Відмова від чека на складну техніку — підтримка корупції

В’Ячеслав Черкашин 16 грудня 2016, 23:00
чек

Читайте також

Прийняття Верховною Радою урядового законопроекту №5132, що містить норму про обов'язкове використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) при торгівлі складною технікою, викликало тривогу на ринку. На адресу парламентаріїв традиційно посипалися обвинувачення в удушенні малого й середнього бізнесу разом із вимогами вилучити з законопроекту відповідну норму.

Нині для ФОПів першої та другої груп, які торгують технікою на ринках і онлайн, створено безпрецедентно пільгові умови. Але, зауважте, використовують цю можливість собі на благо й великі продавці. Вони задіюють для оптимізації податків десятки, а в деяких випадках і сотні ФОПів, через яких ведеться діяльність по факту одного магазину. Такі схеми — джерело підживлення корупції в країні.

Крім того, онлайн-магазини фактично випадають із поля дії ЗУ "Про захист прав споживачів". Адже в більшості випадків установити особистість продавця і його місцезнаходження неможливо. І у разі придбання неякісного або фальсифікованого товару пост у Facebook залишається чи не єдино можливим способом захистити свої права. Але ж через онлайн продається значний обсяг нелегальної продукції без документів, що підтверджують її якість і походження.

За даними Держстату, оборот непродовольчих товарів у 2015 р. становив 82% у загальному товарообігу країни. У цьому сегменті товарів найбільша (у грошовому вираженні) питома вага припадає саме на технічно складну побутову техніку й електроніку: пральні машини, ноутбуки, домашні кінотеатри, блендери, смартфони…

У країну масово ввозиться техніка за цінами "нижчими, ніж в офіційних дилерів". За більшу частину цієї продукції офіційний дилер не відповідає. Тому її ремонт, відмова або некоректна робота стають головним болем покупця, а не безликого ФОПа, що продав товар через онлайн-магазин. Економія при купівлі згодом може обернутися додатковими витратами на ремонт або повторне придбання техніки.

Фіскальний чек на сьогодні є єдиним надійним, враховуючи фіскальні функції РРО, документом, який може підтвердити факт придбання такої техніки покупцем. На практиці ж покупець найчастіше взагалі не може одержати жодного документа, що підтверджує факт придбання техніки: наданий папірець або не є доказом придбання, або не дає змоги ідентифікувати продавця.

При цьому критики законопроекту №5132 умовчують, що запровадження касових апаратів для ФОПів-торговців технікою — один із кроків, конче потрібних для реальної інтеграції України в Євросоюз. Угода про асоціацію передбачає чимало профільних секторів, де треба буде приводити українське законодавство у відповідність із європейським. І до найважливіших сегментів входить саме захист прав споживачів. Адже права споживача — важливий і невіддільний чинник економічного зростання, тому в європейських реаліях покупець почувається захищеним.

Головним профільним документом, яким керується Євросоюз, є директива 2011/83/ЄС від 25 жовтня 2011 р. про права споживачів. Вона регламентує такі болісні питання, як прозорість цін, чіткість процедур повернення товару, впровадження для всіх членів ЄС єдиної форми відмови від договірних відносин, регламентація права на повернення в 14-денний строк грошей покупцеві. Йдеться передусім про так звані договори, укладені поза діловими приміщеннями, — онлайн-торгівлю та традиційну купівлю-продаж.

Востаннє український Закон "Про захист прав споживачів" приводили у відповідність до вимог ЄС у сфері захисту прав споживачів 11 (!) років тому. Тим часом європейські директиви, покладені в основу закону, вже втратили актуальність і замінені директивою 2011/83/ЄС. До Закону "Про використання РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" взагалі не було застосовано євроадаптацію. У результаті сучасне вітчизняне законодавство в сфері захисту прав споживачів залишається архаїчним, на рівні раннього пострадянського періоду, і слабко корелює з загальноєвропейським, не забезпечуючи на належному рівні захисту прав і економічних інтересів українських споживачів.

Нині норма про використання касових апаратів при продажу складної побутової техніки є мінімально необхідним компромісом між новими вимогами до захисту прав вітчизняних споживачів і українським бізнесом. А українцям настав час зрозуміти, що боротьба за їхні права як покупців і за збереження гаманця починається зі звичайного фіскального чека.

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
12 коментарів
 • lorok 23 декабря, 22:24 Ще. Використання РРО має багато плюсів для економіччного прогресу. Схоже ВРУ та КМУ загнані олігархами, щоб не рипалися. Можна б було запозичити практику застосування РРО в Чилі на початках економічного буму часів Піночета. В 2000 році це зробити не дали Ющенко. Болото й досі бо кУлики його хвалять. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • nuinu 21 декабря, 18:46 Запровадити РРО негайно! Не звертайте уваги на крикунів! Згадайте, скільки було лемету з приводу впровадження електронного обліку ПДВ. А зараз маємо велике полегшення в його адмініструванні. Податкова позбавлена можливості накладати штрафи за граматичні помилки в податкових накладних. Знімаю шляпу перед Яценюком А.П. за це впровадження та сміливість. РРО потрібні на всіх торгових місцях, крім ринку продуктів харчування вирощених в домашніх господарствах. Декілька років тому на Мальті на пляжі купив склянку води та отримав від продавця фіскальний чек І нічого з мальтійським малим бізнесом не сталося.
  aetes 21 декабря, 18:57
  Яценюк обіцяв стати політичним камікадзе, але так і не наважився -- залишив низькі ціни на газ. Наважився Гройсман. Тому шляпу треба знімати не перед Яценюком, а перед Гройсманом. Ел. облік ПДВ -- корисна штука, але мужності не потребувала, це давно треба було зробити. В останньому -- повністю підтримую.
  aetes 21 декабря, 19:01
  Стосовно граматичних помилок. Спершу РРО мабуть таки стануть кошмаром малого бізнесу і джерелом зловживань для податкової, але таки треба впроваджувати. Помилки можна буде виправити, а поки що й виправляти нічого, можна тільки кричати який кошмар настане.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Aleksey Lazareyko 20 декабря, 21:04 очередная попытка манипуляции.автор смешал всё в кучу и фискальные документы и защиту прав потребителя и идентификацию продавца,и прочую чушь.первый момент для дебилов,рро стоит денег,обслуживание стоит денег,плюс риск штрафов,и как вы думаете кто за всё будет платить... второе в чьих интересах пропихивается данная норма,правильно крупные сети ритейла,и обслуживание,передача данных,и т.д. важнее всех остальных.любое ограничение всегда приносит деньги кому то конкретному.если не лень по гуглите тему высоких цен на недвижимость в лондоне,или запрет выращивания конопли,и вы прозреете какие деньги приносят запреты.италия на не пример абсолютно другая страна,отсуствие олигархов,монополий, и огромного количества агентов влияния и печального социалистического опыта.на Украине поднялась польша,турция,и прочие соседи,подумайте почему,просто у них железные руки государства были разжаты на шее экономики.государства которое всегда обещает больше чем может,но отнимает все что сможет.статья чушь.
  aetes 21 декабря, 11:01
  "по гуглите тему высоких цен на недвижимость в лондоне,или запрет выращивания конопли" а також чому негрів у США ображають. Як кажуть росіяни, "будь-яке лико в строку", аби на РРО не витрачатись.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Heorhiy Volynskyy 20 декабря, 03:35 Несколько слов в поддержку названия статьи. В 80-е (если не ошибаюсь) перед властями Италии встал вопрос борьбы с контрабандой и неучтенным производством. Было введено обязательное и повсеместное использования фискальных кассовых аппаратов. Но наиболее действенным инструментом оказался так называемый закон о пособничестве. Суть его была в том, что в случае не выдачи фискального чека, и покупатель его не затребовал, то покупатель признавался пособником, и нес такую-же ответственность как и продавец. Штрафы были - мама не горюй. Мало того, полиция имела право проверять чеки у покупателей за пределами магазина. Я думаю не у кого нет сомнений, что Италия демократичная страна, и что предпринимательство там процветает. Просто их правительство не страдало популизмом, как наше и крикунов поменьше. Больше читайте здесь: http://gazeta.zn.ua/finances/otkaz-ot-cheka-na-slozhnuyu-tehniku-podderzhka-korrupcii-_.html#_=_
  aetes 21 декабря, 10:57
  Зазвичай у нас кажуть: "Спочатку дайте нам європейські зарплати, а потім про Європу нам розказуйте". А як ні, то впровадження РРО назвуть "геноцидом".
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Юрий Смирницкий 19 декабря, 16:29 Andriy Fedoruk Вчера, 19:06 Просто бред - защита потребителя не имеет ничего общего с наличием кассового аппарата. - точно так. При этом автор поленился написать во сколько это обойдется, а главное сколько и кому будут платить пользователи РРО за передачу данных. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Andriy Fedoruk 18 декабря, 19:06 Просто бред - защита потребителя не имеет ничего общего с наличием кассового аппарата. Абсолютное большинство техники, продаваемой интернет-магазинами, имеет украинские гарантийные сертификаты, и продается с тех же складов, что и магазинная. Но если уж вас так волнуют именно холодильники с компьютерами - просто внесите в Налоговый кодекс запрет для единщиков продавать эту технику ( наряду с сигаретами и оружием))) Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • aetes 17 декабря, 11:36 Звичайно, треба запроваджувати РРО, і не тільки для побутової техніки, а для всіх торговців. І не тільки для захисту споживачів, а й для перекриття тіньових потоків і для поширення безготівкового обігу. Звісно, дрібні торговці будуть невдоволені, але їх, я думаю, й питати не варто, бо це зачіпає інтереси держави і всіх громадян України. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Andrey Shapovalov 17 декабря, 00:21 Красиво. А как быть, когда разница между "серым" и "белым" смартфоном почти в два раза? Зачем мне такая гарантия? Кто меня защитит от "беспредела"? Да РРО нужно использовать всем без исключения. Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.67
EUR 28.94