Сергій Кораблін

доктор економічних наук, заступник директора Інституту економіки та прогнозування НАН України

49 статей
 • Валютна лібералізація по-українськи: втеча від реформ

  За останні 25 років спливло чимало води. І не тільки весняної. За цей час багато наших сусідів зуміли не лише стати членами ЄС і скасувати валютне регулювання, а й відмовитися від своїх національних валют на користь євро (Словенія, Словаччина, Естонія, Латвія, Литва). Там же, де з цим кроком, як у Польщі з Чехією, не поспішають, про валютні заборони теж давно забули — їх скасували у зв'язку із вступом у Євросоюз.
 • Стара картина в новорічному інтер'єрі

  Рік, що минає, навряд чи можна назвати скупим на події, а більшість з них — довгоочікуваними. Вони виявилися просто закономірними. І радіти їм змогли лише одиниці. Останній тому приклад — націоналізація Приватбанку. В історії його неплатоспроможності, як і десятка інших вітчизняних банків, поки що більше версій, ніж ясності.
 • Ложка меду в бочці е-дьогтю

  Нас обігнали наші колишні учні. Ми купуємо у них продукцію, виробництво якої нам уже просто невідоме: комп'ютери, смартфони, планшети, телевізори. При цьому ми робимо вигляд, що наші справи — далі нікуди, а символом світового прогресу є українські чавун і кукурудза.  Тим часом е-декларації — публічний провал цієї сировинної доктрини. Адже, як виявилося, наші політики віддають перевагу індустріальним валютам, цілком нехтуючи своїм сировинним дітищем — гривнею. 
 • Курсова лихоманка: пауза між рецидивами

  Валюта, як відомо, — відображення економіки. Тому про хвороби гривні говорити, здавалося б, немає сенсу: про них і так усе давно зрозуміло. Остання курсова лихоманка, що струсонула ринок напередодні виділення МВФ третього, "вимученого", траншу, — ще одне тому підтвердження: нічого нового. Ні по суті, ні за реакцією.    
 • Навіщо нам гроші МВФ?

  Вітчизняні реформи не можуть не дивувати — під їхній акомпанемент уже виросло перше покоління незалежної України, яке тепер оббиває пороги посольств західних країн і Китаю.
 • Національний бізнес-цикл. Україна

  На горизонті з'явився просвіт. За даними Держстату, у першому кварталі 2016-го промислове виробництво зросло на 3,7%. Уже у квітні Національний банк викупив на ринку майже 680 млн дол. Гривня до долара зміцнюється. Президент заявив, що економіка починає оживати, а війна — тепер не причина для кризи. МВФ пророкує зростання вітчизняного ВВП. Йому вторять польський і словацький реформатори, які здобули визнання за свої успіхи.
 • Офшорне виснаження

  "Панамське досьє", що стало однією з останніх світових топ-новин, цього тижня поповнилося новою чималою порцією інформації. Найгостріше на його публікацію вже відреагували в багатих країнах: кримінальне провадження у США, спецкомісія Європарламенту, плани боротьби з офшорами Мінфіну Німеччини та великої п'ятірки ЄС. Реакція ж їхніх бідних сусідів, за нечастим винятком, була стриманішою.
 • НБУ: безтурботний вибір мети

  Заява Національного банку про зміну монетарної політики та початок життя за новими правилами — інфляційного таргетування  залишає без відповіді багато гострих питань як по суті самого повідомлення, так і нашого найближчого майбутнього
 • НБУ: безтурботний вибір мети

  Заява Національного банку про зміну монетарної політики та початок життя за новими правилами — інфляційного таргетування  залишає без відповіді багато гострих питань як по суті самого повідомлення, так і нашого найближчого майбутнього
 • Держбюджет: криза за розкладом

  Уряди приходять та відходять, а держбюджет залишається — усе такий само вимучений та остогидлий. Він, як урядовий "подарунок під ялинку", — і відмовитися не можна, і приймати рука не піднімається.
 • Валютний курс: повземо, пливемо, летимо?

  Що ж до валютного режиму, то сьогодні казати про вільне плавання (падіння) настільки ж недоречно, як і про жорстку фіксацію. Тому вибирати не доводиться. Давно вже йдеться не про бажаний, а доступний — керований курс гривні. У недалекому майбутньому в Нацбанку альтернатив немає: він повинен жорстко контролювати коливання курсу, купувати за найменшої можливості валюту, продавати її для попередження "вільних падінь" гривні, обмежуючи попутно її емісію та обіг.
 • Бідність не порок?

  Україна перебуває серед 19 слаборозвинених країн (переважно африканських), де продуктивність праці та середньодушові доходи після 1990 р. не зросли, а впали — на 20–22%. Причому, якщо чверть століття тому їхній вітчизняний рівень був вищим за китайський у 5–6 разів, то в 2013 р. уже в 1,5 разу меншим. Зрозуміло, що поточних воєнних втрат у цій статистиці ще не відображено.
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89