Від Енергетичного співтовариства виграють і Україна, і Євросоюз

Гюнтер Г.Еттінгер 22 лютого 2013, 20:35
Гюнтер Еттінгер

Читайте також

 У найближчому майбутньому пропозиція дешевшого газу від Росії є, поза сумнівом, дуже спокусливою. А на сьогодні ціни на газ залишаються найпотужнішим чинником залежності України від Росії. Саме в цьому контексті Україні потрібно замислитися над перевагами європейського Енергетичного співтовариства.

Країни — учасниці Енергетичного співтовариства поступово інтегруються до енергетичного ринку Європейського Союзу. Вони будують економічно життєздатні, конкурентоспроможні, прозорі та збалансовані енергетичні ринки, здатні привабити потрібні інвестиції. ЄС переконаний, що членство України в Енергетичному співтоваристві великою мірою відповідає її власним інтересам. Для цього існують чотири головні причини.

По-перше, структурні реформи, що забезпечують економічну та фінансову життєздатність українського енергетичного сектора, дадуть Україні можливість залучити такі потрібні для неї інвестиції в енергетичну галузь і розвивати свої потужні внутрішні енергоресурси.

Завдяки реформам енергетичної галузі до України вже прийшли кілька іноземних енергетичних інвесторів — не лише в сферу розвідки та видобутку газу, а й у проекти газопоставок і розвитку відновлюваних джерел енергії. Підписання 24 січня 2013 р. Угоди про розподіл продукції з компанією Shell є позитивним прикладом.

Тепер важливо, аби Україна забезпечила умови, щоб ці інвестори змогли працювати так, як і було заплановано. З урахуванням цієї перспективи Україна має продовжити свої реформи відповідно до зобов'язань, які вона взяла під час вступу до Енергетичного співтовариства, зокрема стосовно недискримінаційного доступу до її газотранспортної системи.

По-друге, реформи газового сектора відповідно до правил Енергетичного співтовариства дадуть Україні доступ до великого газового ринку ЄС, а відтак, можливість експортувати до ЄС газ власного виробництва. Євросоюз прагне вирішити питання майбутніх газових потоків, що надходитимуть у ЄС, у рамках збалансованого тристороннього діалогу між ЄС, Україною та Росією. Також Євросоюз бажає долучитися до тристоронніх консультацій щодо транзиту газу.

Європейська комісія готова активно підтримувати реформування газового сектора України та у співпраці з міжнародними фінансовими інституціями — Європейським інвестиційним банком, Європейським банком реконструкції та розвитку і Світовим банком — надавати підтримку модернізації української газотранспортної інфраструктури. Мета цієї модернізації полягає в тому, щоб Україна залишалася ключовою частиною всеєвропейської енергетичної мережі.

По-третє, членство в Енергетичному співтоваристві передбачає спільне з ЄС проведення диверсифікації поставок, збільшення енергетичної незалежності України та гарантування безпеки поставок у коротко- та довгостроковій перспективі. Київ уже вдало використовує цю можливість. Від листопада 2012 р. Україна отримує газ із Німеччини та Польщі (через реверсні потоки) за набагато нижчими цінами, ніж ті, за якими вона купує газ у Росії. Також Україна розробляє два додаткові шляхи реверсних поставок природного газу з Європи, а саме — зі Словаччини та Угорщини.

Створення перехрестя газових шляхів в Україні сприятиме подальшому зміцненню безпеки поставок і залученню інвестицій у внутрішнє виробництво.

У майбутньому Україна має отримати доступ не лише до надлишкового російського газу, присутнього у Західній Європі, а й до газу, наявного на міжнародних ринках.

ЄС прагне вивчити можливість створення "газових коридорів" з метою забезпечення триваліших варіантів диверсифікації газопоставок. Наприклад, можна використати діючі трубопроводи у Західній Україні, що ведуть до Румунії, Угорщини, Словаччини і Польщі.

Щоб ці проекти запрацювали, всі країни, які беруть у них участь, мають співпрацювати. Вони також повинні переконатися, що їхній операційний контроль за газовими потоками здійснюється відповідно до правових зобов'язань, узятих у рамках Угоди про Енергетичне співтовариство, та/або у рамках правил внутрішнього ринку Європейського Союзу. Українська газотранспортна мережа та потенціал її підземних сховищ (вони здатні зберігати 31 млрд кубометрів газу; всі газосховища Євросоюзу мають загальну місткість у 95 млрд) можуть і надалі приваблювати інвестиції та мати велику цінність, якщо газ зможе поставлятися до України з ЄС — для споживання або зберігання.

По-четверте, поступова інтеграція в енергетичний ринок ЄС допоможе поліпшити конкурентоспроможність і збалансованість українського енергетичного ринку. Вона сприятиме встановленню в Україні довгострокових конкурентоспроможних і доступних цін на енергоресурси. Вона також надасть стимули для поліпшення енергоефективності та зміцнить енергетичну безпеку України, завдяки диверсифікації джерел поставок енергоресурсів.

Підсумовуючи, можна сказати, що послідовна відданість реформам відповідно до Договору про Енергетичне співтовариство матиме позитивні наслідки для енергетичної безпеки і незалежності України.

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
11 коментарів
 • Дядя Жора 23 февраля, 16:21 Вопрос к Знатоку: объясните, разве плохо для Украины(как впрочем и для любой страны) иметь поставки энергоносителей из нескольких источников, а не только из России. *Не кладіть всі яйця в один кошик". Пусть будет Россия, +своя добыча+ Европа+Туркмения с Арзейбаджаном+LNG-терминал с не лыжником. Чисто по хозяйски разве это плохо? Или плохо только для России? Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Zyzz 23 февраля, 15:59 "Цель этой модернизации заключается в том, чтобы Украина оставалась ключевой частью всеевропейской энергетической системы." О чем может идти речь, если Европа совершенно не противится, а даже лоббирует Северный и Южный газопроводы в обход Украины. Оказывается, что у Украины есть только обязательсва перед ЕС, а помощи нет никакой...
  Сергей 25 февраля, 04:58
  Вы считаете, что в интересах Европы ограничение количества входящих транзитных газовых потоков? Политические заявляния могут быть разными, но на деле Европа поддержит любые инфраструктурные проекты по увеличению количества каналов поступления ресурсов в страны ЕС. Украина взяла на себя определенные обязтельства перед ЕС, как, возможно, и Европа перед Украиной (правда, я о таких не слышал), но сомневаюсь, - что в обязанности Европы вошла поддержка украинской монополии транзита российского газа. Кроме того само ЕС не является однородным образованием, и ряд европейских стран (чаще Южной и Западной Европы) ради плюсов от новых транзитных путей спокойно жертвуют интересами других стран-членов ЕС (чаще Восточной Европы).
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Николай 23 февраля, 12:31 Если корзина нефтепродуктов подешевеет, то и цена на газ соответственно снизится. Но для тех стран, которые участвуют в реализиции проектов потоков, цена, естественно будет более привилегированной. А для тех, кто пытается вставлять палки в колеса евродиверсификации и критикует потоки, тем, конечно, будет менее весело. В любом случае, цена газа для Украины будет такой, чтобы исключить реэкспорт в Европу. Все вместе, и Европа, и другие, поставили себе цель - убить монополиста-посредника, который ничего не производит, а жировать хочет как производитель. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Москаль 23 февраля, 06:48 __В ближайшем будущем предложение более дешевого газа от России является, вне всякого сомнения, очень привлекательным__ Откуда такой посыл?
  тезка 23 февраля, 13:50
  Від розуміння трендів розвитку європейського ринку природного газу - напр., покращення конкурентного середовища в наслідок реалізації проектів з диверсифікації джерел та маршрутів постачання газу (зокрема, з Каспійського та Північно-Американського регіонів)...
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Знаток 23 февраля, 00:40 Не понятно, почему ест цифры? По данным Госстата, в ноябре-декабре 2012 в Украину из Европы поступило 52,7 млн куб. м на сумму 22млн USD. Средняя цена газа за эти два месяца составила 416,8 USD (в ноябре - 425.6$) .А у России цена на газ =426$
  тезка 23 февраля, 13:43
  Може Автор статті мав на увазі реальну (а не номінальну) ціну, яку Україна платила за імпортований природний газ? Просто згадайте "харківські" 0, які держ. бюджет не доотримує від РФ за базування свого Чорноморського Флоту...
  тезка 23 февраля, 13:45
  редагування: "харківські 100 дол. США за 1000 куб. м".
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Знаток 23 февраля, 00:37 Исправление: По данным Госстата, в ноябре-декабре 2012 в Украину из Европы поступило 52,7 млн куб. м на сумму почти млн. Средняя цена газа за эти два месяца составила 6,8 (в ноябре - 5).А у России цена на газ =426$ Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Знаток 23 февраля, 00:35 Сразу видно речь чиновника обо всем в целом и не об чем конкретно. Чего стоит фраза:С ноября 2012 г. Украина получает газ из Германии и Польши (через реверсные потоки) по НАМНОГО БОЛЕЕ низким ценам, чем те, по которым она покупает газ у России. По данным Госстата, в ноябре-декабре 2012 в Украину из Европы поступило 52,7 млн куб. м на сумму почти млн. Средняя цена газа за эти два месяца составила 6,8 (в ноябре - 5). А у России цена на газ =426$. Но Германия дает газ только по предоплате, а Россия с оплатой в следующем месте. Такое же брехалово и в остальном. Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.76
EUR 28.75