Транзитні пристрасті. "Газпром" — Україні: "По кожній молекулі реверсного газу вдаримо новим трубопроводом!"

Алла Єрьоменко 5 квітня 2013, 20:50
№13_22

Чому грандіозні плани "Газпрому" взяти якщо не під абсолютний монопольний, то під максимально можливий контроль усі наявні і створювані транзитні маршрути поставок енергоресурсів, насамперед природного газу в Європу, вважають далекоглядною перспективою, а спроби України диверсифікувати маршрути і джерела одержання того ж газу — утопією та "якимись шахрайськими схемами"? Пропоную особливо затятим "доброзичливцям" українських планів не зубоскалити, а спокійно ставитися до того, що кожна країна та її нафтогазові компанії мають право вибирати свою стратегію розвитку. Залежно від того, чого вони намагаються досягти і чого домагаються.

DT.UA розповідає про тенденції на європейському і світовому енергоринках, які намітилися, та описує пов'язані з цим кроки з їх реалізації не лише основного експортера — російського "Газпрому", а й інших учасників ринку, насамперед українських компаній, що цілком логічно. А яка зі сторін, зокрема, якщо говорити про Україну і РФ, виявиться більш далекоглядною і послідовною у досягненні своїх цілей у короткостроковій і довгостроковій перспективах, — розсудить час.

Якби я була громадянкою РФ, можливо, я навіть пишалася б газотранзитно-монопольною тактикою і стратегією "Газпрому". Можливо. Якби жила в російських реаліях і на клітинному рівні перейнялася великодержавною російською пропагандою… І навіть як громадянка України визнаю масштабність думки російських газополітичних стратегів та ідеологів "Газпрому" і їхню винахідливість. Але це не означає, що я маю або тим більше зобов'язана погоджуватися (і захоплюватися) з обраною агресивною тактикою "Газпрому" і Кремля стосовно України, а тим більше зі зневажливими висловлюваннями на нашу адресу. Це стосується не тільки російських чиновників і політиків. Це стосується всіх. Якщо є щось конкретно закинути комусь в Україні, аргументуйте. І не треба узагальнювати — як сказано, до слова, у російській приказці, "в семье не без урода". Причому не тільки в українській сім'ї ( у цьому разі мова не про ту чи не лише про ту Сім'ю, яку пишуть з великої букви…), а й у російській, як і в усіх інших. Не треба зводити все до примітивного рівня "сам дурень". Святенників прошу, як-то кажуть, "заткніть вуха швидше". Ми продовжимо цивілізовану розмову про те, хто до чого і як прагне на ринку газу.

Росія і "Газпром" : "Як нам "обійти" Україну? Безтранзитний варіант!"

У попередніх номерах DT.UA докладно розповідалося про те, чого прагне досягти "Газпром" на газовому ринку Європи, включаючи Україну. У телеграфному стилі довгострокові і короткострокові завдання і цілі такі. Довгострокові: домогтися і закріпити за собою статус наддержави, монопольного постачальника, транзитера і продавця енергоносіїв на енергоринку ЄС; добитися контролю над основними партнерами в Митному союзі, включаючи входження в нього України, створивши в такий спосіб регіональну політико-економічну противагу ЄС та Енергоспівтовариству.

Короткострокові щодо України: якщо Україна не здає "Газпрому" своєї ГТС через двосторонній консорціум (СП, оренду, лізинг або інші форми "прихватизації"), то спробувати її "обійти газопроводами". Через "Північний потік" дном Балтійського моря в Німеччину. Реалізуючи проект "Південний потік" разом з європейськими країнами. Через "Блакитний потік" дном Чорного моря в Туреччину. Через Білорусь ("Бєлтрансгаз", оператор ГТС, практично належить "Газпрому") у Польщу і далі в зону ЄС. Як висловився глава "Газпрому" Олексій Міллер, "фактично це безтранзитний варіант".

Здавати свою ГТС українська влада поки що не зважується, очевидно, з почуття самозбереження, досить незграбно намагаючись лавірувати між ЄС, Європейським Енергоспівтовариством і Митним союзом (див. DT.UA №11 від 23 березня 2013 р., "Деталі", що приховують диявола"). Тим більше що ультиматум "Газпрому" — "усе або нічого" унеможливив швидку здачу ГТС. Спочатку доведеться вийти з Енергетичного співтовариства (ЕС), що нинішня проросійська влада України робити поки що побоюється (чи надовго їхнього "побоювання" вистачить? Ще років на двадцять?). Хоча "газовий" віце-прем'єр Юрій Бойко як куратор російського енергонапрямку і продовжує переговори з "Газпромом". Чи справді йдеться про перегляд принципових положень довгострокових ( до 2019 р.) контрактів від 19 січня 2009 р., а не про способи здачі ГТС? І чи сподівається Бойко, що світло наприкінці багаторічного переговірного тунелю засяє вже в найближчому майбутньому? Поки київський суд ще не притягнув до відповідальності Кабмін за бездіяльність у розірванні як мінімум одного контракту з "Газпромом" — на поставку газу в Україну…

Засідання суду за позовом до Кабміну призначене на 12 квітня. А 5 квітня з'явилася інформація про припинення переговорів щодо створення газотранспортного консорціуму з "Газпромом" на базі української ГТС. За ініціативою російської сторони…

"Газпром"—"Бєлтрансгаз": абсолютне поглинання

Тактикаросійської сторони відома: "хто не з нами, той проти нас". Вона перевірена на Білорусі. Тоді теж використовувався інформаційний пресинг. Ще в листопаді 2012 р. глава "Газпрому" О.Міллер повідомив, що російська держкомпанія планує вкласти у збільшення транзиту газу через Білорусь близько 2 млрд дол. Обіцяв збільшення обсягу транзиту на 30%. Розпочати роботу над цим компанія мала намір у 2013 р. Міллер розповів, що дасть доручення розробити ТЕО нарощування обсягів транзиту. Він вважав, що доцільно почати з реконструкції компресорних станцій і лінійної частини газопроводу…

У результаті тактичної жорсткої обробки О.Лукашенка і Білорусі В.Путін ратифікував угоду з Білоруссю про умови купівлі-продажу акцій і подальшої діяльності "Бєлтрансгазу", включаючи модернізацію, реконструкцію і розвиток ГТС "Бєлтрансгазу", а також про транзит газу через Білорусь. Рада Федерації ратифікувала цю угоду 26 грудня 2012-го, Держдума схвалила 21 грудня.

А 31 грудня 2012 р. РФ ратифікувала угоду про поставки газу в Білорусь, у якій визначається формула ціни газу для Білорусі. Ціна прив'язана до ціни газу для споживачів Ямало-Ненецького автономного округу. Угода визначає порядок розрахунків тарифів на послуги з транспортування газу газопроводами "Бєлтрансгазу" для внутрішнього споживання і за межі Білорусі.

З урахуванням цих обставин доручення Путіна главі "Газпрому" Міллеру начебто і не виглядає, як відповідна реакція на спроби України диверсифікувати джерела і маршрути реверсних газопоставок. Це все вкладається в логіку поведінки російської сторони.

Тільки-но Україна почала в листопаді 2012 р. одержувати газ у реверсному напрямку через Польщу, глава російської газової монополії заявив, що, мовляв, Україна не потягне спотових цін, які нестабільні і вищі цін на газ за довгостроковими контрактами із "Газпромом".

Початок реверсних поставок газу з Європи в Україну ще й через Угорщину Міллеру нагадало "якісь шахрайські схеми. З ними просто треба розбиратися" (див. DT.UA №12 від 30 березня 2013 р., "Диверсифікація реверсу як спосіб для України стати повноцінним учасником газового ринку Європи").

"Що стосується питання реверсних поставок газу з території Європейського Союзу на Україну. Ми добре знаємо про ці плани, але у нас є підозра, що ніяких реверсних поставок немає. Взагалі-то, де-факто фізично газу не передбачається, передбачається використовувати "газпромівський" газ у якийсь віртуальний реверс, — сказав він. — Тобто "газпромівський" газ заходить у Європу і відразу повертається на Україну. Він не просто так накачується: на кордоні робиться закільцювання, і на газовимірювальній станції показується, нібито певні обсяги "газпромівського" газу в реверсному режимі поставляються в Європу, а відповідно, на європейський ринок".

У принципі, Міллер не далекий від істини в технології схеми. Якщо не зважати на істотні деталі — перехід права власності на газ, але про це трохи нижче. Та чому це "шахрайські схеми"? Тільки тому, що в них не бере участі "Газпром" тією мірою, якою йому хотілося б?

Схоже, реверсні наміри України і перші хоч і скромні, зате практичні результати не на жарт розлютили В.Путіна і, відповідно, О. Міллера. Уже 3 квітня президент РФ доручив "Газпрому" повернутися до роботи над проектом газопроводу Ямал—Європа-2 для поставок у Польщу, Словаччину та Угорщину. "Ми у зв'язку з "Північним потоком" і "Південним потоком" фактично відмовилися від проекту Ямал—Європа-2. Щодо "Південного потоку" ми вже практично розпочали роботи, і я просив би повернутися до проекту Ямал—Європа-2", — заявив Путін.

Після двох газових війн з Україною (2006-го і 2009-го) Росія активно будує газопроводи в обхід "непередбачуваного" транзитера. Хоча й без "українського" підтексту стратегія "Газпрому" спрямована на монополізацію транзиту. Обговорювалися два альтернативні проекти: "Північний потік" дном Балтійського моря і друга нитка Ямал—Європа через територію Білорусі. Ямал—Європа-2 оцінювався в 2,5 млрд дол., а "Північний потік" — у 6 млрд. Але в результаті вирішено було зупинитися на другому варіанті, щоб не залежати від транзитних країн. У листопаді 2011 р. було запущено першу гілку "Північного потоку" потужністю 27 млрд кубометрів, через рік потужність подвоїлася, а вартість проекту досягла 7,4 млрд дол. Тоді ж було оголошено про плани будівництва ще двох гілок (у тому числі у Великобританію). Наприкінці минулого року також почалося будівництво "Південного потоку" дном Чорного моря. Його загальна пропускна здатність до кінця 2017 р. має становити 63 млрд кубометрів.

"Північний потік" побудований строго за графіком, а "Південний потік" почали будувати, і немає ніяких сумнівів у тому, що в грудні 2015 р. перша нитка буде завершена і газ піде в Європейський Союз", — відрапортував Міллер. Він визнав, що "залишаються питання надійності і стабільності поставок" для Центральної та Східної Європи — Польщі, Словаччини та Угорщини, тому зараз справді проробляються варіанти будівництва газопроводу територією Білорусі (Ямал—Європа-2). Нині транзит через Білорусь по Ямал—Європа-1 (33 млрд кубометрів) "найбільш економічно ефективний", стверджує він.

За словами Міллера, "Газпром" уже провів переговори з Польщею, Угорщиною та Словаччиною і готовий взятися за розробку ТЕО Ямал—Європа-2. Проект міг би бути введений в експлуатацію після того, як будуть закінчені роботи щодо "Південного потоку", — у 2018—2019 рр., сказав він. А прокачуватися по ньому буде 15 млрд кубометрів, виходячи з "аналізу ринку". "Це буде 100-відсоткова надійність. Якщо говорити про поставки газу в Польщу, то це будуть поставки зі своєї газпромівської труби (у 2011 р. "Газпром" докупив 50% "Бєлтрансгазу" за 2,5 млрд дол., збільшивши частку до 100%) на кордон, фактично це безтранзитний варіант", — підсумував Міллер.

І справді, куди вже простіше, враховуючи існуючу в "Газпрому" у власності інфраструктуру за цим маршрутом (близько 2000 км). Уже сьогодні газотранспортні потужності "Газпрому" дозволяють щороку прокачувати 255 млрд кубометрів при експорті 138 млрд (законтрактовано 158 млрд кубометрів на рік). Після будівництва "Південного потоку", двох нових гілок "Північного потоку" і Ямал—Європа-2 вони збільшаться приблизно до 387 млрд кубометрів. Будівництво Ямал—Європа-2 планується як альтернатива додатковим потужностям "Північного потоку" і "Південного потоку". Це схоже на черговий важіль тиску на Україну.

Примітно, що й напрям (через Польщу, Угорщину, Словаччину), і річний обсяг потенційних газопоставок "новим" маршрутом Ямал—Європа-2 практично повністю збігаються з маршрутом і обсягом, який Україна згодом сподівається одержувати, але в реверсному напрямі.

Та й заявлені строки будівництва, хоч як дивно, збігаються із закінченням термінів дії закупівельного і транзитного контрактів між "Нафтогазом України" і "Газпромом" — 2019 рік.

РФ—ЄС: прагнучи до загальноєвропейського простору

Дотискаючи і водночас утримуючи в своїй орбіті Україну, її ринок загалом і енергетичний зокрема, РФ у такий спосіб тисне на ЄС і ЄК для того, щоб вони пом'якшили жорсткі вимоги енергопакетів (європейських правил гри на єдиному енергетичному ринку Європи та Євразії) стосовно своїх енергокомпаній, зокрема концерну "Газпром": збільшили частку його газу в енергобалансах країн — членів ЄС, збільшили російську квоту в експортних газопроводах і т.ін.

І це при тому, що 22 березня в Москві координатори енергетичного діалогу між ЄС і РФ єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Г.Еттінгер і міністр енергетики РФ Олександр Новак підписали "Дорожню карту енергетичного співробітництва між ЄС і РФ до 2050 року". Згідно з цим документом, до 2050 р. ЄС і РФ "повинні стати частиною спільного енергетичного ринку, що охоплює територію всього субконтиненту". Такий ринок потребуватиме зближення правил і стандартів в енергосфері.

Стратегічною метою є створення Загальноєвропейського енергетичного простору, який передбачає "інтегровану мережеву інфраструктуру, що забезпечить відкритість, прозорість, ефективність і конкурентоспроможність ринків", а також гарантуватиме енергобезпеку.

Це суттєво, тому що РФ є найбільшим експортером енергоресурсів у ЄС, поставляючи 36% від загальної кількості газу, імпортованого країнами ЄС, і 31% від загального імпорту нафти.

РФ—Польща: 13 років по тому...

30 березня 2001 р. у "Дзеркалі тижня" було опубліковано статтю "Дан приказ ему — на Запад, ей — в другую сторону…"  "Він" — міжнародний консорціум, "вона" — швидше за все, Україна. У ній теж ішлося про плани "Газпрому" з будівництва газопроводу через територію Польщі. Тоді "Газпром" напоумив проектних союзників із міжнародного консорціуму та Польщу вивчити три маршрути газопроводу, що обходитиме Україну. Той консорціум зі здійснення проекту будівництва міжмагістральної газової перемички в обхід України (створення якого у 2000 р. ініціював "Газпром") і "Польська нафтогазова компанія" узгодили лист про наміри з метою вивчити можливі маршрути газопроводу та підготувати ТЕО проекту.

Міжнародний консорціум у складі ВАТ "Газпром", французької Gaz de France, італійської Snam, німецьких Ruhrgas та Wintershall було створено у жовтні 2000 р. Його учасники підписали меморандум про взаєморозуміння з метою створити консорціум з розробки та здійснення проекту будівництва (так називали його в 2001 р.) міжмагістральної перемички від Бреста до Великих Капушан.

Тоді сторони визначили три можливі маршрути, за якими розпочнеться оцінка проекту.

Перший маршрутБрест (Білорусь) — Великі Капушани (неподалік кордону Словаччини з Україною) — міг пройти на схід від польського Любліна та загалом вважався найкоротшим, отже, найбільш економічно раціональним. Але проти нього виступала польська сторона. Причина незгоди поляків цілком зрозуміла: за такого варіанта маршрут газопроводу мав пройти територіями національних парків і заповідників.

Другий варіант маршруту міг пройти на захід від Любліна уздовж існуючої на території Польщі системи газопроводів. Автори цього варіанта маршруту, у свою чергу, поділили його на два підваріанти. Перший з них передбачав будівництво газопроводу Брест—Ясло (Польща) —Чисна (Словакія) — Великі Капушани; другий — Брест—Ясло—Нові Сач (Польща) — Великі Капушани (на кордоні з Україною).

Третій варіант маршруту — Брест—Краков (Польща) — Чадца (Словакія) — передбачав будівництво нового газопроводу уздовж існуючої системи до кордону Чехії та Словаччини.

Саме останній варіант маршруту підтримували поляки. Утім, як показав час, це ще нічого не означало, тому що інші учасники консорціуму такий варіант обхідного газопроводу не мали наміру фінансувати.

Попереднє ТЕО всіх трьох перелічених вище маршрутів мали підготувати до середини квітня 2001 р. і потім прийняти рішення про один — економічно ефективний та технічно можливий — маршрут майбутнього газопроводу.

У 2001 р. не склалося. Але хто сказав, що ті плани канули в небуття? Дуже схоже, що тепер "Газпром" заявив про чергову спробу, так би мовити, на зло Україні. І один із варіантів дуже вже схожий на "свіжозапропонований".

І щоб ви думали? Поляки дуже здивувалися.

Міністр державного казначейства Польщі Міколай Будзановський нагадав, що на будівництво цього газопроводу має спочатку дати свою згоду польська влада. "Необхідно чітко заявити, що єдиним підприємством, який може будувати магістральні газопроводи в Польщі, є держкомпанія Gaz-System. Це суверенне рішення польського кабінету (будувати другу нитку ямальського газопроводу)... Це не рішення "Газпрому" чи якогось іншого уряду", — заявив Будзановський, який курирує в польському кабінеті питання енергетики.

Він також нагадав, що з 2004 р. Польща входить до складу ЄС, тому такі рішення мають прийматися разом із Брюсселем.

Другим відкритим питанням є проблема обґрунтованості збільшення імпорту російського газу в ЄС. "Якщо ми подивимося на 2011–2012 рр., то побачимо спад імпорту російського газу в країни ЄС на 10 млрд кубометрів. Отже, це також сумнівно з економічної точки зору", — наголосив міністр.

Очевидно, польська влада не бажає брати участі у газових суперечках між Україною та РФ. Однак вона зацікавлена в будівництві другої гілки — газопроводу Ямал—Європа-2, про що й заявив польський віце-прем'єр, міністр економіки Януш Пехочинський в ефірі "Польського радіо". Він мав намір обговорити озвучені плани "Газпрому" з Міллером 4–5 квітня на саміті Балтійських держав та 5–6 квітня в Санкт-Петербурзі.

Очевидно, переговори були успішними: голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер і генеральний директор АТ "ЄвРоПол ГАЗ" Мирослав Добрут у Санкт-Петербурзі підписали меморандум про взаєморозуміння. Документ передбачає реалізацію проекту Ямал—Європа-2 через територію Польщі в напрямі Словаччини та Угорщини потужністю не менш як 15 млрд кубометрів газу на рік.

Ямал
gazprom.ru

Найшвидше, ця путінсько-"газпромівська" ініціатива не залишиться без уваги міністрів енергетики країн Енергоспівтовариства, які зберуться на чергове засідання у Відні 9–10 квітня.

Україна — "Газпрому": обійдемося без інсинуацій

Короткострокові та довгострокові цілі України не секретні, як, утім, поки що й малодосяжні: енергетична незалежність, інтеграція в ЄС, рівноправне партнерство в рамках ЄС, ЄК і з усіма торговельно-економічними партнерами, включаючи РФ. Останню така перспектива України не влаштовує, про що свідчать вищенаведені заяви Путіна, Міллера та ін.

Та це не означає, що українська сторона має змиритися та відмовитися від своїх газореверсних планів. Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький відповів на заяву Міллера того самого дня. Він вважає безпричинним занепокоєння "Газпрому", глава якого охрестив поставки газу за реверсною схемою з Європи в Україну "шахрайськими".

"Наші колеги хочуть розібратися. Вони направили певний запит, і ми їм відповіли, не бачу причин для стурбованості, — сказав Ставицький і додав: — Ми виконуємо всі умови по транзиту, до нас немає жодних зауважень".

Водночас міністр підкреслив: "Я не хочу коментувати заяву наших колег із приводу різного роду інсинуацій про законність. У моєму розумінні, коли ви приходите в магазин і купуєте продукти харчування, то, напевно, той, хто вам їх продав, не має цікавитися, з ким ви будете їх їсти".

Справді, чи варто коментувати? А то в результаті наступного візиту до Москви глава Міненерговугільпрому ризикує "привезти" набагато більше, ніж 7 млрд дол. "газпромівських" претензій... Адже заявив же він про плани у 2013 р. імпортувати за реверсною схемою з Європи 5 млрд кубометрів газу та скоротити його закупівлю в РФ до 20 млрд.

Технологія реверсу

Глава "Газпрому" О.Міллер, безумовно, не може не знати про неї. Як і про те, де, ким та як ведеться облік експортного російського газу на прикордонних газовимірювальних станціях (ГВС) України. Процедуру чітко прописано в Технічній угоді, підписаній між "Газпромом" і "Нафтогазом" 6 квітня 2009 р. У ній чітко описано процедуру обліку газу та перелічено ГВС із зазначенням необхідних технічних режимів (див. табл.).

У додатку до Технічної угоди також визначено умови роботи постійних представників "Газпрому" та "Нафтогазу" на прикордонних ГВС. Ці представники, як прописано в документах, регулярно підписують відповідні акти про те, скільки, коли та в якому напрямку через ГВС поставлено газу.

Вимір кількості та якості газу, що надходить у ГТС України, здійснюється на 11 прикордонних ГВС і трьох на територіях Білорусі та Молдови. Кількість і якість газу, експортованого в Європу, виміряється на восьми прикордонних ГВС та у 22 пунктах виміру в країнах, які приймають газ.

Нюанс у тому, що після перетину ГВС право власне на газ переходить від "Газпрому" до одержувача газу. І якщо він одразу відправляє вже свій газ у реверсному напрямку іншим (паралельним) газопроводом назад в Україну, то цей газ юридично вже не належить відправнику — "Газпрому".

Вимір кількості та якості реверсного газу, що надходить у ГТС України, здійснюється на газовимірювальних станціях Угорщини (Берегдароц) і Польщі (Германовичі). Ці ГВС розташовані на газопроводах, які працюють з іншим робочим тиском, ніж українська ГТС, хоча газомагістралі й з'єднано. Тож експортний і реверсний газопотоки поки що не перетинаються, тому всі обвинувачення та підозри необґрунтовані.

№13_14
Компресорна станція Берегдароц (Угорщина)

Так, якщо коротенько, виглядає реверсна схема (один із варіантів). І вона зовсім не шахрайська. Інакше пану Міллеру потрібно в шахрайстві підозрювати насамперед представників "Газпрому", які підписують акти "про перетин кордону" газом.

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
58 коментарів
 • Андрей Петрович 12 апреля, 08:13 Украина не забирает оговоренный объём газа и как всегда жульничает. Добываемый газ не хранится. Приходится его сжигать в факелах. Это как Вы заказываете блюда в ресторане, вам их приготовили, выставили на стол, а вы заявляете, что у вас нет денег. Кто же в здравом уме будет иметь дело с Украиной?
  Бобик 6 июня, 14:55
  Не имейте никаких дел с украиной, умоляем!!! И нам и вам будет легче.
  Таки да 28 июня, 23:19
  Андрей Петрович, Вы абсолютно правы, я как житель Украины призываю Вас не иметь с Украиной дело. Поскольку лучше с умным потерять, чем с дураком найти. Очень надеюсь что скоро ни одного кубического миллиметра газа у Газпрома Украина покупать не будет. Это ж так правильно когда у продавца ничего не покупают. Транзит тоже не надо, ведь по дну морскому оно как то спокойней и хрен с ними деньгами не полученными и зря потраченными.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • луганский прохожий 11 апреля, 11:03 Новые ветки "Северного потока" будут построены к 2018 г. Первый этап обсуждения проекта строительства третьей и четвертой ниток "Северного потока" намечен на апрель-май 2013 г., второй этап - на январь-март 2015 г. Страны балтиийского регионы сделают свою национальную оценку воздействия на окружающую среду (ОВОС) перед выдачей разрешений на строительство. Как сообщает компания Nord Stream AG, третью нитку "Северного потока" могут ввести в строй в 2017 г., а четвертую - в 2018 г., . Мощность каждой ветки может составить 27,5 млрд куб. м газа в год. 8 апреля 2013 "Газпром" и голландская компания "Gasunie" подписали письмо о намерении "Gasunie" участвовать в строительстве четвертой ветки "Северного потока", которая должна пройти через Голландию в Британию. Глава "Газпрома" Алексей Миллер заявил: «Мы видим потенциал расширения „Северного потока“. Новая нитка может быть проложена на новые рынки и впервые соединит Россию и Великобританию. Мы видим живой интерес британских партнеров к реализации проекта. Основанием для строительства четвертой нитки должен стать долгосрочный контракт на поставку газа в Великобританию». Президент Gasunie Паул ван Гелдер сказал: «Сегодня мы совместно с „Газпромом“ делаем еще один важный шаг в интересах обеспечения надежного и доступного энергоснабжения как для всей Европы, так и для Нидерландов в частности, одновременно способствуя сокращению выбросов CO2. Природный газ является идеальным партнером возобновляемых источников энергии. Газ и газовая инфраструктура обладают уникальными свойствами, позволяющими поддерживать баланс между потреблением энергии, с одной стороны, и непредсказуемыми поставками возобновляемых источников энергии — с другой стороны». Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Вести от Газпрома 09.04.13 12:39 10 апреля, 08:22 В I квартале "Газпром" увеличил экспорт газа на 6% в годовом выражении, заявил глава компании Алексей Миллер. "По I кварталу у нас объем экспорта в дальнее зарубежье на 6% больше, чем в соответствующий период 2012 г. По марту - 30% плюс". По его словам, в последнюю неделю марта экспорт газа увеличился сразу на 50%, а в некоторые дни - на 60%. "По ценам тоже очень благоприятная ситуация. На спотовом рынке в настоящее время цены превышают цены долгосрочных контрактов "Газпрома", - подчеркнул Миллер. Если сохранятся подвижки на рынке, наметившиеся в начале года, то "Газпром" выполнит план экспорта газа в дальнее зарубежье на 2013 г. (151,8 млрд куб. м). Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • А Васька слушает, да ест. 10 апреля, 07:50 8 апреля 2013 г в Амстердаме Председатель Правления ОАО «Газпром» Алексей Миллер и Председатель Правления, Президент Gasunie Паул ван Гелдер подписали документ по расширению газопровода «Северный поток», а также по реализации иных инфраструктурных проектов в Европе для обеспечения надежных поставок в страны Северо-Западной Европы и Великобритании. Церемония подписания состоялась в присутствии Президента Российской Федерации Владимира Путина и Премьер-министра Нидерландов Марка Рютте. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Газпром - основной акционер ЕвРоПол ГАЗ. 10 апреля, 06:26 Акционерное общество «Система транзитных газопроводов „ЕвРоПол ГАЗ“» было учреждено в сентябре 1993 года. Компания создана в рамках межправительственного соглашения «О строительстве системы газопроводов для транзита российского газа через территорию Польши и поставок российского газа в Польшу» от 25.08.1993 года. Основные направления деятельности «ЕвРоПолГАЗа» — проектирование, строительство и эксплуатация польского участка газопровода «Ямал — Европа».АО «ЕвРоПол ГАЗ» является собственником газопровода «Ямал — Европа» на территории Польши протяженностью 684 км. Основными акционерами АО «ЕвРоПол ГАЗ» являются ОАО «Газпром» и PGNiG SA.
  Пешки назад не ходят 10 апреля, 06:37
  Что же это получается? Что Польща ещё в 1993 году подписала соглашение "О строительстве СИСТЕМЫ ГАЗОПРОВОДОВ для...". И за давностью лет вновь назначенные чиновники демонстрируют полнейшую неинформированность в отношении обязательств, взятых государством 20 лет назад.
  Произошла утрата Польшей солидной части суверенитета 10 апреля, 06:53
  С 2004 г. Польша входит в состав ЕС, поэтому все решения должны приниматься совместно с Брюсселем. А подписанные ранее документы утратили силу или полякам всё же оставили хоть какие-то, пусть сильно урезанные, но всё же полномочия?
  *** 10 апреля, 06:59
  Словакия и Венгрия убедят ЕК рекомендовать Польше не возражать, да и сами поляки этого хотят. Лишний газопровод - это какой-никакой, но всё же рычаг влияния.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • аналитик 9 апреля, 19:54 Дзюдоисту очень не хочется допустить(стратегическая перспектива) сланец через украинскую ГТС в Европу Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Каждая страна имеет столько возможностей, сколько готова оплатить 9 апреля, 15:55 Идея прокладки «Северного потока», «Южного потока», «Ямала-2» и создание консорциума c Украиной состоит в том, чтобы у «Газпрома» было больше возможностей. Тогда ни одна страна не сможет оказывать давление на Россию. Чтобы окончательно исключить эту возможность давления на Россию, она строит газопроводы еще и в сторону Китая, и уже построила один терминал по сжижению газа для Японии. Такая программа направлена на то, чтобы расшить узкие места и лишить монополии те страны, которые были газотранзитными монополистами. Украинцы сами себя пугают, что ГТСУ будет годиться только на металлолом, но на самом деле это не совсем так. Именно ГТСУ нужна для того, чтобы не создавались монополисты в лице Германии на севере и Болгарии на юге. Конечно, украинской стороне когда-то было приятно быть монополистом и диктовать условия России, но сейчас эти возможности убавляются. Теперь уже Газпром некоторым образом диктует, выходите их энергопакетов или никакого консорциума.
  Анатолий 9 апреля, 16:18
  Учтите, если не будет консорциума (2-х или 3-хстороннего, это неважно), никто не станет гарантировать объёмы прокачки.
  Штирлиц 12 апреля, 20:55
  Да,с японским терминалом попандос вышел. Передовые японские технологии уже добывают метангидраты. Мордва может толкать газики своему потенциальному желтому противнику для укрепления ОПК оного...
  Штирлиц 12 апреля, 20:58
  Во как от перспектив энергетической независимости Украины и Европы Чухлому заколбасило!
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Предусмотрительный 9 апреля, 12:15 Интересно, кто с такими клиентами будет заключать контракт в 2019 году? Ведь, пока все суммы (7 миллиардов за 2012-й, сколько набежит за 2013-й и остальные годы до 2019-го ещё пока никто не знает, но можно предположить, что много) не будут выплачены, никаких следующих контрактов не будет.
  Бобик 6 июня, 15:00
  ...никаких следующих контрактов не будет? и не нада!!!
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • krjak 8 апреля, 22:03 Холодным душем для идеологов сланцевой революции стали финансовые итоги отрасли за 2012 год. По данным геолога Дэвида Хьюза, затраты корпораций на бурение более чем 7 тысяч скважин в США составили 42 миллиарда долларов. Прибыль от продажи добытого сланцевого газа — 32,5 миллиарда. BP заявила об убытках в 5 миллиардов долларов, английская BG Group потеряла 1,3 миллиарда, но хуже всего бывшему лидеру индустрии: Chesapeake Energy — на грани банкротства. "Сланцевый газ обречен на коммерческий провал. Его себестоимость в пять раз выше, чем у добытого традиционным путем. Десять лет бурения показали, что корпорации терпят огромные убытки. Почему компании продолжают добычу, на которой теряют деньги? Я — геолог, а не психиатр, чтобы ответить на этот вопрос", — вздыхает бывший геолог нефтяной корпорации АМОСО Артур Берман. "Страны, где собираются добывать сланцевый газ, ждет то же самое, что произошло у нас. Сначала — короткий бум, какие-то новые рабочие места, но когда пузырь лопнет, останется плохая экология и разрушенная инфраструктура, как в Димоке. Также будет и в Латвии, и в Ирландии, и на Украине. Люди столкнутся с еще большими проблемами, чем были у них до того, как пришел газ", — уверен Уэнди Ли. В 2013 году в США не осталось ни одной прибыльной скважины, добывающей сланцевый газ.
  знающий 12 апреля, 14:20
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • путін 7 апреля, 18:13 ох зачепило.кацапів аж вивертає!пПравильно хлопці працюють.треба ще декілька кроків зробити.Москалям не місце на українській землі!Слава Героям!
  Москаль 7 апреля, 19:34
  Шо? Опять пэрэмога? Ну-ну. :-)
  Слава ГЕМОРРОЯМ. 9 апреля, 16:21
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.59
EUR 28.96