ЧАС "БИКА"

Сергій Рахманін 24 травня 2013, 21:55
гопники

Читайте також

Кожен час потребує своїх героїв. І своїх "героїв".

"Битва при БРДМ" і соло Вадика-"Румуна", що увінчали опозиційну акцію 18 травня, дали привід поміркувати про причини повернення на столичні вулиці персонажів специфічної зовнішності. І про можливі наслідки цього явища.

Повернення підвищеного попиту на юнаків, обтяжених надмірною м'язовою масою і не обтяжених зайвими принципами, має логічне пояснення. М'язисті, стрижені, розв'язні пацани знову затребувані, майже як у пам'ятні 90-ті.

Хоча, безумовно, є відчутні відмінності. Тоді навички рукопашного бою і відсутність внутрішніх обмежень обіцяли швидкий солідний заробіток, але при цьому загрожували передчасною відправкою на цвинтар. Природна для такого різновиду бізнесу "плинність кадрів" дарувала везунчикам шанс зробити запаморочливу "професійну кар'єру". Хто щасливо уникнув кулі і грат, міг досить швидко вирости від рядового "бичка" до шанованого "авторитета". Особливо коли був щасливим володарем і м'язів, і голови. Звичне для кримінального світу слово "фартовий" набувало нового змісту в ті часи. Часи невизначеності, незатребуваності, невлаштованості. Основу "бригад", що стихійно виникали і бурхливо розросталися, становили прості й конкретні хлопці з околиць, але контингент різнокаліберних ОЗУ був досить неоднорідним. До лав бандитського "руху" рекрутували найрізноманітніший люд. Кваліфіковані спорт-смени, які втратили стимул займатися улюбленою справою. Професійні військові, які дезертирували з розваленої армії. Випускники вузів, чиї знання виявилися непотрібними державі. "Афганці", чимало яких почувалися ізгоями в країні нестримної гласності й очманілої демократії. На уламках імперії стахановськими термінами закладався фундамент масштабної тіньової економіки, а тому той, хто не гребував "роботою з ризиком", легко її знаходив.

Часи змінилися. Країна поділена і розпиляна. "Переділ" і "перепил" — доля "великих", вбраних у "серйозні прикиди" й наділених серйозним впливом. Тепер влада монопольно грабує і "дахує". Серйозна потреба у "зграях", здавалося б, відпала. Але віднедавна на них з'явився новий, уже політичний попит. І цей попит, наскільки можна судити, носить системний характер.

Використання "братків" із політичною метою, зокрема на виборах, має досить давню історію. Але останніми роками можновладці активно використовували як інструмент тиску і придушення офіційні структури, передусім державні силові органи. Частина ветеранів "бандитських воєн" зайняла почесні посади в системі безпеки великих холдингів. Уламки бригад трансформувалися в приватні охоронні підприємства, кадровим резервом яких виявилася неприкаяна молодь із околиць, із глибинки, вихідці зі "спальних районів" і "депресивних регіонів". Бо ті, хто сповідує культ сили і страждає від надлишку адреналіну, були, є і будуть завжди.

Бажання потягати залізо й поштовхати боксерську грушу природно виникає у значної частини підростаючого покоління чоловіків. Але реалізувати себе у великому спорті так само природно вдається одиницям. Доля більшості — картати себе питанням: "Якщо я такий сильний, то чому я такий бідний?". Розумною відповіддю могла б стати відповідальна політика держави, спрямована на їхню зайнятість і соціалізацію. Але такої політики в державі де-факто немає. Є масштабний запит на спеціалістів найрізноманітнішого профілю. Але практично нічого не робиться для того, аби ці спеціалісти з'явилися. Стару систему профтехосвіти зруйнували, нової до пуття не створили. Престиж робітничих професій упав нижче плінтуса. Агресивна реклама і культ споживацтва породжують прагнення мати все й одразу, водночас убиваючи бажання калічитися за кілька тисяч гривень на місяць без шансів посісти достойне місце в суспільстві. Хто має можливість — вивчаються на економістів і юристів, по закінченні вузу поповнюючи лави безробітних. Хто не має — не вивчаються на слюсарів і токарів. Багато юних мають яскраво виражені таланти, але не мають можливості їх розвинути. Бо немає гуртків і клубів або дорогі.

Рештки доступних спортивних секцій та "самопальні качалки" стали однією з небагатьох віддушин для знудьгованої провінційної молоді чоловічого роду. Штучним середовищем їхньої соціалізації. І, як з'ясувалося, ефективним джерелом формування нової бандитської піхоти.

Не від одного мера доводилося свого часу чути, що в його місті є тільки дві категорії працюючих — ті, хто торгує на ринках, і ті, хто ці ринки охороняє. Місцеві базари виявилися точками виникнення нових неофіційних силових спільнот, що поповнювалися підростаючою міцною молоддю. Десь ці структури формувалися на базі недобитих "бригад", десь — практично з нуля. Відносно пристойні гроші за мінімальні зусилля — хіба ж не стимул?

Коли настала епоха рейдерства, питання, де діставати "спеціалістів", часто відпадало саме собою: за порівняно невеликі гроші "штатні" бійці охоронних структур брали на себе "понаднормову роботу". До послуг таких "спеців" охоче вдавалася місцева влада, бо використання, наприклад міліції, безпосередньо прив'язувало "загарбників" до батьків міста.

У період активного капітального будівництва виник додатковий попит на так званих "неформальних" бійців. Один знайомий, пов'язаний із цим бізнесом, пояснював це так: "Є "куплене" рішення на забудову скверу чи, наприклад, спортивного майданчика в Києві. Але населення прилеглих будинків — проти. Укладаємо договір із приватним охоронним підприємством. Вночі заганяємо техніку, копаємо котлован, зводимо паркани і виставляємо найняту охорону. Але бувало, що мешканці навколишніх будинків валили паркани й ув'язувалися в бійку з бійцями ПОПів. Часто керівництво охоронних структур вмикало задній хід — навіщо їм зайві проблеми, а співробітникам — зайві синці? І тоді запускався інший механізм: неофіційно зверталися в якийсь спортклуб, за готівку наймали тамтешніх юних боксерів або борців. Дешевше — раз. У разі чого — кінців не знайдеш, два. Три — ефективніше. ПОПівці — ліниві й полохливі, а молодняк — гарячий, азартний. Помахатися, форму підтримати, та ще й грошей заробити — те, що любиш. Вигідніше було брати хлопців із передмість, дешевше коштувало, навіть із урахуванням підвезення. І знайти їх потім, коли що, складніше. На додачу — вони азартніші, для них поїздка до столиці — пригода ... " 

Наскільки можна судити, впродовж останніх кількох років заміна "організованих" бійців стихійними перетворилася на тенденцію. Зокрема під час рейдерських захоплень. За неофіційними даними, на рік здійснюється до 400 рейдерських атак, 20—30 із них — мають масштабний характер. Прибуток "загарбників" обчислюється сотнями тисяч доларів. "Піхотинцям" із числа вільнонайманих спортсменів-любителів платять у середньому по 50 дол. в день. Якщо ситуація пов'язана з проблемами, гонорар можуть подвоїти. У кожному разі — економічний ефект очевидний.

За словами експертів, у системі приватної охорони на сьогодні задіяно близько 700 тис. співробітників, у спортивних секціях числиться близько 100 тис. осіб. Але це — дані з відкритих джерел, які не розкривають повної картини. Особисто знаю людину, котра підробляє в неофіційній охороні, у тому числі під час масових акцій. При цьому в жодному ПОПі знайомий не числиться, гроші отримує на руки, а спортом займається вдома, індивідуально, мінімум по чотири години на день. І (знову ж таки, за його словами) в його стихійній бригаді він такий, "неврахований", не один.

Повернення "мажоритарки" в систему парламентських виборів підвищило попит на "зграї". З молодих, спортивних, гарячих хлопців, котрі шукали гострих відчуттів і прагнули легкого заробітку, сколочували колективи, члени яких бралися за будь-яке завдання. Білборд зіпсувати, "чужих" агітаторів попресувати, виборчком заблокувати, по будинках багатозначно пройтися, "базарних" полякати... Де їх вербували? Правильно, у спортклубах. Один провінційний тренер розповідав, що саме під час виборів до нього зазирнув тамтешній чиновник і став жваво розпитувати, чим влада може допомогти розвиткові місцевого спорту. А заодно поцікавився, чи є треновані хлопці для ненудної оплачуваної роботи на передвиборних мітингах.

Останніми роками в ряді регіонів юні любителі зі спортивних секцій успішно замінили старших професіоналів із організованих охоронних, а також кримінальних (напівкримінальних) структур. Для виконання всіляких делікатних доручень вони зручніші. Коштують дешевше, на підйом легші, азартніші. На випадок форс-мажору — нічого не доведеш. Ти чия, бикото? Нічия. Гарматне м'ясо. Залетить — не жаль.

Попит на "биків" повернувся. Але масштаби й цілі — інші. На відміну від 90-х, тепер, затягнуті в "адіковські обладунки", бійці особливо нічим не ризикують і ні на що особливе не претендують. І надзавдань перед ними ніхто не ставить. 

Саме тому представники нової генерації "биків" виявилися затребуваними з боку політиків. І не тільки провладних. Опозиція, наскільки можна судити, на недавніх виборах теж досить активно вербувала (зокрема, для масових акцій) молодих спортсменів-аматорів. І не тільки через їхню дешевизну. "А з кого формувати охорону? — ділився зі мною один політик. — Колишні афганці — у віці, наймолодшому — вже за сорок. Колишні спецслужбісти — ліниві, колишні військовики — рихлі, ПОПівці — дорогі, міцних ентузіастів мало. І потім, що від них вимагається: Банкову штурмувати, під кулі лягати? Так, периметр потримати. А для цього зо два десятки двадцятилітніх боксерів, самбістів або штангістів цілком згодяться".

Розповіли кумедний випадок: під час виборів мера Обухова один із кандидатів від опозиції рекомендував своїм спостерігачам (за дивним збігом — переважно молодим спортсменам) з'явитися в день голосування на виборчі дільниці в костюмах. Рекомендацію вони виконали. Всі як один прийшли в спортивних...

Утім, попит на спортивну молодь із боку противників режиму має, судячи з усього, епізодичний характер. А влада, схоже, зводить ці відносини в систему. За інформацією "тваринників", у провінційні спортклуби вливаються кошти, спортсменів періодично вивозять у табори на збори. Де готують аж ніяк не до змагань. Те, що раніше для багатьох містечкових "тайсонів" і "ван даммів" було періодичним приробітком, поступово стає основною працею. Очевидно, бюджет на їх є утримання збільшується. Однак, мабуть, воно того варте.

Чому владі вигідніше використовувати для "роботи" з опонентами саме цей контингент, а не, наприклад, працівників підконтрольних правоохоронних органів? Відповіді — на поверхні.

По-перше, з погляду режиму, міліція полохлива, ненадійна й лінива. Вона самою владою розбещена і розвалена. І якщо ми небезпідставно сумніваємося в її здатності захистити нас (поведінка людей у ​​погонах 18 травня це тільки підтвердила), то й Банкова так само небезпідставно сумнівається в її здатності захистити режим. У кожному разі — у здатності виконати будь-який наказ. Тому є запит на іншу силу, якщо не альтернативну, то принаймні паралельну.

По-друге, плем'я молоде, незнайоме безпосередньо з владою не пов'язане, що розв'язує владі руки. На випадок чого, черговий "румун" слухняно розповість, що його найняла опозиція.

По-третє, з новоявленими "биками", які старанно копіюють стиль і традиції "героїчних попередників" (окрема подяка ТБ, де образ "фартового" все так само затребуваний), заслуженим "бикам" від влади, здається, простіше знаходити спільну мову.

Чи слід казати, наскільки влада зацікавлена ​​в достойних спаринг-партнерах для "свободівців", наскільки їй потрібна ефектна "силова" картинка для мобілізації "свого" електорату. Вуличні бійки між "антифашистами" і "фашистами" — те що треба. А що в процесі реалізації плану породили "бритоголових антифашистів" (суто українське ноу-хау) — малий прокол. Бійці виглядають непереконливо? Нічого, натренуємо.

До речі, хоч як парадоксально, за невелику заваруху на Великій Житомирській опозиція має бути владі вдячна. Про що б говорили й писали весь тиждень? Про ще одну демонстрації безпорадності? Про продовження кризи ідей?

Дяка, що журналісти виявилися ініціативнішими й рішучішими за тих, чию безініціативність і нерішучість вони мусять описувати. Наші колеги дали суспільству шанс побачити за окремим випадком — явище, за подією — проблему. Розгледіти в гримасі молодого цуценяти вишкір вовків, які стоять за ним. І від реакції суспільства залежить, чи вдасться пастухам молодих "бичків" перетворити країну на "політичну Биківню".

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
100 коментарів
 • григ 8 июня, 00:59 Власть показала, что эта земля вполне обоснованно может называться Уркаина . Все признаки для этого есть. Зэчня пришла к власти и уже под прикрытием ментов выпускает, себе подобных, на людей. Удивлятся не чему. А ведь понятно, что как всегда и эти сегодняшние небожители донецкого региона привыкли загребать жар чужими руками. Эта бесноватая пацанва так сразу не поняла ,что их как баранов бросили в пасть дракона. Да пока их не тронули , но думаю .что в другой раз никто с ними открыто драться не будет. Их баранов столкнули со своим народом идругим показали какие быают украинцы. Они это позор нации . Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Донбасс 31 мая, 20:26
  избиратель 29 мая, 19:31 еще раз повторюсь - донбасс во всем своем быдлизме и уродстве.
  В Донбассе не все такие.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Спраглий 31 мая, 06:35 Загони спортсменів відносно ефективні на рівні району або пгт/смт. Коли почнуться акції протесту національного рівня, то спортсменів просто не вистачить, не така вже Україна спортивна країна. Постійного заробітку спортсменам бійки з опозицією теж не приносять. Чи стануть спортсмени повноцінними биками теж питання - там вбивати треба, а не всякий спортсмен на таке здатний. Набагато більшу небезпеку обуреному суспільству складають менти, беркут та внутрішні війська. Цих багато, вони навчені деморалізувати-принижувати-калічити-та-вбивати, отримують від цього високий доход (офіційний чи не офіційний) і переважно не обтяжені мораллю та патріотизмом. Ще й озброєні. Оце проблема номер один для опозиції.
  йорик 31 мая, 11:46
  К стати о птичках,у Рахманина это уже вторая статья с названием Час "Быка",думается для таких как вы он напишет и третью с аналогичным названием.
  Спраглий 31 мая, 17:09
  Час Бика є назвою фантастичного роману Івана Єфремова який має абсолютно інший сюжет. Але там теж присутній диктатор, і певні аналогії з українськими, ба й російськими реаліями, вгадуються. Стріла Арімана наприклад. Що автор (Єфрємов) мав на увазі коли писав роман - невідомо. Публічно він казав що мав на увазі перемогу комунізма над "піндосами". Але маю великий сумнів що він колись бував в США. Тай в комунізмі теж не побував. Так що аналогій є багато.
  йорик 31 мая, 19:44
  Увы,Вы меня не поняли я вовсе не про этот роман ,прочтённый мной ещё в школьные годы в журнале"Техника молодёжи".
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Garret 30 мая, 20:08 Очевидно всем, что агрессивность в нашем обществе возрастает, а интеллект населения, в среднем, снижается. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • алекс 30 мая, 11:05 Радует, что нацики забздели, позорно спрятались за ментов, и как истинные провокаторы бабу вперед. Десяток обычных пацанов нагнали на них жуть, а если будут настоящие умелые парни...... Быки, боевики........
  Брасид 30 мая, 22:31
  Нацики бабу побили и трусливо антифашистами назвались.
  Відповісти Цитувати
 • Олександр Медведєв 29 мая, 17:30 Стаття знакова. Автор - молодець. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Жукк 29 мая, 16:17 Ну во первых нет ни одного кадра с избиением, к тому же сницарчук отказалась показать даже царапину и снимать побои. Во вторых, а что это за муж который вместо того чтобы вступиться за жену с энтузиазмом фотографировал пацанов? И в третьих в пятницу ОППО приезжает в Донецк. Ладно кролик, ему к морковкам не привыкать, тягнибык с фарион к плевкам уже привычные. А вот виталя не боится что обычный местный хулиган на спор начистит ему рыло?
  избиратель 29 мая, 17:13
  донбасские во всем своем уродстве
  Жукк 29 мая, 18:15
  Это всё что ты можешь выплюнуть?
  избиратель 29 мая, 18:19
  плюют у вас в Макеевке, а нормальные люди говорят вообще то. А что еще говорить то? Уродство и быдлизм, и так все понятно.
  Жукк - избирателю 29 мая, 19:15
  По сути возразить нечего? Да, и с чего ты взял что ты нормальный человек? Тебе давно дуремар дурчинофф на своих Дьявольских мессах моск вынес. А косатая аферюжка подправила.
  избиратель 29 мая, 19:31
  еще раз повторюсь - донбасс во всем своем быдлизме и уродстве.
  Жукк 29 мая, 19:56
  То есть по сути липового избиения сказать нечего? Главное в сторону ПР высморкаться? Много платят?
  избиратель 29 мая, 22:06
  Я тебе ни о ПР ни об оппозиции ни слова не говорил :)) я тебе о быдлизме донбасса, убогости языка и мышления и уродстве морали.
  избиратель 30 мая, 08:51
  Я тебе о твоем языке говорю, дубина. О твоей лжи и о ярлыках. Во Львове быдлота тоже, как и на донбассе. Учись за свое отвечать а не переводить стрелки на львовских.
  Відповісти Цитувати
 • Игорь Герцен 29 мая, 15:13 http://www.youtube.com/watch?v=jIO-7gd0XAc Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Паниковский 28 мая, 23:53
  киянка 25 мая, 21:02 Вибачте, багато коментарів написано по-філософські. Але тільки по-пам'яті можна сказати скільки людей полягло від рук таких чудовиськ. Коли набирає обертів фашистські групи, які виконують наказ зробити те чи інше, то це не сміх. Проспіться люди, надворі вже розгул фашизму. Тільки що виставили відео по Броварам. Що міліція, що молодики - одне обличчя. Бідний старий тільки кричав:"фашисти!" Ніякий нардеп, ні його побратими нічого не змогли зробити. І що буде на виборах?! Та нас скрутять в бараній рог і скажуть "Все! ". Реакції провладних ніякої, наче так і треба. Ось такі молодики під прапором "молоді регіони" йшли на демонстрації в приміському Борисполі. Вийшли на "полювання" в Броварах. Тепер взялися за Київ (завезли з Б.Церкви). І ніяка Свобода нічого не зробить своїми патріотами. Бо всі мери і голови разом з силовими працюють в одній упряжці. Або бояться підняти голос проти. Ще на початку 90-х-кін.80-х при Горбачові Известия писали про таємний фашизм в Росії.(з конспірацієй і ієрархією) То що ж нам робити, українцям?
  Для правильной диагностики этого явления не надо смешивать различные понятия, ув. Киянка, - и, в частности, «фашизм» и облеченный властью криминал (нанимающий для подобных акций менее удачливых своих коллег или просто молодняк, который в сложившейся социальной ситуации в Украине, а также в меру своих жизненных принципов хватается за любую возможность подзаработать). Фашизм при всей своей неприглядности всегда предполагает определенную идеологию - исключительности нации, строительства совершенного общества в т.ч. и коммунистического и т.п. , - но никак лишь только получение сверхприбылей, а кроме того во многих случаях, и готовность умереть за идею. Здесь же мы имеем дело (речь идет, естественно, не о рядовых исполнителях, а об организаторах) с банальной жаждой обогащения с использованием для этой цели, а равно для удержания украденно-захваченного, наряду с институтами государства и таких волонтеров за деньги. Ленин, Гитлер, Муссолини, Сталин – вот фашисты в точном значении данного термина. В нашем же случае основные фигуранты – носители примитивного хаповско-бандитского менталитета, которые с фашистами и «рядом не стояли». Уж незнаю, комплимент это для них, или нет.
  Тезей 30 мая, 07:38
  Падение образовательного уровня на лицо.- Ленин, Гитлер, Муссолини, Сталин – вот фашисты в точном значении данного термина. Паниковский-почитай литературу серьезную,а не листовки и брошюры и тогда узнаешь точный смысл данного термина.
  Паниковский 31 мая, 21:22
  Зато за свой образовательный, да и элементарный культурный уровень, Тезей, можеТЕ быть спокойны. – Не упадут никогда, поскольку никогда и не поднимались. С кем бы другим поспорил. А с хамом трамвайным не стану.
  Тезей 30 мая, 07:55
  Суть происшедшего автор .на мой взгляд,определил обсалютно правильно.-Надо ли говорить, насколько власть заинтересована в достойных спарринг-партнерах для "свободовцев", насколько ей нужна эффектная "силовая" картинка для мобилизации "своего" электората. Однако игры в "антифашистов",вместо конкретной борьбы с уже имеющимеся фашискими прявлениями в обществе приведут именно к дальнейшей фашизации общества.Фашизма ,как такового сегодня в Украине нет,но идеология распространяется,есть спонсоры-крупный капитал,есть питательная среда.Проблема серьезная,последствия могут быть самые печальные .
  Брасид 30 мая, 08:53
  Крупный капитал - Ахметов, Януковичи, Клюевы, Коломойский и т.п. фашизм спонсируют в форме ПР. Методы те же - тотальная ложь, шельмование оппозиции и прямая ее ликвидация, обещания покращення и т.п.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • alex63 27 мая, 19:58 Все новое -хорошо забытое старое. В Древнем Риме, во времена поздней Республики политики весьма охотно нанимали уличные банды из люмпенов и второсортных гладиаторов, которые очень доходчиво и убедительно "работали" с колеблющимся с "правильным" выбором электоратом. Нередко, случалось что две банды за разных кандидатов появлялись на одной территории, и тогда начиналась жесткая бойня всего и всех. Весь этот бардак завершился переходом от Республики к Империи...
  Брасид 27 мая, 22:10
  полная фигня. Нанятые "быки" во времена Нерона ходили на его выступления и били тех кто не аплодировал певцу-Нерону.
  alex63 28 мая, 11:40
  Уважаемый, Нерон "чудил" при очень стабильном социальном и экономическом укладе машины Империи. А я имел ввиду разлагающуюся Республику времен Мария-Суллы, когда опозиционные кланы сенаторов "вырезались под корень", и их имущество конфисковывали в пользу власти. Одно дело, когда тебе просто на улице набили морду под "горячую руку", другое-когда пришли к тебе домой все отобрали и "замочили" всю родню...
  Брасид 29 мая, 09:40
  Во времена Нерона могли вырезать всю семью, отобрать все имущество. Могли дочерей сенаторов сделать проститутками. Нерон мог изнасиловать жрицу и сказать что она осталась девственницей - и все трусливо соглашались. Так что не надо тут сочинять типа "просто на улице набили морду...". От страха в Риме перевелись люди и остались только мясо и кости людей - по словам современника. Да что Нерон? И во времена Августа рабам разрешили доносить на хозяев, и поощряли это. Поощряли доносы детей на родителей, жен - на мужей. Террор был и при Калигуле и при Домициане. Вот такая империя.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.67
EUR 28.94