Йонас Моберг: "ЄС врахує поступ України до Ініціативи прозорості"

Поділитися
Йонас Моберг: "ЄС врахує поступ України до Ініціативи прозорості"
Є деякі уточнюючі питання, що їх слід з'ясувати перед тим, як заявку на статус кандидата буде розглянуто правлінням ЕІТІ. Очікується, що правління розгляне її в середині жовтня поточного року.

Чотири роки тому Кабінет міністрів заявив про бажання України приєднатися до Ініціативи прозорості у видобувних галузях (EITI) - стандарту, який вимагає від видобувних компаній та уряду публікувати платежі, що надходять до бюджету. Протягом кількох років уряд повторював про свої наміри - перед МВФ, ЄС і в рамках партнерства "Відкритий уряд". І хоча прем'єр-міністр М.Азаров пообіцяв, що Україна подасть заявку на приєднання до ЕІТІ ще до кінця 2012 р., зробити це вдалося лише у серпні 2013-го.

Перед прийняттям рішення, чи приєднувати Україну до ініціативи, місія секретаріату ЕІТІ має провести офіційні консультації в Україні - з бізнесом, громадськістю та урядом. Предмет консультацій - з'ясувати, наскільки прозоро і неупереджено відбувалася співпраця всіх трьох сторін, наскільки охоплено всі важливі галузі в енергетиці і чи справді уряд готовий довести справу до кінця - через півтора роки представити перший публічний звіт про платежі у видобувних галузях.

У складі місії в Україні 24–25 вересня перебуватиме голова секретаріату ЕІТІ Йонас МОБЕРГ. Напередодні DT.UA звернулося до пана Моберга з бліц-запитаннями.

- Пане Йонасе, Україна подала заявку на отримання статусу країни-кандидата Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях кілька тижнів тому. Тож на сьогодні виникає логічне запитання: якими є наші шанси і коли ми отримаємо відповідь щодо статусу України в ЕІТІ?

- Заявка України наразі розглядається. Є деякі уточнюючі питання, що їх слід з'ясувати перед тим, як заявку на статус кандидата буде розглянуто правлінням ЕІТІ. Очікується, що правління розгляне її в середині жовтня поточного року.

Які саме уточнюючі запитання збирається поставити українській стороні місія ЕІТІ? Протокол відносин із заявниками не дозволяє представникам ЕІТІ оприлюднювати такі нюанси. Проте, за інформацією DT.UA, каменем спотикання в переговорах з Україною є поширення Ініціативи прозорості на вуглевидобувну галузь. Секретаріат ЕІТІ наполягає на її негайному включенні у перелік видобувних галузей, щодо яких Україна складатиме вже перший офіційний публічний звіт.

Тим часом українська сторона (більшість представників уряду, бізнесу, задіяного у видобутку, та навіть громадських організацій) планує включити вуглевидобувну галузь до публічних звітів лише через кілька років, коли буде зроблено перший тестовий звіт у нафтогазовій галузі.

З одного боку, правила ЕІТІ дозволяють країнам самостійно вибирати галузі, на які поширюватиметься ініціатива, з іншого - щоб попередити спекулювання Ініціативою відкритості, ЕІТІ вимагає, щоб було охоплено всі важливі для бюджету держави галузі. В Україні вуглевидобувна галузь, як відомо, надто впливає на державний бюджет.

Іншим складним питанням є небажання уряду, передусім Міністерства фінансів, включати фінансування імплементації ЕІТІ до державного бюджету (йдеться приблизно про 2 млн грн). Позиція Мінфіну дивує представників секретаріату ЕІТІ (адже більшість країн-членів беруть на себе велику частину фінансування), суттєво ускладнює переговори і фактично заперечує прямі директиви вищого керівництва держави приєднатися до ЕІТІ.

- Україна вела з вами переговори про статус країни-кандидата ЕІТІ щонайменше два роки. Чи легко працювати з українським урядом порівняно з урядами інших держав?

- Ми є багатосторонньою ініціативою, яка складається з представників багатьох урядів, компаній, організацій громадянського суспільства. Приємно бачити, як відносини довіри формуються з часом, також і в Україні. Обнадійливо було спостерігати, як громадянське суспільство активно працювало над тим, щоб просунути цей процес вперед.

- Хто в Україні відповідає за впровадження ЕІТІ? Інакше кажучи, до кого звертатися, коли щось піде не так?

- Відповідальність покладено на національну комісію з питань ЕІТІ, яка часто згадується як багатостороння група зацікавлених осіб. Ця група складається з представників уряду, видобувних компаній і громадянського суспільства. В Україні делеговано по шість представників від кожної сторони, і вони вже провели шість засідань. Головою комісії уряд визначив заступника міністра енергетики та вугільної промисловості Андрія Бондаренка.

- Ми сподіваємося, що у листопаді Україна підпише Угоду про асоціацію з ЄС. Чи сприятиме цьому статус країни-кандидата ЕІТІ?

- Я впевнений, що ЄС розглядатиме чимало критеріїв у цьому процесі, і поступ України із впровадження ЕІТІ буде враховано.

- Уявімо, що Україна є учасницею ЕІТІ вже три роки - з моменту, коли почали опрацьовувати цю ідею. Як, на вашу думку, за цей час змінився український енергетичний сектор і які зміни відчули громадяни України?

- За три роки впровадження ЕІТІ, сподіваюся, Україна оприлюднила два звіти за стандартами ЕІТІ, а також посилилися прозорість та поінформованість про платежі компаній на користь уряду. І люди знатимуть, скільки доходу уряд отримав від, наприклад, транзиту газу. Я сподіваюся, що Україна скористається можливостями застосувати ЕІТІ, а отже, пріоритети національної комісії з питань ЕІТІ тісно пов'язані з урядовими пріоритетами у реформуванні та розвитку видобувних галузей.

Довідка DT.UA

Ініціатива прозорості видобувних галузей - це незалежний і добровільно підтримуваний на міжнародному рівні стандарт забезпечення прозорості, який впроваджується у 39 країнах світу. EITI вимагає проведення аудиту платежів, які здійснюють компанії, та доходів, пов'язаних із розробкою національних природних ресурсів, які отримують уряди країн.

У вересні 2009 р. Україна зобов'язалася імплементувати ЕІТІ, схваливши урядову постанову "Про приєднання України до Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях". Пізніше ці наміри були неодноразово підтверджені (див. DT.UA №7 від 25 лютого 2011 р. "Як заробити на прозорості").

10 жовтня 2012 р. наказом №785 Міненерговугільпрому було створено Багатосторонню групу зацікавлених осіб з питання імплементації ЕІТІ в Україні, до якої на паритетних засадах увійшли представники органів влади, видобувних компаній і громадських організацій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі