Таємниці е-декларування: ТАРУТА проти ГОНТАРЕВОЇ

Поділитися
Таємниці е-декларування: ТАРУТА проти ГОНТАРЕВОЇ © Нацбанк України / Flickr
14 листопада редакція DT.UA одержала від народного депутата Сергія Тарути текст, у якому, на наш погляд, містився ряд серйозних обвинувачень на адресу голови Національного банку Валерії Гонтаревої. Ознайомившись із матеріалом, ми попередили автора, що публікацію вважаємо можливою лише в супроводі зустрічних коментарів із боку голови НБУ.

14 листопада редакція DT.UA одержала від народного депутата Сергія Тарути текст, у якому, на наш погляд, містився ряд серйозних обвинувачень на адресу голови Національного банку Валерії Гонтаревої.

Ознайомившись із матеріалом, ми попередили автора, що публікацію вважаємо можливою лише в супроводі зустрічних коментарів із боку голови НБУ. Автор погодився з необхідністю дотриматися цієї етичної норми, після чого редакція DT.UA спрямувала до прес-служби НБУ відповідний інформаційний запит.

На наш подив, публікація, що за змістом аналогічна надісланій нам, з'явилася в ЗМІ напередодні її запланованого виходу в DT.UA. Однак редакція отримала відповіді Валерії Гонтаревої. І для зручності читачів ми прийняли рішення опублікувати як статтю Сергія Тарути, так і відповіді Валерії Гонтаревої на запитання, порушені автором статті.

Зважуйте аргументи сторін, панове. А із середини п'ятниці, 18 листопада, до вас приєднається й НАБУ. Адже, як повідомляє прес-служба народного депутата, Сергій Тарута має намір навантажити Антикорупційне бюро необхідністю розслідувати в тому числі й викладені ним обвинувачення на адресу Валерії Гонтаревої.

Сергій ТАРУТА: "е-декларація Валерії Гонтаревої несумісна з посадою голови НБУ"

На перший погляд, е-декларація Валерії Гонтаревої не викликає багато питань, якщо її порівняти з аналогами інших українських можновладців, як за розмірами їх статків, так і за розмаїттям фантазій.

Однак це тільки на перший погляд. Не слід забувати, що пост голови НБУ є однією із найвищих державних посад в Україні, обрання на яку регламентується Конституцією України і спеціальним Законом "Про Національний банк України". Стаття 18 цього закону встановлює особливі вимоги до особи, яка може бути призначена на цю посаду, і підстави для її звільнення.

У своїй е-декларації В.Гонтарева показує, що в 2015 р. отримала дохід від зареєстрованої за кордоном юридичної особи ICU HOLDINGS LIMITED ("АйСіЮ Холдінгз Лімітед") за відчуження цінних паперів і корпоративних прав у розмірі 23 млн 518 тис. 152 грн.

Але у трьох попередніх офіційних деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013-й, 2014-йі 2015-й р., опублікованих на офіційному сайті НБУ, В.Гонтарева ні разу не вказувала, що в неї є будь-які цінні папери та корпоративні права.

Що це, фінансове диво чи недостовірна інформація, за яку треба у випадку е-декларування нести кримінальну відповідальність?

На мій погляд, уже те, що пані Гонтарева у статусі голови Національного банку України має прямі фінансові відносини з офшорною компанією, зареєстрованою на Британських Віргінських островах, не робить її ділову репутацію бездоганною.

Звідки такий незбіг даних? На мою думку, Валерія Гонтарева свідомо, заповнюючи свої майнові декларації за 2013–2015 рр., "забувала" вказувати, що вона була власником значної частки - 22,74% - у ICU HOLDINGS LIMITED, якому вона і "продала" свою частку в подальшому.

У цьому кожен може пересвідчитися, ознайомившись з інформацією про власників істотної участі в банку "Авангард" станом на 31 січня 2014 р., яка розміщена на офіційному сайті НБУ.

19 червня 2014 р. український парламент мав проголосувати за обрання Валерії Гонтаревої головою Національного банку України. І якби в своїй майновій декларації, представленій народним депутатам, вона вказала, що мала корпоративні права в офшорній компанії, до неї виникло б багато питань, на які треба було б давати непрості відповіді. Зокрема:

- коли і за які кошти вона отримала у власність 22,74% акцій ICU HOLDINGS LIMITED?

- чи отримала вона індивідуальну ліцензію НБУ на здійснення інвестиції за кордон згідно з пунктом 4 статті 5 декрету Кабінету міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю"?

- чи задекларувала вона свої права власності на акції офшорної компанії в НБУ згідно з частиною 1 статті 9 вищезазначеного декрету?

- чи сплатила вона всі податки, пов'язані з її інвестуванням в ICU HOLDINGS LIMITED?

- чи продала вона свої корпоративні права в ICU HOLDINGS LIMITED на момент обрання її головою НБУ?

- якщо продала, то чи за ринковою ціною і чи сплатила всі встановлені законодавством податки?

- кому вона продала свої корпоративні права в ICU HOLDINGS LIMITED? Чи не виникає в неї у зв'язку з цим продажем реальний чи потенційний конфлікт інтересів з її майбутньою роботою на посаді голови НБУ?

Хочу зазначити, що В.Гонтарева була зобов'язана подати на ознайомлення народним депутатам копії належних документів (договір купівлі-продажу, відповідну виписку із реєстру), які однозначно свідчили би, що на момент обрання головою НБУ вона не була прямим чи опосередкованим власником будь-якої кількості акцій (часток, паїв) в ICU HOLDINGS LIMITED.

Однак вона цього не зробила і своєї участі в капіталі ICU HOLDINGS LIMITED не оприлюднила. Причому не тільки на дату її обрання головою НБУ, а й надалі в своїх майнових деклараціях за 2014-й і 2015 р. І тільки в е-декларації за 2015 р. у завуальованій формі під загрозою кримінальної відповідальності вона частково задекларувала свої певні фінансові відносини з ICU HOLDINGS LIMITED.

Тобто е-декларування В.Гонтаревої може стати зброєю проти неї ж самої.

Що тепер робити голові НБУ? Вона повинна визнати:

- або що надала в е-декларації недостовірні дані, і понести за це кримінальну відповідальність;

- або що на момент свого обрання головою НБУ не надала народним депутатам достовірних даних щодо своєї власності на акції ICU HOLDINGS LIMITED і фінансових відносин із цією компанією.

Нагадаю, що розділ 12 е-декларації зобов'язує декларанта вказувати всі свої грошові активи, включно з тими, власником яких він є, але в силу певних обставин не може ними прямо користуватися, наприклад, якщо він позичив їх третім особам.

Із оголошених у пресі заяв нинішніх власників ICU HOLDINGS LIMITED панів М.Пасенюка та К.Стеценка виходить, що вони купили акції В.Гонтаревої у ICU HOLDINGS LIMITED на умовах розстрочення: оплати окремими траншами протягом п'яти років.

Цей юридичний факт також підтверджується майновими деклараціями Валерії Гонтеревої за
2014-й і 2015 р. У першій із них вона зазначила дохід у 24271307 грн (перший транш), у другій - у 23518152 грн (другий транш), отриманий нею за цінні папери та корпоративні права.

Тобто в подальшому В.Гонтарева має отримати від ICU HOLDINGS LIMITED ще три наступні транші у 2016–2018 рр. І загальну суму цих коштів вона зобов'язана була задекларувати в своїй е-декларації за 2015 р., оскільки відповідні грошові кошти стали її власністю з моменту підписання договору купівлі-продажу.

Проте В.Гонтарева продовжує ухилятися від оприлюднення ціни, за якою вона продала свої 22,74% акцій в ICU HOLDINGS LIMITED, і порядку отримання цих коштів. Чому вона це робить? Припускаю, тому, що:

- це дає їй змогу оптимізувати сплату своїх податків;

- не дає можливості громадянському суспільству та податковим органам оцінити, чи за ринковою ціною вона продала свій бізнес;

- залишає за нею можливість до отримання останнього траншу поставити питання про підвищення ціни продажу або навіть про повернення права власності на відповідні акції в ICU HOLDINGS LIMITED.

До того ж, продаючи свої акції іноземної офшорної компанії на умовах п'ятирічного розстрочення, В.Гонтарева як голова НБУ поставила себе в сталу п'ятирічну фінансову залежність від цієї компанії.

Відповідно в неї виник чіткий приватний інтерес щодо вчасного та повного повернення ICU HOLDINGS LIMITED зафіксованих у договорі купівлі-продажу платежів.

Якщо взяти до уваги, що нинішні бенефіціари ICU HOLDINGS LIMITED є практично стовідсотковими власниками банку "Авангард", то це створює реальний конфлікт інтересів між приватними фінансовими інтересами В.Гонтаревої та її діяльністю на посаді голови НБУ з дати її обрання на цю посаду і до сьогодні.

Відповідно до пункту 1 статті 28 Закону України "Про запобігання корупції" В.Гонтарева була зобов'язана оголосити про це ще до голосування за її кандидатуру
19 червня 2014 р. у парламенті України. Але вона цього не зробила і продовжує ухилятися від надання достовірної інформації про свої довгострокові фінансові відносини з ICU HOLDINGS LIMITED навіть у е-декларації за 2015 р.

Що, своєю чергою, ставить питання про її кримінальну відповідальність за подачу недостовірних даних і можливість подальшого перебування на посаді голови НБУ.

Чи має В.Гонтарева "бездоганну ділову репутацію"? Питання риторичне. Чи може особа, яка претендує на те, щоб мати "бездоганну ділову репутацію", постійно ухилятися від надання достовірної інформації щодо її майна, доходів і зобов'язань фінансового характеру? А саме:

- у декларації за 2013 р. не вказати, що вона є власником частини акцій ICU HOLDINGS LIMITED;

- у декларації за 2014 р. не вказати, що вона є власником частини акцій ICU HOLDINGS LIMITED, а також повної ціни продажу цих акцій і факту одержання доходу з джерел поза межами України;

- у декларації за 2015 р. не вказати факту одержання доходу з джерел поза межами України;

- у е-декларації за 2015 р. не вказати грошових активів, які їй винен ICU HOLDINGS LIMITED;

- не проінформувати український парламент до моменту її обрання на посаду голови НБУ про її майнові та фінансові відносини з іноземною офшорною компанією - ICU HOLDINGS LIMITED.

Вищенаведений аналіз е-декларації В.Гонтаревої дає мені всі підстави стверджувати, що принаймні у двох випадках вона надала недостовірну інформацію або ж свідомо ввела в оману президента України та український парламент при обранні її головою Національного банку України 19 червня 2014 р. щодо її майнових і фінансових відносин з іноземною офшорною компанією.

У своїх деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013–
2015 рр. В.Гонтарева неодноразово не надавала правдивої інформації про свої майнові та сталі фінансові відносини з ICU HOLDINGS LIMITED та існуючий у неї у зв'язку з цим реальний конфлікт інтересів.

Стаття 18 Закону "Про Національний банк України" однозначно і безальтернативно встановлює, що голова НБУ звільняється з посади Верховною Радою України за поданням президента України у випадках: "6) втрати бездоганної ділової репутації; 7) встановлення факту надання недостовірної інформації при призначенні на посаду голови Національного банку".

Настав час президенту України зробити відповідне подання. Цього вимагає від нього закон. Законні підстави для відповідного подання обґрунтовано вище. Інакше заяви про нове життя на засадах європейських цінностей втрачають будь-який сенс.

Насправді, чи можливо собі уявити, щоб у будь-якій європейській державі голова Національного банку залишався б на своїй посаді після оприлюднення вищезазначеної інформації, яка не містить нічого особистого, а лише юридичні факти?!

(Документи див. на сайті DT.UA)

Валерія ГОНТАРЕВА: "Я не опинялася в залежності від будь-кого
і не маю конфлікту інтересів"

- У своїй е-декларації ви вказали, що в 2015 р. отримали від компанії BVI ICU Holdings Limited 23 518 152 грн як дохід від відчуження цінних паперів і корпоративних прав. Чи можете ви повідомити, коли набули цих прав і коли їх продали?

- Акції ICU Holdings Limited з'явилися у мене, коли я працювала в компанії. Продала акції ICU Holdings Limited, які мені належали, 16 червня 2014 р., перед призначенням на посаду голови НБУ, про що повідомила всіх публічно. Як я неодноразово також повідомляла, акції були викуплені ICU Holdings Limited з узгодженим графіком розрахунків на п'ять років. Згідно з цим графіком я отримую транші наприкінці кожного календарного року, починаючи з 2014-го.

- Чи правильно ми розуміємо, що кошти на суму 24 271 307 грн, які ви вказали в своїй декларації за 2014 р. як дохід від відчуження цінних паперів і корпоративних прав, є тими самими коштами, які були отримані вами від ICU Holdings Limited за продаж ваших корпоративних прав у цій компанії? Якщо ні, то яке існує інше пояснення?

- Зазначена сума складається з першого траншу, отриманого від ICU Holdings Limited, і доходу, отриманого від продажу інвестиційних сертифікатів інвестиційного фонду, які мені належали.

- Якщо це так, то чому в декларації за 2015 р. ви не вказали, що ці кошти були одержані вами з джерел за межами України? М.Пасенюк і К.Стеценко в інтерв'ю finance.liga.net від 7 жовтня 2015 р. заявили, що ви продали свою частку в ICU Holdings Limited у розстрочку з виплатами впродовж п'яти років. Чи відповідає це дійсності, якою є ціна продажу, і чому ви не оголосили цієї ціни народним депутатам під час обрання вас головою Національного банку України? Чи можете ви зараз повідомити, за скільки продали свої корпоративні права в ICU Holdings Limited, і з якої дати ICU Holdings Limited набуло власності на ваші корпоративні права?

- Я всюди вказувала, що гроші отримано від компанії-нерезидента ICU Holdings Limited. Інформація про продаж частки ICU Holdings Limited, яка мені належала, неодноразово висвітлювалась у ЗМІ. Я продала 22,74% ICU Holdings Limited 16 червня 2014 р. (на посаду голови НБУ призначена 19 червня 2014 р.). З цього моменту я не маю стосунку до діяльності компанії ICU Holdings Limited. Обидва транші, які я отримала, відображені у моїх деклараціях. Запевняю, що наступні три транші також будуть вказані в деклараціях за 2016–2018 рр.

- Чи сплатили ви податок з суми продажу ваших корпоративних прав?

- Податки фізичної особи сплачуються з отриманих коштів, а не з зобов'язань ICU Holdings Limited їх сплатити. Я отримала вже два транші в 2014-му і 2015 р., подала податкову декларацію та сплатила всі необхідні податки.

- Продавши свої корпоративні права в розстрочку, ви фактично опинилися в сталій п'ятирічній фінансовій залежності від М.Пасенюка і К.Стеценка та стану справ у належній їм ICU Holdings Limited. Чи не вважаєте ви, що у вас як голови Нацбанку України виник реальний конфлікт інтересів з урахуванням того, що М.Пасенюк і К.Стеценко є кінцевими бенефіціарними власниками ПАТ "Банк Авангард"? Чому ви не повідомили Верховну Раду України на момент вашого обрання про наявність вищезазначеного конфлікту інтересів?

- Я не опинилася в залежності від будь-кого і не маю конфлікту інтересів, бо не брала і не беру жодної участі в житті групи ICU та її дочірніх компаній.

- Чому в пункті 12 е-декларації ви не вказали як свій грошовий актив суму коштів, які на момент заповнення декларації вам була винна ICU Holdings Limited за договором купівлі-продажу? Чи розумієте ви, що приховування цієї інформації може стати підставою для притягнення вас до відповідальності (у тому числі кримінальної) за неналежне заповнення е-декларації?

- В декларації немає пункту, в якому це можливо було б відобразити. Сподіваюся, що кошти, які мені має сплатити ICU Holdings Limited, відображені в їх фінансовій звітності. Простроченого боргу в них немає, і я сподіваюся, що вчасно отримаю ще три транші протягом 2016–2018 рр. Як я уже зауважила, всі транші будуть відображені в моїх деклараціях, а також вчасно будуть сплачені податки.

- Чому в опублікованих на сайті НБУ деклараціях за 2013-й, 2014-й і 2015 р. ви не вказували факту володіння корпоративними правами в компанії ICU Holdings Limited? Чи не вважаєте ви, що таким чином, а також приховуючи від суспільства суму, отриману від продажу ваших корпоративних прав, ви діяли не доброчинно і не надали українському парламенту всієї достовірної інформації стосовно вашого залучення до діяльності офшорної компанії ICU Holdings Limited і довгострокових фінансових відносин із цією компанією, які фактично тривають до цього дня?

- На момент заповнення декларації держслужбовця я вже не володіла часткою в будь-якому бізнесі, жодної з компаній. У мене немає ніяких відносин з ICU Holdings Limited, а в них є зобов'язання сплатити мені три транші згідно з узгодженим графіком.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі