"Віденська відсіч". Пошук українського сліду

Юрій Рудницький 22 серпня 2013, 17:10
Венский отпор

Читайте також

Майбутній ювілей битви під Віднем (12 вересня), де війська Речі Посполитої відіграли вирішальну роль у розгромі османського нашестя, наші дослідники сприймають як невід'ємну частину української історії. І все ж таки наскільки великою була реальна участь українців у порятунку Європи далекого 1683 року? Нині це питання є предметом дискусії українських і польських істориків.

Історія питання

Донедавна про участь українців у "Віденській відсічі" самим українцям було відомо ледь не за єдиним епізодом. Ідеться про подвиг шляхтича Юрія-Францишка Кульчицького герба Сас — уродженця Самбірщини. Подібно до Миколая Скшетуського, котрий пробрався зі щільно обложеного 1649 р. козаками й татарами Збаража до короля Яна Казимира, аби повідомити про тяжкий стан обложених, Кульчицький через 34 роки після цього подвигу зміг покинути обложений Відень і сповістити герцога Лотаринзького Карла V про те, що віденці тримаються з останніх сил. Герцог пообіцяв скоро прийти на допомогу. Цю звістку, яка додала оборонцям австрійської столиці рішучості для подальшої оборони, шляхтич доставив до Відня, повторно пройшовши через розташування турецьких військ. Нагородою йому стали триста мішків трофейної кави, захопленої в турецькому обозі. Завдяки цьому Кульчицький зміг улаштувати перші в Європі кав'ярні, розповсюдивши в такий спосіб моду на цей екзотичний на той час напій по всій Європі.

Нині українцям цього мало. Процес нострифікації (тобто "приватизації") постатей і подій, котрі до того вважалися частинами польської чи литовської історії, схоже, набув незворотного характеру. Нині цілком своїми в Україні вважаються етнічний поляк Предслав Лянцкоронський і ополячений німець Бернард Претвич — провідники й фундатори ранньої козаччини, які багато в чому заклали підвалини її організаційної структури (Претвича взагалі можна вважати основоположником української військової мемуаристики). Іменами литовсько-руських князів Острозьких, Ружинських і Вишневецьких названо вулиці українських міст Тернополя, Луцька і Лубен відповідно. А мер Тернополя Сергій Надал оголосив нинішній рік у місті роком засновника міста — великого коронного гетьмана, етнічного поляка Яна Амора Тарновського (1488—1561). 

Персонажами української історії вважається тепер і уродженець міста Жовкви (Львівська область) великий коронний гетьман і канцлер Станіслав Жолкевський (1547—1620) — перший європеєць, котрий узяв Москву (до речі, без жодного пострілу). Цікаво, що першими спробували його "нострифікувати", хай як дивно… росіяни. Голова російської Імператорської археографічної комісії Павел Муханов (1797—1871) у передмові до другого видання мемуарів коронного гетьмана "Початок і хід війни московської" (Początek i progres woyny moskiewskiej) писав дослівно таке: "…именно русcким происхождением Жолкевского объясняется многое в его действиях и их успехе". При цьому Муханов посилався на статтю польського дослідника Юліана Бартошевича в "Загальній енциклопедії" (Encyklopedyja powszechna. Т. 28. — Warszawa, 1868. — S. 1034). Правда, росіяни все ж таки чомусь не помістили фігури Жолкевського на пам'ятнику "1000-ліття Росії" — на відміну від литовського князя Ольгерда (1296—1377), котрий свого часу ледь не припинив існування Московського князівства. І то лише тому, що москвичі з поклоном на горі перед містом упросили його не йти на Москву. А гора відтоді так і називається Поклонною. Ольгерд, до речі, в Україні теж нині вважається нашим князем, адже саме він урятував наші землі від татарської залежності.

Ставлення до "нострифікації" серед українських учених неоднозначне. Одні цей процес вважають нормальним (наприклад, доктор історичних наук Наталя Яковенко), інші сприймають досить стримано (доктор історичних наук Віктор Брехуненко), а дехто взагалі не сприймає (доктор історичних наук і православний священик о. Юрій Мицик).

Однак своєрідним "нострифікаційним рекордсменом" став відомий дослідник українського козацтва доктор історичних наук Тарас Чухліб. Наприкінці минулого року у видавництві "Кліо" вийшла його нова книжка "Відень 1683: Україна у боротьбі за "золоте яблуко" Європи". В цій праці помітну увагу приділено маловідомим і невідомим русинам-українцям, які зробили свій внесок у "Віденську відсіч". Але пан Чухліб пішов далі: він доходить висновку, що принаймні дві третини військ Речі Посполитої під Віднем були русинами (або українцями) за походженням…

Українці під Віднем:
"за" і "проти" 

Інтенція пана Чухліба видається цілком зрозумілою в контексті висловлювання видатного польського історика Анджея Сулими-Камінського: "…спадок Речі Посполитої витворювали всі народи, котрі її населяли. Помилковими є і польські спроби привласнення цього спадку, і білоруські, литовські чи українські намагання викреслити його зі свого минулого". 

Проте "нострифікаційні" твердження українського історика, викладені ним у згаданому дослідженні, викликали бурхливу реакцію серед його колег по обидва боки українсько-польського кордону. Настільки бурхливу, що тема "пошуку українців під Віднем" перетворилася мимоволі на основну тему круглого столу за участі істориків двох країн колишньої Речі Посполитої, організованого в червні цього року посольством Польщі в Україні і присвяченого ювілеям не лише Віденської відсічі (330 років), а й Хотинської битви (340 років). На жаль, автора книжки на ній не було, хоча його участь анонсувалася й очікувалася. 

Серйозні заперечення головної тези Тараса Чухліба з економіко-політичного погляду навів доктор історичних наук Радослав Сікора (Польща). Він, зокрема, виходив з того, що територія "власне України", за умовами чинного тоді Білоцерківського 1651 р. договору, обмежувалася лише Київським воєводством, а на момент підготовки до "Віденської відсічі" — лише правобережною його частиною, яка все ще перебувала в складі Королівства Польського. Решта його була під владою підлеглого Москві Українського гетьманату, позбавленого, за умовами своїх васальних зобов'язань, права зовнішньополітичної ініціативи. Відтак Гетьманщина за визначенням не могла долучитися до віденських подій. "Тому в Віденській битві взяло участь лише Королівство Польське", — робить висновок Радослав Сікора, маючи на увазі тодішній територіальний стан Польщі включно із частиною нинішніх українських земель. Що ж до решток Київського воєводства в складі Корони, то його фінансовий і мобілізаційний внесок у перемогу під Віднем становив близько 0,2% — себто 12 тис. злот. із загальної суми видатків на війну в 5,6 млн злот. — і 82 кіннотники з 33,6 тис. при загальній кількості війська в 35,04 тис. 

Трохи більшим буде, за оцінкою доктора Сікори, "український внесок" в перемогу, якщо взяти до уваги ті землі тодішнього Королівства Польського, які нині маємо в складі України. Себто разом із Київським, Подільське, Волинське й Руське воєводства. Українська фінансова складова у цьому разі зростає до 7,8% (трохи більше ніж
438 тис. злот.), а мобілізаційна — відповідно до 8,6% (3062 кіннотники). Для порівняння: внесок лише Мазовецького воєводства, порівняно невеликого, в загальну скарбницю перемоги становив 550 тис. злот., або 9,8% від загальної суми видатків на війну. Цьому, однак, зазначає доктор Сікора, є пояснення — адже саме ці території зазнали найбільшого розорення за часів Хмельниччини і пізнішої "Руїни". В проекті реформування збройних сил Речі Посполитої, розробленому королем Яном ІІІ Собеським 1676 р., кількість населення "українних" воєводств, що залишалися в складі Корони, він оцінював у 400 тис. осіб — майже втричі менше, ніж у порівняно невеличкому Великопольському воєводстві (1,03 млн), якого Хмельниччина й подальші після неї події не торкнулися.

Нарешті, питання національного складу. Щодо "власне українців", то тут можна говорити лише про 150 запорізьких козаків, вважає Радослав Сікора. Що ж до решти, то, як визнає дослідник, визначити їхню етнічну належність нелегко, бо населення в багатьох випадках було змішане, але, на його думку, учасники віденської відсічі з тодішньої Корони, "швидше за все, розмовляли польською мовою". 

Чи така вже "безнадійна" ситуація з українського боку? Навряд. Принаймні українські історики вбачають для себе певне "поле для маневру". 

По-перше, стосовно підрахунків. Так, кандидат історичних наук Олексій Сокирко вважає статистику "слизькою доріжкою", бо чимало документів не збереглося. Проте варто зазначити, що стан справ у Польщі в цьому плані трохи кращий. Хоча польські архіви сильно постраждали в часи воєн, а надто Другої світової, але в довоєнний час було зроблено багато копій з документів, оригінали яких пізніше були знищені. Та й значну частину архівів полякам вдалося врятувати. В Україні ситуація набагато гірша — по архівах свого часу "пройшлися" і німецькі, і радянські "визволителі" (слова, якими старі чернігівські архівісти згадували червоних вояків і партизанів, котрі буквально ходили по архівних документах, викинутих просто на вулицю, автор не наважується наводити з міркувань пристойності). 

По-друге, якщо вже зайшлося про національно-мовну складову, то, безперечно, більшість руської шляхти й української козацької верхівки другої половини XVII ст. знали польську мову і спілкувалися нею. В тому числі, зрозуміло, й ті, хто прийшов під Відень. Інша річ, за яких умов і де вони її використовували — в офіційній обстановці чи й у повсякденному житті? 

Це питання, за оцінкою Наталі Яковенко (в її книжці "Паралельний світ"), досить нелегке для з'ясування через відсутність достатньої кількості відповідних письмових джерел. Відтак питання етнічної самоідентифікації учасників Віденської відсічі з "нашого" боку настільки ж цікаве, наскільки й спекулятивне, а тому само по собі здатне провокувати дискусії й суперечки як на фаховому рівні, так і обивательському. Тут, приміром, варто згадати, що вибух Хмельниччини спровокував масову втечу в глиб земель Корони Польської тієї руської шляхти, яка не сприйняла "національно-визвольної війни українського народу" і подій, що не забарилися за нею. Велика кількість скарг на дії повстанців з боку православних шляхтичів-русинів у гродських книгах, що їх наводив Олександр Лазаревський (писаних, до речі, староруською, чи то пак староукраїнською книжною, мовою, котрій до Хмельниччини не було жодної дискримінації) у збірниках "Чтения Исторического общества Нестора-Летописца", свідчить про те, що далеко не всі з них прагнули "національно-визволятися".

Втікаючи від козацьких шабель у глиб коронних земель, у тому числі на захід "етнічної" Польщі, наша шляхта осідала там і неминуче полонізувалася. Культурно-мовна й церковна асиміляція втікачів була в таких умовах, крім усього іншого, своєрідною захисною реакцією тих, хто мав, але втратив в Україні все, проти неприємних спогадів і пережитих драм. Саме Хмельниччина поклала початок масовій полонізації середньої та дрібної руської шляхти по правому березі Дніпра і далі на захід. Те, чого не могли зробити єзуїтські колегії від Львова до Переяслава, що приписували їм історики-"традиціоналісти", зробили (причому значно краще) козацька "ребелія" 1648 р. і подальша "Руїна". 

Логічно виникає запитання: скільки серед учасників "Віденської відсічі" на боці Корони було мігрантів з "українних" воєводств Речі Посполитої, підбитих за Хмельниччини козацькою шаблею, або ж їхніх нащадків? 

Принагідно аспірант Історичного інституту Варшавського університету Збігнєв Хундерт звертає увагу на формування в 1672 р., невдовзі після укладення ганебного для Речі Посполитої Бучацького миру, військових хоругов, до складу яких входили емігранти з Поділля, на той
момент захопленого Туреччиною. Крім того, зазначає він, воєводства Речі Посполитої, територія яких нині є частиною України (зокрема Червона Русь, Брацлавщина), давали чимало керівних кадрів для війська. І не лише Західної України — родина Аксаків, яка уславилася в Речі Посполитій кількома поколіннями відомих войовників у 60—
80 рр. XVII ст., походила з Київського воєводства.

Збігнєв Хундерт також наводить приклад, коли одна з "віденських" хоругов крилатих гусарів Яна Морштина взагалі раніше в повному складі була козацькою хоругвою в гетьмана України Івана Виговського. 

Декан історичного факультету Варшавського університету доктор Мирослав Нагельський пропонує розширити коло пошуку "українського сліду" в часі. Він наголошує, що насправді така яскрава подія, як "Віденська відсіч", була лише частиною масштабної кампанії проти Османської імперії та її сателітів — разом із Молдавським походом 1684 р. короля Яна ІІІ Собеського, в якому козаки брали участь. 

Питання про набір козацьких хоругов було вирішене ще в травні 1683 р. — ішлося про 1,5—2 тис. козаків, переважно піхоти, котрої, як писав король, потім так бракувало під Віднем. Козаки просто не встигли дійти до Відня (27 вересня дісталися тільки угорського Естергома), тому битва відбувалася без них. Однак, по-перше, спізненням "вирізнилися" не лише вони, а й, наприклад, коронний крайчий Даниллович. По-друге, козаки, як визнавав і сам король, істотно "поправили свою репутацію", здобувши рішучим штурмом добре укріплену фортецю Шецени 10 листопада 1683 р…

Замість післямови

Ризикнемо й ми висловити свою скромну думку з цього питання. Гадається, що наблизити дослідників до розв'язання (бодай часткового) загадки етнічного складу коронного війська від Віднем, імовірно, могло би ретельне вивчення військових компутів, зокрема відслідковування родоводу вояків, у них зафіксованих. Проблема, однак, у тому, чи достатньо тих компутів збереглося, а ще — чи знайдеться такий ентузіаст, котрий би відважився покласти не один десяток років свого життя, аби знайти й опрацювати дані в гербовниках і актових книгах на більш ніж 30 тис. осіб — гусарів, панцерних, драгунів та інших. Але при цьому мусимо не забувати, що націй у традиційному розумінні цього слова ще не існувало, а етнічна, зокрема й культурна і мовна, самоідентифікація людини не завжди залежить від її імені — радше від персонального вибору (це, до речі, актуально й нині), при тому, що тоді рідко хто, подібно до Станіслава Оріховського, декларував її публічно ("Я є русин і з гордістю це проголошую").

Але найголовніше: чи вдасться дослідникам повністю утриматися від спокуси, яку доктор історичних наук Наталя Яковенко визначила як "ставлення джерелам XVII століття запитань, що стосуються сучасності"…

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
17 коментарів
 • Не журись брате 28 августа, 11:45 Некому отстаивать, а отмазка-нет денег, справедливую историю Украины. Соседи растянули славу народа украинского-руського, толком даже правильного названия никто толком не знает, некому заниматься этим и наверное не время, т.к. это все будет похерено более богатыми и патриотичными соседями. Но правда все равно восторжествует. А чего по русски-чтоб холуям понятно было-отвечать все равно придется. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Sergiusz 25 августа, 15:59 На жаль чи на щастя, але по конфесіях або по станах теж буде непросто ділити - через мішані шлюби… Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Віктор Остапець. 25 августа, 09:17 Мої вітання, Юрію. Складне це питання, ким вони в ті часи себе вважали (русинами, чи поляками). Скоріше потрібно казати про поділ по лініям: католики - греко-католики - православні, або в руслі сарматської теорії шляхетським народом та козаками і простолюдинами. Не думаю, що опрацювавши генеалогії учасників битви ми знайдемо в ниих досить свіже визначення - націрнальність. Ось як приклад маю згадку про ті події що торкнулись мого родового дерева. "1684 р., Ян III Собеський, король Польський, великий князь Литовський, Руський і ... знаходячись в своїй яворівській резиденції видав привілей для Марії Стрільбицької, покійного Івана Стрільбицького вдови та її малолітнього сина: "Шануючи заслуги Івана та Базилія Стрільбицьких, товарищів гусарської корогви каштеляна Белзського, котрі були з Нами в битві під Віднем, а Базилій під Парканами від турків загинув, а також заслуги Івана Стрільбицького - чоловіка Маріанни, котрий в тій корогві воював та був смертельно поранений під Віднем. Вирішив за труди їхні ратні надати маєток війтівський з полями у селі Стрільбичі, которий утримували вказані вище Базилій та Іван Стрільбицькі-Михалковичі, сини Стефана Стрільбицького, що під "Стриногом" (Естергом) загинув .....". Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Про 24 августа, 14:11 Да, где только не воевали наши люди. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • tom 23 августа, 13:19 Стаття про конференцію "Українсько-Польський круглий стіл істориків XVII ст.", 27.06.2013 в Києві: http://www.kijow.msz.gov.pl/uk/news/kult_osw/0____________________________________________xvii_________________ Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Олег 23 августа, 11:13 В отсутствие каких-либо доказательств, со ссылками на полное отсутствие оригиналов исторических документов, автор проталкивает сомнительные и тенденциозные исторические мифы.
  Юрій Рудницький 24 августа, 14:15
  Олег, якби я взявся наводити повний набір доказів із посиланнями на оригінали документів, то вийшла би ціла книга, а для газети це явно "неформат"-))
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Cергей 23 августа, 07:30 Таки да, руськое (или русское) происхождение у Жолкевского, название нации тоже стибрили, однако
  Віктор Остапець 25 августа, 09:49
  Перепрошую, але прикметник "руський", то етнонім русин, або латинкою рутен. Визначення московитів як "русскіє" не мало етнічного забарвлення, цей прикметник вживали як синонім терміну "православний". В Московії, а згодом і в Всеросійській імперії "русскіми" називали всіх підданих царів та імператорів незалежно від їхнього етнічного походження, чи були вони вихідцями з Прусії, Швеції ітд, чи з Азії (Орди), чи гебреями, головне щоб людина була хрещена в московське православ"я до Ніконовських реформ (козаків та священиків Київської церкви що виходили на службу до Московії - перехрещували по обряду московитів), або в церквах відомства православного сповідування (державна контора, а не Церква в імперський час).
  Припять 28 августа, 12:15
  Не мутите провокаторы, руське (украинск.),это значит русское (старославянск.)- исторически-Червоная Русь, Подкарпатская Русь, Белая Русь, Киевская Русь- обобщенно- Русь. А нынешнее российское это и есть московское или (по итогам исследований российских генетиков),-угорско-финское или марийское, мордовское, коми, мурома и т.д., кому как удобно. Все окружающие страны тогда называли Украину, Беларусь и Смоленскую область-Русью, а Московское царство- Московией. Что здесь не правла???
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Патриот 22 августа, 22:25 Уважаемый автор, у Жолкевского русское, а не московское происхождение (разницу чувствуете?)))
  Юрій Рудницький 24 августа, 14:12
  Ну так а я про що? Уважніше читайте-))
  Тарас Чухліб 29 августа, 12:05
  Дякую, пане Юріє, за гарну статтю. На жаль, з огляду на свою відпустку, не зміг бути присутнім на "круглому столі". Але думаю, що моя багаторічна праця (в т.ч. і польських архівосховищах) щодо вивчення місця і ролі України у Віденській битві не пройшла даремно. З аргументацією моєї позиції Ви, а також кожен читач ЗН, зміг би ознайомитися прочитавши мою наукову монографію, яка писалася більше 5 років, а джерельна база до неї напрацьовувалася з 1993 року. Звичайно, польській історіографії важко сприйняти мої, обгрунтовані текстами двох "Компутів війська Речі Посполитої" за 1683 рік, висновки (так само і Вам) щодо того, що військо Яна ІІІ Собеського на 2/3 складалося з вояків, які набиралися в Руському, Підляшському, Белзькому, Волинському, Подільському та Київському воєводствах. До речі, така ситуація була не тільки у 1683 році, але й під час Хотинської битви 1673 року, Журавненського протистояння 1676 року, а також під час інших військових кампаній Корони Польської. На жаль, Ви не те що не спромоглися прочитати мою книгу, але й відверто стали на сторону лише однієї дискутуючої сторони. Якщо навіть мене не було, то хіба не Ваш прямий обов'язок як журналіста знайти мене і дати можливість висловити свою думку?
  Тарас Чухліб 29 августа, 13:34
  Тут короткий зміст книги "Відень 1683: Україна-Русь у битві за "золоте яблуко" Європи. - К.,2013. - 559 с.: http://book-ye.com.ua/shop/product_12095.html А тут аргументація моїх висновків: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Uks/2011_20/50_Chuxlib.pdf
  Бульба А.Т. 29 августа, 19:22
  Уважаемый Тарас! ОЧЕНЬ ВОЗМОЖНО, что то, что вы утверждаете о составе войска Речи Посполитой - правда. НО! Вы САМИ должны были публично это отстоять! Ведь вы, по вашим словам - нарабатывали базу источников с 1993 года - 20 лет(!), и 5 лет писали монографию...в конце-концов - вы - "известный исследователь украинского казачества, доктор исторических наук Тарас Чухлиб", а автор статьи Юрий Рудницкий - НЕ доктор исторических наук, а просто патриотичный украинец, как и я, как и большинство читателей - не докторов исторических наук....Ваши исследования вызвали большой общественный интерес в обеих странах (бурная реакция(!!)). А вы? - Вот ключевой, на мой взгляд, абзац данной статьи, зацитирую: -----"Но "нострификационные" утверждения украинского историка, изложенные им в упомянутом исследовании, вызвали бурную реакцию среди его коллег по обе стороны украинско-польской границы. Настолько бурную, что тема "поиска украинцев под Веной" превратилась невольно в основную тему Круглого стола при участии историков двух стран бывшей Речи Посполитой, организованного в июне этого года посольством Польши в Украине и посвященного юбилеям не только Венской битвы (330 лет), но и Хотинской битвы (340 лет). К сожалению, автора книги на нем не было, хотя его участие анонсировалось и ожидалось. " ---- Тарас - последнее предложение - УБИВАЕТ. Вы 25 лет трудились - И НЕ ПОЕХАЛИ НА РЕШАЮЩИЙ КРУГЛЫЙ СТОЛ??? :(((( ? ...надо было в отпуск? ...Тарас - это похоже на детский лепет...А зачем вы тогда 25 лет трудились? Чтобы сейчас обвинить энтузиаста Юрия? - "На жаль, Ви не те що не спромоглися прочитати мою книгу, але й відверто стали на сторону лише однієї дискутуючої сторони. Якщо навіть мене не було, то хіба не Ваш прямий обов'язок як журналіста знайти мене і дати можливість висловити свою думку?.." Тарас, вы поймите, что Круглый стол профессионалов - это и есть ВОЗМОЖНОСТЬ ДЛЯ ВАС - высказать и доказать свои мысли и открытия. Журналисты и энтузиасты - лишь поднимают вопросы и отражают их обсуждение профессионалами для всего общества. Но вы едете в отпуск ИМЕННО В ЭТО ВРЕМЯ ? Да вы нас дурите, малесеньких, Тарасе. " На жаль, з огляду на свою відпустку, не зміг бути присутнім на "круглому столі". Але думаю, що .." . А может НЕ НАДО БЫЛО ЕХАТЬ В ОТПУСК? , а поехать на Круглый стол с поляками и там блеснуть украинскими знаниями? Ну дайте, как школьник, ну хоть какое-то правдоподобное объяснение вашего отсутствия на Круглом столе и я продолжу вас уважать как профессионала....может у вас зуб болел?...может вашей собачке нужен был уход после операции аппендицита?... может старушку через дорогу переводили?..ну дайте хоть что-нибудь....
  Тарас Чухліб 30 августа, 17:33
  Шановний пане А. Т. Бульба, я ж Вам пояснив: 5 років писав книгу (з якою Ви можете ознайомитися у кожній книгарні) і не був у відпустці, а, отже, дуже втомився. Що тут незрозумілого: людина інколи має відпочивати. Хіба я винен, що Польське Посольство організувало "коуглий стіл" під час моєї відпустки. У чому Ви мене звинувачуєте?
  Юрій Рудницький 4 сентября, 19:00
  Пане Тарасе, вітаю. Не знаю, чому Ви вирішили, що я став на позицію однієї лише сторони. По-перше, не моє дилетантське діло втручатися в дискусію з тих питань, де навіть фахівці не можуть дійти згоди. Моє завдання: а)подати точки зору дискутуючих сторін, b)окреслити проблематику - що я і зробив. По-друге, мені набагато легше було би представити Вашу точку зору за Вашої присутності САМЕ В МОМЕНТ ДИСКУСІЇ, а не "заднім числом". Але, як мені повідомили в посольстві Польщі, Ви в останній момент оголосили, що не зможете бути на цьому круглому столі (коли саме - там не уточнили). По-третє, якщо Ви уважно прочитаєте мою статтю ще раз, Ви помітите, що навіть згадані мною польські історики не заперечували того, що участь українців у Віденській відсічі може бути значно більшою, ніж це стверджував Радослав Сікора. З Вашою книгою я, каюсь, ознайомився лише по Вашій публікації в "Іст. правді". Три дні тому я її замовив, і вже післязавтра вона буде в мене. Сподіваюсь, я тепер зможу порівняти Ваші аргументи з тими, що їх наводив доктор Сікора. Можливо й він чогось не помітив - nobody's perfect. З повагою - Ю. Р.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89