"Арабська весна" в Галичині

Поділитися
Чимало мешканців Західної України готові протестувати до повної зміни чинної влади, бо ними керує "страх боятися".

Криваві події останніх днів у Києві відгукнулися на заході України як різновид "арабської весни", тобто хвилі революцій, що прокотилася арабськими країнами - Туніс, Єгипет, Ємен, Лівія (у Сирії та Бахрейні масові протести тривають досі).

Корумпована, недієва виконавча гілка влади, правоохоронні органи та суди довели настрої українців до точки кипіння. А у вівторок, коли внутрішні війська і спецпідрозділ "Беркут" пішли на зачистку Майдану в Києві, нерви почали здавати і в людей у Галичині.

Традиційні опозиційні партії - "Свобода", УДАР і "Батьківщина" - вже не змогли спрямовувати місцевий Майдан у русло мирних протестів. У критичний період заявили про себе гарячі голови. Тепер революційний бунт, за висловом російського філософа Миколи Бердяєва, став темним і нещадним. 18 січня ввечері молоді радикали в масках за підтримки розлючених свавіллям влади місцевих мешканців відкрили, а точніше – відновили другий фронт, який щойно (два дні тому!) був закритий - після звільнення облдержадміністрацій та передачі їх під контроль відповідальних осіб ОДА.

В Івано-Франківську мітингувальники без жорсткого опору з боку міліції повернулися в будівлю облдержадміністрації, облаштувавши у тамтешньому фойє кухню та нічліг. На іншому фронті діяла понад сотня радикально налаштованих осіб. На вулиці Академіка Сахарова вони стали бити вікна в УМВС області. Та після того, як до погромників вийшов начальник обласної міліції Василь Фелик і написав заяву на звільнення з посади, переключилися на обласне управління СБУ, що міститься в одній будівлі з міліцією. У розбиті вікна полетіли "коктейлі Молотова". В офісі спецслужби спалахнула пожежа. Декілька працівників СБУ з вікон почали стріляти в натовп з травматичної зброї, але скоро постріли вщухли. Коли режимний об'єкт упав, нищителі вільно ходили по приміщеннях. Вони потрапили у підвали будинку й захопили вогнепальну зброю - автомати, набої і навіть кулемет. Частина озброєння зникла невідомо куди.

У Тернополі перший штурм будівлі облдержадміністрації та облради міліція відбила. Було затримано четверо осіб, проте їх відпустили під запевнення не продовжувати радикальних дій. Заклики до силовиків скласти щити і спецзасоби не були почуті. Люди у формі залишили будівлю через інший вихід. Далі ситуація стала взагалі неконтрольованою. Протестувальники побили вікна на перших поверхах "білого дому", увірвалися всередину, пройшлися по поверхах, понищивши дрібні меблі.

Невдовзі радикали розгромили і спалили Тернопільський міськвідділ внутрішніх справ, знищили до десятка міліцейських машин, перевернули порожній автозак. Біля УМВС на них уже чекали міліціонери, які, за твердженням деяких опозиційних політиків, кидали у погромників світлошумові гранати. Але й це не стримало, а лише активізувало погром та підпал кабінетів на перших поверхах будинку обласної міліції (вогнепальної зброї, на щастя, за різною інформацією, не вдалося захопити). Пізніше схожа доля спіткала будівлю ДАІ. Міський голова Тернополя Сергій Надал поінформував журналістів, що за ніч до закладів охорони здоров'я Тернополя звернулося 10 осіб, із яких 8 - правоохоронці, а 2 - протестувальники. Більшій кількості тернополян, що отруїлися газами або отримали тілесні ушкодження, допомогу вже надавали в медпункті оргкомітету обласного Штабу національного спротиву.

Радикали надалі не зустрічали належного опору, тож увірвалися до будівель обласної й міської прокуратури, винесли звідси сейфи з паперами, комп'ютерну техніку. Вражаюча картинка: на вулиці лежали купи спалених тек із кримінальними справами та інші документи (порадіти можуть хіба що порушники закону та "стукачі"). В Івано-Франківську погромники теж увірвалися до будівлі обласної прокуратури, звідки винесли і спалили документацію.

Судову систему, якій українці довірять чи не найменше, в Тернополі теж не "оминули увагою". Ще в середу вранці пожежні машини гасили пожежу в приміщеннях Тернопільського міськрайонного суду. Біля нього теж валялися гори обгорілих судових справ. Трохи зазнала пошкоджень будівля УСБУ в області. Радикалізм загострився до краю, набравши вже форм мародерства. Заодно було розгромлено магазин "Патріот", який забезпечував майданівців одягом та інвентарем.

Як в Івано-Франківську, так і в Тернополі обласні штаби національного спрротиву, загони самооборони і ряд громадських організацій - учасників Майдану - не взяли на себе відповідальності за радикальні дії, в яких важко знайти щось спільне з демократією. Причетність до цих акцій заперечує і "Правий сектор". Очевидно, крайньою виявилася влада, яка не зуміла навчитися вести діалог із суспільством.

Та паралельно із нищенням адмінбудівель громадськість Тернопілля вносила лепту в підтримку Майдану в Києві. У Тернополі загальну мобілізацію оголосили ще у вівторок вранці, не чекаючи від керівництва МВС та СБУ ультиматуму "припинити акцію протесту до 18 год." До столиці відправили більше десятка автобусів. Вони добралися в епіцентр подій і допомогли утримати захист Майдану. По декілька автобусів від'їжджали і в наступні дні. Але загострилася проблема зі спорядженням для майбутніх захисників київського Майдану та медикаментами для поранених. Цих речей просто бракує.

Мешканці Тернопілля продемонстрували, що вони здатні всілякими способами домагатися переходу міліції на бік народу. У середу, 19 лютого, трапився безпрецедентний випадок в історії Майдану. Поблизу райцентру Збаража місцеві мешканці разом із членами штабу національного спротиву, обласними депутатами зупинили і роззброїли загін "Беркуту", який повертався з Києва. 20 беркутівців доправили до Тернополя, де на центральній площі міста їх примусили присягати на Біблії на вірність українському народу і здавати службові посвідчення. Їхній же міліцейській досвід місцевий штаб національного спротиву та влада Тернополя планують використати в новоствореній міській громадській організації "Охорона правопорядку".

На момент підготовки цієї статті керівництво облдержадміністрації та силових органів - УМВС, прокуратури, УСБУ – не оговталося від переляку. Після погромів прокурор Тернопільської області Геннадій Мовчан у загальних фразах запевнив громадськість, що "всі прояви зневаги до Закону отримають належну правову оцінку, а винні особи у підпалах та масових безпорядках зазнають покарання згідно з чинним законодавством". Страж закону традиційно попросив "припинити насильство та агресію стосовно своїх земляків, не піддаватись емоціям і діяти в правовому полі". Але його застереження навряд чи зупинять нові хвилі протестів, у тому числі й неконтрольованих дій. Чимало мешканців Західної України готові протестувати до повної зміни чинної влади, бо ними керує "страх боятися".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі