Ми ділили апельсин...

Юлія Мостова 19 лютого, 22:08
апельсин

Читайте також

 

Після скандалу "Абромавичус—Кононенко", "Яценюк Безсмертний" став другим ударом за місяць, завданим по Петру Порошенку. 

194 голоси, висвітившися на табло, породили дві версії того, що сталося. Відповідно до першої, такий результат був задуманий президентом, який пішов на змову з олігархами, зацікавленими в збереженні Яценюка на посаді прем'єра. Друга — менш поширена, але теж вкрай неприємна для іміджу Порошенка — полягає в тому, що вперше в історії України президент, замахнувшись на прем'єра, не зміг "добити" його в залі парламенту. Я можу тільки уявити, як прикро Петру Олексійовичу чути всі ці, по суті, верхоглядні звинувачення. Адже він знає, що ніякий він не змовник і не слабак, бо насправді він — маріонетка.

Рішення щодо прем'єрського питання президент приймав важко. Зволікав, відкладав, тер, перетирав, комбінував, імпровізував, радився з "жертвою"... І, нарешті, ухвалив: Яценюк має піти у відставку. "Болівар не витримає двох". Залишалося вирішити одне завдання: провести ухвалене рішення через Вашингтон. Здавалося, це формальність. По-перше, тому що американці з осені перестали наголошувати на персональній цінності Яценюка, акцентуючи увагу на неприпустимості розвалу коаліції, дострокових виборів і дестабілізації.

По-друге, чотиригодинна зустріч Петра Порошенка з Джо Байденом у Давосі, під час якої Петру Олексійовичу, нібито, вдалося достукатися до віце-президента щодо багатьох проблем, пов'язаних з Мінськими угодами, вселила в українського президента надію на те, що з візаві встановлено довірчі стосунки. Для задобрювання "богів" було ухвалено рішення принести в жертву Віктора Шокіна. Адже Захід так давно хотів прибрати зі шляху антикорупційної боротьби цю "головну" перешкоду. Пакет "Яценюк—Шокін" Байден мав би прийняти. У розмові, що відбулася 11 лютого, Петро Порошенко виклав віце-президенту свій план. За словами джерел DT.UA, Байден виявився не готовим до предметної розмови. Щоправда, поцікавився, яких кандидатів на посаду прем'єра має Київ. За свідченням тих самих джерел, президент назвав такі прізвища: Саакашвілі, Яресько, Шимків, Клімкін. Домовилися продовжити розмову в п'ятницю. Петро Порошенко був оптимістичним і очікував згоди. Але в другій розмові, 12 лютого, Байден категорично виступив проти відставки Яценюка, а відставку Шокіна сприйняв як щось цілком буденне. Це був удар.

"Усі були просто чорні", — влучно характеризує стан президентського кола один з його представників. Так довго наважуватися, нарешті зважитись і отримати заборону. "Опонент залишається, а товариша треба "здати", — бідкалися в АП, пояснюючи душевний стан Порошенка.

Що робити в цій ситуації? Залишати Яценюка не можна. Народ, згідно з усіма соцопитуваннями, бачити його на посаді прем'єра не хоче. Президентська фракція на очах виходить з-під контролю і вибухне в разі відмови Порошенка знімати Яценюка. Отже треба розіграти президентську відставочну ініціативу і, при цьому, забезпечити впевненість суспільства і фракції БПП у щирості й рішучості намірів президента. Цим цілям послужили, по-перше, зустріч президента з фракцією БПП і породжений цієї зустріччю "обхідний лист" для збору підписів за відставку прем'єра; по-друге, заява Петра Порошенка з закликом піти у відставку Віктору Шокіну, цілком перезавантажити уряд і дати Яценюку право самому вибрати "ніж чи мотузка". Згідно з задумом фракція тішиться; народ радіє президентському походу на обридлого прем'єра; а за невдачу — питайте з парламенту: це ж він завалив відставку!

Коротше кажучи, про те, що у вівторок результативного голосування за відставку Арсенія Яценюка не буде, було відомо вже у п'ятницю ввечері. З суботи почалися переговори в дуже вузькому колі про те, хто й скільки голосів має дати/не дати для негативного, але правдоподібного результату голосування. Однак сторони переговорів так давно знають одна одну, що слово "довіра" в характеристиці їхніх стосунків відсутнє. У результаті, за підсумками договірного матчу, обидві сторони підстрахувались і забили по "автоголу": фракція БПП не додала за відставку 39 голосів; фракція "Опозиційного блоку" — 35. І це все при тому, що для ухвалення рішення про зміну прем'єра й уряду забракло 32-х. Ця взаємовикривальна помилка дала привід звинуватити і президента, і "Опозиційний блок" у імітації політичного оргазму. Незручно вийшло перед партнером-електоратом...

Чи міг Порошенко ослухатися віце-президента США? Олігарх №1 — ні. Президент України — так. У принципі, він міг би нагадати й про м'яко зім'ятий Будапештський меморандум, і про зданий під партнерські вигуки: "Стояти! Не провокувати!" Крим, і про вибрані економіковбивчі перли МВФ... Але, сказати таке міг би лише президент, який поклав усі свої сили, вміння й енергію на реальні реформи та відстоювання суб'єктності країни, а не на піар-чарівність і потокоохоплення. У результаті у вівторок сталося те, що сталося. І посаду прем'єр-міністра зберегла за собою людина, яка завершила виступ у Раді тирадою, де кожне слово є брехнею: "Ми залишаємо країну з повною скарбницею, з озброєною українською армією, зі списаними боргами..."

Рада голосование за отставку Кабмина _10
Василь Артюшенко, DT.UA

Напередодні, в п'ятницю, посол США, зустрічаючись з молодими народними депутатами, спересердя кидав окуляри й емоційно намагався достукатися до впертюхів: "Ви стрибаєте в прірву без парашута!" Малася на увазі відсутність чіткого плану дій як щодо втримання коаліції після відставки Яценюка, так і щодо кандидатури прем'єр-міністра. З одного боку, поведінка Джеффрі Пайєтта трохи нагадувала вигуки польського міністра закордонних справ Сікорського, який змушував підписати меморандум з Януковичем 21 лютого 2014 р.: "Вас усіх уб'ють!". З іншого боку, не можна не визнати, що в нинішньому хаосі тактика українського президента "вплутуємось у бій, а там — побачимо" є безвідповідальною. Демократам, які виходять на фінішну пряму виборів президента США, доводиться миритися з тим, що в Україні вони зазнають латентного фіаско. Очевидного, у вигляді картинок на CNN — біженців, бунтів і пожеж, — вони вже точно не хочуть. А все це цілком може статися, якщо й без того інфантильний та жадібний політичний клас зірветься в популізм і агресію дострокових виборів, замість того, щоб по крихтах відновлювати державне управління, економіку і, хоча б точково, під натиском Заходу й громадянського суспільства, проводити реформи.

Серйозним аргументом Порошенка в переговорах з американцями та іншими західними гравцями могла б стати кандидатура зрозумілого прем'єра. Але за інерцією вважати Саакашвілі улюбленцем американських демократів можуть тільки політизовані, але з боязню електрики бабусі. Яресько від крісла прем'єра відмовляється категорично, що, загалом, правильно. Адже її кивання головою під час виступу Сергія Соболєва, який заявив, що вона навіть у своєму міністерстві не контролює ані податкової, ані митниці, змушує ставитися до її відмови з вдячністю. Дмитро Шимків, так само як і Павло Клімкін, чиє ім'я нібито написане на схованому в президентському рукаві джокері, — швидше мешканці секції м'яких іграшок, якими хочуть прикрити прийдешнє жорстке мародерство.

Тепер Петро Порошенко змушений якийсь час (якщо за Конституцією, то до наступної сесії, яка почнеться у вересні) миритися з присутністю Арсенія Яценюка на чолі виконавчої влади. Чи готовий до цього президент? Не думаю. У низці зустрічей, нерозірваних подіями 16 лютого, з Яценюком постійно обговорюються різні варіанти розставання. Арсенію Петровичу то пропонують залишитися чільником власного прем'єрського кабінету, у той час як у кабінети першого віце-прем'єра й переважної більшості міністрів зайдуть люди президента. То погрожують наданням можливості Яценюку самому сформувати уряд, обіцяючи при цьому від президентської фракції критику не менш нищівну, ніж генерує Саакашвілі. У перервах обраним дозволяють з прем'єром побитися, а потім спокушають посадою генпрокурора, а якщо вже зовсім душевно посидіти, то й голови Нацбанку.

Лейтмотивом проходять умовляння піти самостійно. За даними DT.UA, Олександру Турчинову на певному етапі вдалося вмовити Арсенія Яценюка написати заяву про відставку. Мовляв, у тебе ще все попереду — з відхідливого серця українського електорату вилупилося чимало Феніксів. Падіння й злети рейтингів Тимошенко, Януковича, того ж Яценюка, а головним чином Порошенка — далеко не вичерпний перелік доказів цього. Але Ахметов, Коломойський і Мартиненко оперативно внесли корективи в пасторські напучення. Хиткого Арсенія Петровича підперли з трьох боків, а від суворого погляду Вікторії Нуланд він знову набув постави штиря для касових чеків.

І, безумовно, паралельно розігрується історія з розвалом коаліції. У країні, парламент якої у регламенті своєї роботи не має чіткого опису процесу як комплектації, так і розкомплектування парламентської коаліції — це вкрай цікаве заняття. Навіть сьогодні, коли теоретично з коаліції вийшли "Радикальна партія", "Батьківщина" і "Самопоміч" — не можна сказати, чи залишилось у ній
226 депутатів. Радикали надали витяг з протоколу засідання фракції. І цим обмежилися. Команди Тимошенко і Садового, використовуючи парламентський прецедент, виходили з коаліції так само як і заходили — з поіменними заявами депутатів і спікерським оголошенням. Хто правий? Сказати важко: норми Регламенту ВР, що регулюють порядок утворення і розпуску коаліції, вилучено з Регламенту ще 2010 року, після зміни Конституції через КС. І відтоді ці норми ніхто так і не оживив.

Та річ навіть не в цьому. 225…226…300… По суті, в українській владі є три групи політиків, об'єднуваних різними цілями.

"Молодші" прагнуть змін. Часто безсистемно, часом безвідповідально, не маючи уявлення, до чого приведуть їхні кроки. Та все ж таки — змін.

"Середнім" досі ввижається соковитий апельсин української економіки, часточки якого традиційно дістаються на харч фракціям, що перебувають у коаліції. Та тільки, як зауважив керівник однієї з найбільших вітчизняних держкомпаній: "Апельсина вже немає. Є висохла, зашкарубла мандаринка. Краплі соку якої не в змозі втамувати спрагу всіх охочих". А от і інший діалог: "Об'єднати обласну й київську митниці? Під твою людину? А тебе не розірве?" — "А тобі "Укрпошти" і Держкомзему мало? Погано їси?". Ох уже ці "ідеологічні" розбіжності між спікерами, ватажками фракцій. І тягнуться, тягнуться пащеки до соку "Укргазвидобування", МінАПК, Мінекології, МОЗу, "Укроборонпрому", Мінтрансу, екологічної поліції... Не тому, що мають фахівців, спроможних реформувати діяльність цих важливих і ресурсних органів і підприємств. Вони — апельсинові вампіри, вони хочуть їсти. Тим більше що ніхто їм за два роки не показав, що може бути інакше.

І, нарешті, "великі". У миготінні пристрастей вони не випускають з поля зору головну мету — велику приватизацію за малюсінькі гроші. Вони до цього готувалися, вони за це боролися. І тому ніхто не хоче поступатися іншому місцем у квитковій касі, якою і є уряд. Стратегічні порти, прибуткові заводи, елеватори Держрезерву, найкращі землі Академії наук і підприємств МінАПК, залишки генерації й розподілу в енергетиці, частки в держбанках... 

Вони так нічого й не зрозуміли. І від цього неймовірно, розпачливо, палюче боляче й соромно. Сьогодні, 20 лютого.

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
111 коментарів
 • Сергей Юшин 4 марта, 22:55 Существует дистанция огромного размера между "государственными делами" и персонами, которые формально эти "дела" олицетворяют. В свое время и цари признавались, что правят не они, а армия чиновников. Так что "перемывание косточек" отдельным госслужащим и фигурантам политического процесса (независимо от их ранга), а также политическим партиям, - имеет крайне отдаленное отношение к объективной оценке системы государственной власти. Что касается апелляции к "народу - источнику власти": в случае выборности этой власти народом она не лишается статуса органической части этого народа. Ну не с Марса же нам завозят нардепов, премьеров и президентов. О Конфуции: отцы современной реформы в Китае без своих мудрецов не делают ни шагу. В Украине науку финансируют по минимуму. Из древних же почитают Сковороду, но в рамках: "світ мене ловив, та не впіймав". Хотя, возможно, именно ментальная неуловимость - главное препятствие полноценной интеграции Украины в мировое сообщество. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Voynich 29 февраля, 15:24 «Даже сегодня, когда теоретически из коалиции вышли "Радикальная партия", "Батьківщина" и "Самопоміч" — нельзя сказать, осталось ли в ней 226 депутатов». Выходит не зря (небезосновательно) существует поговорка: цирк уехал – клоуны остались. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Voynich 28 февраля, 23:43 Просмотрев 191 (этот, Валентина Когена, Сергея Юшина и Конфуция, естественно, не учитываю) комментарий… думаю, интересно было бы … оживить Конфуция и дать ему (вместе с Сергеем Юшиным) прочесть Декларацію про державний суверенітет України, де зазначено, що «Народ України є єдиним джерелом державної влади в Республіці», дать ему прочесть часть вторую статьи 5 Конституции Украины, где написано, что «Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ», и попросить Конфуция, с учетом отличий в политическом устройстве древнего Китая и современной Украины, персонально для Сергея Юшина сделать новое предостережение. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Валентин Коген 28 февраля, 15:24 Сергей Юшин, А что, интересно, откликаюсь. Инженер, проектировщик с 1970 в области автоматических систем управления, энергосбережения, заниматься проектированием без умения выстраивать причинно-следственные связи невозможно, 77 лет, в 2003-2010-средний класс, дальше -падение. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Сергей Юшин 27 февраля, 23:08 Просмотрев 191 (свой, естественно, не учитываю) комментарий, начинаю лучше понимать предостережение Конфуция: "Если не находишься на службе, нечего думать о государственных делах". Интересно было бы отсортировать все комментарии (в т.ч. типа "сам дурак", "юлефилы и юлефобы") по классификаторам (профессий, возрастов, социальных статусов и т.п.), чтобы каждый комментатор лучше увидел себя в зеркале системы. И попросить его вновь прокомментировать. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Voynich 26 февраля, 13:36 Тимошенко мне не друг, но истина дороже. Даже детям понятно, что зимой 2009 года она невольно оказалась в роли руководителя международной (хозяйственной) АТО. При оценке действий руководителя АТО только идиотам может прийти в голову серьёзно анализировать условия договора с террористами или, тем более, привлекать руководителя АТО к уголовной ответственности, скажем, за распространение наркотиков, если он действительно распорядился передать террористам наркотики для освобождения заложников. Все договора с террористами (газовые контракты) всегда юридически ничтожны и прекращаются сразу после освобождения заложников, а террористы арестовываются или ликвидируются (что знают и сами террористы). В случае с Украиной это означало отказ через год платить больше 230, обращение России в суд и автоматическое признание судом контрактов недействительными как заключённых под давлением. Далее возможное (гарантированное) повторное перекрытие газа Россией.
  Voynich 26 февраля, 13:46
  Тимошенко, очевидно, рассчитывала вести «газовые переговоры 2010 или 2011» уже в должности Президента, имея (как и Путин в России) надёжный тыл - своего премьер-министра и свою коалицию в ВР, но не так сталось. Новый руководитель АТО оказался большим другом террористов, целью которого стало не продолжение борьбы с террористами, а борьба совместно с террористами против предыдущего руководителя АТО. Янукович испугался не платить Путину больше 230 и, что бы не оказаться в таких же условиях, как и Тимошенко годом ранее (перекрытие Путиным трубы и новые переговоры), возвёл заключённые под давлением юридически ничтожные газовые контракты в ранг хозяйственной библии или конституции.
  Voynich 26 февраля, 13:49
  В тюрьму Тимошенко посадили абсолютно незаконно, но не потому, что она не совершила действий, имеющих признаки преступления, а потому, что в УК Украины существует раздел 8 (ОБСТАВИНИ, ЩО ВИКЛЮЧАЮТЬ ЗЛОЧИННІСТЬ ДІЯННЯ) и статья 39, где сказано, что не являются преступлением действия, совершенные в условиях крайней необходимости – крайней необходимости возобновления зимой подачи газа в Украину и в Европу, поскольку промедление могло повлечь техногенную катастрофу с тяжкими последствиями. В Украине с 2010 года действительно появились высокие цены на газ, о чем пишут house, Panikovski и другие. Но только идиоты могут обвинять в этом Тимошенко. В этих ценах виновен Путин, который их жестко установил с применением элементов международного хозяйственного терроризма (перекрытие в разгар зимы магистрального газопровода) и трусливый Янукович, который описялся и промочил штаны не платить Путину более 230.
  Voynich 26 февраля, 13:52
  Пока у руля была Тимошенко, фактическая цена была 230, а именно это, а не текст договора с террористами имеет юридическое значение. На переправе даже коней не меняют, и при проведении АТО недопустимо менять командира АТО на представителя террористов. Удивляет не то, что на Тимошенко повесили экономический терроризм Путина, предательство и трусость Януковича, а то, что многие это проглотили.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • dnepr1891 26 февраля, 02:03 P.S. 11) У Украины был договор по 50у.е. до 2012г, но его в 2006г в пользу РосУкрЭнерго разорвал Ехануров (Ющенко-Янукович-Порошенко). 12) Головна ціль субсидії- це навалити наперед грошей Нафтогазу. Навіть за неспожитий газ. Так що Україна не економить, а тупо продуває газ....і гроші. Оце сучасне марнотратство по-українськи. Якби європейці реально побачили масштаб дурості, вони були б у шоці. Так що українська субсидія - це тупа українська корупційна схема. Європеєць би давав компенсацію за реально спожитий газ. І певну кількість грошей. І НЕ ПОСТАЧАЛЬНИКУ наперед за весь зимовий період, а СПОЖИВАЧУ живими грошима, конкретно в руки та за кожен місяць. Європейці рахують кожне витрачене євро. І заощаджуюють. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • dnepr1891 26 февраля, 01:50 цену 7188,00 , а ГенПрокуратура (Порошенко) покрывает. УкроЛохи платят и винят Юльку и Пуйло!! 9) Могу добавить что 450уе Украина НИКОГДА не платила, что цена была САМОЙ НИЗКОЙ в Европе (ниже только в Белорусии, но там ГТС-труба рашей выкуплена уже была), что базовая ставка к цене имеет опосредственное отношение -- для Германии, Польши и др. в то время были цены 550уе, 600уе, 650уе... 10) Добавлю от себя - все описаное выше проверяется. Тарифы для населения на сайте кабмина - НКРЭ, ГосСтат; цены - на сайтах Евросоюза. Кто решит, что я ЮлеБот -- тот ПОЛНЫЙ ДЕБИЛ, не умеющий работать с интернетом САМОСТОЯТЕЛЬНО, полагается на чужое мнение. Пожалуйста, проверяйте!! ;-) .. и не тупите, плиз...((( Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • dnepr1891 26 февраля, 01:49 7188,00 , а ГенПрокуратура (Порошенко) покрывает. УкроЛохи платят и винят Юльку и Пуйло!! 9) Могу добавить что 0 Украина НИКОГДА не платила, что цена была САМОЙ НИЗКОЙ в Европе (ниже только в Белорусии, но там ГТС-труба рашей выкуплена уже была), что базовая ставка к цене имеет опосредственное отношение -- для Германии, Польши и др. в то время были цены 0, 0, 0... 10) Добавлю от себя - все описаное выше проверяется. Тарифы для населения на сайте кабмина - НКРЭ, ГосСтат; цены - на сайтах Евросоюза. Кто решит, что я ЮлеБот -- тот ПОЛНЫЙ ДЕБИЛ, не умеющий работать с интернетом САМОСТОЯТЕЛЬНО, полагается на чужое мнение. Пожалуйста, проверяйте!! ;-) .. и не тупите, плиз...((( Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • dnepr1891 26 февраля, 01:48 . Т.е. НафтоГаз (Бойко) просто согласился с претензиями РУЭ и СДАЛ ИНТЕРЕСЫ УКРАИНЫ, а выплату на плечи населения. Кстати, тогда были отозваны ГОСУДАРСТВЕННЫЕ (НафтоГаза) юристы, которые могли нести уголовную ответственность за неправильные действия, и заменены зарубежными "юр.прокладками"; куча других подг. действий выполнено, так просто такую аферу не провернешь. 6) При Янеке Газ Украинской добычи начали продавать Частным предприятиям, а населению впаривать дорогой. При Юле такого НЕ БЫЛО. Щас при Порохе и Яценюке СХЕМА ВОРОВСТВА ОСТАЛАСЬ. (дешевый себе и на продажу, населению-укролохам - ДОРОГОЙ зарубежный). 7) Щас в Европе Яценюк & Порошенко покупают через оффшорную фирму-прокладку росс газ и перепродают укролохам. 8) НафтоГаз сначала подал в НКРЭ(кабмин) расчет цены для населения 7188,00 ; после шума от Тимошенко и Самопомочи признал, что цена ЗАВЫШЕНА (см. на сайте нафтогаза новости от 28.04.15, цена ~2800,00 и та спорная)), но КабМин (Яценюк) продолжает через НКРЭ держать цену Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
Курс валют
USD 25.33
EUR 28.60