Голова Фонду гарантування вкладів: "Кожній фінансовій установі треба давати право на порятунок"

Поділитися
Про те, багато чи мало співробітників працює у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб, скільки коштує обслуговування державних позик і які банки опинилися цілком розкраденими менеджментом і власниками, DT.UA поговорило з директором-розпорядником ФГВФО Костянтином Ворушиліним, котрий обіймає цю посаду з жовтня 2014 р.

Чи багато ви знаєте українських державних структур, які за останній рік збільшили свій кошторис і кількість співробітників? Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), безумовно, належить до таких. Для цього є резонні причини: за минулий рік в Україні визнано неплатоспроможними 33 банки, з початку цього року - ще три (Профінбанк, "Укоопспілка", Імексбанк). На підході є ще, у тому числі кілька дуже великих.

Поряд із НАК "Нафтогаз України" і державними банками Фонд гарантування вкладів стає одним із найважливіших одержувачів урядових кредитів. Бюджетом 2015 р. визначено, що для потреб ФГВФО буде виділено облігацій внутрішньої держпозики на суму 20 млрд грн.

За останній час фонд збільшив кількість штатних співробітників удвічі й тепер розташовується вже не на трьох, а на чотирьох поверхах будівлі бізнес-центру на одній із центральних вулиць Києва. Про те, багато чи мало співробітників працює у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб, скільки коштує обслуговування державних позик і які банки опинилися цілком розкраденими менеджментом і власниками, DT.UA поговорило з директором-розпорядником ФГВФО Костянтином Ворушиліним, котрий обіймає цю посаду з жовтня 2014 р.

Ділові ЗМІ давно навісили на Ворушиліна ярлик "банкір президента". Адже не секрет, що до 2007 р. він очолював банк "Мрія", який належав тоді Петру Порошенку. Після продажу цієї фінустанови російському ВТБ Костянтин Ворушилін курирував фінансову діяльність корпорації "Богдан", а також тривалий час був головою наглядової ради Міжнародного інвестиційного банку. Цей банк досі перебуває, за даними НБУ, у власності чинного президента країни…

- У держбюджеті закладено 20 млрд грн допомоги Фонду гарантування. Чи вважаєте ви цю суму достатньою, враховуючи масове банкрутство банків? Чи буде ваша структура запитувати додаткове фінансування?

- Хочу зауважити, що ці 20 млрд грн - не пряме фінансування нашого фонду, а облігації внутрішньої державної позики…

- …які потім швиденько викуповує Нацбанк і надає вам живі гроші…

- А от і не так! У суспільстві чомусь вважають, що ФГВФО просто дають із бюджету гроші.

У суспільстві чомусь вважають, що ФГВФО просто дають із бюджету гроші. А механізм насправді працює так. Фонд виписує вексель на адресу Міністерства фінансів із дохідністю 12,5%. В обмін на цей вексель фонд одержує держоблігації з дохідністю 12,5%. Потім ми йдемо в Нацбанк, закладаємо ці папери та беремо кредит. Під 14% річних. Тобто 14% щороку йтиме на відсоткові платежі.

- Що робитимете?

- Вестимемо переговори з НБУ. Може, пільговий період, може, низька ставка… Кредити у нас трирічні, тож дорого виходить. Внески банків-учасників ФГВФО за рік якраз підуть на відсотки, які ми муситимемо заплатити НБУ. Парадокс.

- Голова НБУ Валерія Гонтарева заявляла про дві кредитні лінії у 2014 р. - на
10,2 млрд і 9,95 млрд грн. Це поки що єдині отримані фондом позики?

- Усе правильно. Перший кредит ми вибрали в повному обсязі, а от другий беремо в міру необхідності, адже цю позику треба обслуговувати, тобто платити відсотки. Ми домовилися з Національним банком, що для нас відкривається кредитна лінія, ми беремо кошти в міру необхідності.

- Це логічно, враховуючи, що фінансові ресурси ФГВФО на початок 2015 р. перевищували 16,8 млрд грн.

- Насправді це не дуже великі залишки, враховуючи, скільки нам треба виплатити.

- Торішні кредити вам видавалися теж під 14%?

- Ні, там 12,5%. Під заставу облігацій і так званих майбутніх надходжень. Відсотки платимо щомісяця.

- Ви кажете, що другу кредитну лінію НБУ тільки відкрили. Багато вже вибрали?

- Ми лише почали, але цей кредит швидко виберемо, оскільки починаємо виплати щодо "VAB Банку". Ще через тиждень - щодо Citycommerce Bank. Це важкі банки з погляду обсягу виплат. Крім того, ми зайшли наприкінці 2014 р. у велику кількість дрібних банків. За півтора місяця "з'їмо" всю лінію.

"Середній депозит в інвалюті - майже 38 тис. грн"

- Які у ФГВФО джерела доходу?

- Основних - три. Перший - внески банків, стартові й регулярні. Другий - кредити НБУ, а ми саме їх одержували в
2014 р. Третій - продаж активів ліквідованих банків. На мій превеликий жаль, у більшості випадків стан цих активів просто катастрофічний.

- Назвіть їх…

- "Порто-Франко", Citycommerce Bank, "Актив-Банк", Єврогазбанк. Активи розкрадено. Щоправда, зазначу, що у більшості банків, які прийшли до фонду останнім часом, стан заставних активів відносно нормальний.

Багато чи мало для нас 20 млрд? Хотілося б, щоб було багато. Усе, як ви розумієте, залежить від того, скільки банків до нас прийде. От тільки днями наша бригада зайшла в Імексбанк. Виходить, що лише за цей січень сума гарантованих депозитів фізосіб, які нам треба буде виплатити, збільшилася на 5 млрд грн. Це ті вкладники, які підпадають під дію норм Фонду гарантування.

- Скільки становлять щорічні банківські внески?

- Торік ми одержали 3,2 млрд грн. Цього року буде значно менше.

- Як ви ставитеся до ініціатив збільшити внески? Адже банківський бізнес став значно ризикованішим.

- На дирекції я виступатиму проти того, щоб збільшувати відрахування. Я - людина з банківського світу. Не хочу, щоб моїми руками збільшувалася кількість банків, які стануть клієнтами Фонду гарантування вкладів.

Можна, звичайно, підняти ставки внесків удвічі. Це 3 млрд грн додаткового податку. Банки такого просто не витримають, адже у них немає сьогодні надприбутковості. Нехай краще якісні резерви формують.

- Ощадбанк виведено з системи гарантування вкладів. Він має прямі гарантії від уряду. Це вас влаштовує? Адже внесків він не платить…

- З держбанків у нас серйозні учасники фонду - Укргазбанк і Укрексімбанк. Але ви праві в тому, що умови на ринку нерівні. Втім, на цей момент таке питання порушувати недоцільно.

Зазначу, що держбанки одержують потужну підтримку від держави. У бюджеті на підтримку держбанків закладено майже удвічі більше, ніж на Фонд гарантування вкладів.

- Чи немає, на ваш погляд, дискримінації в тому, що за валютними депозитами треба платити внесок до ФГВФЛ на рівні 0,8%, а за гривневими - 0,5%? А зараз, самі розумієте, заощадження виходить забезпечити лише внесками у ВКВ.

- Я не думаю, що варто говорити про велику дискримінацію. У нас занадто велика залежність від долара в економіці. Якщо ми хочемо цю залежність зменшити, то повинні робити менш привабливими вклади в інвалюті порівняно з гривнею.

- На сайті ФГВФО зазначено, що зараз середній банківський депозит становить
8,2 тис. грн. Наскільки сильно відрізняється величина середнього вкладу в гривні та в інвалюті?

- У нацвалюті рік тому було 4800 на людину. Тепер - 3970 грн. А от середній депозит в інвалюті - майже 38 тис грн.

- Понад дві тисячі доларів виходить.

- Правильно. А ставка відсотка ж висока. Ми говоримо про заощадження чи примноження? З такими ставками за депозитами, відверто кажучи, це - бізнес, а не заощадження. Адже мало який бізнес приносить рентабельність 20%. Я за своє життя "падав" дуже сильно. І ніхто мені цих збитків не компенсував. А за депозитами компенсація є.

Веду до того, що банки мають знижувати дохідність за своїми вкладами. Інакше у нас завжди будуть дорогі кредити.

- Який у ФГВФО сьогодні коефіцієнт відшкодування, тобто скільки ви виплачуєте вкладникам за рахунок реалізації активів ліквідованих банків?

- За всю історію існування фондом висунуто кредиторських вимог на загальну суму 20,2 млрд грн. З них сума погашених кредиторських вимог становить 0,5 млрд. Зауважу, що зараз у 28 банках відбувається процес ліквідації, тобто триває погашення наших кредиторських вимог.

"Не можна "розбивати" депозити після того, як банк став проблемним"

- Фонд не вважає себе зобов'язаним компенсувати депозити на суму до 200 тис. грн, які були частиною більших вкладів. Які ваші аргументи?

- Не можна "розбивати" депозити після того, як банк став проблемним.

- Коли настає "проблемність"?

- Коли НБУ визнає банк проблемним і вводить куратора, це той самий момент. Згідно із законодавством, тоді фінустанова не може відкривати нові рахунки, приймати нові депозити тощо. Ми вважаємо, що відтоді не можна переоформляти депозит на кілька осіб і претендувати на гарантоване відшкодування.

- Дозвольте, у нас куратори сьогодні сидять майже в усіх великих банках…

- Це інша ситуація, вони спостерігають за рефінансуванням. Ми говоримо про проблемність, коли куратор вводиться через неплатоспроможність банку та стежить за кожною копійкою.

Так, 200 тис. грн - це дуже мало. На сьогодні це 10 тис. дол. Квартири не купиш, нової машини теж. Я розумію, що сім'я могла збирати на купівлю квартири, скажімо, 100 тис. дол. Це трагедія для сім'ї, якщо відбудеться банкрутство банку. У цьому сенсі закон недосконалий.

Однак це чисто по-людськи. А де-юре розбивати не можна. І крапка.

Ті менеджери, які проводять такі "розбивки", коли дізнаються про те, що фінустанова падає, взагалі не можуть працювати в банківському секторі після таких речей. Приміром, історія з донецьким банком "Український фінансовий світ". За нашими даними, на 1 квітня підпадало під Фонд гарантування 245 млн, на 1 липня раптом виявилося понад 900 млн. У чому справа? Вклади просто перерозподілили.

Єврогазбанк. Власник і менеджмент планомірно "ложили" банк. Ці "розбивки" почалися ще в січні 2014 р. Фонд зазнав колосальних втрат - сотні мільйонів гривень - на такому штучному збільшенні гарантованих сум вкладів. Але формально вони все зробили за законом: розбивки відбувалися, коли банк ще не було визнано проблемним.

До того ж бувають ще цинічніші ситуації, коли кошти з рахунків юросіб перекидають на фізосіб.

- А вам відомо про судові рішення, де відповідачем виступає Фонд гарантування вкладів за такими операціями?

- Є й позитивні, і негативні судові рішення. Якщо "розбивався" вклад однієї родини, скажімо, на 280–300 тис. грн, то ми не сваримося і не заперечуємо рішень. Але коли на рахунку мільйони, воюємо до кінця!

- Отут є проблема: ні Нацбанк, ні комбанки заздалегідь нікого ж не інформують ні про проблемність, ні про появу куратора. Адже така інформація сама по собі напружує клієнтів.

- Не варто пересмикувати. Треба робити це, коли дозволено. Якщо вже менеджери такі "турботливі", чому б їм заздалегідь не робити цих розбивок, поки банк живий. Чому б не рекомендувати клієнтам одразу мати не більш як 200 тис. грн депозиту на одну особу?

Якщо, наприклад, сім'я складається з чотирьох осіб, і кожна з них має вклад по 200 тис. грн, ми виплатимо такій сім'ї 800 тис., але тільки якщо ці вклади сформувалися ще при живому банку.

- Ви будете активізувати роз'яснювальну роботу?

- Обов'язково. Готуємо роз'яснювальні матеріали, статті, стікери, які висітимуть у кожному банку, де приймають вклади населення, - Фонд гарантування відповідає лише за суми до 200 тис. грн. Сайт фонду дуже інформативний, містить усі необхідні роз'яснення і відеоматеріали.

"Кожній фінансовій установі треба давати право на порятунок"

- Давайте перейдемо до резонансних справ банків-банкрутів. "Всеукраїнський банк розвитку", що належав родині екс-президента Януковича, мав вкладів фізосіб на мільярди. Однак Фонд гарантування заявляє, що поверне лише близько 55 млн грн. Там справді домінують великі вклади, і чи є спроби їх дробити?

- Саме в цьому випадку ми взагалі не бачимо спроб "розбити" вклади після оголошення про виведення банку з ринку. Взагалі, зізнаюся вам, це був досить нормальний банк, не можна сказати, що він працював тільки на Сім'ю, як звикли вважати. Так, там багато великих вкладів.

- Тобто ви хочете сказати, що його вивели з ринку за політичними мотивами?

- Тут немає секрету: НБУ заявив про те, що вивели за лінією фінмоніторингу.

- Чи можете ви прокоментувати рішення Вищого господарського суду про незаконність ліквідації банку "Форум"?

- Не хочу коментувати того, чого не читав. Нам у дирекцію це рішення не надходило (станом на 31 січня. - А.Б.). Прочитаємо - будемо вирішувати, що робити далі. Екстраординарного нічого не бачу, ми часто маємо справу з судовими рішеннями проти нас.

На сьогодні ми не почали реалізації активів "Форуму". Припускаю, що можуть бути знайдені якісь компромісні рішення. Усі активи на місці.

- Але ж це ви приймали разом із Нацбанком рішення про виведення АКБ "Форум" з ринку. Незважаючи на те, що його власник Новинський начебто був готовий брати участь у програмі докапіталізації?

- Фонд не приймає рішень щодо виведення банків з ринку. Це прерогатива Національного банку. Якщо ви запитаєте мене: "Чи можна було знайти конструктивне рішення щодо "Форуму" під час роботи тимчасової адміністрації?", я вам відповім: "Так, можна було". Чому не знайшли, відповісти не можу. У ФГВФО я працюю тільки з жовтня минулого року (банк був оголошений неплатоспроможним у березні 2014-го, при попередньому голові НБУ С.Кубіву. - А.Б.).

Вважаю великим мінусом, що не знайшли способів урегулювання щодо цього банку. Був "приймаючий банк" (куди можна було передати і активи, і зобов'язання АКБ "Форум". - А.Б.), але чомусь вирішили цього не робити.

Зараз щодо цього банку склалася конфліктна ситуація. Представникам "Форум SOS" я пропоную: давайте кожен актив помацаємо руками, подивимося оцінку.

- І у вас розпочалася взаємодія?

- Там сподіваються на якийсь інший механізм. Мабуть, що всім усе швидко виплатять із державної кишені.

- Давайте поговоримо про проблемні банки, які надійшли на ліквідацію у Фонд гарантування вкладів при вас. Чи знайшли ви інвестора для "VAB Банку", адже терміни конкурсу минули 19 січня?

- На мій превеликий жаль, ми не знайшли нормального інвестора. Спроби були. І з боку його ж власника, й інших осіб, і банків. Але ситуація з літа минулого року змінилася - банк став проблемнішим. Висловлю вам свою особисту думку: VAB тоді обов'язково треба було віддавати "приймаючому банку".

- Скільки коштів потрібно для того, щоб докапіталізувати "VAB Банк"?

- Станом на початок січня 2015 р. - близько 6 млрд грн, із яких власник був готовий докапіталізувати банк на 200 млн дол., що за курсом на листопад минулого року становило понад 3 млрд грн.

- А інший банк Олега Бахматюка - "Фінансова ініціатива" - ще не ваш клієнт?

- Ні. І сподіваюся, що не стане. За тими даними, що ми бачимо, у цього банку не найгірше фінансове становище серед великих гравців. Узагалі моя позиція полягає в тому, що кожній фінансовій установі треба надавати право на порятунок. Звичайно, якщо вона бореться за виживання, а не його власники думають, як би, скориставшись ситуацією, вивести всі живі активи.

"Грудень і січень банківський нагляд уже працює по-новому"

- Ви налягаєте на тезу, що Фонд гарантування виступає приймаючою стороною, яка одержує тіло померлого банку. Невже ви не приймаєте рішення на консиліумі, коли "хворий" ще живий? Чи вас не чують у НБУ? Опишіть, будь ласка, як узагалі відбувається процес прийняття рішення про виведення банку з ринку?

- Ми виконуємо роль, вибачте, трунарів. Похоронного бюро. Нам передають банківські трупи. А ми вже, образно кажучи, вирішуємо: що закопувати, що спалювати, що клонувати...

- Можна було б прийняти цю відповідь кілька років тому, коли функція ФГВФО справді полягала в тому, щоб поховати "недоїдки", які залишилися від тимчасової адміністрації НБУ. Але нині ви одержуєте банк, вдаючись до тієї самої похоронної термінології, ще тепленьким. У вас уповноважені ліквідатори, оцінювачі, ви реалізуєте активи...

- Це ви кажете вже про ліквідацію, рішення про яку приймає НБУ. Після чого передає фінустанову нам. От нещодавній приклад - Імексбанк: прийняв центробанк рішення, через кілька годин наша бригада зібралася та поїхала туди. Буквально вночі. Усе - банк під нашим контролем. Раніше такого не було.

- Однак ви ж точно помічаєте заздалегідь стрімке погіршення балансу? Чи у вас немає доступу до фінзвітності, яку НБУ збирає щодня?

- Ми бачимо баланс у згорнутому вигляді. У нас немає картинки з коррахунків, наприклад.

- А вам вона потрібна?

- Вважаю, що так. Звичайно, є особисті стосунки. Я можу зателефонувати у відповідний департамент НБУ. Мені не відмовляють в інформації. Але безпосереднього доступу до цієї інформації члени дирекції ФГВФО не мають.

Загалом виходить так, що ми просто шукаємо найменш витратний шлях на виведення банку з ринку. А найменш витратний вихід - це продаж банку в цілому.

От приклад - "Укоопспілка". Невеликий банк, знайшовся охочий купити, з усіма проблемами цієї фінустанови.

Трохи більш витратний варіант - вичленяти окремі активи та пасиви. Ми так спрацювали у випадку з банком "Золоті ворота", який був куплений "Стандарт Банком". Ми їм передали частину активів, за рахунок яких вони й розраховуються з вкладниками. Раніше щось подібне було в угоді Фідобанк - Промекономбанк. Але цього досвіду в нас, звичайно, обмаль.

Могло щось подібне вийти і з Легбанком. Його могли продати за одну гривню іншій фінустанові. Але не вийшло, все-таки цей проблемний банк був надто великим.

Кого ми не намагаємося врятувати? Це ті банки, які виводяться з ринку за фінмоніторингом. Оготівковування, відмивання, санкції проти колишнього керівництва країни.

- Проте такі банки, як ви самі кажете, найчастіше перебувають у непоганій формі. Чому б їх просто не продати іншому власнику? Або націоналізувати? Навіщо ж знищувати їх з допомогою перемелювання у Фонді гарантування, витрачаючи на це гроші платників податків?

- Це політичне рішення. Той самий ВБР, як я вже казав, порадував якістю активів, хоча там і є великі обтяження, пов'язані з судами та іншими рішеннями.

- Ви можете ще навести приклади банків, які до вас надійшли в "неубитому" стані, з високою якістю ліквідаційної маси та які цілком могли б жити далі?

- Хоч як дивно, назву "Форум" і Брокбізнесбанк. Там чимало грошей виводилося власниками, але далеко не все розтаскали.

Зазначу хорошу якість активів у "VAB Банку", але там проблема в тому, що майже всі вони перебувають у заставі в Нацбанку. Великих розкрадань ми поки що не знайшли, хіба що "висять" безнадійні до повернення кредити, які оформляв ще колишній власник цієї фінустанови Максимов. Але це вантаж п'яти-семирічної давнини. Утім, цей вантаж також сприяв тому, щоб банк пішов на дно. Ну й Крим, Донецька, Луганська області, звичайно, теж.

- Які банки ви одержали в найжахливішому стані?

- "БГ Банк". Його менеджмент в останній місяць життя банку примудрився заплатити
17 млн грн за рекламу. Виведення грошей чистої води.

Ну а CityCommerce - це взагалі випалене поле. Власники винесли все, у тому числі через свій другий банк - Профінбанк.

- Він визнаний неплатоспроможним у січні нинішнього року. Ви ініціювали його банкрутство?

- Ні. Він виведений з ринку за лінією фінансового моніторингу НБУ. Але ми забили на сполох, оскільки бачили, що через нього виводяться активи CityCommerce.

Кажуть, що життя - це найжорсткіший учитель. Фонд гарантування вкладів давно хотів забрати з ринку CityCommerce Bank, який раніше називався Конверсбанком. Нам власники півроку розповідали казки, надсилали якісь графіки, влаштовували презентації. Фінансова влада їм вірила. А тим часом люди просто "чистили" банк. Визнаю: там не спрацювали нормально куратори, які мали це все припиняти.

Знаєте, позиція Національного банку змінилася: щойно стають очевидними факти виведення активів, одразу вводиться тимчасова адміністрація. Без зволікань.

- І коли НБУ став таким рішучим? Після історії з CityCommerce?

- Вважайте, що грудень і січень банківський нагляд уже працює по-новому. Я вже наводив у цьому інтерв'ю приклад Імексбанку. Національний банк вирішив 26 січня, що там розпочалося виведення активів. І моментально відреагував.

- Які ознаки виведення активів у цьому разі?

- Різке зменшення субординованого боргу. Обнуління коррахунку в Deutsche Bank.

"Створюємо портал, де будемо інформувати про всю наявну ліквідаційну масу"

- Як ви боретеся за поліпшення якості оцінки? Адже не секрет, що головний бізнес ліквідаторів, хоч би під ким вони працювали, - збути активи подешевше посереднику, а потім перепродати подорожче, заробивши на хліб з віллою на островах...

- Це не так. Продаж будь-яких активів ліквідованих банків відбувається на тендерних умовах. На сайтах банків і ФГВФО з'являється відповідна інформація про торги. Фондом запущено пілотну версію інформаційного порталу, основною метою якого є акумуляція та систематизація даних про активи неплатоспроможних банків.

Мене теж не влаштовувала робота наших оцінювачів. Нам не потрібна нереалістична завищена оцінка. Але й сильно занижена не потрібна. Ключовий критерій - максимальна ціна, за якою актив можливо продати на нинішньому ринку.

- Це ж дуже суб'єктивно. Як дирекція може оцінити, якою є максимально реалістична ціна? От ви скажете, що цей офіс коштує 25 тис. дол., я скажу, що понад 15 тис. за нього не дадуть. Мовляв, криза, революція, війна...

- Торги відрегулюють. І багато разів буває так, що актив справді йде за 50–60% від оцінки. Головне, щоб оцінка не була нижча. Хоча буває, коли покупців багато, ціна істотно піднімається.

У нас ще не було практики справді масштабних розпродажів банківських активів. Брокбізнесбанк стане першим.

У нас акредитувалися 27 нових юросіб-оцінювачів. Ми оголосили акредитацію нових торговельних майданчиків. Передусім нам потрібні біржі, де є електронні торги.

- З якими торговельними майданчиками ви реально працюєте? На сайті зазначено
25 бірж.

- З одеською біржею "Електронні торги України", а також Універсальною товарно-сировинною біржею. Ми готові працювати і з іншими ефективними партнерами.

- Біржі, м'яко кажучи, не дуже відомі. Вони прозоро працюють?

- Тут від нас багато чого залежить. Нині ми створюємо портал, де будемо інформувати про всю наявну ліквідаційну масу: автомобілі, земля, нерухомість, цінні папери. Перейти на нього можна з головної веб-сторінки ФГВФО. Поки що тестуємо цей інструмент.

Зараз там перші банки. Ми закачали в систему їхні реальні активи.

- Коли портал буде повністю заповнений інформацією про реалізовані активи банків?

- Сподіваюся, що до кінця нинішнього кварталу.

- Чи відбувається сьогодні продаж активів, інформацію щодо яких не розміщено на цьому порталі?

- Нині ми реалізуємо майно лише трьох банків: RD Bank, "Таврика" та "Даніель" (станом на 4 лютого в системі є дані щодо активів "ЕрДе Банку", "АКБ Банку" і Брокбізнесбанку. - Ред.). Наводяться фотографії, технічні характеристики. При оголошенні торгів вказуватимемо стартову ціну. З оціночною вона може не збігатися.

- Хто визначає стартову ціну?

- Уповноважений ФГВФО, який працює у відповідному банку, подає нам пропозицію. Але остаточне рішення за дирекцією Фонду гарантування. В ідеалі дирекція має приймати рішення тільки стосовно великих активів, але поки що пропускаємо через себе всі рішення.

- А якщо не продали?

- А якщо в перший раз не продали, тоді ціну знижуємо.

- А якщо ціна дійшла до смішного, квартира в центрі міста за 10 тис. грн. Все одно намагаєтеся продати?

- У нас давно точаться дискусії зі Світовим банком про створення спецустанови, куди мають передаватися "токсичні активи". У деяких випадках варто погоджуватися і з мінімальною ціною, аби лише зафіксувати збитки та йти далі. Що довше ми ліквідуємо банк, то більше витрат. Треба ж зарплату платити людям, відрядження оплачувати, бензин. Поки що намагаємося все продати.

"Нашим співробітникам має бути зручно діставатися додому"

- Від чого залежать терміни виплати фондом грошей вкладникам? А то, буває, що й шість місяців доводиться чекати...

- Шести місяців ще не було. Але за два-три місяці не завжди встигаємо, це залежить від величини банку, швидкості формування реєстру. Ми ще ніколи не працювали з такими обсягами, як півмільйона вкладників, як у випадку з VAB. Фонд звик працювати з реєстром на 20–30 тис.

- Гроші на виплати - не проблема?

- У цьому плані з боку НБУ нам надається повна підтримка.

- Наскільки довга лава запасних вашої ліквідаційної команди? Якщо в найближчий тиждень упаде десяток банків, чи є люди в резерві?

- Резерв є. Усього у штаті нас 192, включаючи 40 чоловік уповноважених. З них найнято 37 уповноважених.

- І вони сидять на ставці, чекають, коли робота з'явиться?

- Ні, уповноважені працюють за трудовим договором. От по Імексбанку уповноваженого ввечері прямо з басейну покликали.

- Скільки становить заробітна плата уповноваженого?

- Вона не порівнянна з зарплатами голів правлінь і не дуже залежить від того, великий чи малий банк ліквідується. Запевняю вас, що це не сотні тисяч гривень. Тобто набагато менше, ніж одержують західні колеги.

- Проте й не дві тисячі?

- Ні, звичайно. Це десятки тисяч. Якщо лічити з усіма надбавками.

- Які критерії оцінки роботи ліквідаторів?

- Вони отримують за результат. На кожному етапі він свій. Наприклад, сьогодні по "VAB Банку" треба сформувати реєстри вкладників, щоб розпочати виплати. Друге завдання - інвентаризація всіх активів. Потім буде завдання - провести оцінку. І так далі.

- Ви плануєте ще збільшити кількість співробітників ФГВФО?

- Можливо, ми до цього прийдемо. Востаннє ми збільшували кількість працівників чотири місяці тому. Довелося розширити займану площу, ми її орендуємо. Адже фонд не був "заточений" під таку кількість ліквідованих банків.

- Дирекція складається з п'яти чоловік. Цього досить?

- Поки що так.

- Наскільки збільшився кошторис Фонду гарантування?

- На цей рік удвічі порівняно з попереднім.

- Проте ж можна не займати чотири поверхи в бізнес-центрі в центрі Києва, а працювати в простішій будівлі?

- Наші співробітники часто працюють пізно ввечері, і їм має бути зручно діставатися додому. Так само, як і приїжджати за викликом, адже ми тепер реагуємо на кожну банківську ліквідацію впродовж лічених годин.

- Черговість задоволення вимог кредиторів банків змінювати не збираєтеся?

- Поки що не бачу в цьому потреби. Зазвичай активи закінчуються на четвертій черзі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі