Як лізинг Бахматюка продавали

Поділитися
Організований Фондом гарантування вкладів фізичних осіб тендер з продажу компанії "ВАБ Лізинг", яка належала збанкрутілому "ВАБ Банку" Олега Бахматюка, продемонстрував усю корупційну чарівність роботи держави при ліквідації банків-банкрутів.

Організований Фондом гарантування вкладів фізичних осіб тендер з продажу компанії "ВАБ Лізинг", яка належала збанкрутілому "ВАБ Банку" Олега Бахматюка, продемонстрував усю корупційну чарівність роботи держави при ліквідації банків-банкрутів.

3 березня 2016 р. Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) продав на аукціоні 100% акцій компанії "ВАБ Лізинг" - найпривабливішого активу "ВАБ Банку", який раніше був підконтрольний аграрному бізнесменові Олегу Бахматюку, а зараз перебуває в стадії ліквідації. Компанія "ВАБ Лізинг" з балансовою вартістю активів 155,0 млн грн у пакеті з іще трьома фірмами "ВАБ Експрес", КУА "ВАБ Ессет Менеджмент" і "ВАБ Груп" пішла з молотка лише за 51,59 млн грн.

Є підстави вважати, що "ВАБ Лізинг" перейшов у руки заздалегідь визначеного покупця. Переможцем конкурсу стала фірма ТОВ "Укравіасервіс" - "пустушка", яка раніше вже була помічена в маніпуляціях на різних тендерах.

І цього разу аукціон не пройшов без скандалу. Організатором торгів виступило ПП "Експертне агентство", зареєстроване в Кіровограді зі статутним капіталом 100 грн. За даними Мін'юсту, у цьому ПП "кінцевий бенефіціарний власник (контролер) відсутній".

Незважаючи на те, що процедура ліквідації "ВАБ Банку" стартувала ще 19 березня 2015 р., "ВАБ Лізинг" був виставлений на продаж тільки 16 лютого 2016-го. Перша спроба продати компанію зірвалася. Тому що, за твердженням ФГВФО, один із двох учасників тендера подав неповний пакет документів. Усі чотири компанії під брендом "ВАБ" вдалося продати лише з другого разу 3 березня при досить загадкових обставинах.

Як повідомляється на сайті Фонду гарантування, у цей день на електронний майданчик ПП "Експертне агентство" "була здійснена DDoS атака з різних частин світу (США, Велика Британія та інші), що ускладнило процес здійснення торгів на цьому сайті". "У зв'язку з цим для продовження торгів була використана резервна копія сайту. Усі паролі й логіни для учасників залишилися незмінними. Про це в телефонному режимі й електронною поштою було повідомлено всім трьом зареєстрованим учасникам торгів за лотом №204674. Окрім того, повідомлення було відправлене замовнику аукціону", - сказано в релізі фонду.

Зовсім незрозуміло, кому знадобилося зривати торги, якщо, за твердженням самих же чиновників, з лотом могли ознайомитися всі зацікавлені особи, і нікого з учасників, які подали заявки, не виключили з конкурсу.

"Моя думка, що заява про нібито проведену DDoS атаку на сайт біржі - це добре розіграний спектакль, оскільки фонду потрібно було імітувати чесність і прозорість продажу компанії "ВАБ Лізинг". Якби справді була атака, логічно було б призупинити аукціон", - говорить очільник ініціативної групи обманутих вкладників "ВАБ Банку", адвокат Арсен Маринушкін.

За словами одного з організаторів торгів, який давно співпрацює з фондом, торги часто переносяться і з менш вагомих причин. "Але тут, очевидно, комусь треба було терміново купити, а комусь терміново продати лот і заодно почистити інформацію на серверах", - вважає експерт. "Незважаючи на всі труднощі, які виникли під час проведення відкритих торгів, аукціон відбувся", - відрапортували у фонді.

Цікаво, що ніхто з опитаних автором великих гравців лізингового ринку не брав участі у конкурсі. У самому фонді ще в лютому стверджували, що серед потенційних інвесторів "ВАБ Лізингу" є "вагомі гравці" фінансового ринку, включаючи компанії з іноземним капіталом. Однак ті, хто потенційно здатний був розглядати пропозицію, просто фізично не встигали оцінити якість і вартість активу.

Остаточне рішення про продаж чотирьох компаній "ВАБ" було прийняте фондом 21 січня 2016 р. Тоді ж була затверджена оцінка активу, проведена ПП "Бюро Маркуса", у розмірі 50,5 млн грн, а торги було заплановано вже на 16 лютого 2016 р. При цьому у потенційних покупців було лише два тижні на due diligence чотирьох компаній, одна з яких досить велика.

За даними фонду, у період з 2 по 15 лютого 2016 р. у "Кімнаті даних" з інформацією про компанію "ВАБ Лізинг" ознайомилися сім претендентів (п'ять юросіб і дві фізособи), інформація про КУА "ВАБ Ессет Менеджмент" зацікавила трьох юросіб і двох фізосіб. У свою чергу, документацію щодо "ВАБ Експрес" вивчали чотири потенційні покупці - усі юрособи. "ВАБ Груп" з метою купівлі також розглядали чотири юрособи.

Більшість з них не ризикнули купувати "кота в мішку" тільки на підставі звітності. У підсумку в конкурсі взяли участь тільки два претенденти. Одного з яких було залучено, швидше за все, як статиста. "Виникає питання про вартість продажу цієї групи компаній і прозорість тендера. Вважаю, що реалізація кожної з фірм окремо дала б можливість одержати вищу ціну за кожну компанію", - упевнений керуючий партнер АТ "Suprema Lex" Віктор Мороз.

"Можна припустити, що включення всіх цих компаній в один лот мало на меті створити труднощі в оцінці активу. Адже недостатньо проаналізувати тільки фінансовий стан "ВАБ Лізинг". Необхідно провести повноцінний due diligence інших компаній, які включено до єдиного пакета ("ВАБ Експрес", КУА "ВАБ Ессет Менеджмент" і "ВАБ Груп"). Чи мали потенційні покупці можливість провести реальну оцінку лота? Питання відкрите. Участь у таких торгах несе потенційні ризики", - вважає юрист адвокатського об'єднання "Спенсер і Кауфманн" Володимир Волянський.

Втім, ризики й перешкоди не завадили виграти тендер фірмі-"прокладці" ТОВ "Укравіасервіс", яка досить далека від лізингового ринку. "Ця компанія раніше не фігурувала на ринку лізингових послуг ні як засновник, ні як співзасновник лізингових компаній, а також не виступала окремим учасником ринку", - говорить генеральний директор компанії "Райффайзен Лізинг Аваль" Михаль Спихальський.

"Новий" інвестор...

Переможцем конкурсу з продажу чотирьох компаній "ВАБ" виявилася компанія, тісно пов'язана з одіозним бізнесменом, екс-керівником "Укртатнафти" Володимиром Матициним.

Фірма ТОВ "Укравіасервіс", що виграла тендер, зареєстрована за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Свіштовська, 11, зі статутним фондом 62,5 тис. грн. Директор і співзасновник фірми Льопа Олексій Володимирович. Він же колись працював (можливо, працює й досі) начальником юридичного департаменту в ТОВ "Кребо Інтернешнл", зареєстрованому за тією ж адресою: Полтавська область, м. Кременчук, ул. Свіштовська, 11.

Головним виконавчим директором "Кребо Інтернешнл" значиться Максак Олег Іванович, він же певний час був головою наглядової ради "Промисловофінансового банку (ПФБ)" (м. Кременчук).

Ще одним засновником ТОВ "Укравіасервіс" виступає Масендич Валентина Григорівна. Вона також керівник ТОВ "Готельний комплекс Європейський", співзасновником якого є СК "Онікс", тісно пов'язана з "ПФБ".

Гендиректор СК "Онікс" Лавриков Андрій Павлович за сумісництвом працює начальником управління економічного аналізу й бюджетного планування в "Промислово-фінансовому банку", а також консультантом з фінансово-економічних питань у ТОВ "Кребо Інтернешнл" (згідно зі звітом СК за 2014 р.).

Колись засновником СК "Онікс" виступала компанія ДП "ТОВ фірма "Юрбізнесконсалтинг", яку очолює Максак Олег Іванович. Ще два колишні засновники СК "Онікс" - фірми ЗАТ "Нафтохімік" і ТОВ "Вато" деякий час значилися і співвласниками "Промислово-фінансового банку".

Основний акціонер "ПФБ" - почесний громадянин Кременчука, екс-керівник "Укртатнафти" Володимир Матицин.

Пов'язують компанії "Укравіасервіс" і "Кребо Інтернешнл" не лише спільна адреса прописки, а й багаторічна спільна участь у різних тендерах, які вже закінчувалися скандалами. Так, київське обласне територіальне управління АМКУ наприкінці минулого року розглядало справу №917/ 05-15 за ознаками здійснення ТОВ "Укравіасервіс" і ТОВ "Кребо Інтернешнл" порушення "у вигляді антиконкурентних погоджених дій, що стосуються викривлення результатів торгів".

На обидві компанії планувалося накласти штраф у розмірі 10% річної виручки від продажу товарів і послуг.

Навіщо "ПФБ" могла знадобитися компанія "ВАБ Лізинг", достовірно не відомо. На момент виходу публікації голова правління "ПФБ" Олександр Васильченко на письмові запитання автора не відповів. Не вдалося поспілкуватися і з директором ТОВ "Укравіасервіс" Олексієм Льопою.

За словами одного з колишніх співробітників "ВАБ Лізингу", "ПФБ" є одним з найбільших кредиторів цієї компанії. Посприявши в її купівлі за низькою ціною, Бахматюк нібито планував розрахуватися з Матициним. У результаті "ПФБ" закрив проблемний кредит і одержав досить робочий актив за дуже вигідною ціною. Учасники ринку не виключають, що в підсумку компанія "ВАБ Лізинг" може бути перепродана структурам Бахматюка, під якого, швидше за все, і було організовано весь цирк із тендером.

"ВАБ Лізинг"

Не секрет, що в Олега Бахматюка непогані стосунки з директором-розпорядником ФГВФО Костянтином Ворушиліним. Аграрний бізнесмен не раз був помічений серед відвідувачів керівника фонду ще до введення в "ВАБ Банк" тимчасової адміністрації. Є підозри, що подальша доля "ВАБ Лізингу" і багатьох інших активів банку стала предметом домовленостей ще до банкрутства фінустанови.

"Фонд веде переговори з власниками істотної участі неплатоспроможних банків лише з питань погашення наданих банками кредитів", - стверджують у прес-службі ФГВФО.

"ВАБ Банк" був визнаний НБУ неплатоспроможним 20 листопада 2014 р. Наступного дня в банк увійшла тимчасова адміністрація ФГВФО. Фонд одержав "пустушку", тому що більшу частину робочих активів було заздалегідь виведено акціонерами. Фактично державі дісталися борги перед вкладниками і з рефінансування НБУ.

Найціннішим активом на балансі банку виявилися корпоративні права компанії "ВАБ Лізинг". Фірма, незважаючи на перехід під управління фонду, продовжила обслуговувати аграрну імперію Бахматюка. Примітно, що весь прибуток компанії, поки вона перебувала під контролем держави, реінвестувався у лізинговий бізнес. За результатами 2014-го й дев'яти місяців 2015 р. акціонер компанії "ВАБ Лізинг", тобто ліквідований "ВАБ Банк" мав одержати 17,3 млн грн дивідендів. Однакчиновники Фонду гарантування прийняли рішення залишити ці кошти в розпорядженні лізингової компанії.Крім того, весь отриманий "ВАБ Лізингом" прибуток з 2005-го по 2013 р. у розмірі 32,25 млн грн також пішов на розвиток основного бізнесу фірми.

Цікаво, що директором компанії "ВАБ Лізинг" донині трудиться Людмила Золотарьова, призначена ще Олегом Бахматюком. Залишилися на своїх місцях і інші топ-менеджери, включаючи головбуха. ФГВФО змінив у компанії тільки наглядову раду, яка де-факто не втручається в її операційну діяльність.

Процедура ліквідації "ВАБ Банку" стартувала 19 березня 2015 р. Однак "ВАБ Лізингу" ніхто не поспішав продавати. Хоча було очевидно, що згодом вартість компанії могла тільки зменшитися. Нещодавно ліквідацію "ВАБ Банку" подовжили ще на два роки - до 19 березня 2018-го.

"Рішення не змінювати керівництво було прийняте компанією "ВАБ Лізинг" і підтримане фондом. Однак при цьому був сформований новий склад наглядової ради і затверджені стратегічні цілі насамперед щодо роботи з проблемними активами лізингового портфеля, частка яких досягала 40–50%, з реструктуризації власної заборгованості компанії перед кредиторами - банками й власниками корпоративних облігацій. Це дало змогу зберегти позиції компанії на ринку й досягти кращих результатів в умовах кризи", - так пояснили логіку дій ФГВФО в його прес-службі.

Проте за час, поки "ВАБ Лізинг" перебував під управлінням чиновників, частина його активів випарувалися в невідомому напрямку.

Згідно зі звітністю активи компанії на 1 січня 2015 р. становили 166 млн грн, а на 1 жовтня 2015-го вони "усохли" до 155 млн. Куди поділися 11 млн грн, історія мовчить.

Генеральний директор Ukrlandfarming PLC Олег Бахматюк, генеральний директор "ВАБ Лізинг" Людмила Золотарьова й голова правління "Промислово-фінансового банку" Олександр Васильченко на письмові запитання автора не відповіли.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі