і на початок цього року становили рекордну суму в 59 млрд грн. Про це повідомило управління інформаційної політики Рахункової палати України (РПУ), посилаючись на звіт про результати аудиту ефективності стягнення податкового боргу. Дмитро Овчаренко Коридор стимулюючого оподаткування. Завдання мінімум... Україна відома в світі своєю IТ-галуззю. Сьогодні галузь тримається виключно завдяки системі приватного підприємництва і прив`язаного до неї єдиного податку. Якщо нам вдасться зберегти цю систему, тоді є шанс отримати на виході стабільне зростання і навіть прискорення розвитку IT. Вадим Башта Столичний ринок нерухомості: "грошей немає, але ви... На ринок нерухомості Києва сьогодні впливають різновекторні чинники. З одного боку, ситуація в економіці не вселяє жодного оптимізму. З іншого боку, життя триває, вирішувати житлові проблеми якось треба, а для тих, у кого "квартирне питання" не стоїть гостро, і кошти дозволяють, завжди є привід замислитися про інвестиційну нерухомість.

Культура

К. Константинова, Д. Левицький, Місяць до Євробачення-2017: бюджети і карети, Джамала... До неофіційного відкриття конкурсу Євробачення-2017 у Києві залишається рівно місяць.   Щоб розібратися, що, де, коли й з ким відбувається навколо і напередодні Євробачення в українській столиці — "компас" DT.UA — на допомогу мандрівникам і туристам. Константин Родик Піднята цілина: український ретродетектив Якби існував спідометр на вимірювання швидкості професійного зростання літераторів, то він би нині вказував на позначку "Владислав Івченко". За п`ять років цей сумський журналіст, що забавлявся веселими вигадками у кунсткамері недавньої української міфології, перетворився на майстра "жанрового фристайлу" (за означенням А.Кокотюхи; Буквоїд, 25.05.2015). Катерина Константинова Син Квітки Цісик вивчає українську мову У Національній опері України 4 квітня відбудеться музичне дійство "Незабутня Квітка", присвячене американській співачці з українським серцем Квітці Цісик. Квітка Цісик давно стала символом української культури. Вона відійшла в інший світ 29 березня 1998 року (їй було лише 44). Але голос співачки назавжди полонив Америку та Україну.  "Процес" Олега Сенцова У квітні на екрани кінотеатрів виходить документальний фільм Аскольда Курова "Процес" про українського режисера Олега Сенцова, який перебуває в ув`язненні на території РФ. Частину зборів від продажу квитків буде перераховано сім`ї Сенцова. Леся Ільєнко "Тоска" з коханням обнялася Відразу кілька прем`єрних вистав "Флоріії Тоски" презентує у квітні Національна опера України. 30 квітня головну партію в одній з найпопулярніших опер виконає Людмила Монастирська. Опера Джакомо Пуччіні — перлина світового оперного репертуару. Цей твір не сходить зі сцени найбільших театрів.

Історія

Роман Клочко Операція "Колонізація" Польське осадництво на західноукраїнських... 17 грудня 1920 року польський сейм ухвалив закон "Про надання землі солдатам Війська Польського". Таким чином польська влада вирішила виконати свою обіцянку, дану воякам кілька місяців тому, під час війни з більшовиками, коли Варшава опинилася під загрозою захоплення. Та тільки реалізовувати цю обіцянку уряд заходився на українських землях… Володимир Газін Стіна: безпека чи привид неподоланого минулого? Що робить сільський житель, коли сусід зі злим поглядом колючих очей кожної весни на одну, а то й дві лопати посуває свій огород у твій бік?.. Будує паркан. Набагато гірше, коли подібний норов мають деякі держави-сусіди. Геополітичним щастям природа наділила небагато країн (Австралія, Нова Зеландія, Велика Британія та ще кілька інших). У мові слово "стіна" одне з тих, які мають багато значень.

Сімейне коло

Юлія Дузь Дискримінація прав батька. Чому дитину залишають з... Коли чуєш слово "дискримінація", чомусь одразу асоціюєш його з правами жінок, а точніше, з їхньою відвічною боротьбою за визнання рівноправності з чоловіками. Але нещодавно досить гучно заявила про себе Громадська організація "Батько має право", що долучилася до протистояння судовій системі України, яка, вважають представники ГО, у сімейних справах найчастіше ухвалює рішення на користь матері. Катерина Гольцберг Бути хорошим, або Що скажуть люди? Сотні статей у різних журналах наставляють нас бути хорошими дружинами, чоловіками, матерями й господинями, а по суті навчають нас бути максимально  зручними  для інших. Бути здоровим егоїстом у нас не заведено, бо вічний наскальний напис нашого розуму завжди нагадає: "Подумай, друже, що скажуть люди!" Дар’Я Афоніна Прощення як подарунок собі Скривджений носить у душі камінь, який при нагоді хотів би пожбурити в кривдника. Однак той камінь стає насамперед інструментом помсти собі самому за невміння пробачати: зачаєні образи спричиняють серйозні захворювання, руйнуючи і душу, і тіло.

Соціум

Алла Котляр Інфіковані майбутнім Про те, що переживають окремі групи та суспільство в цілому; що, за всієї різниці наших позицій і відчуттів, ми передаємо нашим дітям, і як це зв`яжеться в майбутньому в рамках однієї країни, якщо вдасться зберегти її сьогодні, ми говорили із завкафедрою психіатрії, психотерапії і медичної психології НМАПО ім. П.Шупика, доктором медичних наук, професором Галиною Пилягіною. Алла Котляр Захоплені життям: історії успіху ветеранів АТО. Харків DT.UA продовжує серію публікацій "Захоплені життям. Історії успіху ветеранів АТО". Четвертий форум соціального проекту "Воїну — гідну працю" громадської організації "Центр зайнятості вільних людей", який допомагає ветеранам АТО знайти себе в мирному житті та реалізуватися, пройшов 23 березня в Харкові.  Олександр Шульга Українці і зброя: незнання, маніпуляції і страхи Питання зброї загалом, її цивільного обігу й застосування всі роки незалежності було одним з безлічі законодавчо неврегульованих. Прямі наслідки Євромайдану й зміни влади, анексія Криму, а потім і початок АТО як ніколи актуалізували це питання не тільки для профільних громадських організацій, численних мисливців і спортсменів-стрільців, а й для решти суспільства.