А хотіли як у Європі…

Поділитися
А хотіли як у Європі… Крымский республиканский противотуберкулезный диспансер №1
Відпрацьована з європейськими структурами система держзакупівель за рамковими угодами у нашому виконанні виявилася схемою, зручною не тільки для розпилу бюджетних грошей у вузькому колі, а й, що найгірше, для згодовування хворим туберкульозом дорослим і дітям неякісних і сумнівного походження харчів.

У протитуберкульозних закладах Криму - черговий гучний скандал. Звісно, слава Богу, що не трагедія, як це нещодавно було в санаторії "Юність" у Сімеїзі, де після того, як впав балкон аварійного корпусу, загинула дівчинка і ще одна - дістала травми. Але корінь проблем, від яких уже три тижні лихоманить Кримський республіканський протитуберкульозний диспансер №1, подібний до сімеїзького, оскільки має ту саму основу - корупція і знищення системи охорони здоров'я під виглядом реформи та оптимізації. На поверхні скандал має вигляд банального конфлікту між міністром охорони здоров'я Криму Олександром Каневським і звільненим ним головлікарем республіканського тубдиспансеру Олегом Тимченком, який через суд повернув собі посаду. Як часто буває у конфліктних ситуаціях, сміття з хати стали виносити регулярно, і громадськості серед іншого відкрився непривабливий бік того, що раніше подавали як досягнення МОЗ. Відпрацьована з європейськими структурами система держзакупівель за рамковими угодами у нашому виконанні виявилася схемою, зручною не тільки для розпилу бюджетних грошей у вузькому колі, а й, що найгірше, для згодовування хворим туберкульозом дорослим і дітям неякісних і сумнівного походження харчів, включаючи заморожене м'ясо з Бразилії, документів на які нам знайти не вдалося.

Отже, восени минулого року головлікар Республіканського тубдиспансеру Олег Тимченко був звільнений міністром охорони здоров'я Криму за прогул в один день. 12 червня апеляційний суд Криму, скасувавши рішення суду першої інстанції, виніс нове, яким позов Тимченка про незаконність його звільнення задовольнив і поновив на посаді. Міністр рішення суду не виконав, тому в республіканському закладі на цей час два керівники: Олег Тимченко, який повернувся до кабінету головлікаря в тубдиспансері, що розташований за межею Сімферополя в с. Піонерському, і призначена в о. головлікаря Лілія Мамотенко, яка переїхала разом із бухгалтером і водієм у будівлю в місті. У тубдиспансеру тепер іще й дві печатки, бо Л.Мамотенко подала заяву про пропажу колишньої, хоча та, ціла й неушкоджена, лежить у сейфі канцелярії в Піонерському і була продемонстрована комісії Міністерства охорони здоров'я України, а також співробітникам міліції та журналістам, які тепер, як на роботу, їздять у Піонерське за викликом то однієї, то іншої протиборчої сторони.

За всім цим бедламом спостерігають 289 пацієнтів стаціонару в Піонерському (майже півсотні з них - діти), відвідувачі республіканської консультаційної поліклініки, які їдуть сюди з усього Криму, і півтори сотні пацієнтів підрозділів КРУ в Білогірську та Керчі. І не просто спостерігають, а страждають, сидячи на голодному пайку в палатах, які давно не бачили капремонту. Узагалі, всі ніби розуміють, що республіканський тубдиспансер у країні переможного туберкульозу - це не якась турбаза, де власники й менеджмент за печатку та ключ б'ються. Понад те, ситуація добре відома особисто міністру Раїсі Богатирьовій, яка тиждень тому проводила в Криму виїзне засідання колегії: слідами трагедії в "Юності" обговорювалися "перспективи розвитку санаторно-курортного лікування".

Комісія МОЗ України, провівши наприкінці червня перевірку заходів щодо запобігання туберкульозу в АРК, виявила багато порушень в організації діагностики та лікування хворих, а також вимог МОЗ щодо ведення бухгалтерського обліку та моніторингу держзакупівлі протитуберкульозних препаратів. Останні звірки залишків препаратів в АРК із ДП "Укрвакцина" і "Політехмед" виявили невідповідність за окремими позиціями до 50%, ідеться в довідці комісії МОЗ, текст якої має DT.UA.

"Недостовірний облік залишків не дає змоги визначити реальну потребу АРК у протитуберкульозних препаратах і призводить до їх нераціонального використання. Розподіл препаратів, які одержують за кошти держбюджету заклади АРК, не спирається на реальні розрахунки та уніфіковану методику, затверджену МОЗ (хто і як готував розподіл, встановити не вдалося)", - ідеться у висновках комісії міністерства.

Інакшими словами, як кажуть лікарі диспансеру, одних протитуберкульозних препаратів у Криму надмір, інших - бракує. А це означає, що призначати схему лікування, в якій відсутній хоча б один препарат, не можна, тобто ситуація може бути критичною, оскільки замовлення на препарати подається один раз на рік.

Тоді чому конфлікт не розрулюють оперативно, відновлюючи нормальну керованість закладу, а щодня заганяють дедалі глибше? Сторони продовжують подавати заяви до міліції та прокуратури про злочини одне одного. Проти Тимченка поновлено майже поховану справу річної давності, призначають комісії, інвентаризації, ходять по ефірах - словом, жодного дня без подій.

Однак головна лінія фронту в конфлікті тубдиспансеру сьогодні проходить по кухні, точніше, по держзакупівлях харчів. Після того як Тимченко повернувся до виконання своїх обов'язків, не дочекавшись відповідних розпоряджень міністра, журналістам і широкій громадськості було явлено засіки тубдиспансеру: заморожена свинина з Бразилії, ввезення якої в Україну з 21 березня було тимчасово заборонено, яловичина без розпізнавальних знаків на упаковках, прострочені кисломолочні продукти й зіпсоване масло, а також дані інвентаризації створеної ним комісії, яка нарахувала нестачу харчових продуктів більш ніж на 270 тис. грн.

Шеф-кухар Анатолій Білий підтверджує, що м'ясо без розпізнавальних знаків ("ніби яловичина") і 150 кг свинини, зеленої ветеринарної довідки на яку ніхто не бачив, довелося пустити хворим на їжу, бо годувати було нічим. "Криммедпостач" припинив поставки, хоча на відповідальному зберіганні в нього значиться продуктів на велику суму. "Самі дитячі сирки -
145 кг - з 19 квітня на відповідальному зберіганні "Криммедпостачу", тоді як строк реалізації 72 години", - додає бухгалтер Ірина Моїсеєнко. У лікарів, пацієнти яких мають потребу в посиленому та дієтичному харчуванні, свої претензії до постачальників і держзамовника-міністерства: у хворих на діабет дорослих і дітей піднімається цукор, та й інших годувати розмороженими варениками на сніданок, а пельменями - у той самий день на обід неприпустимо.

Відмінність цієї історії від - не сумніваюся - безлічі подібних по всій країні полягає в тому, що держзакупівлі в закладах Мінздоров'я Криму мають проводитися за передовою системою рамкових угод. Автономія, як і Донецька область, стала експериментальним майданчиком для апробації процедури, що має спростити й скоротити шлях товарів і послуг до замовника, забезпечивши до того ж нижчу ціну.

"Рамкові угоди виникли як одна з вимог ЄС щодо гармонізації українського тендерного законодавства з європейським, - каже голова правління Transparency Ukraine та експерт Центру політичних студій і аналітики Андрій Марусов. - У Європі вони досить успішно використовуються для спрощення держзакупівель. В Україні вони були покликані задовольнити потреби органів влади і держпідприємств в однакових закупівлях, розрахованих на досить тривалий час".

Процедура такої закупівлі справді проста і на прикладі Криму має такий вигляд. МОЗ республіки, наділене правом виступати генеральним замовником, проводить закупівлю, приміром, м'яса або риби одразу для кількох відомчих установ. Але учасниками закупівлі стають тільки ті постачальники, які були відібрані за конкурсом як найбільш надійні й вигідні. У нашому випадку це Кримське республіканське підприємство "Криммедпостач", ТОВ "Схід-Південь", "ВКП "Далі ЛТД" і "Літлтон ЛТД". Було підписано рамкову угоду, і вони зобов'язалися тримати ціни відповідно до постанови Ради міністрів АРК (підвищення не більше ніж на 10% від оптової ціни виробника).

Відповідна нормативна база України розроблялася за участі європейських експертів. "Однак із самого початку, - розповідає Андрій Марусов, - був очевидний ризик, що чиновники України використають рамкові угоди не для спрощення закупівель, а для обґрунтування корупційних оборудок. Ти відбираєш "потрібних" постачальників, а потім цілком легітимно удаєш між ними конкуренцію".

Втім, навіть імітувати конкуренцію немає потреби - у багатьох оголошеннях про результати держзакупівель у Криму за рамковими угодами зазначено: "конкурентний відбір не здійснювався". Хто ж отримав настільки вигідні умови для поставок? Усі чотири структури - не виробники, а торговельні підприємства. Більше за інших учасників рамкової угоди громадськості відоме ТОВ "ВКП "Далі ЛТД" - учасник кількох гучних скандалів. У 2011 р. співробітники деяких шкіл і дитсадків звернулися в ЗМІ зі скаргами на те, що Міністерство освіти Криму (міністром на той час була нині народний депутат від ПР Віталіна Дзоз) примушує укладати договори на постачання харчових продуктів саме із цією фірмою, хоча ціни в неї завищені. Бомба вибухнула у 2012 р.: медсестра одного з дитсадків віднесла сумнівної якості м'ясо, поставлене "Далі", на експертизу і скандал зам'яти вже не вдалося. "Порушена кримінальна справа проти начальника управління освіти Феодосійської міськради і проти керівників підприємства, що постачало ці продукти. У нас волосся дибки стало, коли ми побачили, чим годують дітей, - розповідав заступник прокурора АРК Г.Дем'яненко. - Привозили зелених курей, привозили м'ясо, яке м'ясорубка електрична не брала, варили дітям бульйон, і від бульйону відгонило ліками і всім іншим".

Але згодом волосся правоохоронців стало на місце, і кримінальну справу проти керівників фірми-постачальника спустили на гальмах. Тому заступник міністра охорони здоров'я Криму Юлія Чалова, відповідаючи на запитання, як фірму з такою репутацією взяли в експеримент за рамковими угодами, відповідає: "Нам було надано свіжу інформацію з правоохоронних органів: жодних справ проти керівників цієї фірми на сьогодні немає".

КРП "Криммедпостач" - новачок на ринку держзакупівель: у тендерах бере участь з кінця минулого року, оскільки було створене в результаті реорганізації підсобного господарства Білогірського психоневрологічного диспансеру. Але, судячи з результатів закупівель, дуже зручно систематизованих на сайті Мінекономіки "Держзакупівлі в АРК", відомчий "Криммедпостач" отримує очевидну перевагу перед іншими підписантами рамкових угод з постачання м'яса, риби, сирів та інших продуктів. І саме ця фірма постачає майже всі продукти для протитуберкульозного санаторію №1, ситуація в якому, безперечно, не унікальна - просто інші головлікарі поки що мовчать, боячись звільнення і переслідування. Але в приватній розмові вони підтверджують, що відповідати низьким цінам, обумовленим рамковою угодою, і мати при цьому прибуток постачальникам вдається завдяки низькій якості продуктів. "Вони можуть узяти в гіпермаркеті прострочений або на межі строку придатності товар зі знижкою і поставити в лікарні. Тубдиспансери, психоневрологічні диспансери - заклади закриті, пацієнти тут з бідних верств, ніхто не обурюватиметься, - розповідають лікарі. - Те ж таки м'ясо з Бразилії, оптова ціна якому два долари. Але при держзакупівлі ніде ж не зазначено, що це за м'ясо й звідки. Тому йде за ціною охолодженого".

Справді, при держзакупівлі не уточнюється країна походження м'яса та інших продуктів, пояснює DT.UA заступник міністра охорони здоров'я Криму Юлія Чалова. "За законом, учасник має надати гарантії того, що товар, який він постачає, відповідає вимогам національних або міжнародних стандартів, тобто ТУ або ДСТ. А сертифікат якості виробника він повинен надати при поставці. Всі необхідні сертифікати й довідки щодо наших закупівель є", - повідомила Ю.Чалова, надавши також копії цих документів.

Звичайно, "Криммедпостач", що поставляє м'ясо з Бразилії в заклади кримського МОЗ, сам його не імпортує. Як і рибу з Канади. Імпортер у країні відомий - це фірми з умовної групи "Імперіал", зв'язок якої з міністром АПК Миколою Присяжнюком давно встановлений журналістськими розслідуваннями і ніколи не спростовувався. У цьому випадку ми маємо у своєму розпорядженні документи про поставки бразильської свинини у 2013 р. ТОВ "Торговий дім Імперіал ВН" і "Рибна компанія Імперіал". Експертні висновки про відповідність продуктів, надані DT.UA і Міністерством охорони здоров'я Криму, і головлікарем тубдиспансеру, були видані Херсонською територіальною державною лабораторією ім. Ценковського. Але жоден з документів не дає відповіді на запитання, що за свинина була виявлена в холодильнику харчоблоку тубдиспансеру і коли ж вона була завезена в країну і поставлена в заклад, якщо з 21 березня ввезення м'яса з Бразилії було тимчасово заборонене. Не дають нам відповіді надані МОЗ документи з тієї причини, що на ящиках з виявленим м'ясом зазначено іншого виробника "лопатки свинячої без кістки" - Seara Alimentos LTDA, а не Frigorifico Riosulense, що стала широко відомою після журналістського розслідування колег зі "Слідство.інфо" щодо держзакупівель для дітей-чорнобильців. І зовсім свіжа ветеринарна довідка, датована днем надання DT.UA - 5 липня, теж не пояснює нам, як і коли потрапила бразильська свинина на стіл хворим на туберкульоз у Криму, оскільки виробник SWIFT BCEF COMPANY - зі США, а на етикетках ящиків зі свининою в холодильнику харчоблока тубдиспансеру датою виробництва значиться 19.02.2013 р.

Звичайно, можна теоретично допустити, що до дати заборони на ввезення м'яса з Бразилії - 21 березня - ця свинина могла перетнути океан, розмитнитися і продатися на конкурсі за процедурою рамкової угоди. Тільки таких прикладів нам ніхто навести не зміг.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі