Олександр Шаров

доктор економічних наук, професор

32 статьи
 • Україна—МВФ: 25 років самотності або мовчання "золотих ягнят"

  Чи то конфлікт, а чи то непорозуміння, що сталися в публічній площині цього тижня спочатку у вигляді "спонукальної" публікації голови місії МВФ в Україні Рона ван Родена про необхідність якнайшвидшої реалізації пенсійної реформи, а потім — несхвальних та явно надто емоційних висловлювань із цього приводу соціального віце-прем'єра Павла Розенка, нагадали, наскільки непростими завжди були і залишаються відносини офіційного Києва та його головного кредитора. 
 • Aurum lex sequitur? Про причини і наслідки невизначеності та безсистемності валютної політики в Україні

  Хвацько "розібравшись" з інфляційним таргетуванням (див. DT.UA №38-39, 2016), Національний банк, здається, вирішив повернутися до знехтуваного раніше "валютного питання". Нагадаю: керівництво НБУ неодноразово заявляло (в тому числі з трибуни Верховної Ради), що більше не має бажання (вибачаюсь — "не бачить необхідності") займатися валютним регулюванням, відпускаючи курс гривні на вільні хліба, тобто у вільне плавання. 
 • Банківська система України: час справжніх реформ?

  Хоч як парадоксально це звучить (беручи до уваги значні розбіжності в рівні розвитку), але сьогодні найгострішою проблемою і нашої, і західної банківської системи є необхідність змусити комерційні банки кредитувати економіку. 
 • Ще раз про любов

  Врешті-решт, після триденної дискусії (як у стінах Нацбанку, так і в сусідніх будівлях) рада НБУ затвердила "Основні засади грошово-кредитної політики" у варіанті, який важко назвати компромісним (хоча певні стилістичні зміни й було внесено). Однак у цілому, як кажуть, "легенду змінено, але ціль залишилася тією самою".
 • Національний банк України: час справжніх реформ

  Система функціонування НБУ як центрального банку держави потребує не лише подальшого вдосконалення, а й серйозного реформування, як функціонального, так і організаційного. І ця проблема набагато важливіша, аніж спір щодо персоналій.  
 • Eкономізація зовнішніх відносин: стратегія і тактики

  Однак без справжньої пріоритетності врахування економічних потреб при прийнятті політичних зовнішньоекономічних рішень важко сподіватися на серйозну ділову співпрацю в сучасних умовах, умовах глобалізації економіки, які, серед іншого, передбачають або ініціативне вкладання значних коштів, або координацію дій і партнерство з більш конкурентоспроможною стороною.  
 • Гроші мають значення. Та ще й яке!

  З усіх останніх новацій Національного банку найбільший резонанс у суспільстві викликав, мабуть, намір перейти на таргетування інфляції, видимим наслідком чого стала принципова, оголошена з трибуни Верховної Ради відмова від регулювання валютного курсу гривні.
 • Вигнання з раю

  Зараз видається дуже важливим нагадати про те, яким НЕ має бути голова центрального банку — чи то новий, чи то діючий. Або, образно кажучи, як знову не наступити на граблі, що валяються на стежці, яка веде у фінансовий Едемський сад.
 • "Київський консенсус": проблеми анархії, монархії та олігархії

  Нам потрібно виробити свій "київський консенсус" стосовно основних принципів економічної політики і неухильно реалізовувати їх. 
 • Сам удома в ніч перед Різдвом

  Можна знову ж таки звернутися до британського досвіду і, не відмовляючись від курсу на євроінтеграцію, встановити особливі стратегічні відносини з Російською Федерацією подібно до тих, які існують у Великій Британії зі Сполученими Штатами Америки. 
 • Проституція приватної власності

  Проігнорувавши права попередніх власників, українські політики насправді забезпечили підґрунтя для системи  проституції приватної власності  — системи, за якої права приватної власності не набули остаточного й однозначного закріплення і досить легко переходять із рук у руки без "легітимних повноважень".
 • Зникле сонце

  Тому, ніж мати даремні ілюзії на порятунок із боку Росії, ліпше на Кіпрі вчили б російські прислів'я: "сколько веревочке не виться..." або "назвался груздем — полезай в кузов".
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89