Енергоприватизація — "догризання"?

Поділитися
Енергоприватизація — "догризання"?
У анонсованих ФДМУ планах на 2014 р. присутні практично всі залишки держакцій обл- і міськгазів. В принципі, це схоже на просте юридичне оформлення стану речей: чиновники в Україні керувати довіреними їм держпакетами енергокомпаній не вміють. Або в силу багатьох причин не хочуть...

Як називається дія та її результат , якщо при запланованих надходженнях від приватизації державного майна - енергетичних об'єктів на 10,9 млрд грн - збирають менш як 1,5 млрд грн? Причому майже половина цієї суми - від продажу "Донбасенерго" перекупникові? Правильно, називається це "перевиконанням плану" і завершується прийняттям нових, підвищених зобов'язань.

Мабуть, саме такою логікою керувалися депутати, заклавши до Державного бюджету 2014 р. у вигляді доходів від приватизації енергооб'єктів аж 17 млрд грн.

У реальність цієї цифри не вірить ніхто. Але... виглядає красиво, а головне, "знижує" номінальний рівень дефіциту бюджету. Більш того, прозвучала "хотілка" і про 18–19 млрд грн від приватизації державного майна.

Під цю справу Кабмін давно доручив виділити на продаж державні підприємства або держчастки. Мінпромполітики - в обсязі 7–8 млрд грн, 8 млрд грн - Міністерству енергетики та вугільної промисловості, Мінагропрому та Міністерству інфраструктури - по 2 млрд грн кожному.

Істотний акцент робиться на енергетику - у цій галузі намічено продати аж 14 пакетів акцій обленерго. У п'яти обленерго продаються контрольні пакети - "Миколаїв-", "Хмельницьк-" , "Харків-" , "Запоріжжя-" і "Тернопільобленерго".

До речі кажучи, минулого року левову частку надходжень від продажів забезпечили лише два об'єкти енергетичної галузі. Це "Донбасенерго" (0,72 млрд грн) і продане "під ялинку" структурам, дружнім Юрію Бойку, "Волиньобленерго" за 0,46 млрд грн.

На продаж у 2014 р. виставлено і блокуючі пакети "Донецькобленерго", "Вінницяобленерго", "Закарпаттяобленерго", "Одесаобленерго", "Сумиобленерго", "Чернівціобленерго" і ДТЕКівське "Крименерго", які ще залишалися у держави.

Пам'ятаєте, як зовсім недавно чиновники захоплено казали, що ці держпакети акцій забезпечать потужний вплив і контроль над компаніями? Хоча тільки ледачий експерт не писав, що реальна мета до смішного прозаїчна - знизити вартість цих держпакетів. Двостадійний продаж підприємств просто вигідний нашим бізнесменам. Два невеликі пакети чомусь коштують дешевше, ніж один великий. Та й інвестиційні зобов'язання до другого приватизованого пакета зазвичай навколонульові. Виходить, скептики, на жаль, знову були праві...

До слова, про вплив держави. У лютому на продаж виставлять і 46-відсотковий пакет "Черкасиобленерго". Домовитися про продаж ще й 25% акцій, які належать УкрЕСКО (формально державному на 99,7%), схоже, поки що не судилося. 0,3% приватних акціонерів успішно зривають такі спроби вже років десять...

Заодно буде цікаво подивитися, як (і кому) продаватиметься контрольний пакет "Тернопільобленерго". Держава не може провести там збори акціонерів уже при третьому президентові України - з 1999 р.

Водночас допродадуть (якщо зможуть ) і залишки державних пакетів (по 25%) акцій енергогенеруючих компаній "Дніпроенерго" , "Донбасенерго", "Західенерго", "Київенерго". До назви всіх перелічених вище компаній уже давно треба додавати ДТЕК (енергоуправляючий холдинг групи компаній Ріната Ахметова). Дозвіл на продаж "Донбасенерго" на біржі Кабмін уже дав.

А от "Центренерго" знову не в планах продажів Фонду держмайна. Раніше очікувалося, що ця компанія "піде Сім'ї". Нині ж усе не так однозначно. Можливо, наступного року її все ж таки викуплять росіяни.

Ну і знову Фонд держмайна виставляє на продаж майже 100-відсотковий пакет акцій Дніпродзержинської ТЕЦ і 37,2% акцій "Кримтеплоелектроцентралі".

У анонсованих ФДМУ планах на 2014 р. присутні практично всі залишки держакцій обл- і міськгазів. Аж 40 штук.

Нинішня позиція держави (чи тільки влади?) - це повний відхід від участі в енергокомпаніях (за винятком атомної галузі та гідроенергетики). В принципі, це схоже на просте юридичне оформлення стану речей: чиновники в Україні керувати довіреними їм держпакетами енергокомпаній не вміють. Або в силу багатьох причин не хочуть...

Утім, для продажу більшості держпакетів енергокомпаній будуть потрібні окремі рішення Кабміну. Тож нинішні списки - це багато в чому декларації про наміри. Так, уже понад десять років на продаж заявляють Одеський припортовий завод і харківський "Турбоатом". Нинішнього року до цього списку додали "Азовмаш" і "Сумихімпром". Хоча чи продаватимуть, залежить від розкладу сил у Кабміні та від олігархів. Фонд держмайна тут мало на що впливає.

Новиною 2014 р. стане спроба розпочати масовий продаж шахт. Планують продати майже півсотні шахт, у тому числі й багатостраждальний 26-відсотковий пакет акцій "Шахти ім. Засядька". Але... шахти пропонуються в основному "убиті", і в більшості своїй їх віддадуть за суто символічні гроші і за "великі обіцянки розвитку".

Фонд держмайна вже оголосив, що за наявними договорами приватизовані підприємства мають отримати 30 млрд грн. На тлі тисяч підприємств і потреби в десятках мільярдів доларів цифра не сильно вражає. Але якщо взяти за точку відліку 125 млн грн дивідендів від держвласності, то справді не так уже й погано. Куди зникла решта прибутку підприємств, запитання, мабуть, тепер із категорії риторичних...

До речі, торік понад мільярд гривень принесла оренда державного майна. Це і морські порти, і гірничо-збагачувальні комбінати (ГЗК), і багато іншого. Хоча орендарі все-таки намагаються орендоване державне майно потихеньку перевести на себе.

Так, Дмитро Фірташ, схоже, недорого викупить постачальників титанової сировини - Іршанський і Вільногірський ГЗК (нині якраз відбувається оцінка їхнього майна). З купівлею "Сумихімрому" він остаточно замкне на себе (зосередить у своєму управлінні та власності) всі ключові об'єкти титанової галузі. З афілійованими з його групою компаній пов'язують і основних претендентів на купівлю решти держпакетів акцій в облгазах.

Дев'ять ключових бізнес-груп України традиційно є основними покупцями активів, насамперед державних. Хоча почали підтягуватися і гравці дрібніші. Ті ж таки дружні Юрію Бойку структури, які в грудні 2013 р. придбали волинську енергокомпанію, раніше викупили Харківську ТЕЦ-5.

У лютому на конкурс виставлять 92,75% "Сумихімпром" і розраховують оголосити конкурс з продажу 60% "Харківобленерго" (одночасно 5% продадуть на біржі).

У березні виставлять "Хмельницьк-" і "Миколаївобленерго", в травні планують продаж "Запоріжжяобленерго". А ось продаж "скандального" пакету в 50% акцій "Тернопільобленерго" відтягують на вересень.

А от зарубіжних учасників торгів за пакети акцій енергокомпаній немає і поки що не передбачається. Західним інвесторам (на тлі панічного виходу з України їхніх банківських структур) такі "сумнівні покупки" не цікаві. Росіян торік не пускали. У 2015–2016 рр. (коли треба буде розраховуватися за путінський кредит) становище може змінитися.

Та це буде вже інша і, швидше за все, боргова історія.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі