Любов і яструби. Війна і голуби

Сергій Рахманін 11 квітня 2014, 21:00
фото

Читайте також

Звернуся насамперед до тих, хто все ще дивується, як швидко й легко повернулися на Батьківщину взагалі, і в депутатський зал, зокрема, деякі народні обранці, котрі наприкінці лютого різко зникли з поля зору. Зникли, як багатьом здавалося, надовго, якщо не назавжди. Вони не тільки повернулися, а й охоче демонструють усе ще гострі кігтики та чудово збережені ікла.

Засмучу тих, хто ще плекає ілюзії з приводу можливих дострокових парламентських виборів. Їх не буде. Досягнута принципова домовленість політичних еліт із приводу недоторканності цього скликання ВР до 2017 р. — одна з причин різкого осміління тих, хто церкву й прокуратуру мав би (на моє скромне розуміння) відвідувати трохи частіше, ніж парламент. Невідспівані політичні мерці не просто так перетворилися на закоренілих політичних нахаб.

Вони знову в грі. І в ціні. Умовно переможені не просто відчувають нерішучість умовних переможців. Потенційні втікачі й нереалізовані жертви щодня натикаються на рішучість тих, хто при владі (і тих, хто розраховує при ній найближчим часом опинитися), залучити їх на свій бік. 

Їх намагаються купувати. Оптом і вроздріб. Кого поспіхом і за недорого, кого — грунтовно, з поправкою на падіння гривні та зростання сепаратистських настроїв. Їх страхають, — і це сприймається як знак уваги, а не як погроза. Хотіли б — давно б зачинили в камері і (або) прикрили бізнес. А не відкривали б папочку з компроматом і багатозначно б не запитували "Ну?" Їх відмазують і відмивають. 

Для цього навіть знаходять формальні обґрунтування. Парламент — єдиний повноцінно легітимний орган. Держава, що стоїть перед загрозою війни, дефолту і розколу, потребує єдності. Єдності у вищому законотворчому органі. Єдності регіонів, інтереси яких представляють парламентарії з різними ідеологічними уподобаннями. Ви спостерігаєте єдність корпусу законодавців? Ви впевнені, що деякі "миротворці" не гасять регіональні проблеми запалювальною сумішшю? 

Свідоме продовження політичного життя персон, котрі освячували "закони 16 січня" і заплющували очі (як мінімум) на викрадення та катування, винних у розвалі країни, — і акт несправедливості, і політична дурість. Гучно заявляти про необхідну кадрову чистку має право тільки та влада, яка здатна почати процес очищення з себе. Цей парламент повинен відповісти. Я наразі не про кримінальну відповідальність, такими питаннями мають займатися органи, які (Бог дасть) колись стануть компетентними. Я про політичну. Він не просто повинен, він зобов'язаний піти. Якщо він залишиться — не вимовляйте вголос слово "люстрація", права не маєте. Бо всенародні вибори були й залишаються найоб'єктивнішим інструментом люстрації доти, доки не скасована 5 стаття Конституції. 

На Сході чи Півдні оберуть тих самих? Ось і побачимо. Народу вирішувати, не вам (читайте ту ж таки 5 статтю). Справдяться найгірші побоювання — ось і гаразд, буде менше ілюзій. Переглянемо своє ставлення і до необхідності люстрації. І до можливості горезвісної єдності як такої. 

Хотілося б помилятися, але схоже, що люди, котрі обіймають високі посади і претендують на найвищий пост у державі, заграють з учорашніми супротивниками зовсім не заради вищих інтересів. Збереження старих корупційних схем і створення нової політичної "ширки", здається мені, цікавить їх значно більше, ніж усе інше. Кожен із реальних претендентів на перемогу в президентській кампанії вже водить хороводи навколо безсмертної як смертний гріх фракції комуністів, колишніх і нинішніх регіоналів, прикидаючи конфігурації можливої парламентської точки опори. 

Є ще дві тези, якими намагаються обґрунтувати неможливість проведення позачергових парламентських виборів. Перша — немає законних підстав для розпуску парламенту, а тому він зобов'язаний проіснувати в недоторканному вигляді до 2017-го. Згоден. А ще згоден із тим, що відсторонення глави держави від посади рішенням парламенту так само не прописане ніде. А ще не згоден із тим, що вулицями різних міст ходять різні озброєні люди, які інколи (для різноманіття) захоплюють адміністративні будівлі і звертаються до сусідніх держав по допомогу, у тому числі військову. Хоча для цього немає законних підстав. А ще згадаю такі небездоганні, з правової точки зору, випадки, як третій тур президентських виборів 2005-го, оголошення дострокових (хай і таких, що не відбулися) парламентських виборів 2008-го та скасування Конституції рішенням КС 2010-го. Я не закликаю грубо порушувати право і підмінювати законність доцільністю. Просто вважаю лицемірством свідомий вихід за рамки правового поля, коли це політично вигідно, і нескінченні посилання на нього, коли чогось відверто не хочеться робити. І ще (для сміху) я б, за порадою деяких юристів, звернувся до Конституційного суду із запитанням: чи не є формальним приводом до перевиборів Ради фактична зміна формату її повноважень. Адже обирали її за однією Конституцією, а живе вона нині — за іншою. 

Теза друга — держава гостра потребує реформи Конституції. Процедура внесення змін до Основного закону, як відомо, вимагає попереднього схвалення і остаточного голосування на двох чергових сесіях. Хочемо якнайшвидшого коригування Конституції — чіпати Раду не можна. 

А ми хочемо? Я б посперечався з тими, хто анонсує таку потребу як доконаний факт. Погана Конституція? З власного досвіду знаю, що найголосніше про вади Основного закону кричать ті, хто має кепську звичку його регулярно й грубо порушувати. Незалежно від того, яка саме редакція на даний момент є чинною. Найактивніше ратують за її якнайшвидше й радикальне оновлення ті, хто її, у кращому разі, не дочитував до кінця, а в гіршому — не розгортав зовсім. 

Ті, хто розуміє, про що говорить, і знає, що робити, говорять тихо й по суті. І діють неспішно. Конституційний процес любить неспішність не менше, ніж гроші — тишу. 

У нинішніх політичних умовах переписувати Конституцію — те ж саме що затівати капітальний ремонт будинку в умовах наближення повені. Чинна Конституція аж ніяк не ідеальна, але в ній, як на мене, немає нічого такого, що не могло б почекати до кращих часів. 

Поспішний конституційний процес сумнівний із багатьох причин. 

Перша. З приводу масштабу, форми та характеру можливих змін немає єдності навіть серед професійних експертів і всередині фракцій. Процес обговорення ще як слід і не розпочався. А стрімкий Арсеній Петрович уже якісь слухання оголосив на 14 квітня. 

Друга. Немає єдності навіть у питанні, необхідність вирішення якого визнають усі, — реформа місцевої влади та місцевого самоврядування. Специ давно говорили, що перші кроки до реальної децентралізації можна здійснити шляхом модернізації законодавства. Не чіпаючи поки що Основного закону, але напрацьовуючи поправки до нього. Можна сперечатися, федералізація — це добре чи зле. Але суперечка під дулом автомата малоконструктивна. У нинішній ситуації, в обмін на чиюсь лояльність (або під впливом чийогось натиску), федералізація може стати конституційною нормою. У переддень можливої війни це нагадує невиправдано поспішну хірургічну операцію хворого з температурою за сорок. Може не встигнути дожити до зцілення. 

Третя. Тема негайного реформування Конституції виникала коли? Правильно. Під час "плідних" перемовин "трійки" з Януковичем. Вимогу розпочати відповідний процес було вписано у невизнаний Майданом договір від 21 лютого з чиєї подачі? Правильно, Росії та Заходу, які саме в цьому питанні продемонстрували рідкісну одностайність. Хто зараз наполягає на реформуванні Конституції? Вони ж. Перша — голосно й настирливо, другий — неголосно, але наполегливо. То визначмося: реформа Конституції — усвідомлена необхідність чи нав'язана ззовні операція? Може, ми нарешті якось самі, га? А коли сусіди або союзники хочуть давати поради (приймати чи не приймати які — наша внутрішня справа), то нехай спочатку перші відведуть війська, а другі — нададуть обіцяну допомогу. 

Четверта. Досвід свідчить, що нічого доброго поспішний конституційний процес в умовах кризи і у форматі відвертого політичного торгу не обіцяє. Туди можуть закласти такі міни, що не виживе ніхто. А якщо ця метушня з непередбачуваними наслідками ще й є ціною за політичне довгожительство одіозних персонажів, то таке взагалі неприйнятне. 

П'ята. Якщо вже на те пішло, то хто сказав, що консервація цієї каденції ВР — гарантія швидкого (я вже не кажу — ефективного) реформування Конституції. Що це — не на роки? Вони що, підвищені зобов'язання на себе брали, гарантовані терміни встановлювали? 

Я не вірю в дружбу зі стерв'ятниками. Не вірю в любов між яструбами і кроликами: перші рано чи пізно з'їдять других, природа візьме своє. Якщо, звісно, хижак не опиниться в клітці. Не вірю, що в закоренілих голубах миру прокинеться коли не войовничість, то хоча б інстинкт самозбереження. 

Вибори — такий-сякий шанс провести природний відбір у цьому заповіднику…

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
54 коментаря
 • Александр Гичко 18 апреля, 10:35 Все правильно, Сергей! Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 15 апреля, 10:41 Після того як ПР буде визнана ворогом української нації (в політичному значенні цього слова, бо слова нація і народ в сучасних Конституціях є синонімами), ті особи що фінансують цю партію мають понести покарання як пособники терористів. Ахметову врешті треба оголосити ультиматум бо він фінансує Царьова (який саботує вибори Президента) та Добкіна (який погодився від Донецької республіки брати участь в чотирьох-сторонніх переговорах Україна-Росія-ЄС-США), Підприємства Нусенкіса треба націоналізувати. Підприємства Ахметова перевести під тимчасовий контроль Уряду України до завершення розслідування його терористичної діяльности. Якщо посадовчі креатури за квотою БЮТ цього не зроблять, то націоналісти мають створювати Тіньовий Уряд, бо іншого такого шансу визволити Україну від бандюків не буде. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 15 апреля, 10:25 Після того як депутати ПР оголосили "злочинним" проведення АТО, їх і комуністів треба позбавити мандатів. Це має зробити Конституційний Суд України. Також Конституційний Суд має визнати що після анексії Криму Україна знаходиться в стані війни з Росією. Саме так називається стан, коли одна держава відгризла в іншої територію та полонила громадян і безкарно вбиває цивільних (Решат Аметов) та військових (Станіслав Карачевський). Конституційний Суд має розглянути докази Прокуратури та СБУ що свідчать про терористичну діяльність диверсантів РФ (ССО ВС РФ) на території України і визнати це новітньою формою агресії, з рекомендацією заборонити Партію Регіонів та КПУ, які закликають не боротися з Росією. В умовах фактичної окупації країни (Крим, Донбас, Луганщина), КС України має дозволити дострокові вибори в Верховну Раду одночасно з виборами Президента. Панове активісти, КС України має попрацювати вночі якщо треба, але визнати ПР та КПУ зрадниками держави Україна. Ті хто закликають не боротися з агресором є політичними зрадниками свого народу. Вони відкрито стали на сторону іншого народу. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 14 апреля, 04:36 Чи є адекватним Яценюк який не хоче вводити візи для росіян? Він вважає що приймає рішення на сторіччя? Поживуть змішані сімї півроку-рік і з візами. І Яценюк там не пожиттєво сидить, його рішення може скасувати наступний посадовець. Україну розшматовують зайди з російськими паспортами, яких пропускають луганські прикордонники, як пропускали російських контрабандистів, і за Януковича, і за Ющенка... Треба було проводити ротацію кадрів на Півдні та Сході, в першу чергу силовиків. Це рішення Яценюка є без перебільшення злочинним. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 13 апреля, 20:54 Аваков неадекват. Мало того що він ніколи не був ані міністром ані міліціонером. Він переповнений манією вєлічія за яку людям в Харкові та Одесі голови пробивають. Аваков затримав під Харковом активістів ПС щоб не їхали в Харків бо він "про все домовився з харківськими". Ми всі бачим на відео як на станції Університет сепаратисти б'ють патріотів України і менти нічого не роблять щоб це зупинити. Аваков, роздай зброю народу. Ти вже почав формувати територіяльні загони, так от це перший але запізнілий крок в тому напрямку. Ти все робиш на 3 тижні після того як треба було. На Ви звертатися до такого діяча забагато честі буде.
  Gostyr 14 апреля, 20:27
  Каждый мнит себя стратегом, видя бой со стороны...
  Gostyr 14 апреля, 20:35
  Пане Рахманін, здивували Ви мене. Хіба так буває усе і одразу? І ше таким кавалерійським наскоком.. Один хибний крок поспішили зробити - відмінили закон КК. До якої бурі це привело? Тому не сприймаю серьозно, те що Ви написали. Більше того, вважаю те що Ви пишете дуже шкідливим до виконання саме зараз. Це провокація. Роки через два - три я таку критику прочитаю з задоволенням. Але не зараз. Не зараз... Вибачайте.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Ольга Луцив 13 апреля, 17:29 Темы комментариев плавно съехали с обсуждения сговора политиков о недопущении парламентских выборов к теме событий на юго-востоке Украины. Все, что происходит на юго-востоке – следовало/нельзя было не – ожидать! "Ширится, растёт заболевание!" Об этом предупреждали все кому ни лень. Но наша власть "спит на ходу" и до неё всё "доходит как до жирафа". Вот к чему приводит отказ от преследования по закону работников МВД/СБУ, способствовавших на местах действиям сепаратистов/террористов. Вот к чему приводят нерешительность/неуверенность/безответственность власти при переговорах с сепаратистами/террористами. Вот к чему приводит привлечение к "переговорам" с сепаратистами/террористами лиц, которых все называют их идейными вдохновителями/финансистами/покровителями/адвокатами. Вот к чему приводят затягивание переговоров с сепаратистами/террористами на фоне псевдохристианских, предпасхальных рассуждений о всепрощении/миротворчестве. Вот к чему приводят снисходительность к партиям/общественным организациям, которые откровенно/нагло/цинично сочувствуют/поддерживают/поощряют сепаратистов/террористов и всех пособников оккупантов. Представители нашей нынешний власти настолько глупы/бездарны/никчёмны, что не способны, даже на житейско-бытовом уровне осознать банальную аксиому о том, что безнаказанность зла всегда/неизбежно порождает/поощряет ещё большее зло. А подобное заискивание /покровительство сепаратистам/террористам со стороны государства вызывает вполне обоснованное подозрение, что представители нашей нынешней власти сами являются агентами другого государства! Конечно, шанс на то, что власть наконец "проснётся" ещё есть. Но в любом случае все: и.о. Президента, министры МВД, СБУ, Генеральный Прокурор, РНБО в полном составе, "стройными рядами", один за одним – должны уйти в отставку! "Не по Сеньке шапка"! Будущему Генеральному прокурору следует рассмотреть их персональные действия как преступную халатность к выполнению своих обязанностей. Кто они – политические недоросли, самонадеянно влезшие «не в свои сани», или агенты Кремля – должны определить следствие и суд! Ибо все действия нашей "власти" являются ярчайшим наглядным примером того "как не надо бороться с сепаратистами/террористами". А многих работников и руководство МВД/СБУ на юго-востоке – за саботаж/бездеятельность необходимо судить уже сейчас как соучастников/пособников террористов/сепаратистов! Боюсь, что при такой власти/таких её действиях, – если народ своими собственными руками – как на Майдане/Майданах, в Николаеве (слава Богу, что там удалось обойтись "малой кровью"), а теперь в Запорожье, Красном Лимане, Днепропетровске – тем или иным способом, самостоятельно, с оружием в руках (где брать?) не начнёт наводить порядок и с готовностью идти на жертвы (осознавая, что жертв сейчас может быть гораздо больше), – то обо всех нас и об Украине можно будет сказать только словами вождя галлов Бренна: "Vae victis!", т.е. – "Горе побеждённым!"
  anatolii 13 апреля, 19:35
  Дозвольте нагадати вам, мила пані, слова одного з високопосадовців НАТО про те, що російська армія здатна безумовно вирішити завдання по захопленню України усього за 3-5 днів з дня прийняття рішення про це. Розумієте?! Про те, що Захід чи Україна здатні протистояти цьому мова зовсім не йде! Про що ж може йти мова? Мова може йти лише про те, щоб Захід і Україна будь-яким чином змогли запобігти прийняття Росією подібного рішення. Немає сумніву, що Захід робить для цього все від нього залежне. І у мене немає також сумніву, що і нинішня українська влада також робить все можливе для того, щоб запобігти цьому. І ми тому й маємо те, що маємо- відсутність повномасштабної агресії Росії проти України. Але у мене є великі сумніви у тому, що дії і заклики різноманітних "патріотів" і деяких патріотів, спрямовані проти нинішньої влади, що неминуче послаблюють її, зумовлені турботою про Україну і українців. Більше того, я впевнений, що зумовлені вони інтересами деяких кандидатів у президенти і, безумовно, інтересами олігархів, що стоять за цими кандидатами. І за ними проглядаються також й інтереси Росії...
  Gostyr 14 апреля, 20:25
  Пане Анатолію, повністю поділяю Вашу думку. Зараз дійсно потрібна підтримка усього суспільства цьому КМ комікадзе, та й ВО Президента. Їм не позаздриш. Знаю, схвалення дій уряду, це моветон. Але хочу відмітити - це вони виваженими кроками досягли прихильності усього світового товариства і виставили РФ м"яко кажучи у позі, якої вона заслуговує. Дай Боже їм і надалі усього найкращого.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • lesya 13 апреля, 14:13 Ситуация на Востоке становится угрожающей. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • metromost 13 апреля, 13:21 Выборы и никаких гвоздей. Иначе, Майдан-2 покажется утренником в детском саду. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Strannik 13 апреля, 10:39 "В нынешних политических условиях переписывать Конституцию все равно что затевать капитальный ремонт дома в условиях надвигающегося паводка. Действующая Конституция отнюдь не идеальна, но в ней, как по мне, нет ничего такого, что не могло бы подождать до лучших времен." Абсолютно верно. Но убрать из парламента хотя бы самые раздражающие личности необходимо немедленно, иначе, боюсь, дождёмся октябрьской революции... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • oldv19 13 апреля, 09:36 В своем комментарии я написала много раз одно и тоже слово "сейчас".....потому что так важно чтобы именно сейчас нашлись сильные политики в стране, потому что возможно и не будет никаких выборов 25 мая.....будет поздно что либо предпринимать. Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.76
EUR 28.75