Нелогічно, незаконно. Некоректно

Поділитися
Нелогічно, незаконно. Некоректно
Європейська комісія підтвердила, що власники газу в ЄС мають право ним розпоряджатися, зокрема поставляти його в Україну. Тому будь-які заяви "Газпрому" про неприпустимість реверсних поставок газу в Україну з держав-членів ЄС, щонайменше, некоректні.

Кабміну, Міненерговугільпрому та "Нафтогазу України" завжди непросто вести переговори з представниками Російської Федерації загалом та "Газпрому" зокрема. Як і їм з нами, хоча росіяни в цьому не зізнаються. Зате на весь світ кричать, коли їм це вигідно, про неспроможність України як надійного газового партнера чи з інших приводів і навіть без них. Ще складніше з РФ та "Газпромом" вести переговори будь-яким компаніям, зокрема й міжнародним, а також виключно європейським - з держав Європейського Союзу. Тим паче, що в ЄС уже не вірять у "надійність" РФ як обов'язкового ділового партнера. Така необов'язковість безпосередньо стосується й "Газпрому". Але порівняння умовне.

Сьогодні "газова складова" у взаєминах (за географічним принципом) РФ-Україна-ЄС багатьма порівнюється з успіхами НАШОЇ армії на Південному Сході України, і з "неукраїнським життям" українців та українських татар у Криму. Вони - НАШІ. Їхні перемоги й нещастя - теж НАШІ. Хотілося б знати і розуміти, що для НАШИХ зробив і робить постмайданівський уряд України та новообраний п'ятий президент...

І в цей момент "матеріалізується" російський "Газпром" зі своїми неконструктивними, але гучними претензіями та вимогами. У тому числі з заявою, що реверсних поставок газу в Україну "у природі бути не може".

Якщо РФ переконана у своїй газовій силі, то чому її так дратує реверс газу в Україну?

У газоекспортних питаннях Путін, напевне, тримає "Газпром" і "Минэнерго России" в шорах. Цілком зрозуміло - європейські гроші за газ хоча й менші, ніж сума нафтодоларів, яку отримує Росія від експорту нафти, але теж істотний дохід у російський бюджет (див. рис. на сайті DT.UA). Що поробиш - ресурсна країна... І путінський бюджет.

У шорах же лідер РФ хоче та частково вже тримає деякі держави-члени Євросоюзу. І на Єврокомісію він не зважає, поки "Газпром" та його дочірні компанії намагаються відбитися від енергопакетів. У Литві, наприклад, не вийшло. Більше того, посилаючись саме на Третій енергопакет, Литві вдалося домовитися з "Газпромом" про його вихід з власників литовської ГТС.

Тому, мабуть, переговори суб'єктів господарювання України та РФ - "Нафтогазу України" і "Газпрому" - затяжні та малопродуктивні... Доходить до того, що наступний понеділок, як погрожує "Газпром", для України може стати безгазовим: "Газпром" має намір знову взятися за вентиль. Якщо українська сторона не оплатить боргу. "Газпром" нарахував уже не 3 "з хвостиком", а 4 "з гаком" млрд дол. Як і що вони рахують, не можу сказати впевнено - у них своя арифметика.

Однак до 16 червня росіяни чекають, за їхніми ж даними, 1,95 млрд дол. від "Нафтогазу України". За розрахунками глави "Газпрому" Олексія Міллера, ця сума включає листопадовий і грудневий борг 2013-го - 1,451 млрд дол.

"Нафтогаз України" поки що не погоджується платити "невідомо за що та почому". І наполегливо пропонує "Газпрому" переглянути контракт купівлі-продажу природного газу від 19 січня 2009 р. Вдалося ж 15-ти країнам, хоча й різною мірою, домогтися перегляду умов довгострокових контрактів з російським газовим монополістом (див. рис. на сайті DT.UA).

Від часу укладення цього контракту між "Нафтогазом" та "Газпромом" ситуація на ринку газу Євроконтиненту істотно змінилася. Змінюється й для України, суб'єкти якої дедалі більше купують не тільки "газпромівський", а й реверсний газ. Спочатку російський газ купують європейські газові компанії так само, як і газ із Норвегії чи Шотландії, вже не перший рік. Без урахування поставок зрідженого газу з Алжиру, Катару та інших газодобувних країн.

Обсяги реверсних газопоставок в Україну збільшуються.

Поки ще не настільки, щоб обійтися без трубопровідного "газпромівського". Але вже цей факт несказанно дратує "Газпром" і РФ. Адже вони стільки сил і коштів вклали в енергетичну, включаючи газову, залежність від себе всіх найближчих сусідів та ЄС загалом. А вже Україну "Газпром" завжди вважав своїм ринком збуту природного газу. І тут реверсний конкурент... Прикро. Та навіщо ж так зло?

DT.UA поважає думку опонентів, але має й свою. І, хотілося б, щоб і росіяни до неї дослухалися. Дослухалися та почули.

Подобається "Газпрому" чи ні, але поставки реверсного газу Україні обходяться дешевше, ніж пропонує "Газпром". Зрозуміло, з урахуванням сезонної затребуваності. Це підтверджує глава "Нафтогазу України" Андрій Коболєв: "Українські споживачі газу (і це не тільки НАК "Нафтогаз України") можуть сьогодні купувати газ, який поставляється шляхом реверсу з Європи, за ціною істотно нижчою за 385 дол. за тис. кубометрів газу".

Це з урахуванням того, що російський газ поставляється компаніям європейських країн "Газпром экспортом" (стовідсотковим дочірнім газоекспортним підприємством ВАТ "Газпром") з Росії в європейські країни, а потім знову повертається в Україну, що передбачає подвійну оплату транзиту і прибуток європейських компаній, яку вони переносять на ціну газу.

"Цей факт доводить, що газ, який поставляє "Газпром" у держави ЄС, у тому числі через територію України, обходиться їм дешевше, ніж "Газпром" вимагає від українських газоспоживачів", - заявив 12 червня у бліц-інтерв'ю DT.UA глава "Нафтогазу України" Андрій Коболєв.

Про коректність і чистоту газового бізнесу "Нафтогазу України" сьогодні можна судити з огляду на те, що основними постачальниками реверсного газу в Україну є відомі міжнародні компанії, у тому числі RWE (Німеччина). І це зовсім не "Рога і копита", про що добре відомо "Газпрому" та "Газпром экспорту".

У ході тристоронніх зустрічей Україна-ЄС-РФ питання про реверс газу також дискутувалося. Європейська комісія підтвердила, що власники газу в ЄС мають право ним розпоряджатися, зокрема поставляти його в Україну. Тому будь-які заяви "Газпрому" про неприпустимість реверсних поставок газу в Україну з держав-членів ЄС, щонайменше, некоректні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі