"Сірий" пріоритет

Поділитися
"Сірий" пріоритет © УНІАН
Те, що нинішні субсидії за комунальні послуги - велика дурниця, відзначають навіть їх отримувачі. "Навіщо б вони мені здалися, якби на роботі мені платили нормальну заробітну платню. Я хочу працювати, але тих грошей, які отримую на підприємстві, вистачає хіба на харчування та оплату комунальних послуг і проїзд на роботу. На одяг, відпочинок та інші потреби нічого не залишається", - каже 38-річний сусід по будинку. У такій ситуації, якщо не гіршій, перебуває велика частина населення України.

Різке зростання комунальних тарифів і субсидій призводить до відпливу робочої сили з легальних підприємств

Те, що нинішні субсидії за комунальні послуги - велика дурниця, відзначають навіть їх отримувачі. "Навіщо б вони мені здалися, якби на роботі мені платили нормальну заробітну платню. Я хочу працювати, але тих грошей, які отримую на підприємстві, вистачає хіба на харчування та оплату комунальних послуг і проїзд на роботу. На одяг, відпочинок та інші потреби нічого не залишається", - каже 38-річний сусід по будинку. У такій ситуації, якщо не гіршій, перебуває велика частина населення України.

Як повідомив недавно голова уряду Володимир Гройсман, до початку листопада в Україні субсидіями скористалося близько 6,5 млн сімей. У розпал опалювального сезону та зростання тарифів на комунальні послуги їх побільшає ще принаймні на три мільйони. Саме на таку кількість субсидіантів уряд заклав кошти в дербюджет на наступний рік. Як зазначив міністр фінансів Олександр Данилюк, у 2017 р. сума субсидій може зрости до 70-80 млрд грн.

Проте представники бізнесу не в захопленні від такої перспективи.

Зокрема, Комітет підприємців Львівщини вважає, що "нинішня система субсидування громадян України гальмує економічний розвиток країни. Вже сьогодні на наших підприємствах люди часто відмовляються від запропонованої їм роботи, коли чують, що вона офіційна. Задля можливості отримувати субсидії вони обирають роботодавців, які платять "сіру" зарплату. Тому підприємці, що наймають людей і виплачують офіційну зарплату з усіма відрахуваннями до бюджету, стають неконкурентоспроможними на ринку праці", - йдеться у відкритому листі до влади.

"Найбільше в цій ситуації постраждає легальний бізнес, - вважає львівський бізнесмен Ярослав Рущишин. - Різке зростання тарифів на енергоносії з одночасним наданням субсидій призводить до відпливу робочої сили з легальних підприємств".

На його думку, ніяких субсидій бути не повинно. Ціна на комунальні послуги має бути ринковою. Звісно, на першому етапі постраждає бідне населення. Але згодом буде змога підняти економіку держави. Інакше Україна ніколи не стане конкурентоспроможною. А населення голосуватиме на виборах за людей, котрі обіцятимуть субсидії.

Бізнес мінімізує податки

Окрім проблем із кадрами, бізнес також відчув зростання тарифів.

Як розповів голова Клубу Ділових Людей Микола Савуляк, через зростання вартості комунальних послуг на цей час орендна плата за офісні приміщення від початку року зросла на 30%. "Раніше за квадратний метр приміщення платили 85 грн, тепер - 110 грн. І якщо буде сувора зима, вона може ще піднятися".

Особливо, зазначає М. Савуляк, постраждають підприємства, на яких електроенергія і вода є ключовими у виробничому процесі, а їх частка в собівартості продукції сягає 30-50% і більше. Звісно, кожна копійка в кіловаті електроенергії та інших енергоносіїв ляже на собівартість продукції. Відтак вона зросте. А якщо продукція стає неконкурентоспроможною, порівняно з іноземними товарами, то український бізнес зупиняється.

За його словами, вже зараз частина виробництв в Україні перейшли у розряд нерентабельних. Наприклад, перестало бути прибутковим виробництво печериць. Їх тепер завозять з-за кордону, зокрема з Польщі. Таким чином, зі зростанням тарифів на комунальні послуги частина українського бізнесу, особливо виробничого, стає нерентабельною і неконкурентоспроможною.

Але не платити за комунальні послуги не виходить. Завтра прийдуть і відріжуть газ, світло чи тепло. Тому український бізнес мінімізує податки через так звані "сірі" зарплати. У тіні перебувають близько 60% зарплат.

Ціни на товари зростуть

Ще на один бік проблеми звернув увагу депутат Львівської обласної ради Богдан Гагалюк.

"Ми живемо в ринковій економіці, - каже депутат. - І якщо зростають тарифи, їх вартість через ціни на товари і послуги перекладається на кінцевого споживача. Відповідно, зменшується кількість людей, готових їх оплатити. Високі тарифи на комунальні послуги призводять до вимивання грошової маси, яка перебуває в населення. У людей залишається все менше коштів, вони не можуть дозволити собі купити товари. Вже тепер бачимо різке падіння попиту на товари не першої необхідності. Одна з причин цього - різке підвищення тарифів на комунальні послуги".

Як вважає Б. Гагалюк, ніхто собі на збитки не працюватиме. Це очевидно. Додаткові витрати хтось має покрити. Якщо дорожчає пальне, з часом це позначиться на вартості товарів і послуг. Тут діє принцип сполучених посудин. У даному разі підбурювачами спокою є нові тарифи на енергоносії та електроенергію. Тому нараз бізнес в очікуванні нових сюрпризів.

Економити не вигідно

Частина підприємців, із якими довелося спілкуватися, переконані, що підвищення тарифів на комунальні послуги - правильний крок уряду. Хоча для багатьох людей це стало досить істотним ударом по сімейному бюджеті. "Проте якби це було зроблено раніше, зараз би ми вже не мали таких проблем", - каже голова комітету з податків Львівського відділення Європейської бізнес-асоціації Ігор Піхурко.

Він вважає, що найменш захищені від високих тарифів працівники з низькою зарплатнею. Тому вони вимагають її підвищення. Мотивуючи це тим, що на таку заробітну плату не можуть прогодувати сім'ю. Або шукають собі іншу роботу. І, як наслідок, бізнес мав би зважати на зарплатні очікування своїх працівників. Тому найбільше постраждають підприємства, котрі платили людям дуже низькі зарплати. Вони муситимуть або шукати можливості для їх підвищення, або скорочувати персонал. Але кожен бізнес платить таку заробітну плату своїм працівникам, яку він може собі дозволити платити.

"Оскільки за останні 2,5 року ціна на газ зросла вдесятеро, бізнес не зможе так швидко компенсувати різницю в заробітній платні, - продовжує Ігор Піхурко. - В такій ситуації дехто з мешканців почне економити, що добре для держави. Але така можливість є не у всіх. Наприклад, мешканці багатоповерхівок не мають змоги економити на теплі. Навіть незважаючи на високі тарифи, багато людей скаржаться, що в їхніх квартирах настільки спекотно, що вони змушені тримати відчиненими вікна. Ця проблема існувала й раніше. Проте комунальні служби, які постачають тепло, не зацікавлені у зменшенні його споживання".

Субсидія нічого не вирішує, адже тарифна політика, фактично, загнала 60% населення у злидні та залежність від держави. Натомість така схема консервує ситуацію, не вирішуючи проблему високих тарифів і неплатоспроможності населення, - заявив екс-міністр із питань житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко на телеканалі ZIK.

На його думку, запропонована для українців субсидія на комунальні послуги - безглузда і не має аналогів у світі. Вона, фактично, покриває непрозорість тарифів для населення. Така схема не дозволяє монетизувати субсидію, відтак простежити прозорість отримання коштів неможливо. Натомість головним принципом як українського, так і європейського законодавства є доступність житлово-комунальних послуг.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі