Блокада по-роттердамськи: донецький варіант

Ігор Маскалевич 17 лютого, 23:00
123
www.molbulak.ru

Читайте також

Наприкінці січня на кількох залізничних вітках у Донбасі з'явилися люди в камуфляжі, які перекрили рух поїздів і товаропотоку. 

Незалежно від їхніх реальних цілей і від завдань груп їхньої підтримки, це висвітлило вражаючу картинку напередодні третьої річниці Революції гідності. Якщо однієї фразою, то дурням щастить. Часто — довго, але ніколи — назавжди. Або ж можна так: "докралися". Це стислий виклад результатів енергетичної реформи в нашій країні, а також наслідків російської агресії в Україні.

У країні трапилися три теплі зими поспіль. Ця обставина вкрай розслабила владу до звичного для неї стану — "розпилінгу й відкотингу" грошових потоків і боротьби за місце біля сильно усохлої годівниці.

Сказати, що зовсім нічого не робилося, не можна, дещо все ж таки робили. Тепер "газпромівський" газ ми купуємо виключно через Європу (виявилося, це менш витратно), а приблизно п'ята частина ядерного палива у нас уже не російського, а американського походження. Навіть вугільні ТЕС отримали певний досвід спалювання південноафриканського вугілля. І, мабуть, це всі досягнення. Небагато, якщо чесно.

А левова частка змін припала на першу "шокову" зиму 2014–2015 рр. Напередодні буквально за кілька місяців було втрачено контроль над усіма антрацитовими шахтами — у країну прийшла війна, і треба було щось робити. Багато чого висіло на волосині й могло впасти будь-якої хвилини. Тож щось і робили. Попутно звично пробуючи украсти.

Однак витримали, ну а далі… усе понеслося по второваній колії "схематозу". Не робилися навіть відносно нескладні речі. Так, північ Луганської області ізольована від енергосистеми України. Утворений енергетичний острів повністю залежить від поставок вугілля з неконтрольованої території та з Росії. Україні ж знадобилося два (!) роки, щоб вирішити питання про землевідведення для ЛЕП. Під час війни, ага… У найкращому разі лінію підключать до об'єднаної енергосистеми цієї осені. Один з експертів іронічно зауважив, що якби росіяни так вирішували питання з енергозабезпеченням Криму, то він і зараз сидів би при свічах.

На заході України наглухо зависла можливість перекидання електроенергії, виробленої на трьох блоках Бурштинської ТЕС. У 2015 р. у ДТЕК говорили, що злі люди з "Укренерго" змушують компанію до цього, а процес складний і може тривати до року. Минуло вже півтора року, але абсолютно нічого не зроблено. Ціна питання — аж півмільйона доларів. Ну й повне небажання вирішувати це завдання. В "Укренерго" прямо говорять про саботаж.

Зате основним трендом стало різке збільшення тарифів на всі види енергоносіїв і для всіх із подальшим "освоєнням" отриманих коштів під гаслом "не розхитуйте!" і т.ін. Тарифи виросли в рази, а от сказати, що за рахунок цього багато чого зроблено, важко. Темп змін неухильно знижувався, а от кількість схем незмінно збільшувалася.

Поставки палива на державну компанію "Центренерго" перетворилися на синонім годівниці для структур, близьких до Грушевського й Банкової. Після чого реальний інтерес до її прозорої приватизації впав на Печерських пагорбах до білянульового рівня.

В енергетиці вершиною схем стала так звана формула "Роттердам плюс" із прив'язкою ціни вугілля до його ціни в порту Роттердама. Обґрунтуванням було те, що це дуже по-європейськи, забезпечує незалежність від поставок вугілля з неконтрольованих зон, а також передбачуваність, прозорість і таке інше.

На практиці все вилилося в банальне підвищення цін на донецьке вугілля. Причому "плюс" у вищезгаданій роттердамській формулі — це оплата транспортування з Нідерландів в Україну. Реально ніхто нічого звідти не возить і не збирається. Спочатку чиновники невиразно обіцяли, що цю суму на транзит скоригують, запровадивши ренту на вугілля, але з нею в парламенті якось зовсім не склалося. Тобто гроші йдуть у чистий дохід учасників схеми. Печерськ, судячи з повної відсутності реакції (уже майже рік), теж не образили.

При цьому диверсифікацією того ж вугілля ніхто взагалі не займається. Поставки південноафриканського палива неухильно падали, благополучно досягнувши цього року строго нульової позначки. Було тихенько скасовано навіть анонсовані раніше закупівлі цієї весни. Навіщо, якщо в ОРДЛО можна купити усе дешевше, а продати за "міжнародною" ціною? Благо, що з того боку не чужі люди, а часто багаторічні партнери по бізнесу.

Війна у нас гібридна, з українською специфікою. Свідомо не торкаюсь теми з тим самим коксівним вугіллям, флюсами, лісом тощо. У розпал боїв за Авдіївку до неї мирно йшли ешелони з "ЛНР". Тож торгівля через "нуль" велася й ведеться всіма сторонами, у перервах між обстрілами. Хоча там, де йде реальний товарний потік, стрілянини небагато — заважає бізнесу.

Між іншим, претензії тому ж Рінату Ахметову (власникові більшості ТЕС) пред'явити складно. Привабливість "Роттердам плюс" у тому, що ніхто й не вимагав ніякої диверсифікації — людям просто підкинули грошей. Кілька мільярдів гривень без найменших зобов'язань щодо їх використання. Країна у нас, як відомо, велика й щедра, з порядком — як завжди.

Саме до початку блокади уряд вибухнув черговою редакцією "Про затвердження плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо окремих районів Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження".

Уже перший пункт цього документа показує надихаючу обстановку на лінії зіткнення. Планується "відчутне зниження рівня корупції серед військовослужбовців і працівників правоохоронних і спеціальних органів, що забезпечують установлений режим перетину лінії зіткнення громадянами та переміщення товарів через лінію зіткнення". Для чого причетним до забезпечення такого режиму будуть… читати антикорупційне законодавство. Напевно, сильно допоможе.

Енергетики це стосується не так сильно — вугілля доставляють залізницею. Вугілля вантажівками через фронт, звичайно, возять, але небагато. Вантажі для ТЕС ідуть переважно за білими, максимум "сірими" схемами. Але ситуацію із пропуском це ілюструє.

Сам звіт про виконану роботу передбачається подати 1 квітня, якраз на день дурня. Не сумнівайтеся — розкажуть і відзвітують про успіхи. Істотні.

Усе це добре і, напевно, весело. Але вугілля немає. Воно поступово спрацьовується, у песимістичному сценарії його вистачить до 15–20 березня, в оптимістичному — до 5 квітня. Це залежить переважно від погоди, хоча, схоже, особливих холодів уже не буде.

Планований дефіцит потужності в енергосистемі на рівні 1500–2000 МВт доведеться балансувати відключенням споживачів. Організувати поставки антрациту в серйозних обсягах до квітня з міжнародних ринків практично нереально. Найпростіший варіант — силове розчищення шляхів і відновлення поставок донецького вугілля. Однак "бити" доведеться партнерів з коаліції ("дах" блокадників — "Самопоміч"), що в ситуації, коли в Раді важливий кожен голос, не дуже далекоглядно. Не кажучи про те, що глобально це мало що вирішує. Суспільство (поки відключень немає) вочевидь не на боці влади. Ключовий меседж "красти треба менше" практично ніким не оскаржується.

Залишається запитання: що робити? Зрозуміло, що потрібно знижувати використання блоків, які працюють на антрацитовій групі. За розрахунками, це заощадить до 20 тис. т антрациту на день (близько 40%). Але блоки цієї групи й так не дуже навантажені. Якщо до війни вони давали близько половини виробництва електроенергії теплової генерації, то зараз приблизно третину.

Незважаючи на три роки балаканини, жоден блок з антрациту на газове вугілля поки що не перевели. Восени очікують, що все ж таки закінчать переобладнання за цією схемою двох енергоблоків на державній Зміївській ТЕС. Це скоротить потребу в антрациті на 0,8–0,9 млн т вугілля на рік (10% від потреби). Але продовження поки що навіть не обіцяють. Приватна ДТЕК випустила барвисту презентацію про те, як це важко й складно (що правда), і… нічого робити не стала. Та й навіщо?

Збільшити виробництво атомної енергії неможливо через балансові обмеження енергосистеми.

Смішно, але найпростіший спосіб — імпорт електроенергії з Росії, що виключається з політичних міркувань.

Поки ж утворено штаби, що успішно генерують папірці, цінність яких близька до нульової. І прості рішення вже впроваджені, а на складні потрібен час, якого немає. І політична воля, якої теж немає.

Народ пригрівся та обкатав схеми — зараз їх треба ламати, чого до жаху не хочеться. Чекають, а може, воно саме розсмокчеться, як у 2015–2016 рр.?

Потрібні також гроші. Вимагати звіту, куди пішли ресурси, отримані через "Роттердам", можна хіба що з "Центренерго". Та й там, думаю, без проблем дадуть відповідь — оформляти папірці у нас навчилися.

До речі, в у згаданому плані Кабміну є чудовий пункт про спрощення податкової та бухгалтерської звітності для підприємств, виробничі підрозділи яких перебувають на неконтрольованій території. Як вишенька на торті обіцяють особливості проведення податкових перевірок з одночасним посиленням відповідальності за подання недостовірної інформації, що міститься в такій звітності.

Податкові перевірки виробництв у "ДНР—ЛНР" нашої славної ДФС — це, безумовно, "респект і повага". Або ж контролюватимуть "шановні партнери" з аналогічних структур Захарченка й Плотницького?

Однак робити щось усе одно доведеться. Тим більше, як показав досвід минулого року, навантаження на теплові станції влітку можуть бути на рівні зимових. Достатньо вийти в неплановий ремонт кільком атомним блокам. Тож із закінченням зими проблеми не зникнуть.

Зараз витає ідея створити страховий запас у 3 млн т. Але на нього знову ж таки потрібні гроші. Є варіант, що "Енергоринок" візьме в одному з держбанків кредит у 3 млрд грн на купівлю імпортного вугілля. Потім ці гроші через тариф відіб'ють зі споживачів.

Що цікаво, нині ідуть переговори про закупівлю мільйона тонн вугілля в американської фірми. У США антрацит практично не видобувають. 

Буде весело, якщо в результаті американці куплять ростовське вугілля, а ще веселіше, якщо донецьке через Новоросійськ. За подібними схемами у 2015–2016 рр. пройшла не одна тисяча тонн як "вугілля країни невідомого походження".

Розглядається і сценарій перегляду нашої славної "роттердамської" формули, зараз ціна в ній визначається як середньозважена за 12 місяців. Передбачається скоротити термін індикативного періоду до трьох місяців. Нині ціна в Роттердамі виросла, тож фактично йдеться про підвищення розрахункової ціни для генерації.

Одночасно наші можновладці по всіх кутках розказують, що ніякого "Роттердама плюс" і немає, та й не було ніколи. При цьому раз у раз спростовують одне одного. Почасти це в них від ліні й небажання розібратися, як працює формула прив'язки. Та й навіщо їм у ній розбиратися?

Найцікавіше, що нічого надфорсмажорного не сталося. Скоротилися поставки палива з території, контрольованої противником. Більш того, навіть не повністю. Для Києва на третьому році епічної боротьби з окупантами взагалі й сліпого трасту, зокрема, це шок?

Три роки диверсифікації, на виході — одне джерело антрациту. Хто ж нам лікар? І хоч би як комусь хотілося, але розбір польотів, схоже, відбудеться. Бажано тільки зробити це не до 1 квітня, а раніше.

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
11 коментарів
 • Олександр Федосенко 24 февраля, 18:09 Цікаво, це який жанр художньої літератури? Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Владислав Коломиец 20 февраля, 10:46 в днепродзержинске уже жопа и зарплату не платят-сраный майдан прогнал яныка чтобы местные мрази с путиным не делились а люди теперь в жопе-янукович давай возвращайся и делай свое дело и за министра своего порошенко не забудь-хватит играть в виницкую независимость-рошеномор
  zxcvb 20 февраля, 14:38
  Слушай, засранец, это уже все было, и это неинтересно. Вы уже кричали, когда Путлер хотел уничтожить независимость Украины в 2004 г., и замещал Кучму уркой Януковичем (но сработал ваш резервный вариант с хоружевским пасичником), вы еще тогда кричали "Путин приди", но есть украинский народ, и пока что Путлер разносит Авдеевку, туда, куда он дошел. Ваш агент Порошенко может убежит на Багамы, а не в Москву, как ваш любезный зек убежал, и говорят, по дороге потерял золотой батон. Вы получитк майдан, но только не тот, который иждет путин, и не кондитер, который ему тискал ручки, а если ты не бот (и якобы живешь в Украине), то очень доволен, что есть налог на украинскую армию ты заплатишь, в в конце концов, Порошенко через 2 года и 3 месяца президентом быть перестанет, а ты,и такие как ты (после Порошенка), заплатят за то, что мы освободим свою землю в результате войсковой операции. И санкции вам в "помощь", с каждой дополнительной бандой, доставленной с Орды в Украину.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • house 19 февраля, 16:06 "Сказать, что совсем ничего не делалось, нельзя, кое-что все же предпринималось. Теперь "газпромовский" газ мы покупаем исключительно через Европу (оказалось, это менее затратно)" угу. брать тот же газ и той же, "своей" трубы", а деньги за него платить в европу, её же баблом-кредитами = это оч. приятно. и "менее затратно") вот тока схему эту еще янук РАЗРАБОТАЛ, со своми рыгиональными фокусниками. такшта, ця, бездарна влада, вообще, кроме "роттердама" ничего не придумала, ни на що не вспромоглася. кста, нынешние шулеры продают эл.энергию зарубеж, а СКОРЕЕ ВСЕГО И В КРЫМ её поставляют. никто ж не знает, а нынешние "шулеры" = ребята ушлые, гораздо отвязанней прошлой, кагбэ "злочинной влады". так что, НАВЕРНЯКА КАЧАЮТ, и в КРЫМ, и на запад.
  house 19 февраля, 16:07
  а вам втирают про то, что "Увеличить производство атомной энергии невозможно по балансовым ограничениям энергосистемы." = чушь собчья. просто покупка антрацита из лугандона и увеличение выработки тепловой энергии = это был такой реверанс одного гравного олигарха, гаранта коррупции, другому олигарху, донецкому. к которому гарант вошел предварительно в долю. ВОТ ЭТО = КЛАСС.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Виталий Кушнир 18 февраля, 15:36 Без блокади світло точно буде. З блокадою - будуть вимикати. Нам мало проблем, економіка на злеті... За це організаторам блокади подяка. В Україні є тепер особливий правовий статус, називається "активіст". Дає право робити речі, за які "не тих" людей тягнули б у тюрму без розмов. Що вже казати про такі дрібниці, як можлива загибель комбіната в Авдіївці, а разом з ним і цілого міста. Воно ж не на заході України, чого там про них думати... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Роман Гнатенко 18 февраля, 12:38 Самое смешное в этой ситуации...что допустим сейчас правительство послушает глас народа и законодательно запретит торговлю с ОРДЛО. Естественно без угля и кокса остановятся заводы Ахметова и Украина не получит 5 млрд долларов валютной выручки..что приведет к падению гривны где то до 40-50 за доллар...что в свое очередь опять приведет к недовольству населения. Короче для Порошенко патовая ситуация)) Відповісти Цитувати
 • Alexander German 18 февраля, 10:01 Для барыг проблема украинской энергосистемы второстепенная. Первостепенная - срыв контрактов поставок угля на экспорт. Бабло то уже поделено. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • ba7rs 18 февраля, 09:50 Ринкова ціна на газ/електроенергію-це маячня(Польша 0,47€/0,14€, ФРН 0,64€/0.3€,Латвія 0,46€/0.17€,США 0,33$/0.12$). При наявності ринку енергоносіїв я міг би купити ці носіїї в різних компаній(атомну,гідро,в Ахметова,тощо),тому ціна на енергоносіїї є адміністративною.Для встановлення ціни потрібно враховувати мінімальну/середню зар.плату. Як приклад на мінімальну зар.плату мешканець Латвії може купити 2 117 Квт ел.енергії,Польші- 2 930,ФРН-2343,США-15 000,Україна 2 500(1Квт=1,29грн,1964(1Квт=1,67грн). По газу картина така :Латвія 500куб.м,Польша 872 куб.м,ФРН 2 343куб.м, США 5 454куб.м,Україна 478куб.м. Таким чином в нас одні з самих високих тарифів в Європі, а нам не дають можливості купити дешевшу енергію (газ власного видобутку,атомну або гідро- електроенергію. Це говорить про повну відсутність ринку енергоносіїв в Україні (за винятком Вінниці#це гумор#) Більше читайте тут: http://gazeta.dt.ua/economic-security/blokada-po-rotterdamski-doneckiy-variant-_.html
  Роман Гнатенко 18 февраля, 12:43
  Не знаю как в Европе, но в США нет единой цены на газ...покупатель заключает контракт с поставщиками и цена может быть разной в зависимости от региона. Кроме того цена может меняться в зависимости от температуры...зимой газ может быть дороже в 2-3 раза чем летом.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • zxcvb 18 февраля, 08:46 Получается, ребята-атошники, блокируя границу з Домбабве, не только оркам "кислород" перекрыли, но и барыгам в КМ и возле КМ помешали заработать на "роттердаме+", то-то я смотрю Порошенко и Гройсман психуют, значит вдвойне молодцы ребята. Яценюк и Гройсман за 3 года ничего с ТЭК не сделали, наоборот испуг прошел, зарабатывать на крови наших людей начали. Цены на отопление всеравно маразматичные, так что платить не имеет смысла, если хочеш выжить. Кличко заявил, что угля в Киеве хватит на 50 дней, но это для ТЭЦ-5 на Левобережье, остальные районы "сидят" на газе. По мне, так пусть отключают отопление в марте, сэкономят и на угле, и на газе, и на долгах за отопление. Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.55
EUR 28.89