Тарифна епопея триває

Володимир Ружинський 25 листопада 2016, 23:00
отопление

Читайте також

Осінь. Опадає листя, знижується температура навколишнього середовища. І одночасно підвищилися тарифи на газ, електро- і теплопостачання. Але вимоги депутатів-піарників про зниження тарифів у два-три рази без зрозумілого роз'яснення та розрахунків призведуть тільки до ще більшого обурення громадян, але не до правильного вирішення виниклої тарифної проблеми. Ця стаття є певною мірою продовженням матеріалу "Як визначити тарифи на електроенергію і тепло" (див. DT.UA №24 від 2 липня 2016 р.).

Значне підвищення тарифів на електро- і теплову енергію обленерго та Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики й комунальних послуг (НКРЕКПУ), виправдовують розрахунками за затвердженою Методикою, "справедливість" якої наочно демонструє такий приклад. В одному з будинків ("хрущовка") прилад обліку споживання теплової енергії встановлений тільки для половини квартир, друга половина залишилася без лічильника. Відповідно, там, де є прилад обліку, вартість опалення двокімнатної квартири згідно з квитанцією становила 143 грн, а для такої самої квартири з іншої половини будинку (без лічильника) — 1340 (!) грн.

При цьому і обленерго, і НКРЕКП (Д.Вовк) виправдовують правильність зазначених розрахунків.

З цього прикладу видно, що Методика розрахунків тарифів переслідує зовсім інші цілі. Навіть першокласнику зрозуміло, що в цьому випадку тариф на тепло мали визначати за тією частиною квартир, де встановлено прилад обліку.

Чи є вихід із цієї ситуації? Є, і полягає він от у чому. По-перше, необхідно терміново організувати круглі столи з розгляду цієї проблеми за участі НКРЕКП, генераторів електроенергії (обленерго), уряду та активістів-представників від народу.

По-друге, необхідно зобов'язати НКРЕКП постійно вести автоматичний облік електроенергії, що поставляється ТЕС, ГЕС, АЕС та іншими генераторами в загальну енергосистему. Такий автоматичний облік кількості енергії, що подається в енергосистему, та її вартості дасть змогу визначити єдиний для всієї України середньодобовий тариф, а наприкінці місяця НКРЕКП повинна визначати середньомісячний тариф, який має бути єдиним як для побутових потреб, так і для промисловості, що повністю виключить можливість корупційних схем.

Вартість електроенергії, генерованої різними станціями, значно відрізняється. Наприклад, на ГЕС вона дорівнює 5 коп./кВт∙год, на АЕС — 40, на ТЕС, що спалюють вітчизняне вугілля, — 67, імпортне вугілля — 144, а імпортний газ — 161 коп./кВт∙год при ціні 140 дол./тисяча кубометрів. Усереднений середньомісячний тариф на електроенергію буде суттєво нижчим порівняно з електроенергією, генерованою на ТЕС, які спалюють імпортний газ.

Головною перевагою пропонованого варіанта визначення середньомісячного тарифу на електроенергію є те, що всі генератори енергії одержують сповна за вироблену енергію. Крім того, при цьому немає необхідності у доплаті з бюджету за найдорожчу електроенергію ТЕС.

Наведені вище дані стосуються літнього періоду роботи електростанцій.

В опалювальний період паливо витрачається на генерування електроенергії та тепла, у зв'язку з чим вартість електроенергії суттєво знижується й становить 68,8–83,55 коп./кВт∙год при використанні імпортного газу за ціною 140–170 дол./тисяча кубометрів. При використанні імпортного вугілля вартість електроенергії становитиме 61,8 коп./кВт∙год, а вітчизняного — 28,5 коп./кВт∙год. Усереднений тариф на електроенергію при цьому має визначатися аналогічно літньому періоду, тобто як середньомісячний.

Вартість тепла, що відпускається споживачеві, залежить переважно від вартості використовуваного на ТЕС палива і не може бути застосована для визначення усереднених тарифів, тобто вартість тепла має визначатися з урахуванням місцевих умов. Наприклад, вихідна вартість 1 Гкал при різних видах палива становить 472,5–573,75 грн при використанні імпортного газу за ціною 140–170 дол./тисяча кубометрів, імпортного вугілля — 390,63, вітчизняного — 181,8 грн.

Оскільки в опалювальний період паливо використовується для виробництва як електроенергії, так і тепла, то при цьому знижується вартість тепла, зокрема при використанні імпортного газу — до 284,5–345 грн/Гкал, а при використанні імпортного й вітчизняного вугілля — до 253 і 117,47 грн/Гкал, відповідно.

Слід зазначити, що для системи теплопостачання використовується пара, яка віддала основну енергію на виробництво електроенергії. При цьому вартість 1 Гкал такої пари ніколи не може бути вищою за вихідну вартість палива, що постійно спостерігається в тарифах на теплопостачання. Так, при вихідній вартості палива 573 грн/Гкал у квитанціях за опалення 1 Гкал коштує 1403 грн.

Це кричуща несправедливість!

Насамкінець потрібно зазначити таке.

1. Необхідно терміново організувати круглі столи для обговорення тарифних проблем.

2. Треба переглянути методику визначення тарифів на електроенергію й тепло.

3. Тариф на електроенергію має бути середньомісячним і однаковим для всіх споживачів.

4. Тарифи на теплопостачання повинні бути регіональними з урахуванням вартості використовуваного палива.

5. Набуття чинності Законом "Про ринок електроенергії в Україні" у нинішній ситуації призведе до створення нових корупційних схем. Цей закон може запрацювати тільки після завершення модернізації енергетики України, яка навіть не намічена діючою Стратегією розвитку енергетики України до 2030 р.

6. Визначення знижених справедливих тарифів на електроенергію і тепло допоможе зняти напругу у відносинах влади й народу.

Нам необхідні справедливі тарифи!

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
5 коментарів
  • Yura Stepanov 9 декабря, 23:28 Тарифы в дальнейшем сильно повышаться не будут, теперь настала очередь НКРЕ как контролирующего органа проследить за повышением энергоэффективности отрасли. Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • Дмитрий Саченко 8 декабря, 12:46 НКРЭ уже сейчас пересматривает тарифы. С тех пор, каким дали больше полномочий сфере энергетики страны наконец-то начинает реформироваться. Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • Vitaly Moroz 26 ноября, 13:40 проблема в том что счетчики тепла на каждую отдельную квартиру почти не возможно поставить - у 90% жилого фона система стояков отопления спроектирована так что индивидуальные счетчики технически там не смогут работать(((( а с домовыми счетчиками следующая история (в Киеве) - когда люди получают первые платежки и шокированы цифрами, то попутно узнают от Киевэнерго что их счетчик на дом украли еще летом.... вот так дела. А ведь Обл - енерго -облгазы у нас почти все в частной собственности, И ОНИ не производят -тепло/-энергию, а лишь перепродают ее от поставщика к потребителю, НО зарабатываю при этом больше всех (на колоссальной ножнице цен)!! Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • Игорь Сергеев 26 ноября, 00:16 Ага,счас. А воровать тогда как??? Это можно "плохому" Януковичу предьявы кидать. А вот самая что ни есть "народная" влада-она самая честная. И самым честным образом сношает быдло,именуемое народом Украины. И что? А ничего. Быдло молча хавает. Так ему и надо. Быдлу т.е. Скакало на майдане-получило. И не помнит быдло историю. А история учит что "революции" обычно происходят тогда, когда власть отьелась,наворовалась и у нее,власти,возникает желание что то сделать для народа. Вот тогда и происходят т. н. "революции". А под каким соусом-не важно. Главное-корыто Відповісти Цитувати
  • Apofis Grolyschoosen 26 ноября, 00:13 1. дохера платят только те у кого нету счетчика, а я помню как своими телами год назад закрывали трубы, чтобы недай бог не установили счетчик. и все ради того чтобы платить "как было", думая что это будет выгодней чем по счетчику. кароче совки сами виноваты. 2. 143 грн. по счетчику для двушки это , инфа 146%, поэтому дальнейшие цифры и расчеты вызывают сомнения в правдивости. 3. у меня тоже 2 комнатаная хрущевка 36 квадратов - 311 грн. за пол месяца, не может хрущевка в 2 раза отлчиться. 4. сейчас счета по счетчику небольшие потому что на улице 0 градусов, зимой когда будет холодней естественно будет больше, может быть даже раза в два. ------- статья , кто мешал ставить счетчики - , а вы проклинайте порошенко Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.55
EUR 28.89