USD 26.76
EUR 28.75

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №1415 квітня — 21 апреля 2017

Влада

Внутрішня політика

Олександр Макаров Інструкція з виживання Час би вже зрозуміти, що, практично, кожне інституційне рішення, спрямоване на зміни, має різні наслідки, які треба розуміти, визнавати й чесно про них говорити. За все, навіть найбільш розпрекрасне, треба платити, а реформи тільки тоді мають стійке майбутнє, коли ми отримуємо більше, ніж втрачаємо. Хай не зразу отримуємо, але в досяжному майбутньому.  Ніна Перстньова У Затоці затишшя. Чи надовго? Війна за владу в Затоці стихла. Правда, чи надовго, не скаже, мабуть, ніхто. На сьогодні вона в руках у представників старої влади в особі секретаря селищної ради Галини Барановської. Воювати є за що. Як запевняють обізнані люди, курортний сезон може приносити хазяям узбережжя до 1,5 млн дол. Та й більш ніж півторарічна війна за контроль над морським узбережжям це підтверджує.  Ірина Ромалійська Мер Харкова Геннадій Кернес: "Янукович не повинен був... На прикладі харківського міського голови Геннадія Кернеса ми можемо переконатися, що в політиці здатні себе реалізувати найрізноманітніші люди. Кернес — впливовий політичний гравець, хоч ти як до нього стався. Саме тому ми вирішили, що буде досить цікаво ознайомити читача DT.UA з його оцінкою деяких подій сьогодення та недавнього минулого. А. Котляр, Ю. Самаєва, Андрій РЕВА: "Мінсоцполітики постійно за все відповідає" З міністром соціальної політики ми хотіли поговорити ще два тижні тому — про больові точки звіту Пенсійного фонду. Але не склалося. Значно ширше інтерв`ю сталося 11 квітня — того дня, коли депутат від Опоблоку Ю.Павленко зареєстрував у Верховній Раді під №6345 проект постанови "Про звільнення Реви А.О. з посади міністра соціальної політики України". Валентина Самар НАЗК. Зміна "смотрящих"? У вівторок Кабінет міністрів вніс до Верховної Ради проект змін до закону "Про запобігання корупції" (проект 6335) з метою вдосконалення порядку організації роботи Національного агентства з питань запобігання корупції. Але коли і в якому вигляді його буде ухвалено — прогнозів не маємо. Руслан РАДЕЦЬКИЙ, заступник голови НАЗК, обраний за квотою президента, який, за розподілом повноважень, відповідає за перевірку е-декларацій, погодився відповісти на запитання DT.UA.

Міжнародна політика

А. Умланд, А. Шеховцов, Зарано розслаблятися: Парламентські вибори в Австрії... Відносна поразка правих популістських сил на президентських виборах в Австрії в другій половині 2016 року і на нідерландських парламентських виборах на початку 2017-го обнадіюють європейський проект. Ці та інші події в ЄС, звісно, підбадьорюють, та чи не найбільш ризиковані для єдності ЄС австрійські парламентські вибори рідко обговорюються на європейському рівні. Юлія Курнішова "Сирійський хід" у грі Трампа і Сі Цзіньпіна Головною подією минулого тижня мав стати саміт президента США Трампа і лідера КНР Сі Цзіньпіна. Але своїм рішенням покарати сирійського президента Башара Асада за хімічну атаку, випустивши по аеропорту Шайрат більш як півсотні ракет "Томагавк", Трамп перетягнув усю увагу на себе. Віктор Константинов Brexit: чи є загроза єдності Великої Британії? Торішній референдум щодо членства Великої Британії в ЄС по праву претендує на роль однієї з головних загальноєвропейських подій останнього часу. Наслідки Brexit даватимуться взнаки в різних сферах громадського життя Британських островів і всієї Європи ще довгі роки. Не стануть винятком і відносини Лондона зі своїми регіонами.  Сергій Корсунський Чому потрібна реформа Дипломатичної академії України Реформи, про яку б сферу ми не говорили, — річ незручна й часом неприємна, для декого — дуже противна. А коли йдеться про міжнародні відносини, ситуація погіршується ще й тим, що дипломатія — сфера доволі консервативна і спирається на традиції.  Віталій Федянін Томагавк для Путіна Росія розпочала військову інтервенцію в Сирію, маючи в голові глобальні плани. Завдяки сирійській авантюрі росіяни хотіли отримати можливість креслити кордони. Вони спали і бачили себе з олівцем над мапою світу за приємним процесом визначення своїх зон впливу. І так би, певно, й тривало це марево, якби американські "томагавки" не привели Кремль до тями.

Гроші

Енергоринок

Алла Єрьоменко Що зможе протиставити "Північному потоку-2" "римська... 10 квітня у Римі повноважні представники НАК "Нафтогаз України", ПАТ "Укртрансгаз", Snam S.p.A. (Італія) та Eustream a.s. (Словаччина) підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо спільної оцінки можливостей співпраці у використанні та розвитку газотранспортної системи України. Незважаючи на рамковий характер угоди, вона відразу викликала неабиякий інтерес. Насамперед у представників російського "Газпрому". Алла Єрьоменко Приречені на ринок електроенергії Після двох років підготовки та палких суперечок до останньої секунди Верховна Рада 13 квітня 2017 р. прийняла в другому читанні й у цілому законопроект "Про ринок електричної енергії України". Через два роки положення цього закону почнуть набувати чинності. Плюс ще рік поетапного перехідного періоду. С. Куюн, Є. Мочалов, Дрімаючий бронепоїзд Морські порти України хоч і не відіграють великої ролі в забезпеченні ринку нафтопродуктами, але мають стратегічне значення. Це той самий бронепоїзд, що стоїть на запасній колії. Зазвичай поставки по воді програють за ціною сухопутним, але саме вони рятують ринок, коли на північних і східних кордонах починаються проблеми.

Бізнес

Надія Гоцуєнко Маршрутки, тарифи, шини... Гучний сигнал: акція протесту... Вражаюча картинка — будівля Київської облдержадміністрації та ЦВК, взята "в облогу" приміськими маршрутками, — не тільки розбурхала киян та гостей столиці, а й побувала на сторінках, практично, всіх інформаційних агентств. Гучний скандал із маршрутниками виник не вчора й не нізвідки. Причини накопичувалися. Сергій Следзь Конкретні аргументи для іноземного інвестора. Замість... Нині економічні експерти і чиновники сходяться на думці, що українська економіка нарешті минула фазу економічного піке і стабілізувалася.  Водночас усі розуміють, що спад 2013—2015 рр. відкинув нас далеко назад, навіть порівняно з сусідніми країнами. І, по суті, чи не єдиний шанс вирватися з економічної прірви може дати прискорене зростання, яке неможливе без залучення іноземних інвестицій та нарощування експорту. Роман Якель Аукціонні торги втрачають своє значення. У 2016 р.,... Ринок деревини в Україні в багатьох сегментах непрозорий і напівпрозорий. Отож давно назрів закон про ринок деревини, який би унеможливив експорт лісу кругляка, розширив доступ малих і середніх деревообробних підприємств до сировини, стимулював внутрішній ринок деревини, дав робочі місця і податки до місцевих бюджетів.

Людина

Освіта

Оксана Онищенко Вибір чи перебір? Чи повинні елітні школи відбирати... Про процедуру вступу до престижних шкіл сказано вже досить багато — що і як має відбуватися, які документи подавати. Але насправді і батьки, і діти досі абсолютно беззахисні перед відшліфованою роками системою відбору. Бо всі питання вступу зосереджені в руках того, хто його проводить, —школи.  Михайло Девдера Мертві бджоли… Оновленню шкільних програм із української... Про політичну вагу мовних проблем в Україні говорити зайве. Хочеться підкреслити інше: шкільне навчання української мови за 29 років (з часу прийняття Закону про мови в УРСР, тобто з моменту проголошення державності української мови в Україні і появи реальних можливостей для утвердження її на відповідних статусові позиціях) абсолютно не змінило своєї суті й не виконує тієї ролі, яку йому належить виконувати. Надія Варгола Курс, який може змінити життя Ми часто зустрічаємо людей, які забобонно стукають по дереву чи схрещують пальці, щоб відвернути погану подію. Але чому люди роблять саме це? Чи є зв`язок між IQ людини та її вірою в надприродні явища? Які психологічні прийоми використовують екстрасенси й ворожки, коли "передбачають" майбутнє?

Культура

Катерина Константинова Михайло Сидоржевський: "Частину майна Спілки письменників... Михайло Сидоржевський очолив НСПУ 2014-го, у досить непростий час — не тільки для літератури, а й для України. Голова Національної спілки письменників України розповів DT.UA, чому КМДА "претендує" на спілчанську землю та нерухомість, а також поділився поглядами на можливість реформ у об`єднанні літераторів.  Дмитро Левицький Андрій Кокотюха: "В Україні найкраще об`єднуватися... Останні скандали довкола Національної спілки письменників України (земельні, фінансові, кадрові) — зайвий привід нагадати, що багатьох популярних і успішних сучасних українських письменників у спілчанських лавах немає. Серед таких — популярній прозаїк та сценарист Андрій Кокотюха.  Дмитро Дроздовський Посеред шторму "Україна в епіцентрі світового шторму" (К.: "Ярославів Вал", 2017.) — книга прозрінь (як зазначено на обкладинці) — по суті, є політологічним аналізом найновітнішого періоду.  Автор реконструює шлях української нації новітнього періоду, показуючи, що на сучасному етапі побудови незалежної держави над нами тяжіють привиди минулого. Олег Вергеліс Дон Жуан на батьківщині Ріхтера Дон Жуана, колись народженого химерною легендою, а потім 387 років тому вперше змальованого у п`єсі Тірсо де Моліна, одні шанувальники сивого міфу сприймають за іспанця, інші — за француза, треті — за італійця (бо "дон").  Насправді, як з`ясувалося, цей герой може бути і без національності. Точніше, кожна національна література (Пушкін, Леся Українка, Мольєр, Шмітт) відчуває у ньому "свого", рідного й безпутного, романтика, циніка, мандрівника.  Дмитро Левицький Франко і мультикультурна Європа Цього тижня в Theater Magdeburg (Німеччина) відбулася прем`єра українсько-німецької вистави "Чому Михайло Гурман не вижив" за мотивами класичної п`єси Івана Франка "Украдене щастя". 

Історія

Євген Зарудний КША, Чечня й ОРДЛО: варіанти реконструкції Кажуть, що в ХV столітті московський князь Іван III, підводячись з колін, потоптався по ханській грамоті й басмі. Це вставання й топтання не скасувало сплати данини. Демонстрація імперської величі має свою ціну, і Московія платила ханові аж до ХVIII століття.  На початку ХХI століття російський володар, укотре демонструючи імперську велич, відновив конституційний порядок у Чечні. І в результаті став данником чеченського вождя. Костянтин Нікітенко "Вдаримо хаєром по тоталітаризму" . Рок-андеграунд... Тоталітарні формації характеризуються свідомими викривленнями не лише політичних, а й суспільних законів.  Митців змушують працювати в умовах жорсткого державного пресингу й усеосяжної цензури. Найбільше несприйняття органів влади в СРСР викликали "західні", "ідейно чужі" форми мистецтва. Чи не найменше шансів дійти до свого споживача мала рок-музика.

Соціум

Володимир Петровський Кишенькова громадськість для органів влади Приблизно опівдні 8 квітня 2017 року, попри холодний дощ, біля входу до Київського міського будинку ветеранів спостерігалося дивне пожвавлення, схоже на те, що відбувається біля театру перед початком вистави.  І справді, за повної відсутності афіш, уперше і, сподіваємося, востаннє тут готувалася театралізована вистава під назвою "Установчі збори громадської ради при Мінсоцполітики". Олег Покальчук Жертви хіндсайту Primordialis означає "первинний", "споконвічний" латиною. От цією самою прадавньою споконвічністю ми традиційно пояснюємо собі й світу більшість особливостей нашого національного характеру. Так у нас, мовляв, у генах, кармі й чакрі закладено. Здебільшого цей опис стосується доволі дитячого, інфантильного погляду на соціально-політичні події й наступні поведінкові реакції суспільства. Валентин Ткач Квітень: "Воістину воскрес!" Ми йшли додому й дивилися на сонце, що саме починало визирати над деревами між будинками. Так ми перевіряли дитячу оповідку про те, що на Великдень, якщо дивитися на сонце, воно не сліпить.  Я витер сльози з засліплених очей і подумав: "Це правда, але так буває лише в дитинстві". Це були сакральні сльози.