"Води…" відійдуть? Чи відходять?

Поділитися
"Води…" відійдуть? Чи відходять?
Коли торік уряд України пафосно підписував угоди про розподіл продукції (УРП) з трьома всесвітньовідомими нафтогазовидобувними компаніями, то не скупився на обіцянки. Цікаво, що буде із засновниками та реальними власниками цих товариств з обмеженою відповідальністю в найближчому (зокрема, політичному) майбутньому?

Коли торік уряд України пафосно підписував угоди про розподіл продукції (УРП) з трьома всесвітньовідомими нафтогазовидобувними компаніями, то не скупився на обіцянки. Грядуть чималі фінансові надходження і збільшення видобутку нафти й газу на власній території - це обіцяли українцям, хорошу частку за угодами про розподіл продукції - інвесторам. І в кожній УРП присутнє якесь ТОВ - "Надра Юзівська", "Надра Олеська" або "Води України". Цікаво, що буде із засновниками та реальними власниками цих товариств з обмеженою відповідальністю в найближчому (зокрема, політичному) майбутньому? І як можуть з огляду на це змінитися вже підписані за їхньої участі угоди про розподіл продукції? Чи на той час усе перемелеться?..

Враховуючи, що до видобутку додаткових вуглеводнів в Україні з допомогою інвесторів ще далеко, а наприкінці 2013-го на прес-конференції міністр Едуард Ставицький заявив про нібито істотні надходження від інвесторів до держбюджету країни, DT.UA поцікавилося в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості про реальні фінансові надходження до бюджету країни.

Відповідь від Міненерговугільпрому DT.UA одержало таку:

"У 2013 р. підписано три угоди про розподіл вуглеводнів.

1. Угода про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В." та товариством з обмеженою відповідальністю "Надра Юзівська".

2. Угода про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська, між державою Україна та компанією "Шеврон Юкрейн Б.В." та товариством з обмеженою відповідальністю "Надра Олеська".

3. Угода про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах площ Абіха і Кавказька, ділянки Маячна та структури Суботіна, між державою Україна та компаніями "Ені Юкрейн Шеллоу Вотерс Б.В.", "ЕДФ Юкрейн Шеллоу Вотерс САС", товариством з обмеженою відповідальністю "Води України" та публічним акціонерним товариством "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз".

Відповідно до умов угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, у вересні 2013 р. компанією "Шелл" як оператором угоди до Державного бюджету сплачено бонус підписання у розмірі 25 млн дол.

Умовами інших підписаних у 2013 р. угод про розподіл продукції не передбачено сплату до державного бюджету подібних платежів".

Власне, 25 млн дол. від компанії "Шелл" - це весь інвестиційний "бонус уряду" Януковича торік.

Про що глава "Шелл" запитував Януковича?

Однак для таких гігантів, як "Шелл", зміна уряду чи президента в країні "перебування" - не підстава припиняти роботи, принаймні бурові. Поки що компанія "Шелл" бурить в Україні лише другу свердловину. Але їй не байдуже, що відбувається в газовому просторі України, та й сусідньої Росії.

17 грудня 2013 р. під час зустрічі президентів України та Росії в рамках шостого засідання українсько-російської міждержавної комісії підписано доповнення до укладеного 19 січня 2009 р. між Відкритим акціонерним товариством "Газпром" і Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" контракту купівлі-продажу природного газу в 2009–2019 рр. щодо зменшення ціни на газ, що постачається для споживачів України з території Російської Федерації, з 1 січня 2014 р.

Тепер ціна "газпромівського" газу для НАКу документально зменшилася з середньої 406 дол. за тисячу кубометрів у 2013 р. до 268,5 дол. у першому кварталі 2014-го.

При цьому сторони домовилися щоквартально визначати та узгоджувати розмір "компенсуючого" коефіцієнта, передбаченого у формулі розрахунку контрактної ціни на газ, у такий спосіб, що ціна на нього становитиме 268,5 дол. за тисячу кубометрів. Якщо ж коефіцієнт не узгодять, тобто сторони не домовляться до 10 числа кожного початку кварталу, знову діятиме чинна з 2009 р. формула ціни газу, за якою "газпромівський" газ ніколи не був для "Нафтогазу" дешевше 400 дол. Це вже з урахуванням "харківської знижки"…

Припустимо, така пільгова ціна - 268,5 дол. за тисячу кубометрів - для "Нафтогазу України" протримається ще чотири роки, до закінчення дії "газового контракту Тимошенко" від 2009 р. Тобто саме до початку видобутку газу сланцевих порід на Юзівській ділянці.

Та не факт, що ціна газу від "Шелл" на українському ринку буде конкурентоспроможною порівняно з "газпромівською". (Інший імпортний газ, включаючи реверсний з Європи, за таких умов в Україні навряд чи з'явиться.) А вартість транзиту не дозволить інвесторам майбутній газ сланцевих порід продати з прибутком якщо не в Україні, то в Європі.

На таку перспективу в "Шелл" донедавна дивилися з певною часткою скепсису. Мовляв, ринок усе вирішить. Та й Україна прийняла закон про лібералізацію ринку газу…

Проте навіщо главі компанії "Шелл" знадобилася нещодавня зустріч із В.Януковичем? Для одержання переконливих чи додаткових гарантій? Адже "Шелл" підписувала УРП з урядом Януковича і ТОВ, відповідальність яких, очевидно, англо-голландцям гарантували на найвищому рівні. Не нижче, ніж у Кабміні. Тепер частка (як і майбутнє) нинішнього Кабміну під сумнівом. Та й сам Янукович уже не настільки упевнений у своєму наступному президентському терміні.

Звісно, в "Шелл" такі "нюанси" враховують і прораховують. Особливо швидко підрахунки йдуть під звуки канонади, яку 18 лютого напевно було чути і в офісі "Шелл". Тим більше, що в дослідженні Юзівської ділянки спочатку присутнє ТОВ "Надра Юзівська", яку багато ЗМІ (як і ТОВ "Надра Олеська" і ТОВ "Води України") пов'язують із чиновниками уряду. Зрозуміло, що не майбутнього.

Як може змінитися перспектива розвідувально-видобувної роботи компанії "Шелл" в Україні, покаже час. Але й такому гіганту з його дочірніми підприємствами, які працюють в Україні, вже є над чим замислитися.

Оцінка навколишнього середовища

Тим часом компанія "Шелл" почала оцінку базового стану навколишнього середовища Юзівської ділянки. Тож росіянам, які завчасно затурбувалися тим, що "видобуток сланцю в Україні" завдасть шкоди їхнім повітрю і воді, нема про що хвилюватися. По-перше, до видобутку ще дуже далеко. По-друге, поки що йдеться про геологічну розвідку наявності не сланцевого газу на Юзівській площі, а газу зі сланцевих порід. Істотна відмінність навіть у способах видобутку: газ сланцевих порід видобувають без застосування таких страшних для всіх гідророзривів, а через свердловини - горизонтальні і вертикальні.

Три громадські організації, які одержали гранти від компанії "Шелл" на проведення оцінки екологічного стану Юзівської ділянки, надали результати своїх досліджень на затвердження експертної ради під час засідання в Донецьку 13 грудня 2013 р. Результати їхньої роботи стануть частиною комплексної оцінки базового стану навколишнього середовища Юзівської ділянки, яку розпочала компетентна міжнародна консалтингова компанія - Environmental Resources Management (ERM).

Згідно зі стратегією "Шелл", проведення такої оцінки обов'язкове до початку реалізації проекту з геологорозвідки і пошуку вуглеводнів на Юзівській ділянці в рамках угоди про розподіл продукції, укладеної 24 січня 2013 р. Мета експертизи - мінімізувати вплив проекту на навколишнє середовище.

Навесні 2013 р. компанія "Шелл" разом із Фондом "Східна Європа" оголосили конкурс серед регіональних екологічних громадських організацій на одержання грантів для проведення оцінки екологічного стану Юзівської ділянки.

За результатами розгляду заявок експертна рада визначила чотирьох переможців. З них три організації - Донецька обласна громадська організація "Природоохоронний рух "Джерела" (керівник Андрій Коюда), Харківська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги (керівник Сергій Разметаєв) і Краматорська міська громадська організація "Фонд розвитку громади" (керівник Станіслав Чорногор) - виконали умови програми і подали результати своїх досліджень. Четвертий фіналіст - екологічна громадська організація "МАМА-86 Артемівськ" - не надала матеріалів без пояснення причин.

Результати досліджень буде опубліковано у 2014 р.

"Компанія "Шелл" намагається враховувати думку й експертизу місцевих фахівців при плануванні своїх робіт. Ми дуже раді, що зможемо включити результати досліджень українських громадських організацій у комплексну оцінку базового стану навколишнього середовища Юзівської ділянки. Упевнені, що їх знання особливостей регіону будуть надзвичайно важливі для мінімізації впливу на навколишнє середовище в процесі реалізації проекту", - зазначила Тетяна Бобровицька, директор департаменту з питань охорони праці, навколишнього середовища і сталого розвитку "Шелл" в Україні.

Довідка

"Шелл" в Україні

"Шелл" присутня в Україні з 1992 р. і здійснює діяльність за напрямами розвідки і видобутку вуглеводнів, поставок природного газу, маркетингу паливно-мастильних матеріалів та експлуатації мережі АЗС. В українських компаніях "Шелл" працює близько 2000 людей. Крім профільної діяльності, "Шелл" підтримує соціальні проекти, наприклад, з підвищення безпеки поведінки дітей на дорогах і профілактики поширення ВІЛ/СНІД.

Незалежно від Юзівського проекту, "Шелл" працює в рамках договору про спільну діяльність із ПАТ "Укргазвидобуваня" з 2006 р. У вересні 2013-го компанії закінчили буріння першої розвідувальної свердловини в Первомайському районі Харківської області, а в грудні почали буріння другої свердловини в Близнюківському районі Харківської області.

Юзівський проект

24 січня 2013 р. "Шелл", ТОВ "Надра Юзівська" і уряд України підписали угоду про розподіл продукції на розвідку, розробку і видобуток вуглеводнів на Юзівській ділянці. Ця ділянка розташована в Дніпровсько-Донецькому нафтогазоносному басейні на території двох областей: Донецької та Харківської, її розмір - 7886 кв. км. Початковий етап геологічного вивчення передбачає одержання сейсмічних даних і буріння близько 15 свердловин. До початку будь-яких робіт "Шелл" проводить комплексну оцінку потенційного впливу проекту на екологічне і соціальне середовище, а також на здоров'я населення із залученням компетентної міжнародної консалтингової компанії Environmental Resources Management.

"Ройял Датч Шелл плс"

"Ройял Датч Шелл плс" зареєстрована в Англії та Уельсі, має свою штаб-квартиру в Гаазі й зареєстрована на Лондонській, Амстердамській і Нью-Йоркській фондових біржах. Компанії "Шелл" працюють у більш як 90 країнах і територіях, у тому числі в бізнесі нафтової і газової розвідки та видобутку, виробництва і збуту скрапленого природного газу, виробництва, маркетингу і доставки нафтопродуктів і хімічних речовин та в проектах відновлюваних джерел енергії.

Environmental Resources Management

Компанія ERM є одним зі світових лідерів на ринку консультаційних послуг з охорони навколишнього і соціального середовища, охорони праці й промислової безпеки, послуг зі сталого розвитку. ERM працює на ринку консалтингових послуг з 1971 р. і має 140 офісів у 41 країні. Клієнтами ERM є багато великих міжнародних компаній, яким ERM допомагає впровадити інтегрований підхід до управління питаннями охорони навколишнього середовища, охорони праці й промислової безпеки і сталого розвитку. Загальний штат ERM налічує понад 5000 фахівців у сфері природничих і соціальних наук, сталого розвитку, інженерів, фахівців у галузі планування та управління.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі