До чого призводять такі реформи

Поділитися
До чого призводять такі реформи
Після призначення наприкінці червня 2015 р. нового керівника ПАТ "Укргазвидобування" Олега Прохоренка в компанії розпочалися неабиякі зміни.

Після призначення наприкінці червня 2015 р. нового керівника ПАТ "Укргазвидобування" Олега Прохоренка в компанії розпочалися неабиякі зміни.

Компанія дісталася новому керівникові, м'яко кажучи, у складному становищі, з квітня різко зросла рента з 20 до 70%. Виробничі показники значно погіршилися: у липні падіння видобутку газу становило рекордні 6,8%, а конденсату й нафти - 5,8% порівняно з липнем минулого року. Не краща ситуація й щодо інших напрямів - обсяги буріння, геофізичних робіт, ремонти свердловин скорочуються, падають обсяги виробництва нафтопродуктів.

У такій непростій ситуації в ПАТ "Укргазвидобування" зважилися на радикальні реформи. У своїй публічній програмі очільник "Укргазвидобування" Олег Прохоренко заявив про головні завдання. Перше - стабілізувати видобуток газу і забезпечити умови для нарощування видобутку. Друге завдання - побудувати й модернізувати компанію за найкращими міжнародними зразками управління. Тобто створити прозору, відкриту структуру, яка націлена на ефективне використання ресурсів.

А тепер від слів - до справ.

Росіяни зайшли - за наші гроші

Реформувати ПАТ "Укргазвидобування", корпоративними правами якого на 100% управляє НАК "Нафтогаз України", почали… із системи закупівель товарів і послуг (у десятку!). Зокрема, компанія стала учасником державної системи закупівель ProZorro. За словами голови правління О.Прохоренка, "це перший крок у системі перезавантаження старої системи закупівель "Укргазвидобування". Правда, поки що все в початковій стадії, і через зазначену систему відбувається зовсім небагато закупівель.

Також радикально обновився менеджмент компанії, відповідальний за сферу закупівель. Але, дивна справа, практично всі ключові позиції посіли менеджери - вихідці з російської держкомпанії "Роснефть", які раніше працювали також у ТНК-ВР, яку поглинула "Роснефть". Так, керівником напрямку "Укргазвидобування" із закупівель товарів і послуг призначений Андрій Токар, який до травня 2015 р. працював в одному з підрозділів "Роснефти" у РФ. Начальником управління із закупівель товарів і послуг призначений Андрій Голубицький, який донедавна займався закупівлею товарів і послуг на Саратовському НПЗ "Роснефть" (Росія). Ще одного "саратовського", Володимира Гребенника, призначили начальником департаменту безпеки.

За яким принципом відбувається відбір фахівців на керівні посади в державну компанію ПАТ "Укргазвидобування", залишається загадкою. По суті, одну з найважливіших стратегічних компаній країни віддано на відкуп менеджерам з воюючої з нами РФ.

З'явилися в ПАТ "Укргазвидобування" й інші колишні "танкісти" (так на сленгу називають працівників ТНК-ВР). Директором з питань безпеки призначений Григорій Супрун, який пропрацював у структурах ТНК понад десять років, а останнім часом трудився у збанкрутілому "Дельта-Банку". У НАК "Нафтогаз України" напрямок закупівель по "Укргазвидобуванню" курирує ще один виходець з ТНК-ВР - Роман Біляга, що працює радником голови правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва. Щоправда, Р.Біляга прийшов працювати в НАК трохи раніше нинішніх змін, ще торік.

Крім того, жоден із згаданих вище менеджерів ніколи не працював у сфері видобутку нафти й газу. Зате вони мають унікальний досвід роботи в сфері закупівель матеріалів і послуг у Росії. Це підтверджують тендери ПАТ "Укргазвидобування" - документи перебувають у відкритому доступі на сайті держкомпанії.

Поради на мільйони

Щоб не бути голослівним, лише кілька штрихів, наприклад, про закупівлі послуг. У вересні
2015 р. ПАТ "Укргазвидобування" вирішило провести відразу кілька тендерів на надання послуг, точніше, консультацій. Найбільш вражаючим з них виявився тендер з управління підприємством, інакше кажучи, технічний аудит і технічна підтримка компанії. Можна сміливо сказати, що ще ніколи "Укргазвидобування" не закуповувало "порад" у таких масштабах і за такі гроші. Вартість "порад", згідно з планом компанії, розміщеним на сайті держзакупівель, становить 33 млн грн.

Особливість закупівель послуг, зокрема аудиту й консалтингу, полягає в тому, що, на відміну від товарів, дуже важко реально оцінити їхню вартість. У результаті ПАТ "Укргазвидобування" отримає важкенький том рекомендацій вартістю в
33 млн грн і… вуаля. Як держкомпанія використовуватиме ці рекомендації, та й чи потрібні їй саме зараз такі рекомендації, і чи знадобляться в найближчому майбутньому, незрозуміло.

Багато запитань викликають і вимоги до учасників торгів. Так, у технічному завданні прописано, що компанія, яка надаватиме послуги консалтингу для ПАТ "Укргазвидобування", повинна мати у своєму штаті фахівців, які відповідають певним вимогам.

Наприклад, вимоги до фахівця компанії-консультанта, зокрема до старшого радника проекту (Senior Project Advisor 1):

a. Понад 30 років досвіду в нафтогазовій індустрії.

b. Технічна кваліфікація й досвід світового рівня. Визнаний світовий експерт у методах матричної стимуляції.

c. Досвід роботи на посаді не нижче рівня віце-президента в найбільших нафтогазових компаніях світу (majors).

d. Членство в радах директорів приватних і публічних компаній або міжнародних технічних товариствах.

e. Учений ступінь магістра або доктора наук (Phd) у нафтогазовій спеціалізації від провідного іноземного університету.

f. Досвід передачі знань і передових технологій (читання лекцій, семінарів тощо).

Підтверджується наданням резюме й документом про згоду на співробітництво з учасником.

Або ще один приклад вимог до фахівця - керівника напрямку видобутку й стимуляції (Productionand Stimulation Team Leader):

a. Понад 25 років досвіду в нафтогазовій індустрії.

b. Досвід буріння нафтогазових свердловин у міжнародній нафтогазовій або сервісній компанії, з яких більше трьох років в Україні.

c. Комплексне розуміння сучасних методів освоєння і стимуляції свердловин з успішним досвідом проведення таких операцій. Понад 20 років досвіду в дизайні операцій зі стимуляції та управління проектами.

d. Досвід роботи на позиції технічного директора або заступника технічного директора в міжнародній нафтогазовій компанії з операціями в Україні:

- практичний досвід роботи в законодавчому полі України, чітке розуміння існуючих вимог для ефективної організації робіт відповідно до вимог законодавства;

- наявний досвід із впровадження процесу змін в організації в Україні зі стимуляції та випробування свердловин.

e. Розуміння процесу експертизи й узгодження планів робіт зі стимуляції свердловин.

f. Практичний досвід розробки проектів зі стимуляції свердловин в Україні з використанням місцевого обладнання і бригад.

g. Комплексне розуміння процесу буріння свердловин і вимог до якості труб і поліпшення обладнання на устя свердловини, необхідних для планування робіт під високим тиском, таких, як гідророзрив.

h. Наявність сертифіката або додаткової освіти в галузі менеджменту й досвід управління командою під час ревізії свердловин.

i. Досвід з нагляду за роботами на буровій/ремонтному майданчику для впровадження і дотримання вимог з гідророзривів або одночасного освоєння.

j. Сертифікат з попередження викидів.

k. Повна зайнятість на проекті, базування в Україні.

l. Досвід передачі знань і передових технологій, ефективна комунікація.

m. Знання англійської і російської/ української мов.

Підтверджується наданням резюме й документом про згоду на співробітництво з учасником.

Усього прописано вимоги до 13 різних фахівців. З великою часткою впевненості можна сказати, що сьогодні не тільки в Україні, але й в усьому світі знайти компанію з фахівцями, які відповідають усім вимогам, практично неможливо. Більш того, викликають великі підозри і детально виписані вимоги. У ПАТ "Укргазвидобування" до цього ніхто нічого подібного не готував. Навряд чи зможуть підготувати технічне завдання з буріння, видобутку й стимулювання свердловин і новопризначені фахівці із закупівлі товарів, що працювали на російських НПЗ.

Запитання: хто ж підготував ТАКЕ технічне завдання й вимоги до учасників цього тендера? Чи не може в результаті виявитися, що техзавдання готували сторонні (ще гірше - з недружньої нам сторони), і воно має мало спільного з реальними потребами ПАТ "Укргазвидобування", а сам тендер прописаний під конкретну компанію?

Багато чого стає зрозумілим після ознайомлення з поданими на цей тендер заявками і заявниками. Одна заявка - від американської компанії Goragovo Energy Engineering Corporation, яка навіть не має власного сайту. Інший претендент - "Тріскел Енерджі Україна". Нюанс у тому, що з інформації, розміщеної на сайті цієї компанії, випливає, що буріння й видобуток - не зовсім її профіль. Незрозуміло, як і навіщо потрапила заявка цієї компанії на участь у тендері.

Цікаво, як могла дізнатися компанія зі США про тендер на консалтингові послуги в Україні, враховуючи, що оголошення про тендер публікується тільки українською мовою? Можна, звичайно, порадіти за американців, знову ж таки, налагоджується співробітництво з нашими стратегічними союзниками.

Та де там. Виявляється, керує американською компанією такий собі Ільдар Діяшев. У його профайлі linkedin зазначена робота в російській "Сибнефти". З великою часткою ймовірності, якщо не втрутиться прокуратура, американська компанія стане переможцем тендера і "заробить" на "безтурботності" (чи не безтурботності?) ПАТ "Укргазвидобування" ті самі 33 млн грн.

Звичайно, можна довго доводити, що "Укргазвидобування" потребує консалтингових послуг, можна сперечатися про ціну. Але, з іншого боку, за 33 млн грн на останньому аукціоні Державної геологічної служби можна було купити п'ять (!) ліцензій на нафтогазові ділянки. Або сьогодні, коли в США у зв'язку з падінням цін на нафту відбувається масовий розпродаж бурового обладнання, придбати його з неймовірним дисконтом. Замість "порад щодо буріння" за ці гроші можна купити сучасний буровий верстат, адже за останні 20 років ПАТ "Укргазвидобування" нічого такого не купувало.

Крім тендера з консультаційних послуг технічного аудиту (буріння, видобуток і стимулювання свердловин), "Укргазвидобування" оголосило ряд інших тендерів з консалтингу. Наприклад, проводиться тендер на закупівлю консалтингових послуг з питань бухгалтерського і податкового обліку. От тільки деякі вимоги до компанії-учасника: наявність фахівців з досвідом роботи в галузі менеджменту, управління компаніями в галузі ПЕК не менше року; надання копій сертифікатів, що підтверджують членство працівників учасника в одній із таких міжнародних організацій, як Асоціація присяжних дипломованих бухгалтерів (АСА), Інститут дипломованих бухгалтерів Шотландії або Англії (CA, Chartered Accountant), Федерація дипломованих бухгалтерів США (CPA). Очевидно, що вітчизняному претендентові перемогти в такому конкурсі теж непросто.

Не можна не відзначити і закупівлю інших "важливих" послуг. У вересні "Укргазвидобування" хоче профінансувати зйомки фільму за 100 тис. грн. Ну а вінцем держтендерних діянь державної видобувної компанії стало оголошення тендера на обслуговування акваріума обсягом 620 л.

Усе б добре, але, за повідомленнями податківців, ПАТ "Укргазвидобування" тільки в другому кварталі 2015 р. недоплатило до держбюджету 2 млрд грн.

Прикладне товарознавство

Треба зазначити, що послуги - тільки невелика частина закупівель "Укргазвидобування". Значно більші суми витрачаються на купівлю товарів, зокрема, трубної та хімічної продукції, бурильних доліт тощо.

6 серпня ПАТ "Укргазвидобування" провело тендер із закупівель труби, доліт і метанолу. Загальна очікувана вартість - 675 млн грн. У процесі торгів загальна вартість знизилася до 499 млн. На сайті компанії навіть новину поставили, що заощадили 176 млн грн. Але при знайомстві з деталями торгів ентузіазм із приводу "економії" швидко зникає.

Почнімо з метанолу, згідно з тендером планується до кінця року закупити 12 тис. т. На конкурс подали заявки п'ять претендентів, переможцем стало ТОВ "Хімпропостач" з ціною 345 млн грн, тобто метанол купуватимуть за ціною 28 750 грн за тонну.

У той самий час інша державна компанія, "Укртранснафтопродукт", звернулася до "Укргазвидобування" з пропозицією поставити той самий метанол технічний, але за ціною 26 тис. грн за тонну. Редакція має у своєму розпорядженні копію листа ДП "Укртранснафтопродукт". Таким чином, "Укргазвидобування" могло заощадити 33 млн грн тільки на поставках метанолу. Однак пропозиція держпідприємства залишилася без відповіді.

Більш того, держкомпанія "Укргазвидобування" може купувати метанол ще дешевше, якби займалася імпортом самостійно. У цьому разі можна одержати пільгу з оплати акцизу в сумі 400 євро на тонні.

Слід зазначити, що після зупинки єдиного українського підприємства з виробництва метанолу, сєверодонецького "Азоту", весь ресурс імпортується. На початку року здебільшого возили метанол з Білорусі та Росії. Метанол купують й інші видобувні та нафтохімічні компанії, але, на превеликий подив, у них ціна на 240–260 євро за тонну менша, ніж для "Укргазвидобування". Щоб зрозуміти масштаби проблеми, слід зазначити, що у 2014-му - першій половині 2015 р. компанія закупила
28 тис. т метанолу технічного іноземного виробництва на загальну суму 646 млн грн (див. табл.).

Інший "жирний" тендер - закупівля бурильних труб. На останній тендер у серпні заявилося відразу дев'ять компаній. Переможцем стала китайська Jiangsu Elite Petroleum Technology, яка запропонувала найнижчу ціну. Загальна сума становила 138 млн грн. Пропозиції інших учасників - від 172 до
282 млн грн. Теж начебто заощадили десятки мільйонів, але вже минуло більше місяця, а результати аукціону не акцептовані. Ніяких пояснень з боку "Укргазвидобування" немає. Очевидно, не всіх у компанії влаштовує настільки низька ціна.

У статті наведено приклади тільки деяких тендерів на закупівлю товарів і послуг "Укргазвидобування". Щомісяця держкомпанія проводить десятки тендерів на мільярди гривень, тому відстежити й виявити порушення досить складно. Але зазначені факти красномовно свідчать про те, що зміна керівництва компанії і топ-менеджменту не поліпшила ситуації в "Укргазвидобуванні".

Проте звинувачувати тільки керівництво компанії в катастрофічному стані компанії було б неправильно. Величезна відповідальність за розвал української нафтогазовидобувної галузі лежить на уряді і НАК "Нафтогаз України", які за останні півтора року доклали колосальних зусиль у цьому напрямку. Йдеться не лише про підвищення податків, до якого видобувачі поставилися з розумінням, а й про методичну роботу з погіршення умов роботи приватних, а з квітня - і державних видобувних компаній. Чого варта нова ініціатива Кабміну - формування страхового резерву газу в підземних сховищах для продавців газу. Черговий подарунок видобувачам від уряду.

Тим часом чекаємо вітань прем'єр-міністра Арсенія Яценюка в День працівника нафтогазової галузі. Свята поки що не скасували. Хоча й святкувати особливо нема чого.

P.S. Поговоривши з головою правління ПАТ "Укргазвидобування" Олегом Прохоренко про проблеми реформування компанії, редакція ZN.UA заручилася його згодою докладно розповісти про програму розвитку найбільшої державної видобувної компанії країни. Матеріал про це читайте в найближчих номерах ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі