Бій за Черкаси

Поділитися
Привид екс-губернатора Тулуба і люди Тимошенко спільно зривають встановлення результатів волевиявлення в центрі країни

Привид екс-губернатора Тулуба і люди Тимошенко спільно зривають встановлення результатів волевиявлення в центрі країни

4 червня ЦВК розпустила міськтервиборчком Черкас. Формальний привід - неспроможність встановити результати місцевих виборів. Насправді ж, задокументовано безліч фактів порушення законодавства
членами МТВК, що складаються в одну логічну картинку - зрив виборів мера Черкас.

Переважна більшість у Черкаському тервиборчкомі (10 із 14) - представники ПР, КПУ, Народної партії Литвина та "Батьківщини". Їхніми наставниками була впливова донедавна "тріада": тодішній губернатор Черкащини, а нині біженець Сергій Тулуб, олігарх Дмитро Фірташ і їхній молодший парт-
нер - очільник обласного осередку "Батьківщини" Анатолій Бондаренко.

Ця виборча "вертикаль" уперше була задіяна на парламентських виборах 2012 р., тоді Фірташ намагався провести по мажоритарці свою фінансистку Валентину Жуковську. Головним її суперником був кандидат від об'єднаної опозиції Микола Булатецький, і коли Жуковська не змогла реалізувати парламентські очікування свого шефа, Тулуб і Бондаренко зробили все, аби зірвати визнання результатів виборів. На перевиборах до ВР ці ж люди повторно "збили" Булатецького - вже на користь співаючого ректора Михайла Поплавського.

Згадана "тріада" свого часу силовим шляхом позбулася незручного їм міського голови Черкас Сергія Одарича. Жуковська, судячи з усього, відповідала в цьому сценарії за медійну підтримку ("Інтер"), Тулуб надавав силову й адміністративну, а Анатолій Бондаренко опікувався концентрацією голосів депутатів міськради, необхідних для оголошення імпічменту. Одних залякували, іншим обіцяли райдужні перспективи у бізнесі, третім просто видавали по 30–50 тис. дол. - залежно від важливості голосу в загальному залікові. Потрібної кількості голосів не виявилося, і після нелегітимного голосування за імпічмент антимерська коаліція захопила приміщення міськради силою. Проти самого екс-мера було сфабриковано декілька кримінальних справ, а Бондаренко і його соратники з "Батьківщини" отримали від Тулуба ключові посади у міськвиконкомі та низці комунальних підприємств, плюс - ордени від Януковича.

Відтоді, як Тулуб зник у невідомому напрямку, Анатолій Бондаренко разом з Валентиною Жуковською намагається зберегти контроль над Черкасами. Партія Жуковської "Рідне місто" навіть підписала з "Батьківщиною" політичну угоду про співпрацю, а сам пан Анатолій балотувався в мери Черкас, але програв Одаричеві приблизно вдвічі: 22,8% проти 39,2%.

Повернення Одарича до кабінету мера руйнує плани цієї команди контролювати місто. Цілком логічно, що Бондаренко і Ко розпочали кампанію з невизнання результатів виборів. Суть їхніх претензій можна звести до такого:

- на кожній з дільниць були вкидання по 150-200 бюлетенів за Одарича і його Партію вільних демократів;

- 40 дільниць не мали сейфів, бюлетені зберігалися в коробках;

- у скриньках виявлено несправжні бюлетені.

Належного ефекту ця хвиля не дала: на багатьох дільницях кількість виданих бюлетенів не перевищувала витягнутих зі скриньки. На одній з них виявлено на сотню більше, ніж контрольних талонів з підписами, і саме на цій дільниці з великим відривом виграв працівник фірташівського "Азоту", а також нетипово високий результат набрала партія "Рідне місто". Ну і, звісно, рекордний результат - усупереч загальній тенденції - набрав кандидат у мери Бондаренко. І ще промовистий факт: за кандидатів у президенти в Черкасах проголосували 143 тис. осіб, а за кандидатів на міського голову - 142 тис. Де масові вкидання за Одарича?

Інші звинувачення у фальсифікаціях теж відпали, бо, по-перше, інформацію про відсутність сейфів спростували самі соратники Бондаренка. Крім того, так звані несправжні бюлетені експертам передали з міліції, і вони встановили, що бюлетені таки дійсні.

Спростування всіх звинувачень не зупинило правлячу коаліцію від запуску технології під назвою "неможливість встановити результати виборів": ручна МТВК, оголосивши про перерахунок голосів на 30 дільницях, розтягнула роботу на місяць, тоді як чинне законодавство вимагає встановити результати виборів упродовж п'яти днів. Юристи говорять про численні спроби зволікати з підрахунком голосів. І членам МТВК таки вдалося б зірвати вибори, якби ЦВК не розпустила склад Черкаської ТВК.

Залишається одне просте запитання: як сьогодні одна з партій - учасниць Майдану може ігнорувати волевиявлення громадян та ще й за участі команд Тулуба і Фірташа? Про те що Юлія Тимошенко поінформована про черкаські події - сумнівів немає, тим паче що куратором цієї організації є близький до Юлії Тимошенко Костянтин Бондарєв, якого журналісти називають "горілчаним королем".

Події в обласному центрі говорять про одне: для деяких політичних сил Майдан був десь осторонь, а політика - всього лише інструмент досягнення особистих цілей. І тут уже не до принципів і не до вибору партнерів: Тулуб - так Тулуб, навіть Фірташ із Жуковською годяться. Голосування для них - це не настрої людей, а задіяні технології, ігнорування результатів голосування. За останнє десятиріччя політична сила Юлії Тимошенко щонайменше втретє зриває мерські вибори в Черкасах, але чи в останнє?..

"Батьківщині" додає впевненості підтримка Фірташа"

З проханням прокоментувати ситуацію з підрахунком голосів DT.UA звернулося до лідера мерських перегонів у Черкасах Сергія Одарича.

- Сергію Олеговичу, чому опоненти так наполегливо зривають місцеві вибори в Черкасах?

- Ними керує страх втратити доступ до ресурсів, які вони отримали в управління завдяки тодішньому губернаторові Сергію Тулубу. Після того як їм вдалося домогтися відставки мера Черкас, місто почали рвати на шматки, викачувати гроші з комунальних підприємств, дерибанити землю…

Після втечі Тулуба механізми розкрадання залишилися, а колишнього губернатора - головного реципієнта цих коштів - не стало. Тому вони сподіваються самі стати "тулуб'ятками". Нині левова частка фінансових потоків перебуває в руках буквально п'яти-шести людей. Проведення виборів - це загроза втратити доступ до цих ресурсів, тому й відбувається боротьба за зрив виборів.

Незабаром ми почнемо перевірки, оприлюднимо аналітику, і всі дізнаються імена тіньових героїв.

- Про які суми йдеться?

- Важко порахувати, бо неможливо уявити міру їхньої цинічності. Наприклад, наша команда проводила капітальний ремонт міських доріг з розрахунку 3 млн грн за 1 км. У "тулубів" торік вийшло 15 млн грн за 1 км. Ідеться про десятки мільйонів гривень.

Аналогічна історія з комунальною сферою, роздачею земель. Або ось іще - останнім часом, наче гриби після дощу, виростають кіоски посеред Черкас. Під виглядом зупинки громадського транспорту з'являється такий собі супермаркет. Дано дозвіл на будівництво 25-поверхового хмарочоса на клаптику землі в самісінькому центрі міста без жодного паркувального місця. Перші поверхи займатимуть офіси, магазини.

- Анатолій Бондаренко був інкорпорований в систему координат Тулуба?

- Дуже щільно. Уявіть, на які політичні ризики йшов Бондаренко не лише зриваючи вибори Булатецького - було безліч інших маневрів, коли він неодноразово підігрував губернатору. Наприклад, пам'ятний скандал, коли в період революції на запрошення пана Бондаренка до Черкас приїхав київський Автомайдан на чолі з Олексієм Гриценком і Танею Чорновіл, але їх чекали не чотири тисячі активістів, як обіцяв Бондаренко, а три сотні беркутівців.

Тепер у нього немає іншого вибору, як тільки зривати вибори. Адже він провів дуже дорогу виборчу кампанію. Для унаочнення скажу, що кожен другий білборд у місті він орендував під себе. При цьому Бондаренко був керівником штабу Тимошенко в області. І Тимошенко з тріском програла вибори у базовому регіоні, можливо, не в останню чергу тому, що керівник обласного штабу перенаправляв кошти з президентського бюджету на мерський.

Бондаренкові додає впевненості підтримка Фірташа. Зокрема, на заводі пана Фірташа днями оголосили скорочений робочий день: працівників примусово відправили на мітинг Бондаренка під МТВК, нібито щоб підтримати перерахунок голосів. Виходить - усі вони одного поля ягоди.

Мені важко повірити, що співпраця місцевих "тимошенківців" із "фірташівцями" могла відбутися без благословення Юлії Володимирівни і Дмитра Васильовича. Їх усе влаштовує.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі