Ліс за деревами

Юлія Мостова 28 лютого 2014, 20:55
портфели

Читайте також

З усуненням Віктора Януковича від влади у країні виявилася зруйнованою монополія на корупцію. Майдан інтуїтивно зрозумів, що в парламенті розгортається боротьба за акціювання безгоспної частки. Зрозумів і спробував перешкодити. У результаті чого поділив відповідальність із новим урядом та отримав свій перший хабар. Кадровий. Що стосується грошей, то їх поділять інші.

Сформувати новий уряд можна було досить просто, розділивши його на три квоти: коаліції, Майдану та Південного Сходу. Перша — для концентрації в залі потрібних голосів. Друга — щоб було враховано думку громадянського сектору. Третя — для зміцнення цілісності країни. При цьому, очевидно, всі квоти мали бути заповнені професіоналами з досвідом роботи, здатними зайти в кабінет і з першої хвилини віддавати компетентні, актуальні розпорядження. І не важливо, чи перебував кризовий галузевий менеджер у загоні КПРС і "чи крав у голодні роки з поля колоски". Ми ж домовилися, що Майдан-2014 — це не інфантильний Майдан 2004-го. А отже, за владою буде забезпечено пильний нагляд.

В умовах кризи — економічної, зовнішньо- і внутрішньополітичної — країні як ніколи потрібні не просто порядні управлінці, а й професіонали. Адже попередня влада угробила країну не тільки жадібністю, а й дилетантством у питаннях управління нею. Компетентність і порядність — два критерії, за якими треба було добирати Кабмін. Часу об'єктивно не вистачало. Завдань — гора. Варіантів — небагато. В описаному мною не був зацікавлений майже ніхто. 

Другий варіант — олігархічний. Прийшовши до влади, опозиція з позафракційними, що приєдналися, і майже половиною фракції Партії регіонів будували на Кабмін свої плани — розпаювання. Перехопивши "водиці крапельку та кленовий листочок" на випуску з країни всіх, хто хотів полетіти, влада взялася розписувати шахматку урядових посад. І, очевидно, завершила б успішно цю копітку працю, якби не втрутилася Юлія Тимошенко, що відчула холодок Майдану.

Звільнена Юлія Володимирівна особливо не засмутилася, відчувши прохолодний прийом. Адже вона чудово розуміла, що це переважно Майдан "противсіхів", і не ототожнювала реакцію площі з реакцією свого електорату. При цьому вона хутко вловила, що люди, які громадянськи переросли трьох своїх вождів, вимагають іншої якості роботи виконавчої влади і присутності в ній своїх представників-контролерів. Відмовившись від власної кадрової розкладки, складеної ще в харківській лікарні, Тимошенко наполягла на тому, щоб, формуючи уряд, коаліція врахувала кадрові інтереси активістів Майдану. Саме цей, третій варіант формування уряду, і став робочим. 

Таким чином, за сміливість і мужність із людьми розплатилися портфелями... 

Я дуже сподіваюся, що люди, які боролися з хабарництвом, залишаться такими ж твердими і в ситуації, коли мільйони пропонуватимуть їм. Із професіоналізмом — складніше. Сміливі кадрові експерименти завжди добрі тоді, коли треба розвивати, а не рятувати. Україні потрібні парамедики. Ми ж отримали в основному уряд інтернів. Здатних зайти і включитися — ой як небагато... Яценюк (прем'єр), Шлапак (Мінфін), Гройсман (регіональний розвиток). Ось, мабуть, і всі. Хоча ні. Оперативно можуть почати "гаптувати" Денисова (Мінсоцполітики) та Продан (Мінпаливенерго). Решті — як заповів повалений Ленін: учитися, учитися і ще раз учитися...

За великим рахунком, тепер в Україні найкращий час для реформ. Бо реформи починаються тоді, коли закінчуються гроші. Але завтра на цих людей зваляться президентські вибори й пов'язана з ними кон'юнктура. А сьогодні міністри ризикують, навіть маючи ідеї, згоріти в гасінні щохвилинних пожеж.

Упевнена, що міністр економіки Павло Шеремета, в інших обставинах — здатний згенерувати низку цікавих і неординарних кроків, просто не уявляє собі, який бюрократичний монстр йому дістався. Ігореві Тенюху — міністрові оборони — теж не позаздриш: кримські події при чехарді в Генштабі явно відірвуть його від думки, де взяти гроші на контрактників і як не залишити голою армію, в якій минулий осінній призов було оголошено останнім, але якій бюджет виділили менший, ніж торік. Я не знаю, як керуватиме Мін'юстом Павло Петренко, не здатний написати закон про амністію краще, ніж помічник Ківалова. Я вірю, що ідею Сергія Квіта про автономізацію вишів більшість підтримає натхненно. Але чи зможе Сергій Миронович як міністр освіти закрити, наприклад, дев'ять із десяти вищих навчальних закладів України, зрівнявши їх кількість із відповідною Британії і Франції? Не знаю, чи буде хорошим у мирний час героїчний лікар Олег Мусій. Є люди війни, і є люди миру. Цей чоловік врятував сотні життів за останні три місяці. До того він багато років очолював Громадську раду при Мінздоров'я. А вбивчі схеми цього міністерства розкривало DT.UA. Чи готовий він рятувати мільйони не дефібрилятором, а написаною навскоси негативною резолюцією?

Я не розумію, що означає Антикорупційне бюро, але здогадуюся, що для керівництва ним у Тетяни Чорновол є тільки сміливість. 

Не знаю, що таке Люстраційний комітет. Але хочу звернути увагу Єгора Соболєва на те, що в кабінет одіозного кабмінівського кадровика Ю.Євтєєва претенденти вже потягнулися нескінченним потоком, і відсіювання проводить він. Цікаво буде подивитися на критерії. Мені не цілком зрозуміло, що таке сьогодні РНБОУ. Я так довго займаюся українською політикою, що маю можливість порівнювати. І коли я зіставляю: "Горбулін—Парубій, Парубій—Горбулін", то просто розгублююся.

За великим рахунком, активісти Майдану отримали вершки. Ставленики партій і ФПГ — ресурсні корінці. Але це ще не все. З Майданом, як я вже сказала, розділили відповідальність. А гроші — поділять із другою хвилею призначень. Це буде Кабінет не так міністрів, як заступників і керівників центральних органів виконавчої влади. Служби, комітети, інспекції — все це на кону і в торгах. Люди, будьте пильні! Адже переважна більшість правлячо-заробляючого класу так нічого й не зрозуміла. Хтось несе за посади, щоб залишитися, хтось бере, щоб призначити: у кадровий мурашник з розмаху всілася нова влада.

Ось лише простий приклад, який демонструє, що з Майданом погодили тільки верхівку айсберга. Олександр Шлапак — досвідчений фінансист. І зараз це має більше значення, ніж його зв'язки з Тендерною палатою та свідчення проти Тимошенко в суді. Його кандидатуру погодили з широкою громадськістю, а далі — уже без неї — буде призначено голову податкової (і податкових у регіонах); голову Фінмоніторингу, якому система сигналізує про десятки мільярдів підозрілих трансакцій, але на виході залишаються самі сльози; голову Держказначейства, який дає добро на кожну платіжку зі скарбниці; керівника митниці, який дає добро на платіжки у скарбницю; голову Фінінспекції, покликаного наглядати за дотриманням законності тими, хто збирає, роздає, витрачає і заробляє від імені держави...

А далі — Укроборонпром, Укрспецекспорт, НАК "Нафтогаз України", "Енергоатом", "Укрнафта", Укртрансгаз, Комісія з лікарських засобів, Укрспирт, ДУС, Держкомзем... Запитання одне: всі ці інструменти збагатять бюджет чи призначенців?

Українська економіка має колосальний резерв, захований у корупційних схемах. За великим рахунком, країна потребує не так переливання крові, як її очищення. Щоб їй перев'язали й перетягнули корупційні рани. Ось лише кілька схем, які потребують накладення джгута на шию, адже через них національна економіка зазнає колосальних крововтрат.

Перша. Податкові майданчики. Масштаб втрат від цієї схеми спеціалісти оцінюють у 100 млрд грн щорічно. Буквально кілька слів про схему роботи бізнесу з "майданчиком", що розкривають механізм, який дає можливість не платити державі ПДВ і податок на прибуток, але при цьому обготівковувати гроші.

Майданчик може продати на підприємство все що завгодно, від послуг до обладнання. Підприємство за майданчик і від імені майданчика саме оформляє потрібні документи, майданчик їх підписує, реєструє в єдиному реєстрі, відображає в додатку 5 декларації з ПДВ. Після цього підприємство до 20-го числа місяця, наступного за звітним, сплачує на розрахунковий рахунок майданчика 11,5% комісії від загальної суми виписаних документів. Надалі решту суми підприємство може обготівкувати перерахуванням на розрахунковий рахунок майданчика. Таким чином, підприємство може створити собі який завгодно податковий кредит із ПДВ і валові витрати, заплативши при цьому 11,5% комісії. При зіставленні додатка 5 із декларацією з ПДВ і під час податкової перевірки в підприємства не буде жодних проблем із підтвердженням витрат, оскільки список усіх майданчиків є в кожній податковій (податківці їх називають "фінансові партнери").

Приклад. Підприємство, за підсумками декларації з ПДВ, має сплатити в бюджет 100 тис. грн. За підсумками декларації з прибутку, підприємство має заплатити в бюджет 200 тис. грн. Таку суму підприємство не готове платити і звертається до послуг майданчика.

Майданчик виписує на підприємство акт виконаних робіт із маркетингових послуг на
500 тис. грн, у т.ч. ПДВ 83,33 тис. грн. Підприємство платить на майданчик 57,5 тис. грн (500 тис. х 11,5%). У результаті, підприємство має заплатити в бюджет ПДВ уже на суму 16,67 тис. грн (100 — 83,33), а податку на прибуток — 120,8 тис. грн (200 — (500/1,2 х 19%). Тобто підприємство заощадило 105,03 тис. грн (100 + 200 — 57,5 — 16,67 — 120,8).

Надалі будь-коли підприємство може доперерахувати на розрахунковий рахунок майданчика решту суми й отримати її вже у вигляді готівки.

Друга. Схема контрабанди бензину і нафтопродуктів. Її DT.UA докладно описувало, причому кілька разів. В одному з недавніх номерів ми опублікували побудовану на доказовій базі статистику за 2013 р.: понад 30% бензину і нафтопродуктів, спожитих в Україні, були реалізовані на ринку без сплати ПДВ і відповідних акцизів. Втрати для бюджету становили 6 млрд 958 млн грн. І це, звісно, без урахування втрат скарбниці через недоотриманий податок на прибуток.

Третя. Контрабанда через "зеленку". Спеціалісти оцінюють схему, щонайменше, у 30 млрд грн. Якби жителі Придністров'я з'їли, випили й викурили все те, що оформляється в українських портах як транзит через територію України з кінцевим пунктом у Придністров'ї, то наслідки були б як після вибуху нейтронної бомби. Однак переважна більшість усіх цих корисних і шкідливих товарів повертається в Україну й успішно реалізується на вітчизняному ринку без сплати жодних податків. Російська діра і білоруська дірочка, безумовно, теж наявні в розкладах. Але придністровська супердіра — завдання №1.

Четверта. Наприкінці минулого року при голосуванні пакету законів, покликаних забезпечити додаткове наповнення бюджету, якимось дивним чином було знято нульову ставку ПДВ на експорт зерна. На металобрухт, ліс, шкури й макулатуру нульова ставка збереглася. А ось експортерам зерна у 2014-му знову повинні повертати 20%. Незважаючи на те, що природи ПДВ у цьому товарі, який вивозиться великим бізнесом, немає. На першому в 2014 р. засіданні азаровського Кабінету міністрів міністр фінансів Колобов висунув вимогу негайно повернути нульову ставку для експортерів зерна, які й так отримують досить непоганий прибуток. Втрати бюджету у разі збереження 20-відсоткових "виплат ні за що" Колобов оцінив у 10—15 млрд грн.

П'яте. Особливу увагу влада має приділити розбірливості у питаннях видачі державних гарантій під позики, які проводять різні міністерства та відомства. І звісно — тендерні закупівлі. Їх прозорість та цінова виправданість мають стати одним із пріоритетів.

Зобов'язаний почати працювати закон про трансфертне ціноутворення (нагадаємо, що завдяки парламентській казуїстиці для основних експортерів антиофшорний закон буде введений у дію з 2018 р., а не з 2014-го, як передбачалося).

Рентні платежі. До цього питання у сфері видобутку корисних копалин необхідно повернутися. Щодо нафти й газу, враховуючи відносини з Росією, — обережно. Але неминуче. А рудою, може, все ж таки варто зайнятися, підвищивши для початку рентний платіж разів у десять, оскільки для виходу на середньоєвропейський рівень підвищувати його треба в 40?

Кабмін має зупинити реалізацію пакетів обленерго "25%+1 акція". Попередній уряд роздробив державні пакети і, продавши за копійки їх першу частину, запланував за такі самі копійки продати другу...

Насправді про схеми можна написати трактат. Головне — зрозуміти: нова влада прийшла різати чи пиляти?

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
14 коментарів
  • ryzenkov 5 марта, 22:01 Путин - это современный российский Гитлер... Ему плевать на мнение мирового сообщества, ему плевать на мнение СОБСТВЕННОГО НАРОДА, ему плевать на территориальную целостность соседних государств, ему плевать НА ВСЕХ, кроме САМОГО СЕБЯ. Этот недочеловек слышит только голос ВНУТРИ СЕБЯ - Я ЦАРЕК, Я ВЕРШИТЕЛЬ СУДЕБ, Я АЛЬФА - САМЕЦ И БЕТА - МУРЛО, Я - СТОЙКИЙ КГБист с холодным сердцем, Я - рыцарь плаща и кинжала, Я -гнида, каких МАЛО, я - великий ГУРУ РОССИИ и великий УРОД РОССИИ, такого УРОДА ЕЩЕ ПОИСКАТЬ... Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • ryzenkov 5 марта, 21:38 Почему нужно посадить промосковских фашиствующих наци? Потому-что они - агенты Кремля, делают свое подлое дело на деньги Путина и делят народ Украины по НАЦИОНАЛЬНОМУ ПРИЗНАКУ. МЫ, НАРОД УКРАИНЫ, свергли Януковича, чтобы не было коррупции, беспредела власти и ее безнаказанности, а не деления Украины на левую и правую... Никто во Львове, Киеве и Черкассах не вешал на обладминистрациях польский, американский или другой флаг, люди вешали УКРАИНСКИЙ ФЛАГ, и только московские пидары в Крыму и Донецке вешают флаг РОССИИ, которая фактически ОККУПИРОВАЛА КРЫМ И хотела-бы оккупировать ВСЮ УКРАИНУ. К этим недочеловекам нужно относиться как К ОККУПАНТАМ... Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • ryzenkov 5 марта, 21:18 Сегодня Украина получила уникальный шанс на вступление в европейскую семью, под угрозой РАСКОЛА СТРАНЫ И ВОЕННОЙ АГРЕССИИ СО СТОРОНЫ РОССИИ, мы должны вступить в НАТО и не бояться УГРОЗ СО СТОРОНЫ ПУТИНА - этот царек все равно будет нам гадить, потому-что НИЧЕГО ДРУГОГО ОН НЕ УМЕЕТ, в КГБ РОССИИ МОГУТ ТОЛЬКО МСТИТЬ. Украина должна в кратчайшие сроки быть готова к войне с Россией, ввиду того, что Янукович проводил политику капитуляции перед Россией, ТОЛЬКО НАТО МОЖЕТ В КРАТЧАЙШИЕ СРОКИ ГАРАНТИРОВАТЬ УКРАИНЕ ТЕРРИТОРИАЛЬНУЮ ЦЕЛОСТНОСТЬ И БЕЗОПАСТНОСТЬ. Ввиду того, что Путин не признает новую украинскую власть, МЫ, народ Украины, должны максимально быстро влиться в единую семью европейских народов и защитить себя от наглого и беспардонного ВРАГА - РОССИИ! Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • ryzenkov 5 марта, 21:09 Правительству, наконец, нужно заняться ДЕЛОМ, а не только организовывать МЕЖДУНАРОДНУЮ ПОДДЕРЖКУ. Дело должно положить конец российскому СЕПАРАТИЗМУ. Нужно во всю мощь включить ЗАКОН И ПОСАДИТЬ ТЕХ, КТО ЗА ПУТИНСКИЕ ДЕНЬГИ ТОЛКАЕТ НАС В ПУЧИНУ ГРАДАНСКОЙ ВОЙНЫ, лучше посадить десяток пророссийских фашиствующих молодчиков, чем получить полноценную ГРАЖДАНСКУЮ ВОЙНУ, в которую обязательно влезет московский хорек... Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • ryzenkov 5 марта, 21:01 На сегодня Украина должна сплотиться как никогда перед лицом агрессии со стороны России, оккупировавшей Крым. И не надо этих демократических поблажек с российскими нациками - мы должны четко разделить людей, которые борятся за лучшую Украину и тех, кто хочет оторвать от Украины кусок пожирнее. Сегодня нужно применить ко всем пророссийским проституткам ЗАКОН и СИЛУ. Силу здорового, жизнеспособного, мирного и демократического ОБЩЕСТВА. Не надо бояться ЛИШИТЬ ГРАЖДАНСТВА УКРАИНЫ тех уродов, которые льют воду на путинскую мельницу. И вообще по традиции России принять ИЗБИРАТЕЛЬНЫЕ ЗАКОНЫ к тем, кто хочет вернуться в российское стойло - закон об ИНОСТРАННЫХ АГЕНТАХ, закон об ИНОСТРАННОМ (РОССИЙСКОМ) финансировании, закон о печати и информации, причем списать их ДОСЛОВНО С РОССИЙСКИХ ЗАКОНОВ, чтобы любой пророссийский педрилла, прежде чем махать своим флагом, представился - Я АГЕНТ ПУТИНА, пришел к ВАМ РАСКОЛОТЬ СТРАНУ И НАРОД, ПОЛУЧИЛ ОТ ПУТИНА ДЕНЬГИ НА СВОЕ МЕРЗКОЕ ДЕЛО. Срочно нужно перенять опыт стран Балтии по борьбе с русским НАЦИОНАЛИЗМОМ. Мы мирные люди, живущие на Востоке и Юге Украины вместе с украинцами, татарами, евреями, греками, армянами, грузинами, русскими и многими другими нациями уже веками не нуждаемся в советах московского хорька-путина, как нам лучше жить и с кем дружить, а если кучка отщепенцев-титушек из России и местные дауны, примкнувшие к ним хотят нам втюхать свою фашистскую туфту, МЫ, НАРОД УКРАИНЫ, должны сказать ХВАТИТ, ДОВОЛЬНО, ДОЛОЙ УРОДОВ! Самых буйных вместе с лишением гражданства Украины я предлагаю отправлять в Россию, в места постоянной ДИСЛОКАЦИИ... Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • DISGUT 4 марта, 18:20 ПУТЧТ удался, аферистка без суда и следствия на свободе и успешно РУКОВОДИТ СТРАНОЙ. Ее "швондеры" Яценюк и Турчинов, костьми лягут, но ее указания будут выполняться. Говорят на СНБО она ТРИ часа не давала работать Совету, навязывая свои идеи и, только большая и длинная голова Парубия оказалась не ПРОБИВАЕМОЙ. Такую голову и кувалдой не пробьеш. Путину спасибо , что он нас ОБЪЕДИНИЛ, причем без единого выстрела. Зато Тягныбок, на чистом Русском языке , обратился к Крымчанам, что он националист, но хороший, нет захлопывания в парламенте выступающим на "ворожем" языке. Томенко выступил в таком толерантном тоне,призвал друг с другом не чубаться, мы теперь стали умнее и давайте жить дружно, ну просто плакать захотелось. Спасибо за науку ВВП, но пока не приходите. Да , ГАЗОМ он нас задавит. Опять по 530$ и за недобор "бери или плати" с 300% пеней, там уже набежало миллиардов на 10-15, так что тот миллиард, который грозятся дать США--капля в море. Поживем ,увидим ,как Коломойские,Таруты. возглавив Областные Администрации выведут нас КУДА ТО .....ЭТО НАЗЫВАЕТСЯ НЕ ДОПУСКАТЬ СРАЩИВАНИЯ КАПИТАЛА С ВЛАСТЬЮ.???? Відповісти Цитувати
  • fynjta 4 марта, 14:13 "На самом деле о схемах можно написать трактат. Главное — понять: новая власть пришла резать или пилить?" Все уже давно все поняли. Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • fynjta 4 марта, 14:04 Люби друзи, цэ пэрэмога. Таперича в держави коррупционерив не залишиться жодного. Вони уси перемруть вид смиху, як побачать "антикоррупцийне бюро" та його начальницю. Слава революции. Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • karbnik 2 марта, 22:13 Компетентність- це здатність необхідна для вирішення робочих завдань та отримання необхідних результатів роботи.Супутні поняття- знання,навики,здібності та стереотипи поведінки.Кожен має свою межу компетентності. Професор Моріарті був напевно компетентним...Смішно слухати про компетенцію попередніх керівників України,адже результати їх дій налице...Ними, "компетентними",була збудована держава,яка не влаштовувала нікого,крім них самих. Тому не варто лити сльози через теперішній уряд,він не вічний.В Формулі-1 є таке поняття : кваліфікаційні заїзди.Вони не тривають довго,однак дають можливість вияснити хто буде допущений до перегонів. Так і з нашим урядом.Деякі міністри навіть не встигнуть добре запам`ятати дорогу до місця роботи. Гадаю Аваков та Наливайченко будуть першими... Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • TreDvaRaz 2 марта, 21:59 Насколько проф. пишите о политике, настолько мимо сейчас об экономике и обнале (хорошо что не спутали ее с отмывом или откатом). Теперь по сути: обнал стоит от 8,5% до 14%. В чем ошибка: если Вы уже заплатили за услуги 500 т.грн. то Вам на руки просто вернут кеш за вычетом этой суммы (ничего платить доп. не нужно, т.е. уплачивать на площадку 57,5т.грн). До прихода донецких обнал был в 2 раза дешевле - т.е. 5-6%. Список фирм, на которые будет закрываться обналичка, дал лично Бимба-Полиглот. При этом из этой суммы обнала до бюджета доходит где-то 1,5 -2%. Когда в 2004 к власти пришли помаранчевые, то первым делом они крышанули обналичку (очень лакомый кусок). Кроме того, сейчас действует электронная отчетность (как по прибыли так и по НДС), которая позволяет отследить все платежи и взаиморасчеты до копеечки, и обнаружить "что где и куда" ВООБЩЕ не проблема. Один нюанс - строилась эл. система отчетности для того, что бы на месте местные князьки (т.е. главы налоговых) не могли сами для своих нужд содержать такую контору, а кормились только на пайках из донецкого общака. Но, опять таки НО! Если сейчас ввести поголовно уплату всех налогов, 50% фирм обанкротится. И это не миф. И это между собой обсуждают например на курсе МБА в Могилянке (сам там не учился, то от учащихся "в теме", потому думаю что и Шеремета тут в курсе). Можно было бы сейчас ввести налог, который так и назвать "обналичка" (что-то подобное предлагает сделать Генадий Балашов), но проблема в том, что много компаний (в большинстве своем или гос, или буржуйские) платять налоги в полный рост. и за счет них будет "недополуступление" в бюджет. Как сделать так, что бы и старые платили по старым тарифом, а процент от обналички поступал в бюджет - проблема... Очень сомневаюсь что ее решат. Эту инфу можно проверить у Любого маломальского директор и не тупого бухгалтера. Как бы, без проблем могу дать и список фирм с кодами ЕДРПОУ, но ЧТО это изменит? А такие вопросы как обнал, нужно задавать первыми на пресухах мин. экономики и финансов (не смотря на то, что даже 0,001 населения не знает что это такое, и не понимает как у них получается зп в конвертах). Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 27.12
EUR 29.45