USD 26.76
EUR 28.75

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №15Вчора — 27 апреля 2017

Влада

Внутрішня політика

Дмитро Менделєєв Мертва петля "Антонова"... На початку 2015 року уряд "подарував" "Укроборонпрому" державне підприємство "Антонов", яке було у сфері управління Мінекономрозвитку, заодно перетворивши 15-тисячний колектив на заручників-кріпосних сучасних вельми здібних схемотехніків-менеджерів з оборонки.  Чи треба робити висновок, що новоспечені командири "Антонова" дедалі тугіше затягують на шиї колективу підприємства "мертву петлю", а їхня команда дедалі більше скидається на "похоронну"? Олександр Банчук Свобода, яку ми втрачаємо В Україні ухвалено багато документів, які поліпшують рівень захисту прав людини і розвивають відповідні положення Конституції.  Втім, якщо проаналізувати вал змін до законодавства протягом трьох останніх років, то стане зрозуміло, що влада перетворила зазначені стратегії на "фільчину грамоту" і не надто зважає на вимоги Конституції (особливо на її другий розділ про права і свободи людини).  Влад Абрамов Пов`язані однією кров`ю Під час Євромайдану в Харкові міліціонери жорстоко побили журналістів СТБ. Але винних не покарано — силовики не саджають своїх. Роман Семенуха Першочергова реформа. Яка доля чекає майбутніх пенсіонерів? Після отримання офіційним Києвом чергового траншу від МВФ головне питання сьогодні: чи буде українська влада здійснювати реформи, озвучені в тексті меморандуму та конче необхідні країні, або ж це просто чергові обіцянки на папері?  Євген Крапивін Чому Україні не потрібен новий закон про оперативно-розшукову... 4 квітня у Верховній Раді було зареєстровано черговий законопроект "Про оперативно-розшукову діяльність" (реєст. №6284). Він має замінити застарілий закон про ОРД 1992 р. — документ, ухвалений тоді, коли Україна ще не була членом Ради Європи, не мала власної Конституції, а про євроінтеграційні прагнення і мови не йшло. Сергій Сорока Хто гальмує реформу державного управління в Україні? У світі є доволі багато прикладів успіху реформ публічної адміністрації, які, зрештою, стали локомотивом інших системних реформ у своїх країнах.  Україна ж, бездарно змарнувавши 25 років, досі тупцює на місці і втрачає дорогоцінний час через нерішучість своїх лідерів. Володимир Кравченко Україна vs Росія: раунд перший — розвідка боєм Міжнародний... Помиляються ті, хто вважає, що Міжнародний суд ООН приймає рішення роками. Інколи судді бувають досить оперативними. Як, наприклад, у процесі "Україна проти Росії", в якому Київ обвинувачує Москву в порушенні Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму і Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Міжнародна політика

Віктор Каспрук Венесуела на межі громадянської війни Після більш ніж двох тижнів протестів Венесуела входить у нову смугу політичної напруги.  Уряд президента Венесуели Ніколаса Мадуро демонструє високу готовність до репресивних дій для придушення народних виступів. Масові демонстрації в Каракасі та інших містах були зустрінуті сльозогінним газом, водометами, пластиковими кулями, а також озброєними цивільними на мотоциклах.  Володимир Кравченко Ердоганова перемога Незважаючи на протести опозиції, на референдумі із внесення змін до Конституції турки проголосували за посилення повноважень глави держави й трансформацію Туреччини з парламентської республіки в президентську. Фактично, йдеться про те, що нинішній глава держави отримує безмежну владу. Оксана Мітрофанова Лідери й аутсайдери перегонів на Єлисейських полях.... Президентські вибори у Франції, що мають неабияке значення для стратегічного напрямку розвитку цієї країни та майбутнього Євросоюзу, виходять на фінішну пряму.  Все може статися, але, за даними соцопитувань, лідерами перегонів є Марін Ле Пен і Еманюель Макрон: кожен має близько чверті прихильників серед французьких виборців. 

Гроші

Макрорівень

Юлiя Самаєва Утримати за будь-яку ціну та віддати за безцінь. Про... На тижні, що минає, прем`єр Гройсман вибухнув черговим хейтспічем на адресу держпідприємств і пообіцяв пакет законів, які забезпечать початок конкурентної приватизації.  Для досвідченого слухача новиною стало не те, що половина держпідприємств — банкрути, а те, що проекти законів ЩЕ на етапі підготовки. Петро Калита Три ключові проблеми української економіки Неодноразово доводиться чути і від народних депутатів, і від партійних функціонерів, і від чиновників різного масштабу про необхідність підвищити зарплати та пенсії, суттєво збільшити кількість робочих місць, покращити умови для малозабезпечених громадян та ін. Але за рахунок чого? Олександр Шаров Україна—МВФ: 25 років самотності або мовчання "золотих... Чи то конфлікт, а чи то непорозуміння, що сталися в публічній площині цього тижня спочатку у вигляді "спонукальної" публікації голови місії МВФ в Україні Рона ван Родена про необхідність якнайшвидшої реалізації пенсійної реформи, а потім — несхвальних та явно надто емоційних висловлювань із цього приводу соціального віце-прем`єра Павла Розенка, нагадали, наскільки непростими завжди були і залишаються відносини офіційного Києва та його головного кредитора. 

Енергоринок

О. Гичка, О. Сущенко, М. Степура, Г. Котіна, Мекленбурзький синдром, або "Північний потік-2" —... Цього разу В.Путін може бути задоволений принаймні поточними успіхами своєї політики розбрату між європейськими країнами.  І не через застосування вентиля. Нині одні країни ЄС шукають вигоду від "комерційного проекту" "Північний потік-2", тоді як інші змушені звертатися до Європейського суду, сподіваючись на захист від свавілля "братів і сестер" по ЄС. Юлія Усенко Що нам дасть і що забере закон про ринок електроенергії Закон про новий ринок електроенергії, прийнятий 13 квітня, набув чималого розголосу. Ми вдячні Юлії УСЕНКО, голові Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку, експерту групи "Реформа енергетичного сектору" Реанімаційного пакета реформ, за те, що вона взялася за невдячний труд і, на наш погляд, аргументовано відповіла на запитання й пояснила скандальні нюанси Закону "Про ринок електричної енергії України".

Бізнес

Герман Богапов "Алло", Nokia! Кінець зв`язку? Одна з українських торговельних мереж відмовилася продавати нові смартфони й телефони Nokia, зіславшись на те, що, крім високої ціни, вони нічим особливим похвалитися не можуть. З одного боку, не виключено, частка істини в цьому є, а з іншого — подивимося взагалі на принципи ціноутворення на ринку смартфонів. Василь Худицький "Давальницька" промисловість. Доки в Україні не почнуть... Ситуація патова. Україна впевнено перетворюється на сировинний додаток розвинених західних країн. А, судячи з нових мільярдних зовнішніх запозичень, справи в нас ідуть вкрай кепсько. Економіка продовжує падати, борги — зростають.  Однією з галузей, котра могла б принести державі швидкі прибутки, а людям — робочі місця, є легка промисловість.  Людмила Симонова Кийок ФДМ. Фонд держмайна почав карати оцінювачів,... У попередній статті в DT.UA від 7 квітня "Дві тисячі доларів за квартиру в столиці. Хто менше?" було викладено проблеми, пов`язані з оцінкою нерухомості при укладанні угод купівлі-продажу. Йшлося про те, що, бажаючи уникнути сплати 1% збору в Пенсійний фонд і податків, що підлягають сплаті при операціях купівлі-продажу, а також не бажаючи перераховувати кошти за купівлю квартир через банківську систему, деякі замовники ставлять перед оцінювачами завдання занизити вартість квартири для договору купівлі-продажу.

Людина

Персоналії

Оксана Драчковська "Це приниження для людини — коли її заносять у приміщення" Приватні комерційні заклади, які доступні для людей у візках, — все ще велика дивина для України. Попри те що державні будівельні норми і закони формально зобов`язують власників приміщень дотримуватися стандартів доступності, контролю за цим з боку держави немає, і все залежить від доброї волі самих підприємців. Валентин Ткач "Як на Гоголя іменини…"* Гоголь та Інтернет 1 квітня, у день народження Миколи Гоголя, у мене почав глючити комп`ютер. Спочатку він жив своїм власним життям, а потім "натовськими" буквами вирішив поставити мені кілька запитань. Поки я завис, екран комп`ютера згас. На моніторі було видно пилюку. І мені наче наживо пригадалася сцена з фільму "Вій", коли Хому вперше привели до церкви. Я почав шукати номер телефону знайомого майстра на букву D…

Культура

Олег Вергеліс Жінка, яка хотіла океан У Києві одразу п`ять театрів наввипередки зайняті дослідженням творчості Генріка Ібсена (п`єси різні). А буквально недавно в Королівському національному театрі (Британія) вийшла вистава "Гедда Габлер" (режисер Іво ван Хове, у головній ролі Рут Вілсон), що використовує "ібсенізм" для дослідження природи сучасної європейської людини. Константин Родик Андрій Курков: меса за інфантильністю Андрій Курков — реформатор українського книжкового ринку. Саме він запровадив у нас формат короткого європейського роману — і на чверть століття це стало стандартом вітчизняної прози. Аж ось виходить його "Шенґенська історія" (Х.: Фоліо, 2016) на 716 сторінок! Кругом — кроком руш? Ганна Пароваткіна Наївно? Супер! У "Мистецькому Арсеналі" проходить масштабна виставка "наївного" мистецтва "Чисте мистецтво". Такої можливості ініціатори цього проекту, Петро Гончар і Лідія Лихач, чекали 20 років. Ложкою дьогтю в бочці навіть не меду — справжніх великих алмазів (таке хороше все, побачене в експозиції!) — залишилося тільки питання, чому в Україні досі немає свого Музею наївного мистецтва. Леся Ільєнко "Книжковий Арсенал" презентує новинки 150 видавництв Вже традиційний "Книжковий Арсенал" розпочне свою роботу відразу після Євробачення і триватиме з 17 по 21 травня у, власне, "Мистецькому Арсеналі". У програмі — традиційні презентації нових видань, зустрічі з письменниками, візуальні й музичні проекти та виставки. Ольга Кізлова Київ, французький музичний імпресіонізм У Колонному залі ім. М.Лисенка філармонічний оркестр під керуванням Віталія Протасова та соліст-піаніст Антоній Баришевський представили шанувальникам академічної музики вечір французьких композиторів.  Дмитро Левицький Івано-Франківськ чекає Някрошюса Стала відомою попередня програма міжнародного фестилю Porto Franko, який відбудеться з 14 по 18 червня в Івано-Франківську. DT.UA організатори зізналися, що на цей час місто перетвориться на "мистецький порт" і стане культурною столицею України. 

Історія

Ігор Суховий Коліївщина: гібридна війна ХVIII століття Як поміняти... 14 квітня 1768-го вважається початком спротиву українців інородцям та чужій вірі, що має назву Коліївщина. Чи було повстання гайдамаків стихійним і які мало наслідки — ці питання ще довго будуть приводом для суперечок істориків. Ясно одне, українці повинні колись навчитися думати, переосмислювати події минулого, навіть коли лють пече їм очі. Володимир Олійник Голгофа Артемія Веделя У сузір`ї визначних діячів української музичної культури одне з чільних місць належить композитору, хоровому диригенту, співаку, скрипалю-віртуозу Артемію Лук`яновичу Веделю. На Олімпі національних геніїв його ім`я заслужено стоїть поруч з іменами Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Максима Березовського, Дмитра Бортнянського, Григорія Сковороди…

Сімейне коло

Василь Худицький Повернення до себе, aбо Хто кому винен? 33-річній медсестрі Світлані К., матері трьох дітей, за великим рахунком нема на що скаржитися. Живе у власному будинку у передмісті Львова, чоловік — підприємець. Нині вона перебуває у відпустці по догляду за 3-річною донькою. Двоє старших дітей ходять до школи. Діти доглянуті, добре вчаться. Що ще потрібно молодій жінці. Проте у приватній розмові скаржиться на повну відсутність особистого життя і нерозуміння в сім`ї.  Катерина Гольцберг Із болем наодинці. Коли в сім`ї хвора дитина Майже всі батьки страждають від почуття провини за хворобу дитини. Але в той момент, коли батьки вперше погоджуються з тим, що їхня дитина хвора, вони одночасно дають собі раду і з почуттям провини, страху й сорому, а отже, дають своїй дитині право бути просто дитиною з особливими потребами. Юлія Дузь Репродуктивна автономія, або Право на аборт Нещодавно ми отримали черговий "шедевр" законотворчої діяльності наших народних депутатів, який змусив хвилюватися кожну жінку. Бо не встигли ми відійти від масового обговорення декриміналізації сімейного насильства в Україні та дискримінації прав батька, як тепер мусимо в черговий раз обстоювати право жінки на аборт.