Диверсифікація реверсу як спосіб для України стати повноцінним учасником газового ринку Європи

Поділитися
Диверсифікація реверсу як спосіб для України стати повноцінним учасником газового ринку Європи
"Молекулярний" поки що рівень поставок газу німецької компанії RWE в Україну (для "Нафтогазу") при збереженні тенденції поступального розширення спотового ринку Європи здатний через три-п'ять років перетворити Україну з транзитера та імпортера газу на повноцінного учасника єдиного європейського енергоринку.

"Молекулярний" поки що рівень поставок газу німецької компанії RWE в Україну (для "Нафтогазу") при збереженні тенденції поступального розширення спотового ринку Європи здатний через три-п'ять років перетворити Україну з транзитера та імпортера газу на повноцінного учасника єдиного європейського енергоринку. З можливістю не тільки транспортувати і купувати, як нині, в основному російський газ, а й закуповувати спотовий газ у Європі, зокрема американський скраплений газ, який надходить на хаби через європейські LNG-термінали (а згодом, може, і через свій), зберігати газ європейських компаній у своїх підземних сховищах, експортувати газ власного видобутку, включаючи сланцевий.

Усе це реальна перспектива. Якщо Україна не вийде з Договору про приєднання до Енергетичного співтовариства. Якщо встоїть перед натиском "Газпрому" і не віддасть перевагу сьогохвилинній вигоді від двостороннього СП із росіянами замість тристороннього консорціуму, який буде створений і працюватиме за європейськими правилами конкурентного та відкритого енергоринку.

Не думаю, що газотранспортники "Укртрансгазу" та угорської FGSZ Ltd підгадали під візит прем'єра М.Азарова, але 28 березня в українську ГТС надійшли перші 49 тис. кубометрів газу від німецької RWE через угорську ГТС. Такий обсяг транзитних потужностей викупили в угорського оператора ГТС FGSZ Ltd. Покупець німецького газу - НАК "Нафтогаз України". Газ, який надходить за цим напрямком, потім "перекидають" у газопровід нижчого тиску ДУК-1 (Долина-Ужгород-кордон України), яким він поставляється споживачам Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей.

Таким чином, на сьогодні ГТС, яку обслуговує "Укртрансгаз", одержує щодоби газ від RWE через Польщу (до 2 млн кубометрів на добу, хоча технічно є можливість прийняти до 5 млн кубометрів - такий добовий обсяг поставок надходитиме з 1 квітня) і Угорщину (49 тис. кубометрів на добу за технічної можливості прийому 3 млн кубометрів). У другому кварталі 2013-го, після проведення необхідних технічних заходів, пов'язаних у тому числі з синхронізацією інших газопотоків, і підписання постійної технічної угоди, через угорську ГТС "Укртрансгаз" зможе приймати до 15 млн кубометрів газу на добу. Загалом через ГТС угорської FGSZ Ltd в українську ГТС щороку технічно можливо приймати 5,4 млрд кубометрів газу. Але договір поки що дозволить одержати близько 4,2 млрд кубометрів газу на рік.

Річні поставки через Польщу поки що не перевищують обсягу в 600 млн кубометрів. Це пов'язано в тому числі з необхідністю синхронізації газопотоку по газопроводу Ямал-Західна Європа, яким надходить російський газ для споживачів Польщі та транзитний від "Газпрому". З 1 листопада (початок поставок) до кінця 2012 р. польський оператор ГТС Gaz-System транспортував в Україну 52,7 млн кубометрів газу. У період із початку 2013 р. по 27 березня обсяг поставок становив 120 млн кубометрів.

За словами глави Міненерговугільпрому України Едуарда Ставицького, реверсний газ від RWE обійшовся "Нафтогазу" по 380 дол. за тисячу кубометрів, від "Газпрому" - по 406 дол. (з урахуванням 100-доларової харківської "знижки"). Це поки що. З кожним місяцем у міру збільшення поставок зрідженого газу на ринок ЄС, зокрема зі США (які планують уже у 2015-му поставити в Європу ледь не 280 млрд кубометрів у скрапленому вигляді за ціною близько 180 дол.) та інших країн, спотові контракти ставатимуть дедалі привабливішими. Європейців така тенденція влаштовує, і вони вимагають і вимагатимуть перегляду умов, зокрема цінових, довгострокових контрактів із "Газпромом".

Крім того, при тенденції до збільшення споживання газу в ЄС, за словами єврокомісара з енергетики Гюнтера Оттінгера, роль українських ГТС і ПСГ значно зростає. Тому європейці зацікавлені в тісній співпраці з Україною, але на умовах європейського енергоспівтовариства, а не "Газпрому". Держави ЄС планомірно скорочують споживання російського газу. Наприклад, за даними джерела DT.UA в "Нафтогазі", у першому кварталі 2012 р. транзит російського газу в Європу та Молдову становив 24,49 млрд кубометрів, а в першому кварталі поточного року - лише 20 млрд. И це досить показовий період газоспоживання - найбільші холоди.

У "Газпромі" та Кремлі це добре розуміють. Тому будь-якими способами намагаються збільшити свою квоту на ринку ЄС прямо та через присутність у капіталі трейдерських та енергетичних компаній, збільшити обсяг транзиту за всіма існуючими напрямками (сьогодні діє обмеження на завантаження "Північного потоку") і створити нові маршрути ("Південний потік" та ін.), утримати газовий ринок України. У цьому сенсі створення СП для "Газпрому" справді могло б стати трампліном на ринок ЄС.

При цьому з річного звіту "Газпрому" за 2012-й випливає, що його прибуток ледь перевищив 550 млрд рублів. І що його неконсолідований чистий прибуток (за стандартами обліку РФ) порівняно з 2011-м скоротився на 37%.

Поступальне зростання спотового ринку загрожує для "Газпрому" втратою й ринків збуту та, як наслідок, скороченням прибутку. Щоб максимально відстрочити таку перспективу, "Газпром" не особливо церемониться з вибором засобів. Так, глава "Газпрому" О.Міллер 25 березня стверджував, що "Україна не витримає спотових цін". Щоправда, як приклад він навів короткостроковий (проте, він повторюється останні роки) період, коли на споті ціни на газ справді злітають до максимуму. Але це тимчасове явище. Хтось просто встигає на цьому заробити. І зрозуміле бажання "Газпрому" бути в числі цих щасливців. А ще при цьому повністю контролювати український газовий ринок і транзит через нашу ГТС.

За інформацією джерел DT.UA, поява можливостей реверсних поставок спотового газу з Європи вже викликала активний рух на обох кінцях української ГТС, причому як покупців, так і продавців газу. З часом черга до труби вишикується чимала. Отже, найбільш передбачоиві, беручкі та небідні вже сьогодні намагаються застовпити за собою місце "у трубі". Так, за даними DT.UA, з 1 квітня на тестовий реверс газу з Угорщини подав заявку оператор угорської ГТС - Foldgazszallito Ltd. Компанія має намір упродовж шести днів поставляти на адресу LLC Ukranien Oil-Gas Compani (входить у групу Курченка) щодоби по 3,02 млн кубометрів. Продавець - угорський трейдер Optenergy Kft. Якщо тестова угода пройде з успіхом, то Курченко буде, напевно, не тільки імпортувати газ у реверсному напрямку, а й спробує викупити або застовпити місце "у трубі", що забезпечить можливість згодом навіть торгувати своєю квотою. Якщо врахувати, що Україна веде активні переговори про початок реверсу газопоставок ще й через Словаччину (попередньо називають річний обсяг у 10 млрд кубометрів) і Румунію (до 5 млрд), то кількість охочих попрацювати на цьому ринку явно зростатиме.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі