Чи є життя після Мінська?

Володимир Горбулін 12 лютого 2016, 22:04
Украина

Читайте також

 

Міркування щодо неминучості необхідних змін

У політиці (зокрема зовнішній) відсутність вибору є свідченням глибокої кризи. Тому твердження, що той чи інший переговорний процес не має альтернатив, тобто не може бути трансформованим, лише озвучує ситуацію безвиході. 

Безперечно, будь-які переговори час від часу опиняються в глухому куті, однак неможливо довіку в цьому куті залишатися, вперто позбавляючи себе права на зовнішньополітичний вибір. Сьогодні в світовій політиці відбулося чимало важливих змін. Ігнорувати вплив цих змін на подальший перебіг переговорів щодо Донбасу й Криму неприпустимо. Крім того, констатація відсутності альтернатив суттєво підриває потенціал стратегічного мислення, яке оперує саме альтернативними сценаріями — розробляє їх та обґрунтовує. Виконання Україною своїх зобов'язань за Мінськими домовленостями не повинне заважати пошукам шляхів удосконалення власне переговорного процесу щодо Донбасу і Криму.

Мінський переговорний процес, зрештою як і вся українська дипломатична активність останніх двох років, здійснювався під нагальним тиском об'єктивних обставин, породжених війною й кризою; ворожим військово-політичним, пропагандистським та економічним тиском держави-агресора (РФ); дружнім фінансовим та дипломатичним тиском країн-союзників, що мав різну інтенсивність, поєднуючись із різноманітними формами заохочення та підтримки (економічної, дипломатичної, політичної). Сьогодні Україна поволі приходить до тями, а її сучасний стан може визначатись як постшоковий (постстресовий), що передбачає необхідну й цілком справедливу зміну позицій з багатьох ключових питань зовнішньої політики. Слабка і деморалізована держава, передусім за умов внутрішньої кризи та зовнішньої агресії, стає легким об'єктом маніпуляцій як з боку союзників, так і з боку ворогів.

Рішення, які до сьогодні було ухвалено в рамках Мінського процесу, значною мірою, стали наслідком тиску критичних обставин та зовнішніх чинників, а тому сила їх обов'язковості тримається винятково на "добрій волі" української сторони — вона, як відповідальний і миролюбний член світової спільноти, понад усе прагне миру, іноді навіть на шкоду своїм національним інтересам. "Мінськ-1" і "Мінськ-2" постали внаслідок жорстоких бойових дій (Іловайськ та Дебальцеве) і загрози розширення російської військової агресії проти України. Мова йде про міжнародні домовленості правовий статус яких недостатньо високий, а політична вага визначається винятково ставленням до них (готовністю виконувати) учасників переговорного процесу. І все це тому, що досягнуто їх було внаслідок військово-політичного та дипломатичного тиску на Україну, керівництво якої просто рятувало державу від наростаючої агресії імперського сусіда, маючи у своєму розпорядженні переважно дипломатичні засоби порятунку.

Особливості середовища (зовнішніх умов) переговорного процесу щодо Донбасу й Криму
на сучасному етапі

1. Сьогодні система міжнародних відносин критично переобтяжена локальними конфліктами різної інтенсивності та різноманітними квазідержавними утвореннями, які є результатом паліативних, тимчасових і недовершених вирішень цих конфліктів. Тому вона може зруйнуватися не внаслідок світової війни чи якоїсь іншої форми глобального конфлікту, а внаслідок кумулятивної дії зростаючої кількості локальних конфліктних ситуацій та неконтрольованого розростання кількості незаконних територіальних утворень, що претендують на державницький статус. А це, в свою чергу, означає одне — поширення безладу й панування насильства. Події на Донбасі й у Сирії, спалах і поступ фундаменталізму, поширення міжнародного тероризму, міграційна інвазія до країн Євросоюзу постають провісниками наближення "темних часів" глобальної системної кризи. У цьому контексті протистояння української держави та суспільства злочинним зазіханням терористичних утворень "ЛНР/ДНР" може цілком справедливо вважатися боротьбою за порядок і законність в усьому світі.

2. Нинішня Україна пожинає гіркі плоди попереднього двадцятилітнього розвитку, що призвів до формування олігархічної суспільної системи, яка паразитувала на радянському спадку, імітувала ринкові й демократичні процедури та інститути, поляризувала українське суспільство, гальмувала розвиток середнього класу, деформувала політичну культуру, створила залежну й безініціативну зовнішню політику, підірвала потенціал збройних сил. Вона виявилася неспроможною витримати потужний зовнішній удар, завданий російською агресією. 

Докорінна перебудова цієї системи є першою передумовою остаточної перемоги над агресором та відновлення територіальної цілісності й державного суверенітету. Водночас, слід усвідомити, що суспільні устрої, які формуються десятиліттями, не руйнуються впродовж одного-двох років. Міцний і динамічний середній клас, глибоко вкорінені демократичні цінності, максимально ефективна й легітимна державно-адміністративна та політична системи — ось головні вороги олігархії, що не руйнується вибірковими репресіями проти найбільш одіозних олігархів, якими б бажаними ці репресії не були для їхніх конкурентів та зубожілого й озлобленого населення.

Вплив морально-політичних та політико-культурних факторів на перебіг міжнародних переговорів України щодо Донбасу й Криму також зростає й вочевиднюється. Передусім, йдеться про дві речі: авторитет державної влади у внутрішній політиці та престиж держави в політиці міжнародній. Функціональна демократія неможлива без морального консенсусу влади і громадян, який має поширюватись і на ключові зовнішньополітичні питання, особливо якщо вони стосуються державного суверенітету й територіальної цілісності. Суспільство повинно довіряти своїй владі — вірити в те, що вона захищає національні інтереси. У разі відсутності такої довіри, навіть найдосконаліший і найуспішніший дипломатичний маневр ставитиметься під сумнів. Відкрита й відверта дипломатія, яка пояснює і обґрунтовує кожен свій крок, максимально уникаючи кулуарності, втаємниченості, елітаризму, дає можливість відновити морально-політичний консенсус стосовно ключових питань зовнішньої політики.

Поволі вичерпується потенціал дипломатичних засобів вирішення проблем донбаського конфлікту й анексованого Криму. Власне цього потенціалу залишилось не більше, ніж на два-три роки. І незабаром гостро постане питання активного й ефективного залучення іншого інструменту зовнішньополітичної діяльності — збройних сил. Подібно, хоч і дещо згодом, постане питання надійних внутрішніх "тилів" зовнішньої політики, тобто питання динамічної економічної та стабільної політичної систем, які формують опору зовнішньополітичної діяльності. Держава, яка стала об'єктом агресії, втративши частину своїх територій, не вистоїть, не відновить територіальної цілісності, не покарає агресора виключно шляхом дипломатичних маневрів. Успішно стримати, відбити, провчити нападника лише засобами дипломатії просто неможливо — потрібна потужна армія й переконлива пропаганда. Дипломатичне маневрування в період збройного конфлікту дає можливість виграти час і підготуватися до постконфліктної ситуації політичного оформлення результатів власне конфлікту.

Сьогодні українська держава сповідує й наслідує цілковито оборонну стратегію, що передусім пояснюється її тимчасовою слабкістю, недостатньою підтримкою й розумінням з боку союзників, переважаючою (поки що) силою ворога. Дипломатія, за умов зовнішньої агресії, відіграє свою роль у обороні країни. На сьогодні Україні вдалося сформувати своєрідний дипломатичний фронт, який доповнює й компенсує слабкості суто збройної лінії спротиву загарбнику. Мінський дипломатичний багатосторонній діалог (переговорний процес), відіграє свою роль у системі оборони української держави від російської агресії. Він був, і певною мірою залишається, невід'ємною складовою й фактором оборонної стратегії, яку вимушено обрала Україна під тиском переважаючих сил агресора. Мова йде про дипломатичний фронт — "Мінську дугу" дипломатичної оборони, що корелює з дугою збройної оборони українських військ, яка сформувалася на південному сході Донбасу від Станиці Луганської до Маріуполя. Відповідно й суттєві зміни в мінському дипломатичному багатосторонньому діалозі можуть відбутися лише внаслідок змін у самій стратегії оборони української держави від російської агресії. Зречення "мінського формату" чи його радикальна трансформація не повинні призвести до одностороннього дипломатичного роззброєння. Йтися може лише про дипломатичний наступ, що полягатиме в реструктуризації переговорного процесу та наданні йому нового імпульсу. Метою такого наступу є зміцнення й розширення дипломатичного фронту в загальній системі оборони української держави від російського агресора.

Стає очевидною й прискорено поглиблюється криза в країні-агресорі. Мрії багатьох про остаточний розпад РФ навряд чи збудуться, хоча процес занепаду розпочався. До сьогодні російська сторона цілком успішно вдавала стійкість і невразливість зовнішнім впливам. Проте, часи змінились і Колосс похитнувся, завчасно й, мабуть, марно тішачи українських прихильників секти "грядущого швидкого падіння Росії". Економічні суперечності РФ, спричинені санкціями, падінням цін на нафту, зростаючими витратами на війну та участю одразу в кількох локальних конфліктах, поглиблюються. Водночас, загострюються внутрішні соціальні, етнорегіональні, політико-ідеологічні проблеми цієї новоспеченої імперії, стають очевидними руйнівні наслідки її зовнішньополітичних авантюр. Безперечно, це не перша криза ("смутні часи"), яку переживає російський народ, і вона не обов'язково призведе до бажаних для всього цивілізованого людства наслідків.

Врешті-решт, якими б не були історичні перспективи РФ, ознаки соціально-економічної стагнації та наближення політичної кризи в цій країні стають дедалі очевиднішими і не скористатися з такої ситуації було б недалекоглядно. Йти на поступки державі-агресору, яка розпочала кризове падіння, особливо в питаннях територіальної цілісності держави власної, — щонайменше нерозумно. Водночас, необхідно наголосити, що цілковитий розпад РФ навряд чи відповідає українським національним інтересам. На сьогодні Україна стратегічно зацікавлена в збалансуванні міжнародних відносин на пострадянському просторі — встановленні на теренах колишнього Радянського Союзу стабільного і тривалого "балансу сил" між країнами-наступницями природно відмерлої наддержави, який стане надійним владно-силовим фундаментом для подальшої реконструкції регіональної політичної системи на засадах рівності й справедливості.

Напрями трансформації переговорного процесу щодо Донбасу й Криму

Звуження предмету переговорів. Одна з головних вад Мінського переговорного процесу зумовлена винесенням на порядок денний переговорів у Мінську фундаментальних питань внутрішньої політики України. Мова йде про вроджений дефект, який і надалі спотворюватиме перебіг цих переговорів, породжуючи розлад, суперечності, розколи. І допоки зазначений дефект не буде усунено, переговорний процес залишатиметься малоефективним, а досягнуті домовленості недостатньо легітимними. Серед аргументів на користь виключення внутрішньополітичних питань з порядку денного міжнародних переговорів: непорушність принципів державного суверенітету і невтручання у внутрішні справи суверенної країни; складність і суперечливість власне конституційного процесу, перебіг і спрямування якого може викликати серйозну напруженість та розколи в суспільстві (цей аргумент передусім стосується західних партнерів, оскільки вони зацікавлені в стабільному розвитку української держави); неконструктивна позиція проросійських бойовиків-колабораціоністів і власне РФ, зацікавлених у дестабілізації України, а не її реформуванні.

Винесення питань внутрішнього устрою певної держави на міжнародне обговорення не лише підриває суверенітет цієї держави, а й суттєво шкодить ефективності дипломатичної взаємодії. Дипломатія дієздатна передусім у царинах зовнішньої й міжнародної політик, натомість, у царині внутрішньої політики її дієвість значно менша. Тому предметну сферу переговорного процесу має бути максимально звужено, віддаючи перевагу зовнішньополітичнихм, безпековим і гуманітарним аспектам.

Максимальна багатосторонність. Одним зі шляхів підвищення ефективності й легітимності переговорів щодо Донбасу й Криму є розширення кола учасників цих переговорів. Таким чином Україна отримує кращі можливості для дипломатичного маневрування; залучає до переговорного процесу держави, зацікавлені в мирному залагодженні російсько-українського збройного конфлікту на користь саме української сторони, інтереси яких не можуть бути зігноровані в процесі залагодження цього конфлікту; послаблює ("розмиває") дипломатичний диктат РФ, створюючи передумови для її дипломатичної ізоляції та позбавлення статусу виняткового переговірника з правом "останнього слова".

Сьогодні чимало держав об'єктивно зацікавлені в участі у багатосторонньому дипломатичному діалозі щодо Донбасу й Криму і можуть бути залучені до нього. Передусім, йдеться про Сполучені Штати, які залишаються головним і наймогутнішим західним союзником України. Серед інших потенційних учасників такі впливові регіональні гравці як Польща, Румунія, Туреччина. Надзвичайно важливим є залучення до участі в переговорах саме останньої. Йдеться про одну з найпотужніших країн Південної Європи, члена Північноатлантичного Альянсу, країну з великими лідерськими амбіціями. Туреччина об'єктивно ангажована до проблематики Криму через геополітичне значення півострова для турецької зовнішньої політики та етнокультурні зв'язки з кримськими татарами. Крім того, чимало проблем сучасної турецької держави разюче нагадують проблеми держави української. Передусім, мається на увазі сепаратизм, нестабільність на кордонах, складні стосунки з РФ. Так само об'єктивно ангажована до російсько-українського збройного конфлікту і Румунія — через подібну до проблем Донбасу й Криму проблематику Придністров'я, яка має спільні з ними витоки. Польща вже висловила своє бажання й готовність долучитись переговорного процесу. Участь країн Балтії у цьому процесі також відповідає національним інтересам України. Особливо це стосується такого давнього і надійного союзника української держави як Литва.

Збільшення кількості учасників переговорного процесу та звуження його предметної сфери — виведення з неї проблематики внутрішнього устрою української держави — можуть вважатися ключовими стратегічними установками щодо подальшого розвитку багатостороннього дипломатичного діалогу і його трансформації. 

Розширення регіонального контексту. Подолання конфлікту на південному сході українського Донбасу та повернення Криму слід розглядати в ширшому регіональному контексті перетворення всього пострадянського простору на суцільну регіональну конфліктну зону, що небезпечно зростається із близькосхідною регіональною конфліктною зоною, загрожуючи глобальному миру й безпеці. Перспективи залагодження українсько-російського збройного конфлікту залежать від того, яким чином цей простір буде реорганізований — яких політичних форм він набуде. Остаточне вирішення проблеми Донбасу і Криму без вирішення проблем Придністров'я, Абхазії і Південної Осетії, Карабаху навряд чи можливе. Усі ці проблемні питання споріднені та мають спільне джерело — імперську мегаломанію РФ, яка уявила себе наступницею давно відмерлих імперій, призначивши себе ж на роль регіонального гегемона.

Поволі визрівають передумови для початку багатостороннього дипломатичного діалогу країн пострадянського простору, який передбачає й участь тих держав з-поза меж регіону, котрі зацікавлені в налагоджені такого діалогу на засадах рівності та справедливості. У подальшому, доцільно говорити про інституціоналізацію цього діалогу та його перетворення на міжнародну організацію, що матиме на меті підтримку миру і безпеки на теренах колишнього Радянського Союзу. Переговори стосовно Донбасу і Криму можуть стати початком ширшого регіонального переговорного процесу, який охопить увесь пострадянський простір і відбуватиметься в формі міжнародної конференції. Молдова, Грузія, Україна, як країни–жертви російської агресії, мають повне право й дипломатичні можливості для ініціювання такого процесу. Нині склалися передумови для залучення молдовської і грузинської сторін до участі в переговорах щодо Донбасу і Криму, принаймні на інформаційному та експертному рівнях.

Нейтралізація конфліктогенного потенціалу переговорного процесу. Міжнародний переговорний процес має бути спрямованим на підтримання і встановлення миру, а не множення нових конфліктів та суперечностей. Доволі часто трапляється, що досягнення мирного врегулювання міжнародних конфліктів відбувається коштом внутрішньополітичної стабільності. Тому й неприпустимо здобувати міжнародний мир за рахунок миру національного. Беззастережне, одностороннє, негнучке втілення Мінських домовленостей можливо й принесе тимчасове умиротворення донбаських теренів, однак, може й спричинити набагато серйозніші розколи у власне українському суспільстві. Виведення питань внутрішнього устрою України з переговорного процесу є першою умовою нейтралізації його конфліктогенного потенціалу. Інакше він і надалі провокуватиме внутрішні конфлікти, підриваючи довіру до влади та компрометуючи державу. Переговори щодо відновлення територіальної цілісності України (в будь-якому форматі — мінському чи іншому) мають сприяти консолідації українського суспільства, а не розколювати його.

Окремі положення Мінських домовленостей містять у собі суттєвий кризогенеруючий потенціал, причому, спрямований він переважно всередину українського суспільства. Так, вимоги щодо особливого статусу "ОРДЛО", конституційних змін та проведення виборів на теренах цих районів суттєво шкодять процесам децентралізації і боротьбі з корупцією в Україні. Децентралізація по суті суперечить федералізму і передбачає посилення влади громад, а не регіонів. Очевидно, що глибока вкоріненість авторитарних методів управління в середовищі ватажків "ОРДЛО" і прихильність до авторитаризму значної частини тамтешніх мешканців демократичну владу громад якраз і унеможливлять. Вже нині, з огляду на обсяги контрабандних потоків, стає зрозумілим, що надання "ОРДЛО" особливого статусу створить на теренах України корупційний анклав і джерело корупції (та організованої злочинності загалом), яке розкладатиме все українське суспільство. Нарешті, конституційні зміни не робляться на вимогу терористів і колабораціоністів. Таким чином лише заохочується силовий шантаж центральних органів влади та створюється негативний прецедент для інших регіонів України.

Формування нових передумов переговорного процесу. Сьогодні настав час "повернутися до початку" переговорного процесу, зміцнивши його засади. Зокрема, йдеться про довіру і контроль — створення атмосфери довіри як між учасниками переговорів, так і всіма тими, хто втілюватиме домовленості й кого вони взагалі стосуються, а також розробку механізмів контролю виконання угод чи навіть перебігу самого переговорного процесу. На сьогодні і довіра, і надійні механізми контролю відсутні. Створення цих передумов потребує часу і тривалої копіткої роботи на локальному рівні безпосередньо в зоні конфлікту, тіснішої взаємодії з міжнародними організаціями та їх глибшого залучення, постійної співпраці в підгрупах у рамках переговорного процесу.

Важливим недоліком цього процесу є виключення з нього питання відновлення українського суверенітету над Кримом. Зрозуміло, що перебуваючи під тиском донбаської проблематики, українські переговірники змушені були тимчасово зігнорувати проблематику кримську. Проте, питання Криму є фундаментальним не лише для України, а й для всього світового порядку. Тому це питання має бути присутнім, у тій чи іншій формі, на порядку денному трансформованого й оновленого переговорного процесу. Це зробить сам процес ґрунтовнішим, зміцнюючи його фундамент.

Демократизація переговорного процесу. Переговорний процес щодо Донбасу і Криму має бути більш відкритим, аби не викликати сумніви, підозри, заперечення і не провокувати соціальні розколи та делегітимізацію державної влади. Тому важливою складовою його демократизації є залучення (як на індивідуальному, так і організаційному рівнях) до нього авторитетних і уповноважених представників проукраїнського Донбасу, голос яких має не меншу вагу, ніж голос проросійських колабораціоністів. Крім того, неучасть вимушених переселенців у виборах на окупованих територіях позбавляє ці вибори легітимності, оскільки йдеться про захист політичних прав і репрезентацію інтересів громадян, які зберегли вірність українській державі. Вони мають стати повноправними учасниками політичного й виборчого процесу на Донбасі. Інакше цей процес буде неповноцінним, а отже й безперспективним. Гострої актуальності набувають питання захисту майнових прав вимушених переселенців на окупованих територіях, а також надання відшкодування за майнові втрати та збитки тими, хто ці втрати й збитки завдали.

Сценарії трансформації переговорного процесу щодо Донбасу й Криму

Консервативний (компромісний) сценарій трансформації. Українська сторона залишається в рамках Мінського процесу, вживаючи зусиль з метою його максимально можливої трансформації. Власне, сам цей процес ще не втратив актуальності, відіграючи важливу роль у стримувані агресора. На сьогодні, мова йде більше про моральну компрометацію, ніж вичерпання дипломатичних можливостей. Нині термін "Мінськ" набув негативних конотацій, наближаючись за своєю семантикою до терміну "Мюнхен". Загалом це несправедливо, оскільки територіальне розчленування й політичне знищення України не відбулося завдяки опору українських збройних сил та патріотичної частини українського суспільства і завдяки тим таки переговорам у Мінську. Проте, нині важливо зберегти власне переговорний процес, а не його назву і територіальну локалізацію. Причому, не просто зберегти, а розширити й розвинути.

Реалізація цього сценарію передбачає втілення Мінських угод та використання мінського переговорного формату задля контролю над цим втіленням та його корегування. Виконання Мінських домовленостей має свої переваги і свої вади. Серед перших: певна деескалація конфлікту, часткове припинення вогню і зменшення кількості жертв, збереження санкцій проти агресора, звільнення військовополонених та уникнення гуманітарної катастрофи, демонстрація Україною своєї доброї волі як відповідального члена світової спільноти та надійного союзника західних партнерів. Серед других: втручання зовнішніх сил у внутрішні справи української держави, заохочення федералізації і тероризму, деформація та дестабілізація політичного й конституційного процесів, отримання ворогами України додаткових важелів впливу на неї, внутрішній розкол та руйнація загальнонаціонального зовнішньополітичного консенсусу.

Головною проблемою Мінських домовленостей є не стільки те, що їх неможливо виконати повною мірою, а те, що навіть їх виконання майже нічого не змінить, зафіксувавши існуючий на сьогодні політичний статус-кво. Інакше кажучи, вживши титанічних зусиль і пішовши на серйозні поступки, Україна може отримати той самий сепаратизм з яким доведеться миритись і співіснувати впродовж наступного історичного періоду. Імплементуючи Мінські домовленості, Україна стає на історичний шлях, який вже пройшли десятки країн світу — шлях проблемної і не завжди продуктивної взаємодії з сепаратистськими регіонами, яка триватиме десятиліттями, врешті-решт укорінившись у політичній системі й політичній культурі, остаточно їх видозмінивши. Можливо, нинішні Мінські угоди і зроблять свій внесок у майбутнє загальнонаціональне примирення. Проте сьогодні час спільних пам'ятників та поховань і зворушливих обіймів ще не настав і невідомо чи настане взагалі.

Мінські домовленості навряд чи припинять конфлікт і зупинять агресію, однак їх виконання (принаймні часткове) може стати суттєвим внеском у реалізацію головної і єдиної на сьогодні зовнішньополітичної стратагеми української держави: "вигравати час і накопичувати сили". У цій стратегії немає нічого хитрого й підступного, адже стратегічні наміри усіх інших сторін переговорів не менш очевидні: хтось прагне зберегти домінуючі позиції у світі та його перебудові за власними ціннісними стандартами; хтось — регіональної гегемонії і статусу світової держави; хтось — збереження комфортного, забезпеченого і безконфліктного життя. Україна всього лиш прагне часу, аби зберегти свободу.

Інтернаціоналістський (багатосторонній) сценарій трансформації. Українська сторона поступово виходить із Мінського переговорного процесу, зосереджуючи його переважно на суто функціональних питаннях обміну військовополоненими й заручниками, надання гуманітарної та економічної допомоги постраждалим від агресії районам, підтримання режиму припинення вогню, розмінування тощо. Паралельно започатковується новий переговорний процес, спрямований на вирішення складніших і суперечливіших політичних питань, пов'язаних зі збройним конфліктом на Донбасі й анексією Криму. Таким чином, йдеться про два переговорні процеси, які поступово відокремлюються, отримуючи власний темп, спрямування, предметну сферу і внутрішню логіку загалом. Інакше кажучи, відбувається розшарування переговорів на суто функціональні, що й надалі тривають у Мінську та нові переговори, що відбуватимуться в іншому місці (бажано в одній з європейських столиць).

Багатосторонній переговорний формат передбачає максимальне залучення й мобілізацію передусім зовнішніх (міжнародних) чинників врегулювання конфлікту на Донбасі та деокупації Криму. Йдеться про повернення загарбаних територій і відновлення територіальної цілісності України колективними зусиллями міжнародного співтовариства. Важливою складовою цих зусиль може стати запровадження концепції "міжнародного управління конфліктними територіями із невизначеним політичним статусом". За цією концепцією, управління окупованим районами Донбасу й Кримом (на період їх деокупації і повернення в Україну) здійснюватиметься тимчасовими міжнародними адміністраціями, персонал яких комплектуватиметься представниками міжнародних організацій та нейтральних і миролюбних держав. Діяльність цих адміністрацій спрямовуватиметься на вирішення низки критичних питань гуманітарного, безпекового, правового, екологічного характеру, а також на підготовку керованих ними територій до повернення в склад України. Загалом, мова йде про новітню історичну версію концепції "підмандатних територій".

Інтернаціоналістський сценарій трансформації переговорного процесу передбачає переважну орієнтацію на зовнішні чинники залагодження конфлікту на Донбасі та повернення Криму. Україна вживає якомога більших зусиль з метою якнайшвидшого вступу до Євросоюзу і Північноатлантичного альянсу, максимально використовуючи для досягнення цих зовнішньополітичних цілей оновлений переговорний процес щодо Донбасу і Криму. У рамках цього сценарію, знайдеться місце і для міжнародних миротворців, і для міжнародних наглядових військових місій, покликаних контролювати виконання угод з врегулювання. Таким чином, західні партнери України зможуть взяти безпосередню участь у залагоджені конфлікту на базі угод, до виконання яких вони так наполегливо спонукають українську сторону.

Націоналістичний (односторонній) сценарій трансформації. Українська сторона рішуче виходить з переговорного процесу, припиняючи роботу в усіх підгрупах і відкликаючи для консультацій свою делегацію в повному складі. Вона повідомляє про необхідність радикальної трансформації (переформатування) цього процесу (за наведеними вище напрямами) у відповідному меморандумі, який розсилається як учасникам переговорів, окрім представників "ОРДЛО", так і керівництву тих держав, які планується запросити до участі в оновленому переговорному процесі. Приводом для такого рішучого кроку може стати питання визволення з терористичного полону українських цивільних і військових заручників. На сьогодні це питання є одним з головних, а нехтування ним призведе до дегуманізації переговорного процесу.

Переговори щодо Донбасу і Криму використовуються для підготовки, максимально можливої легітимації і втілення сценарію визволення окупованих територій. Реалізація цього сценарію передбачає дві стадії: перша — жорстке блокування зазначених територій і припинення з ними будь-яких відносин; друга — витіснення окупантів та колабораціоністів із захоплених ними теренів. Мається на увазі не якийсь негайний і непідготовлений наступ, а послідовна політика, спрямована на вигнання загарбників та покарання колабораціоністів. Визволення може забрати досить тривалий час і здійснитись лише за слушної нагоди, коли Україна зміцніє, РФ ослабне, а західні союзники будуть готові підтримати визвольну війну українського народу проти окупантів. Допоки така нагода не виникне, блокування окупованих територій залишатиметься головним засобом тиску на загарбників та їхніх прислужників.

Безперечно, обрання цього шляху сповільнить поступ України до членства в Євросоюзі й Північноатлантичному альянсі та ускладнить її відносини з західними партнерами. Передусім, йдеться про великі держави Європи, які підтримують і просувають "Мінський процес", в тому числі й за рахунок національних інтересів української сторони. Водночас, Сполучені Штати, та й увесь англосаксонський світ, можуть залишитися надійним стратегічним партнером української держави на її шляху до визволення окупованих територій. Послаблення міжнародної підтримки України внаслідок вибору й реалізації стратегічного курсу на звільнення своїх земель від окупантів буде частково компенсоване розширенням внутрішньої підтримки цього курсу середнім класом та іншими патріотичними верствами українського суспільства. Крім того, курс на поступове визволення окупованих територій дасть можливість залучити й мобілізувати праві сили, переорієнтувавши їх з внутрішньої деструкції на боротьбу із зовнішнім ворогом.

Реалізація націоналістичного сценарію трансформації переговорного процесу щодо Донбасу і Криму передбачає максимально можливе виключення з цього процесу представників маріонеткових квазідержавних утворень "ЛНР/ДНР". Тим більш, що їхня деструктивна роль у переговорах стає дедалі очевиднішою. Вони буквально зривають переговорний процес, висуваючи до України нереалістичні вимоги, шантажуючи її в питанні визволення цивільних і військових заручників, систематично порушуючи режим припинення вогню на лінії розмежування.

Йдеться про жорстке структурування участі бойовиків-переговірників у переговорах шляхом запровадження нижчого переговорного підрівня, на якому вони перемовлятимуться виключно з представниками неокупованих територій — делегаціями, сформованими донецькою й луганською ОДА та очоленими головами обласних державних адміністрацій. До складу таких делегацій увійдуть політичні активісти, які репрезентують громадянське суспільство українського Донбасу та інтереси вимушених переселенців, що зберегли вірність українській державі. У рамках багатостороннього дипломатичного діалогу щодо Донбасу і Криму доцільно створити окрему переговорну підгрупу, в якій вестимуть переговори представники неокупованих і окупованих територій Донбасу, надаючи пропозиції та виконуючи дорадчу роль щодо повноправних учасників дипломатичного діалогу.

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
55 коментарів
 • hvrenja 18 февраля, 12:48 Я, наверное, сразу здесь вам это выскажу. Пропаганда есть величайшая ошибка, хотб какой род ей не приписывай. Видели ли вы где эндоэтноним подобный? То экзоним пакостный! Есть ли, правда, смысл терзать клавиатуру в разъяснениях почему? Это отнюдь не простой синонимический выбор... Больше читайте здесь: http://gazeta.zn.ua/internal/est-li-zhizn-posle-minska-razmyshleniya-o-neizbezhnosti-neobhodimyh-izmeneniy-_.html Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Panikovski 17 февраля, 23:33
  redfoxtwitt Вчера, 06:18 «Суть простыни - мы не будем выполнять минские соглашения, а подписывали потому что небыло вариантов. Ну так поймите простую вещь, чем дольше вы не выполняете соглашения тем больше вы теряете поддержки запада у которого и так проблем миллион и который уже устал от Украины. Конфликт на Донбасе усугубляет политическое и экономическое положение Украины. Был бы ум у киевских они бы дали полную автономию Донбасу, убрали войска и вели переговоры уже с гражданской администрацией Донбаса.»
  Ой, как трогательно! - Ушибленный головушкой "старшой брательник" оттяпавший Крым, а потом еще замутивший войнушку "на Донбасе", доведшую регион до гумкатастрофы и стоившую уже тысяч под 20-25 жизней местных и не только + куча раненых и искалеченных + под 2 лимона беженцев, вдрух внезапно озаботился "усугублением политического и экономического положения Украины". А причина такой заботы до банальности проста - в край неохота платить за разгром, учиненный в пьяном угаре в квартире младшого. Как бы это отвалить по-тихому в сторонку, но шоб и комнатка отжатая в той квартире осталась, и шоб последствия того кордебалета сам младшой устранил без лишнего межнародного шуму?
  Panikovski 17 февраля, 23:34
  Токмо не выйдет по тихому, сердешный ты наш. - Слишком уж ты засветимшись. - Хто фильмы документальные снимал и пиарился на весь свет про херойства свои крымские? Да и "На Донбасе" наследил ты изрядно. А младшому чо торопиться то, все на себя брать и твои грешки кровавые покрывать? поспеется ишо.
  Panikovski 17 февраля, 23:35
  А потому придется тебе брательник помимо содержания полусбрендивших крымских воен и обычных пенсов и прочего там народца сбитого спантелику идеей "рюсского мира", а акромя того откровенных местных жульбарсов вроде ахсеновых и невменяйлов, строительства им всяких мостов, электроподстанций, прокладки кабелей по дну морскому и т.п. брать на прокорм и конретных лухано-данецких пацанов с их не менее прожорливыми паханами "с гражданской администрации Донбаса". А там глядишь и иски в межнадсудах подоспеют: и за крымский дерибан, и донбасскую историю, в т.ч. и за конвои "хуманитарные" - полупустые в одну сторону и полные в другую, и за бэшку, доблестно заваленную курскими пвошниками. Такая вот брательник "загогулина получается" - со входом за рупь, а выходом за три.
  Андрей Кравченко 18 февраля, 09:09
  Panikovski 18 февраля, 10:16
  Ты пасмари! А щас уже "Андрей"! А "Эдуард" куда делся? Запил што ля? Вы чо там всей семьей в Ольгино трудитесь? или просто в никах запутался, болезный?
  Panikovski 18 февраля, 10:29
  а платить, андрюша, все равно придется - никуда не слиняете. Вон за Юкос прилетело уже. Прилетит и за Украину - мошь не сомневаться. И за Сирию выставят со временем - вот токо пылячка там чуток осядет и посчитают все как след, что там стерх насвинячил ... по-кровавому. Не потому, что Запад очень любит украинцев или сирийцев - просто все там понимают отлично, если не накажешь зло показательно, то оно в десятки раз боле еще накуролесит.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • redfoxtwitt 16 февраля, 06:18 Суть простыни - мы не будем выполнять минские соглашения, а подписывали потому что небыло вариантов. Ну так поймите простую вещь, чем дольше вы не выполняете соглашения тем больше вы теряете поддержки запада у которого и так проблем миллион и который уже устал от Украины. Конфликт на Донбасе усугубляет политическое и экономическое положение Украины. Был бы ум у киевских они бы дали полную автономию Донбасу, убрали войска и вели переговоры уже с гражданской администрацией Донбаса. Відповісти Цитувати
 • Сергей Ченцов 15 февраля, 17:25 Автор схоже как всегда выполняет заказ хозяина, обеляет неэффективную военную и дипломатическую деятельность на посту президента. Верить, что само рассосётся со временем- схоже предательству. Я считаю, надо блокировать границы сепаратистских территорий, взвалить все социальные и бытовые проблемы на оккупантов и требовать международные Цивилизованные силы , продолжить эффективное экономическое давление на кремлёвского супостата, нарушающего все международные соглашения, дабы другим неповадно было.
  Елизавета Литуненко 16 февраля, 08:43
  Сергей, ты совершенно прав, необходимо: 1) Украине признать суверенитет, так называемой, Новороссии в существующих на настоящий момент границах. 2) Разместить (на 2-3 года) международный миротворческий контингент ООН в зоне образовавшейся границы. 3) Навести порядок у себя в хате. С уважением, Н. А.
  Валентин Коген 16 февраля, 19:37
  Хотел бы увидеть, как в 41 Вы предлагали бы то же самое, вместо освобождения Украины от немецко-фашистских захватчиков. Сегодня вопрос ее освобождения от российско-фашистских захватчиков. А Сергей предлагает совсем не то, что Вы.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Вадим Поярков 15 февраля, 15:35 "Аналитическая статья". Это просто смешно. Набор пропагандистских клише и штампов. В результате - патовая ситуация. Зачем думать вообще - нужно признавать ошибочность линии и при этом продолжать ее придерживаться. Это такая мода ? Раздувать всеми возможными способами пожар , а потом удивляться тому, что все все-таки сгорело. Десятки раз наступать на одни и теже грабли, проклинать эти грабли и снова , и снова наступать на них.Может дело не в граблях ? Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • UkrVatson 15 февраля, 08:49 Могла ли быть альтернатива минскому процессу? Да, могла. Лидер «Гражданской позиции» А.Гриценко с самого начала конфликта на основе анализа это постоянно показывает. М.Притула 22.02.2015г. в эфире «Радио Эра ФМ», проведя блестящий анализ текущих событий, показал, что войска России останавливают свои активные боевые действия. Это объясняется падением золотовалютных запасов России менее 384 млрд. дол. При падении запасов до 384 млрд. дол. СССР прекратил войну в Афганистане, аналогично повторила Россия после вторжения в Грузию. Его вывод (прогноз) оказался верен на 100%. На Мариуполь войска России не пошли. Но время для окончательного анализа допущенных грубых ошибок и соответствующих выводов еще не пришло. А пока А.Горбулин показывает варианты стратегии выхода из создавшегося положения. Кто эти люди – критиканы? Нет, они Аналитики. К сожалению, в родном Отечестве нет пророков, поэтому Украина в основном пользуется услугами «агентства ОБС» - одна бабка сказала. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 15 февраля, 05:00 Мінськ не влаштовує Путіна бо він хотів майданчика для висунення ультиматумів американцям, а вони спритно цього уникнули. Тому інтернаціоналістський сценарій не вийде, хоч він мабуть був би найпродуктивнішим для України. Захід розгублений, бо не знає як поводитись з неадекватом на чолі ядерної держави. Неадекватом, який вбиває використовуючи полоній в центрі Лондона або Пітербургу. Неадеквата, який використовує кадировських терористів для вбивства опонентів і в той же час ховає вкрадені мільйярди в банкові Ватикану. Неадеквата, який надсилає своїх двійників на міжнародні зустрічі. Неадеквата, генерала охорони якого призначили на посаду вори-бєспрєдєльщікі з тамбовського ОЗУ. Неадеквата, який дав свому народу іспіть чужой крові і зробив свій народ неадекватом. Захід тягне час за рахунок українських інтересів та життів, бо сподівається що неадекват є проблемою лише України...
  talymon 15 февраля, 06:36
  ЛИШЕ ЩОДО АДЕКВАТНОСТІ: "АМЕРИКАНСКИЙ РАЗВЕДЧИК РОБЕРТ СТИЛ (ROBERT STEEL), СОТРУДНИК МЕЖВЕДОМСТВЕННОГО ЦЕНТРА ПО БОРЬБЕ С ТЕРРОРИЗМОМ, ЗАЯВИВИЛ В ИНТЕРВЬЮ ФРАНЦУЗСКИМ ТЕЛЕЖУРНАЛИСТАМ (ТЕЛЕКОМПАНИИ "ARTE FRANCE & ROCHE PRODUCTIONS") БУКВАЛЬНО СЛЕДУЮЩЕЕ: "ДАЖЕ НАИБОЛЕЕ ОПЫТНЫЕ СОТРУДНИКИ ЦРУ, ЛЮДИ С ДВАДЦАТИ- И ТРИДЦАТИЛЕТНИМ СТАЖЕМ, НЕ ДО КОНЦА СОЗНАЮТ, КАКИХ УСПЕХОВ ЦРУ ДОБИЛОСЬ ПОСРЕДСТВОМ УБИЙСТВ И ДРУГИХ ТАЙНЫХ ОПЕРАЦИЙ". А УКУПІ З ОДКРОВЕННЯМИ ЧЕРЧІЛЛЯ ПЕРЕД ДЕПУТАТАМИ ПАРЛАМЕНТУ У БЕРЕЗНІ 1936 РОКУ, ЩО “ПО ОТНОШЕНИЮ К ТЕМ, КТО СЕГОДНЯ ТАЙНО ИЛИ ЯВНО ЗАПИСЫВАЕТСЯ В ИЗГОИ, НИКАКИЕ МОРАЛЬНЫЕ ОГРАНИЧЕНИЯ НЕ ДЕЙСТВУЮТ”, ВЧИНКИ ПУТІНА НАЗВАТИ НЕАДЕКВАТНИМИ ЯЗИК НЕ ПОВЕРТАЄТЬСЯ. А ОСЬ ЯК ВЧИНКИ РЕАЛІСТА, ЯКИЙ ДОБРЕ РОЗУМІЄ, ЩО НА ПРЯМУ КОНФРОНТАЦІЮ З ЗАХОДОМ У РФ СИЛ НЕ ВИСТАЧАЄ І ВЖЕ НІКОЛИ НЕ ВИСТАЧИТЬ, ЙОГО ВЧИНКИ ТАКИ “ТЯГНУТЬ”. ВІН НЕАДЕКВАТНИЙ ЛИШЕ У ТОМУ, ЩО У НЬОГО АБСОЛЮТНО ВІДСУТНЄ ВІДЧУТТЯ НЕБЕЗПЕКИ, СТРАХУ. АЛЕ ЦЕ У ДАНІЙ СИТУАЦІЇ ЙОМУ ШВИДШЕ ЗА ВСЕ ДОПОМАГАЄ.
  spragly 15 февраля, 07:14
  Я не думаю що в Путіна відсутнє відчуття страху, згідно моїх спостережень він смертельно переляканий. Бо вбивства Політковської, Літвінєнка, Щєкочіхіна, Нємцова замовляв переляканий цар. Цар непереляканий тішився б роллю деміурга, дозволяючи їм жити і демонструючи свою деміургівську недоторканість. Але менше з тим, навіть переляканий цар небезпечний, бо має червону кнопку. Тай решта патрушєвих-гєрасімових-іванових-кадирових-навальних нічим не менш неадекватна. Що ж стосується решти вашого допису, то подивіться по History Channel фільм про В'єтнам де молодий Керрі на антивоєнній демонстрації кидає свої медалі, і так роблять ще 800 ветеранів війни. Я щось не пригадую таке в СССР або Росії стосовно війни в Афганістані. Так що ви вже визначтесь де люди а де неадеквати.
  talymon 15 февраля, 08:09
  Про відсутність почуття страху у Путіна записано, як недолік, у його характеристиці, яку дав йому КГБ. Для чекіста, як не дивно, це є недоліком. Керрі, насамперед, належить до євреїв, які, щоб перемкнути фінансові потоки США, що йшли на війну у В'єтнамі, на допомогу Ізраїлю (це ж стократ важливіше!), і організували у США рух проти в'єтнамської війни. Вони ж з цією самою метою організували рух хіпі... І як мали б діяти адекват і неадекват на чолі РФ після такої заяви абсолютного адеквата: «Новый Мировой Порядок будет строиться против России, на руинах России и за счет России» (З. Бжезинский)?
  spragly 15 февраля, 09:29
  Американці воювали з СССР і у В'єтнамі, і в Єгиптові. 6-денна війна могла привести до ядерної. Ваша логіка, що у всьому винні євреї, якось не пояснює агресію СССР. Чи ви й були одним з совіцьких радників? Ізраїль об'єктивно дійсно важливіший за В'єтнам - щоб це збагнути не треба бути євреєм або американцем. Стосовно характеристики Путіна, я думаю ви прочитали в ЗМІ відредагований 10-й варіянт, який мало нагадує оригінал. Як і все решта що ви цитуєте, читаючи рускоязичні газети.
  spragly 15 февраля, 09:51
  Додам про В'єтнам. Я шаную американських вояків які там воювали з комуняками. Це комуняки Північного Вєтнаму порушили мирну угоду та почали бойню. І парадокс в тому, що прави й ті ветерани які не скинули медалей, але прави й ті ветерани що брали участь в антивоєнних демонстраціях. Обидві групи пліч-о-пліч проливали кров за свободу і не нам судити їхні вчинки. Також дуже шаную Мак-Кейна та Бжезинського. Але на жаль, вони не впливають на дії уряду Обами, точніше на бездіяльність цього уряду.
  talymon 16 февраля, 01:13
  Щоб нам мало сенс дискутувати, ми, як на мене, повинні погодити один засадничий постулат, а саме постулат про те, що усі люди однакові. Інакше ми легко скотимося до того, що існують богообрані народи і існують гої. А це ж не так, погодьтесь. А ось інтереси у однакових людей можуть бути і є різними, навіть протилежними чи антагоністичними. І це дуже й дуже нормально і позитивно. Постулат дозволить нам дискутувати про інтереси тих чи інших людей чи груп, у які вони часто-густо об'єднуються. І цілком логічно, що у євреїв як євреїв може бути й існує свій єврейський інтерес. І це апріорі не є поганим чи добрим... Крім того, прийняття згаданого постулату дозволить відмовитися від тверджень, що одна людина (Путін, Камдессю, наприклад) є з голови до ніг і завжди поганою, а інша людина (Керрі, Обама, наприклад) є з голови до ніг і завжди гарною. Бо дискутувати не про інтереси, а про людей- є безумовно пропагандистським прийомом, що застосовують у своїх інтересах "поганці":))
  spragly 16 февраля, 02:26
  Дискутувати можна до втрати пульсу, але є ситуації в яких треба сприйняти реальність. Є людина яка стала вашим ворогом і активно доказує що вона світла, розумна, рішуча, в неї не було іншого вибору, бо вона суперлюдина, нащадок великої антифашистської раси. Їй співають пісні прекрасна дiва поклонська і премудрий естет кончаловський чи міхалков. Все просто: вона надлюдина а ви недолюдина. Це я намалював портрет руского імперця, якщо ви не зрозуміли. Аналізувати вчинки та мотиви такого ворога є сенс не для того щоб здатися, а для того щоб перемогти. А добрими словами ви суперлюдину не переможете. Ну і до чого тут богоізбраний народ? Ні сіло ні впало, як кажуть українці. Ви переносите з хворої голови на здорову і постоянство ваших потуг внушає мені сумнів що ви не троль.
  talymon 16 февраля, 07:18
  Тобто існування богообраного народу саме як богообраного ви заперечуєте. А існування англо-саксонських народів як захисників вселенських (!!!) цінностей (Черчілль, "Мускули миру") саме як захисників вселенських (!!!) цінностей ви також заперечуєте?
  spragly 16 февраля, 09:52
  Конкретна відповідь така: Ізраїль знаходиться поруч головного транспортного коридору углеводнів від якого залежать найрозвинутіші пів-світу і успішно блокує спроби терористів взяти цей коридор під контроль. Тому він важливіше В'єтнаму, з військово-тактичних міркувань, а не з міркувань якоїсь расової нісенітниці, як ви мені закидаєте. Якщо ви знаєте історію Лівану, ви зрозумієте потенціал руйнації, проти якого бореться Ізраїль. До богообраного народу належать всі хто вірує в Боже Слово, яке першими задокументували євреї. Якщо ви віруючий, то і ви частина богообраного народу. Той народ розмовляє різними мовами, але поділяє однакові ціннощі. Бог обрав цей народ для Божої праці серед інших народів, які наприклад хизувалися пірамідами з черепів. Які суперечності ви в цьому знаходите?
  talymon 17 февраля, 08:16
  Ті, про кого ви пишете у цьому своєму пості, у тому числі і я, є не богообраними, а рабами Божими. А ви, виходить, визнаєте існування богообраних?
  spragly 17 февраля, 18:57
  Ви здається не тільки раб Божий але й раб Москви. Судячи з тематики ваших інтересів та висновків.
  talymon 15 февраля, 06:39
  НА ЖАЛЬ, ВЧИНКИ НАШИХ ОЧІЛЬНИКІВ ВИГЛЯДАЮТЬ НАБАГАТО БІЛЬШ НЕАДЕКВАТНИМИ І ГАНЕБНИМИ, ОСОБЛИВО, ЯКЩО ПАМ'ЯТАТИ, ЗА ЩО СТОЯВ МАЙДАН. АЛЕ Ж ТЕРПИМО І ТЕРПІТИ БУДЕМО. ЧИ НІ?
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Юрий Плюшкин 14 февраля, 21:45 Аналитическая статья Горбулина имеет право на жизнь. Но как нам народу Украины жить дальше,. если мы неспособны между собой договорится Нынешняя власть, это еще и отголоски от СССР и это поколение политиков должно уйти. Времени осталось мало или мы обьеденяемся и становимся сильными ради нашего НАРОДА детей и внуков. Или потихонько гибним кто раньше , кто позже , но гибним ВСЕ. Предателей НИКТО НЕ ЛЮБИТ. Это для тех кто позже..... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Panikovski 14 февраля, 20:01
  Эдуард Кравченко Сегодня, 10:57 «Бессмысленный набор умных красивых слов, мало связанных с реальностью. Начнем с того, что украинцы совсем не жаждут умирать ни за Донбасс, ни за Крым. И остановило наступление РФ после Иловайска, не героизм ВСУ или нацбатов (которые просто разбегались), а угроза новых санкций в случае взятия Мариуполя (красная черта). И надежды, что украинцы вдруг захотят умирать нет и не будет. Второе - Запад не будет надрываться ради Украины. Он ищет приемлемый результат выхода из этого кризиса. Крым он уже однозначно отдал России. В крайнем случае, Россия организует повторный референдум, по всем международным правилам, и 80% "за Россию" получит. Минск для Запада это выход из Донбасса. Такая себе "республика Сербская" в а-ля Боснии - Украине. НО в силу множества факторов Минск повис. Повис, с "мячем" на украинской стороне. И судя по всему, уже принято решение, (властью Украины) отказаться от Донбасса. А все эта "борьба" - дымовая завеса для пипла. Решение не окончательное....»
  "Начнем с того", что часть Донбасса и Крым (за исключением относительно незначительной части еще оставшегося там вменяемого населения, которое со временем также переберется сюда) не стоят того, чтобы за него умирали лучшие украинские парни. А патаму, Эдик, все то "благолепие", которое вы там устроили придется содержать теперь самой Раше, из ее скудеющих на глазах заначек. Чуть позже, когда она окончательно останется без штанов, вы просто тупо сольете эти территории безо всяких там рехферендумов, просто не до того уже будет. После чего олухам, поведшимся на сказки о "русском мире", придется мучительно думать, как им выбираться из того дерьма, куда их завели пупкинские поводыри.
  Panikovski 14 февраля, 20:02
  Запад и в самом деле "не будет надрываться ради Украины"- он будет надрываться ради себя, поскольку за последние два года .уйло сделал все, для того чтобы Запад наконец понял, что его нормальное существование и дальнейшее пребывание у власти кремлевского упыря - вещи несовместимые.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Вадим Евгеньевич 14 февраля, 16:58 Вроде был вменяемый мужик. Похоже, возраст берет свое...
  Александр Анищук 14 февраля, 18:02
  Я повністю згоден із Горбуліним-все,що він виклав на шпальти газети-відповідає моїм висновкам,які виникають в процесі аналізу і хронології подій. Але,В підвалині моїх міркувань лежить не політологічна фенологогія,а класична теорія САМООРГАНІЗАЦІЇ систем і субсистем(якою і є соціум):принципи живої природної системи завжди базуються на коливному характері явища-від ГЛОБАЛІЗАЦІЇ до АТОМІЗАЦІЇ.Людська ЦИВІЛІЗАЦІЯ-ДИСИПАТИВНА СИСТЕМА-поки що є(за моїм спостереженням) здоровою системою і не може виходити за межі "колокола Гауса!".Сьогодні-Горбулін правий:"маятник" подій пішов в інший бік-ослаблення позицій Москви паралельний процесу підсилення позицій України. Я не буду шукати сентенцій(емоційних інтенцій,феноменів,що добирає кожен для підкріплення своїх аргументів),щоб переконати когось в своїх позиціях-майже дослівне співпадання висновків далеких за статусом і незнайомих людей говорить про справедливість даного дискурсу.ще в 1994 році я в курсовій з філософії описував даний розвиток подій.
  Panikovski 14 февраля, 18:49
  Зря Вы так, Вадим Евгеньевич, - всем бы такую светлую голову.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 27.12
EUR 29.45