Доля человеків

Сергій Рахманін 20 червня 2014, 20:55
фото

Читайте також

Теоретичне перемир'я обернулося новими кровопролитними боями та новими серйозними жертвами. Як і передбачали скептики (реалісти?). 

Тим часом президент продовжує говорити про план мирного врегулювання ситуації на Донбасі. 19 червня Порошенко черговий раз поспілкувався з Путіним на тему "деескалації". Того ж дня голова путінської адміністрації Сергій Іванов назвав події на Сході України "громадянською війною, яка переходить у геноцид власного народу". Вранці наступного дня з території Росії на територію нашої країни було перекинуто танки, БТР й установки "Град". А через кілька годин Кремль вустами прес-секретаря Путіна виправдав концентрацію російських військ поблизу наших кордонів "заходами з посилення охорони кордонів Російської Федерації". 

Чи справді глава Української держави вірить у швидке і безкровне врегулювання конфлікту на Сході України? І чи справді він (як це випливає із заяви прес-служби президента) "розраховує на підтримку мирного плану" Путіним? Чи готовий він запроваджувати воєнний стан? 

Минулого тижня Верховна Рада не підтримала проект постанови, яким вона пропонувала верховному головнокомандувачу запровадити ВС на території Донецької та Луганської областей. Однак насправді від Ради такі ініціативи й не потрібні. ВС запроваджується президентським указом. Справа парламенту — затвердити його впродовж двох днів. За однією з версій, проект постанови, провалений ВР у вівторок, мав "сигнальний" характер: на Банковій хотіли перевірити, чи готовий депутатський корпус схвалити такий крок. Поки що не готовий — "за" проголосували тільки 218 із потрібних 226. 

До речі, текст несхваленої постанови заслуговує окремої розмови. У ньому і пропозиція запровадити воєнний стан, і вимога надійно закрити кордон, і настійна рекомендація першочергово виділити додаткові кошти на потреби армії… У ньому тільки немає пояснення, чому з такою ініціативою народні обранці не виступили раніше. Коли голова парламенту одночасно був ще й верховним головнокомандувачем і не було потреби до когось звертатися. Коли застави й прикордонні переходи ще не захопили бойовиками, і шансів більш-менш надійно перекрити кордон було набагато більше. 

Контраргументи відомі. Перший: воєнний стан не дозволяв провести вибори, а держава потребувала легітимного очільника. Другий: повномасштабна війна і фактична втрата контролю над кордоном сталися, по суті, вже після виборів. 

Переконливо? Не надто. 

По-перше, під акомпанемент мантри "Головне — провести вибори!" через держкордон, який припинив існування, на територію країни масово перекидалися бойовики, озброєння та техніка. Донбас остаточно перетворився на повноцінний бойовий табір сепаратистів, а потім — і на повноцінний театр воєнних дій. Після чого альтернативи запровадженню ВС, чесно кажучи, не видно. 

По-друге. Я, звісно, не юрист. Але ні в Конституції, ні в Законі "Про правовий режим воєнного стану" немає прямої заборони на проведення президентських виборів в умовах ВС (тут і далі виділено мною. — С.Р.).У статті
64 Конституції йдеться тільки про те, що "в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав та свобод". Зате і в Основному законі, і у профільному прописана категорична заборона на дострокове припинення повноважень парламенту у разі запровадження воєнного стану…

Ми позбавлені можливості точно оцінити мотиви й резони президента. Але є підстави вважати: частота повторення ним словосполучення "мирне врегулювання" може зменшитися після 27 червня. Слід гадати, для Порошенка вкрай важливо, щоб підписання угоди про Асоціацію з ЄС не зірвалося (а такий ризик усе ще зберігається). Ціна й вага цього документа різко знизилися, порівняно з листопадом минулого року. Але він усе ще важливий. Для Петра Олексійовича — йому потрібні перемоги. Для країни — така-сяка підтримка і в політичному, і в економічному сенсах. 

Захід настійливо підштовхує нового українського президента до миролюбства. І той намагається його демонструвати, щоб підписання угоди про асоціацію не перенесли. 

Можливо, частково необхідністю підтримувати репутацію миротворця, не так в очах власного населення, як в очах Брюсселя і Вашингтона, пояснюються контакти з Путіним, зустрічі з "легітимною владою Донеччини та Луганщини" і розрекламований план мирного врегулювання. Який насправді становить набір декларацій. Росія погодиться зробити "коридор" і впустити на свою територію найманців? Піде на створення 10-кілометрової буферної зони? Бойовики погодяться здати зброю і звільнити адміністративні будівлі в обмін на обіцяну амністію? Ви в це вірите? 

Вважаємо, що сам Порошенко в це не вірить. Його миротворчість, повторюю, має почасти вимушений характер. Але чи готовий президент бути до кінця жорстким у протистоянні з терористами й сепаратистами? Наскільки він буде чутливий до рекомендацій Заходу після підписання угоди про асоціацію? Чи справді він (як багато хто говорить) щиро сподівається, що зможе домовитися з Путіним про якесь взаємовигідне примирення? І якою виявиться ціна України за такий мир? Наскільки впливає на долю АТО горезвісне "газове питання" (що так турбує не тільки Київ, а й ЄС), яке залежить від поставок російських вуглеводнів? Чи здатний свідомо жертвувати своїм президентським рейтингом заради відновлення миру та збереження територіальної цілісності? Адже кожен день війни приносить нові жертви. А кожна нова жертва робить війну дедалі менш популярною. Якщо взагалі можна говорити про популярність війни.

Точної відповіді немає. Але є привід вважати: наміру запровадити воєнний стан найближчим часом у президента немає. Ми робимо цей висновок на підставі публічних ініціатив Петра Порошенка. Він підтвердив готовність достроково припинити повноваження Верховної Ради. Він заявив про готовність внести зміни до Конституції

Механізм розпуску парламенту незрозумілий. Однак особи, наближені до Петра Олексійовича, стверджують, що: 

— його не особливо турбує можлива правова чистота рішення про долю ВР; 

— він зацікавлений у якомога швидшій політичній смерті чинного парламенту. 

Мотиви зрозумілі. Згідно з наявною інформацією, закрите соцопитування засвідчило, що пропрезидентська політична сила, оформлена у "Блок Петра Порошенка", здатна набрати на майбутніх парламентських виборах 25% (від усіх). У разі збереження змішаної моделі, ставленики Порошенка, за попередніми оцінками, можуть перемогти приблизно у 45—50 округах. Чим пізніше розпочнеться кампанія, тим нижчим буде результат президентського блоку і тим нижчі шанси в його висуванців, це очевидно. 

У реформуванні Конституції Порошенко поки що зацікавлений менше. Він, безумовно, не проти трохи розширити свої повноваження. Але це — довга історія, складна. Дві сесії, висновок КС, рекомендації Венеціанської комісії, торги… 

Якщо президент хоче по можливості апгрейдити Конституцію, йому необхідно зберігати цей склад парламенту. Якщо хоче дострокових виборів, питання реформування Основного закону слід відкласти. З новим парламентом йому, можливо, буде легше домовитися. 

Тому, напевно, у спішних дострокових виборах Порошенко зацікавлений значно більше, ніж у теоретично швидкій зміні Конституції. 

Але. І перший, і другий сценарій виключають запровадження воєнного стану. Тому що в умовах ВС: 

заборонено розпускати Верховну Раду (згідно зі статтею 83 Конституції, статтями 10 і 11 Закону "Про правовий режим воєнного стану"); 

заборонено вносити зміни до Конституції (згідно зі статтею 157 Основного Закону). 

Зрозуміле бажання глави держави посилити свої політичні позиції. Але так само природно було б очікувати від нього турботи про збереження територіальної цілісності країни. Сьогодні дедалі більше експертів кажуть, що запровадження ВС — єдиний реальний спосіб стимулювати ефективні дії силовиків і єдиний спосіб встановити контроль Києва в Донбасі. Можливо, ми не все знаємо про суть мирних ініціатив президента. Але зведення з фронту свідчать не на користь сьогоднішніх миротворчих ініціатив.

Утім, є такий собі , умовно кажучи, компромісний варіант. Конституція і Закон "Про правовий режим воєнного стану" забороняють достроково припиняти повноваження ВР, коли воєнний стан уже введений. Але якщо рішення про припинення повноважень Ради прийнято до запровадження ВС, то термін її повноважень тимчасово продовжується до першого засідання нового парламенту, вибори якого проводяться після скасування воєнного стану. 

Чи піде президент на такий крок, якщо зрозуміє, що запровадження режиму ВС — єдиний спосіб узяти ситуацію на Сході під контроль? І, головне, чи погодиться парламент (уже приречений на заклання указом президента) проголосувати за запровадження воєнного стану? 

Буде нагода дізнатися, що для президента і парламенту важливіше — власна доля чи доля держави. 

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
19 коментарів
 • Віталій Гірич 14 октября, 08:06 Щось автор наплутав, адже згідно зі ст. 19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" під час його ЗАБОРОНЯЮТЬСЯ проведення виборів Президента України, до Верховної Ради України і органів місцевого самоврядування, всеукраїнських та місцевих референдумів , а також зміна Конституції України. Хочу окремо нагадати, що мало чи не основним аргументом противників уведення воєнного стану, навіть серед високопосадовців, було: "Ви що хочете оголосити війну Росії?! А ми до цього готові?!" Так от: у цитованому законі ВЗАГАЛІ НЕМАЄ СЛОВА "ВІЙНА" у жодному відмінку. Бо ВС всього навсього означає уведення НАА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ особливого порядку державного управління для відбиття збройної агресії - хоч з боку космічних прибульців.. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • talymon 26 июня, 00:17 До тих, кого це стосується. Та видаліть нарешті з назви українського варіанту статті оце неоковирне "человеків". Читати соромно. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 24 июня, 12:05 Шановний авторе, я так і не зрозумів, чи введення військового стану тільки в окремих районах і містах Донеччини та Луганщини заблокує вибори в Раду та зміну Конституції, чи для таких обмежень військовий стан має бути запроваджено в цілій адмін одиниці (область), чи навіть по всій державі? Як цинічно це не звучить, неучасть донецьких виборців в парламентських виборах послужить на користь Україні. Там взагалі половину людей треба трансформувати з громадян в резидентів що не мають громадянства а тільки вид на жительство. Вони й так голосувати не ходять а коли голосують то за сепаратистів. Але територію віддавати не можна. Відповісти Цитувати
 • Дмитро Українець 23 июня, 15:43 петренку ст 83 У разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного чи надзвичайного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного чи надзвичайного стану. Відповісти Цитувати
 • Владимир Подуст 22 июня, 18:57 Примерный ответ на вопрос, "кто есть нами выбранный Президент?" будет понятен после 27.06.14 г..... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Spaceman 22 июня, 13:26
  Flutter Сегодня, 09:35 М.О. Бердя́єв: «Русский дух хочет священного государства в абсолютном и готов мириться с звериным государством в относительном. Он хочет святости в жизни абсолютной, и только святость его пленяет, и он готов мириться с грязью и низостью в жизни относительной. Поэтому святая Русь имела всегда обратной своей стороной Русь звериную. Россия как бы всегда хотела лишь ангельского и зверского и недостаточно раскрыла в себе человеческое. Ангельская святость и зверская низость – вот вечные колебания русского народа, неведомые более средним западным народам. Русский человек упоен святостью, и он же упоен грехом, низостью. Смиренная греховность, не дерзающая слишком подыматься, так характерна для русской религиозности. В этом чувствуется упоение от погружения в теплую национальную плоть, в низинную земляную стихию. Так и само пророческое мессианское в русском духе, его жажда абсолютного, жажда преображения, оборачивается какой-то порабощенностью.»
  Россия нынешняя, шизофрения обитателей Кремля - яркая, ярчайшая иллюстрация противоречия между 1-ым и 2-ым гениальными изобретениями Живой Природы, которые она предоставила в распоряжение социально организованным существам Царства животных, что рядом с Царствами грибов и растений существует на Земле. В чём существо. суть этого противоречия, см. на http://SamoLit.com/books/7063/.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Flutter 22 июня, 09:35 М.О. Бердя́єв: «Русский дух хочет священного государства в абсолютном и готов мириться с звериным государством в относительном. Он хочет святости в жизни абсолютной, и только святость его пленяет, и он готов мириться с грязью и низостью в жизни относительной. Поэтому святая Русь имела всегда обратной своей стороной Русь звериную. Россия как бы всегда хотела лишь ангельского и зверского и недостаточно раскрыла в себе человеческое. Ангельская святость и зверская низость – вот вечные колебания русского народа, неведомые более средним западным народам. Русский человек упоен святостью, и он же упоен грехом, низостью. Смиренная греховность, не дерзающая слишком подыматься, так характерна для русской религиозности. В этом чувствуется упоение от погружения в теплую национальную плоть, в низинную земляную стихию. Так и само пророческое мессианское в русском духе, его жажда абсолютного, жажда преображения, оборачивается какой-то порабощенностью.» Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Igor 21 июня, 23:36 просим автора написать статью "Судьба олигарха" Відповісти Цитувати
 • Spaceman 21 июня, 17:19 Мы живем в глобализирующемся мире. Что это такое, см. на http://SamoLit.com/books/7063/. На наших глазах рождается новый Организм Живой Природы на Земле - Цивилизация людей Земли, где люди - клетки организма, а страны, регионы - специализированные органы нового живого организма. Как известно, каждая клетка и каждый орган работает на весь организм, а весь Организм должен заботиться о каждой своей клетке и каждом своем органе. Как же специализируются сегодня страны и регионы? Вопрос весьма важен! Кто-то становится МОЗГОМ (США, лауреатов Нобелевской премии там наибольше), кто-то РУКАМИ (Китай, как видим)... Конечно, кто-то войдет составной частью в CLOACA - тоже весьма важный орган любого живого организма. Кое-где в образующемся новом Организме возникают раковые клетки (Путинская банда в Кремле)... Понятно, что каждая клетка должна служить, заботиться о всём организме, а Организм как целостность должен заботиться о каждой своей клетке и о каждом специализированном органе. И как это всё должно проявляться? Прежде всего решения должен вырабатывать МОЗГ Нового Организма. В данном конкретном случае - это Барак Обама, США. Путина может сегодня остановить лишь Обама с Меркель!!!! Порошенко наверное это понимает и ведет себя соответственно, демонстрируя миролюбие и контрастируя с агрессором. Обама и Меркель могут сделать так, что Путлера с Кремля вынесут свои же. И если могут, то почему это не сделать. Вопрос лишь в цене - что сохраним, что потеряем. Вопрос лишь в том, хорошо ли усвоены уроки истории и знакомы ли Обама и Меркель с оценками ситуации в Европе накануне 2-й мировой войны, с оценками хотя бы Уинстона Черчилля. И так, главное сегодня - это санкции против России со стороны США и ЕС, а не военное положение и затягивание вооруженной борьбы с путинскими наемниками. Санкции будут, если Украина проявит волю к победе. Отношения с Россией должны быть прекращены на всех направлениях. ПОЛНАЯ ИЗОЛЯЦИЯ РАКОВОЙ КЛЕТКИ (аналогия с онкологической болезнью). А когда шизофрениа Путина вынесут из Кремля свои же, тогда можно начать снова разговаривать с народом-братом. До выноса тела Путина из Кремля - ПОЛНАЯ ИЗОЛЯЦИЯ от братской России! Материал "ШИЗОФРЕНИЯ ВВП - это ТЕСТ на зрелость Цивилизации Земли" см. на http://SamoLit.com/books/7063/ или на http://SamoLit.com/authors/2030/books/.
  anatolii 21 июня, 19:03
  У мутті Меркель спостерігається яскраво виражений стокгольмський синдром як стосовно Обами, так і стосовно Путіна. Та й у більшості німців також. Одночасно безхазяйна Україна для усіх трьох у першу чергу є рингом, на якому вони можуть пововтузитися між собою у боях без правил. І якщо від таких боїв ринг раптом не витримає і розвалиться, то тим гірше для рингу. А бійці знайдуть собі інший для своїх грищ. І знову без правил... Правда, в Україні Путін має певну перевагу, з уваги на те, яких "ЧЕЛОВЕКІВ" земля українська до цих пір носить і терпить.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • lennion 21 июня, 13:57 Взагалі-то стаття проста і зрозуміла... але автору теж цікаво що ж це за фрукт цей Порошенко? політик він чи державний діяч? та інше... Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.67
EUR 28.94