Костянтин Нікітенко

16 статей
 • "Вдаримо хаєром по тоталітаризму" . Рок-андеграунд в СРСР — "антирадянська" історія

  Тоталітарні формації характеризуються свідомими викривленнями не лише політичних, а й суспільних законів.  Митців змушують працювати в умовах жорсткого державного пресингу й усеосяжної цензури. Найбільше несприйняття органів влади в СРСР викликали "західні", "ідейно чужі" форми мистецтва. Чи не найменше шансів дійти до свого споживача мала рок-музика.
 • "Діди будували"

  Свого часу радянська пропаганда чимало зробила для того, щоб певна частина населення СРСР щиро вважала, що живе "у найвільнішій і найщасливішій країні".  Реальність дуже відрізнялася від пропагандистської казки. Населення регулярно закликали "потерпіти", "затягти паски", відкласти свої особисті інтереси заради будівництва чи то чергового заводу-гіганта, чи то "світлого майбутнього". 
 • Тактика "випаленої землі", або Як компартія 1941 р. керувала евакуацією

  На жаль, історія повторюється. Україна мала можливість побачити, як чимало активістів КПУ (не кажемо вже про "партію влади" — регіоналів) брали активну участь у сепаратистських шабашах під гаслами "Путин прийди!", агітували за знищення державності, закликали вбивати українців. 
 • Трагедія колоністів

  Фактично радянська влада вела неоголошену, але дуже криваву війну. Розкуркулення і репресії, штучний голодомор, який не залишав шансів на виживання, сфабриковане слідство, депортації та швидкі розстріли (часто єдиною підставою для яких слугувало отримання листа або посилки з релігійною літературою від родичів з-за кордону) забрали життя багатьох десятків тисяч колоністів…
 • "Все идет по плану": репресії в Червоній армії — зміцнення обороноздатності по-сталінськи

  Важко перебільшити руйнівну силу репресій, які прокотилися Радянським Союзом у 1930-ті роки. Сталінський терор, маніакальний пошук ворогів, така суто радянська вигадка, як "планові репресії", — усе це катастрофічно підірвало боєздатність армії і країни.
 • Криваве "золото" вересня 1939-го. Радянізація Західної України

  1 вересня 1939 р. нападом Адольфа Гітлера на Польщу розпочалася Друга світова війна. Вже 17 вересня у війну на боці фашистської Німеччини вступив СРСР. Сил боротися одразу з двома наддержавами Польща, звісно, не мала. Країну було окуповано і згідно з таємним протоколом до пакту Молотова—Ріббентропа поділено між переможцями. Так угода між Сталіним і Гітлером дозволила нарешті приєднати до Росії західноукраїнські землі (решта України була під совєтами ще з 1918–1920 рр.), після чого жителі цих теренів дістали можливість відчути на собі все "щастя" життя у Країні Рад.
 • На культурному фронті без змін

  В СРСР діячі культури і мистецтв були перетворені на "авангардний загін" будівників нового суспільства. Письменники й поети в міру сил і таланту будували альтернативну реальність, оспівуючи щасливе життя в Крані Рад або вигадуючи літературну "біографію" чергового "вождя" чи "видатного полководця". 
 • 22 червня 1941 року: "раптовий" напад чи підступна пастка Йосипа Сталіна?

  Підписання пакту Молотова—Ріббентропа стало для людства точкою біфуркації. Подальші події 1939–1941 рр. змінили світову історію назавжди. Сам факт підписання угоди з дияволом Й.Сталін, за спогадами М.Хрущова, аргументував військовою хитрістю: "надурю Гітлера". Однак 22 червня 1941 р. стало зрозуміло, що Сталін перехитрив самого себе — підступний удар Гітлера, мільйони загиблих, полонених, покинутих на окупованій території людей, нечувані поразки Червоної армії… 
 • "День победы" — остання "сакральная скрепа" імперії

  Як показує історичний досвід, тіні минулого ще довго мають вплив і доволі потужну силу. Відповідно, не провівши своєрідної "роботи над помилками", не оцінивши й не усвідомивши своєї історичної долі, ми так само довго будемо приречені вкотре наступати на ті самі граблі.
 • У чому сила, брате? 75 років тому розпочалася радянсько-фінська війна

  Війна стала невідворотною. Втім, Кремль подбав про видимість законності. Спецслужби терміново "організували" привід для початку агресії.
 • "ЗА РОДИНУ, ЗА СТАЛИНА!": міфологеми радянської пропаганди і правда історії

  Радянська влада роками свого кривавого правління, масштабними репресіями, знищенням "неблагонадійних політичних злочинців", злочинною евакуацією-ліквідацією фактично перетворила частину населення на вимушеного союзника окупантів
 • "Если завтра война..."

  Як у мирні роки передвоєнних п'ятирічок жителі Радянського Союзу готувалися до умовного нападу.
Реклама
USD 26.76
EUR 28.75