Мовчання вовків

Юлія Мостова 14 лютого 2014, 21:50
фото

Читайте також

Оточення Януковича збентежене: шеф узяв паузу і не ухвалює рішення. Обкладений пропозиціями, "Чапай думає". На межигірському столі — план силового варіанта зачистки Майдану, згідно з яким у цій "Зірниці" передбачається встановити переможний прапор максимум за три години. Є й інший варіант: перехопити ініціативу в опозиції і позбавити її більшості гасел, як це було в ті часи, коли уряд, за розпорядженням Віктора Януковича, ще не поставив євроінтеграцію на паузу: ініціювати й ухвалити закон про безумовну амністію; всерйоз закрутити створення коаліційного Кабміну; пройтися з антикорупційною косою по головах, які високо стирчать; активізувати й завершити результативно переговори щодо підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Найсвіжіша папка — з пропозицією оперативно провести дострокові президентські вибори, що, насамперед, може бути продиктоване тезою: "Краще зараз, бо далі з економікою буде тільки гірше". І, звісно, на столі є пропозиція, суть якої — у затягуванні процесу, з надією на маргіналізацію Майдану, поглиблення залучення опозиції у гру влади і запуск підготовки змін до Конституції, з можливістю, залежно від ситуації, восени ухвалити рішення щодо того, варто її міняти чи ні.

Усі плюси й мінуси цих варіантів і похідних від них Янукович зважує і прикладає до шкали бажань: хочу — владу і гроші; не хочу ділитися владою і грошима, не хочу санкцій і в рабство до Путіна. От бачте, а ви кажете, що тільки опозиція безпорадна і не знає, що робити... 

Перш ніж визначитися зі стратегією, Віктор Янукович має ухвалити одне важливе рішення — визначитися з прем'єром і сформувати уряд.

Сьогодні відповіді на запитання, хто стане новим прем'єр-міністром України, ще немає. Стверджують, що хазяїн Банкової обіцяє його дати вузькому колу в неділю. У міру наближення до пленарного засідання Верховної Ради, на якому депутати мають затвердити внесену президентом кандидатуру, запитання: "Ім'я, сестра?" — я чую дедалі частіше. І незмінно відповідаю: "А яка різниця?". Хоч би хто став прем'єр-міністром, і хоч би за яким принципом новий уряд зшивався, ніхто йому не дозволить ухвалити ту низку заходів і реформ, про які волає українська економіка. Цього не зробить напередодні виборів ні влада, ні опозиція. Зневоднене корупцією, знівечене експериментами ескулапів-непрофесіоналів тільце треба лікувати інтенсивно, оперативно й боляче. Причому боляче не тільки для політичного класу, а й для широких народних мас. Прибирати державний рекет від бізнесу і відмовлятися від практики проникнення влади в нього на правах бичачого ціп'яка; виписувати чесний бюджет, без прихованих по галузях шматків неоголошеного дефіциту; урізати, під час відсутності економічного зростання, соціальні виплати; руйнувати олігархічні монополії; рішуче продовжити пенсійну реформу; чистити прогнилу банківську систему; не кажучи вже про такі багатомільярдні "дрібниці", як контрабанда через "зеленку", підконтрольні конвертаційні майданчики, податкові ями, розкрадання бензинових акцизів тощо. Хтось до цього готовий? Звісно, ні.

Тому варіантів дій у Януковича залишається два: або він намагається розіграти урядову карту так, щоб зберегти практично монопольний контроль Сім'ї над останніми вершками з торта, який доїдає криза, або ухвалить рішення і, заради зміцнення сильно розхитаної більшості, поділиться доступом до бюджету і схем з кількома олігархами, які завбачливо потурбувалися про те, щоб серед активів мати не тільки заводи і пароплави, а й телевізійні канали і депутатські групи. Якщо зовсім просто, то йдеться про два варіанти однієї задачки. Перший: "У вас було десять яблук. До вас підійшов Віктор Янукович і забрав десять яблук. Скільки яблук у вас залишилося?". Другий: "У вас було десять яблук. До вас підійшли п'ятеро олігархів і забрали по два яблука. Скільки яблук у вас залишилося?". Насолоджуємося розмаїттям відповідей.

З тим, що "дано" у першій задачці, у принципі, ясно все — найпростіший, живучий, агресивний організм, що не розуміє змісту слова "досить". Відомо, що з усього переліку людських фобій дентофобія — найпоширеніша у світі. В Україні "боязнь стоматолога" набула й іншого змісту. Йдеться не тільки про гроші, а й про владу. Принцип добору кадрів, реалізований при формуванні попереднього уряду, — абсолютна лояльність, здатність до "схемотехніки", і лише на третьому місці — професійна кваліфікація — Олександр Вікторович переконав Віктора Федоровича перенести і на своє робоче оточення. Інша річ, що "надійні пацани", які оточили хазяїна Банкової, за останні кілька місяців зробили всі можливі помилки. І констатація цього факту — не ода покійному Юрію Левенцю і живому й здоровому на свободі Сергію Льовочкіну. Це — докір. Якби не вони, які водили Януковича попід руки, то для нього все могло б закінчитися значно раніше. 

Вважається, що для збереження Сімейного контролю над фінансовими й адміністративними можливостями Кабміну є два шляхи: призначити прем'єром або Сергія Арбузова, або мишу сіру й стовідсотково керовану, чиє ім'я взагалі не на слуху. Цілком очевидно, що кандидат на посаду прем'єр-міністра, внесений президентом, має сприйматися всередині країни і не викликати ідіосинкразії у Росії й на Заході — місцях, де Віктор Янукович сподівається отримати необхідне кредитне підживлення для української економіки. При внесенні кандидатури нинішнього виконувача обов'язків прем'єр-міністра в Україні увімкнеться табло: "Сім'я!!!", на Заході: "Санкції?", у Росії — "Ідіот" (Сергію Геннадійовичу, це, звісно, не про вас). Крім того, ряд депутатів Партії регіонів, котрі стверджують: "Хоч кого Віктор Федорович запропонує кандидатом у прем'єри — парламентська більшість його підтримає", трохи підвисають при згадуванні прізвища Арбузов. У його підтримці, особливо мажоритарниками, чиї інтереси Сергій Арбузов, який номінально відповідав в уряді Азарова за парламент, ігнорував перманентно, мої співрозмовники сумнівалися. Але в.о. прем'єра старається і останніми днями активно пішов у народ зустрічатися з депутатами.

Зі значно більшим піднесенням фракція Партії регіонів підтримала б кандидатуру Андрія Клюєва. З піднесенням — звичайно, не вся, але більшість. Останні два тижні нескінченним потоком парламентські однопартійці нинішнього глави АП йшли і йшли на Банкову. І кожен ніс купу образ, кривд, скарг на неповагу, ігноровані урядом потреби округів, поранений клименківською податковою власний бізнес тощо. Їх слухали. Уперше за рік. Андрій Петрович уміє слухати. Та й слова, так щоб зовсім, на вітер не кидає. Тому всі просили удвічі більше, ніж потрібно, твердо сподіваючись, що отримають з рук Клюєва-прем'єра якраз потрібну половину. Ці руки всього ніколи не крали. А що в крові — так, певно, однопартійці не гидливі. Через зал Клюєв пройде "на ура". Інше питання: чи відпустить його Янукович? Ким замінить? Насправді, ці запитання — досить тривожний дзвінок для Януковича. Коли на головні посади в системі влади у президента виявляється один універсальний кандидат — зовсім біда. Леонід Кучма звузив своє коло довірених осіб до сім'ї і Віктора Медведчука під кінець другого президентського терміну. Янукович пройшов цей шлях набагато швидше... 

Від Андрія Клюєва, котрий декларує обіцянки роздати з лотка "кожній свашці по ковбасці", перейдімо до інтересів тих, хто так просто й на слово не вірить. Тим більше Андрієві Петровичу. 

У кожної верстви суспільства, яка підтримала — прямо чи опосередковано — Майдан, є на те своя причина. На сьогодні у великого бізнесу причина для революції — це встановлена в державі монополія на корупцію. Схоже, що оптимальним для них у нинішній ситуації був би такий фінал: у результаті протистояння Майдану і режиму олігархи перемогли Сім'ю. У тому розумінні, що як мінімум змусили ділитися. От дивлюся я на цих дорослих мужиків, котрі "пройшли Крим і Рим" і розправляють плечі у власних офісах, і думаю: навіщо вам цей гак на сім верст? Для чого акціонування злиденного бюджету і бізнес-партнерство з одіозним президентом? Жодна схема в найкращі роки не давала стільки прибутку, скільки може дати капіталізація вашого бізнесу в разі перетворення України на нормальну європейську країну. Країна з нормальними правилами гри, з нормальними судами, з розвиненою інфраструктурою і працюючою державною машиною принесе вам збільшення капіталів у рази, а не на відсотки. В Україні Януковича свої заводи ви навіть продати зможете тільки за копійки. Не набридло вошкатися? Не набридло не спати спокійно ночами, тягати за собою взвод охорони, а вилітаючи за кордон, боятися — раптом чартер доведеться розвертати прямо в повітрі?Не набридло гризти одне одного замість того, щоб перегризти ланцюг? У своїй роз'єднаності, напівопозиційності і напіввірності Януковичу ви маєте такий самий безглуздий вигляд, як ваші маріонетки на сцені Майдану. Замість по черзі, як трофеї, тягати своїх опозиціонерів то в Межигір'я, то на Банкову, ключові олігархи могли б переформатувати власними депутатськими ресурсами більшість і визначитися з тим одним, хто зможе, перемігши на виборах, принести найбільший прибуток, а саме — змінити країну. 

Через те, що на цей момент такої готовності олігархічний корпус досі ще не проявляє, немає сенсу аналізувати "що буде?" в разі висування на посаду прем'єра таких кандидатів, як Юрій Бойко, Олександр Вілкул, Арсеній Яценюк, Петро Порошенко. Перші три можливі претенденти — це лише перерозподіл "яблук". А Петрові Олексійовичу Віктор Федорович своїх грошей не
довірить. 

Чи зможе переформатування Кабміну, чи то за участю опозиції — що малоймовірно, чи то без неї, стати фактором урегулювання протистояння в країні? Швидше ні, ніж так. У новому уряді не буде Миколи Азарова, чиєї відставки вимагав Майдан; схоже, не буде в складі Кабміну і Віталія Захарченка, для якого, про всяк випадок, готують кабінет одного із заступників у спорожнілій РНБОУ. Для якоїсь частини людей усунення обох подразників буде достатньо. Але для більшості повсталих проти цієї влади — ні. І вже, тим більше, цього мізерно мало для ламання системи. Що усвідомлюють громадяни, не просто розкраденої, а де-факто вкраденої у них країни. Громадяни, значно більш зрілі, ніж переважна більшість представників політикуму, зможуть зрозуміти й пережити кілька перехідних урядів і навіть перехідного президента, який має змінити Януковича. Але за однієї умови. Зміна системи — це те, з чого починався Майдан: підписання Угоди про Асоціацію з ЄС. З урахуванням російського фактора, незрілості політичного класу й неабиякої економічної кризи, без рамки Асоціації Україна ризикує просто перетворитися на змилок.

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
17 коментарів
 • spragly 21 февраля, 19:07 Янукович переміг! Він піде на перевибори президента не раніше грудня 2014 року і вдруге переможе. З нього ж ніхто не взяв обіцянку відмовитися від перевиборів, в тексті мирової угоди цього нема. Люди на Майдані загинули нізащо. За перехід тушок з президентської коаліції в парламентську коаліцію. Нову коаліцію тих самих ПР та КПУ. Розслідування гибелі людей відкладається до грудня 2014 року. За цей час "від неприязні з побутових мотивів" на вулицях Донецька, Дніпропетровська, Запоріжжя, Одеси загине не один активіст Майдану. Списки в СБУ готові і будуть ісправно видані тітушкам. Часу помститися в Януковича 10 місяців. Шикарний подарунок. Тепер я остаточно переконався що Кличко та Яценюк неадекватні. Тільки Гриценко чи Порошенко здатні щось змінити в згорьованій Україні. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 21 февраля, 13:18 Рада має прийняти один-єдиний закон "про право народу на повстання проти узурпаторів та володіння бойовою зброєю". Такий самий текст який має друга поправка до Конституції США. Або швейцарські чи ізраїльскі закони про національну гвардію. Потім всі опозиціонери мають скласти депутатські мандати. "Беркут" - це потвори яким Янукович дав право стріляти "в абізян" від імені держави. Так вони називають тих хто без зброї. А от з новим законом вони швидко побачуть що мають справу з людьми. Тай Росія заспокоїться. Ще двадцять років "бандітізма с чєловєчєскім ліцом" народ не перенесе. Якщо ця революція не зламає хребта системі - то на наступну революцію не буде кому виходити. Якщо Україна розколеться, то так тому й бути. Але зато хоч український народ виживе. І президентом того народу буде точно не Яценюк. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Poltavchanyn 18 февраля, 00:24 В общем - то, Юлия Владимировна, все, как всегда, верно. Не в бровь, а в глаз. Только вот что касается "серых мышей", назначаемых всемогущими волками...- При моей жизни как минимум двое таких серых мышей превратились в огромных, "неподвижных" слонов. Я имею в виду Брежнева, и того же Путина В.В. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 17 февраля, 01:26 ЄС не підпише угоду з Януковичем. Потяг пішов... З іншого боку, всі варіянти які розглядає Янукович, призведуть до заморожування революції на роки. Революції перемагають тоді коли критична маса людей опиняється поза законом. Україна йде саме в цьому напрямку і не треба заплющувати очі і заперечувати побачене. Якщо революція почалась, то це як пологи, її не зупиниш. Бог призначив цей час Україні, то бери і народжуйся. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Panikovski 15 февраля, 21:29 Где то приходилось слышать (не поручусь, правда, на 100% за точность рассказа) о практически безотказной ловушке для обезьян. Ее устройство заключается якобы в том, что устанавливают контейнер, внутрь которого вкладывают несколько апельсинов. Добраться до них обезьяна может только, просунув руку в небольшое отверстие в стенке контейнера. Секрет же ловушки состоит в том, что указанное отверстие невелико и, ухватив апельсин, обезьяна уже не может ни вытащить с ним вместе руку обратно, ни выпустить желанный плод, даже когда появляются люди установившие ловушку. Описанная ситуация, на мой взгляд, неплохо иллюстрирует сейчас положение януковича. Получив в свое время широчайшие властные полномочия, и сколотив при их помощи за считанные годы, идя по головам своих рядовых сограждан, политических соперников и даже однопартийцев, огромное состояние, он попал в положение обезьяны ухватившей апельсин. Вот уж и противники опомнились и подступают все ближе, и все сильнее колеблются верные прежде соратники, и надо бы бросить ухваченный властно-имущественный апельсин (ну может разве что попробовать оторвать от него и вытащить через отверстие его хотя бы небольшую часть), да «делать» как можно скорее ноги, пока еще не совсем поздно. Но рука, несмотря на все дурные предчувствия, и все более панический ужас от надвигающегося, все не разжимается. Другая же рука ухватила за фалды пребывающих в не меньшем ужасе и отчаянно вырывающихся придворных, не имеющих пока сил оторваться от гибнущего хозяина. Да и другой упомянутый Вами, ЮВМ, вариант – разделить яблоки на пятерых, далеко не факт, что прокатит. Еще с полгода назад мало кто из украинских олигархов отказался бы от такого заманчивого предложения. А сейчас, ой ли. Так и другие свои «нажитые непосильным трудом» в прежние времена активы можно подставить. Нет, лучше «уж синица в руке … «.
  everywhere 16 февраля, 05:28
  вот здесь на эту же тему и с теми же ассоциациями, только несколькими днями раньше и другим тоном - язвительным и издевательстким: http://censor.net.ua/resonance/269817/lapa_v_butylke
  Panikovski 16 февраля, 10:57
  Спасибо. Если такие аналогии приходят в голову не мне одному, - значится в этом явно что-то есть. Прочел, и вот, что еще подумал. На фига вообще надо было азарова снимать? За разгон студ майдана? Так не он давал на то команду. - Что, кто-то этого не знает? А если сняли, чтобы бросить Майдану ритуальную жертву для замирения, куда логичнее было бы отправить в отставку захарченко, - он то точно, причем. Что, впрочем не лишало яника возможности чуть позднее переназначить его туда, куда он захочет. Ну, да, старик ретроград, но спец отменный - мастер сшивать бюджет в буквальном смысле из ничего. Для кризисного периода, особенно, если на глубокие реформы власть все равно не готова, именно такой и нужен. Да и воровал весьма умеренно, - человек старой школы - приличия знает. - Совсем не то молодая семейная поросль, - чей представитель у нас сейчас и рулит и.о. премьером, которая мало того, что тянет так, что "аш гай шумит", так еще и управленческих навыков кот наплакал, - одни понты и зазнайство. Опять-таки, - не тронь презик "кровосисю" и у России не было бы, по крайней мере формального повода в перекрытии валютного крантика, который сейчас для Украины - ой как важен. Да и не стоял бы сейчас наш горе-гарант перед 3-мя вышеупомянутыми ЮВМ вариантами выбора.- один другого хуже. Поэтому как не крути, а кадровые решения презика еще одно очередное подтверждение высказанной чуть раньше одним очень неглупым российским журналистом, правда по другому поводу, мысли: http://www.onlinetv.ru/video/1348/?autostart=1&trailer=1 Что тут еще добавишь?
  karbnik 16 февраля, 21:50
  Думаю, що Азаров,скориставшись ситуацією,нарешті зміг виклопотати собі "відпускну".За інших обставин його ніхто й не відпустив би. Пам`ятаю коли він йшов з посади за Кучми(мін.фін.) той премію дав 100 тис. грв. Теперішні не дадуть,менталітет не той. Азаров - не Труфальдіно із Бергамо,добре розумів,що довго служити "двом панам"- державі та олігархам, не вдасться, хай навіть" ти стара школа " і "семь пядей во лбу". Тепер напевне добре спить...
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • 45479_rkk 15 февраля, 19:22 Наші оллі дуже звикли до отримання політренти. Це для них так само природньо як дихати. Тому й бігають від одного правителя до іншого. Ціною і платою за лояльність є політрента в тій чи іншій формі. А, щоб зовсім не здаватись тиранозаврами, деякі з них навіть бавляться в окремі форми соціальної відповідальності. Вони давно інтегрувались туди, коди нам зась. Вони сповна насолоджуються всіма можливими плодами системи розвинутого капіталізму. Навіть судяться там у міжсобойчиках. Ну не в печерному ж суді їм мірятись крутизною. Основне питання: "Як їх відлучити від цього каналу харчування і заставити, заробляти творенням?" Хто візьме на себе місію пояснити їм, що казна пуста і щоб наповнити її потрібно тяжко трудитись? Є ще багато питань до нас самих і до них, на які слід знайти питання шановний UkrVatson. Давайте шукати. Хто шукає той знайде. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Olexyn 15 февраля, 12:29 Цікаво, що в цьрму матеріалі не бачу коментів (якщо точніше - висерів) від брехунів/бандюків-ригів. Можливо, ще з'являться. Але поки що їх відсутність показова: з Мостовою можна сперечатись в дрібницях; але по суті - заперечити нічим (дебілів можна проігнорувати; деякий їх відсоток має місце в будь-якому суспільстві). Ця бандитсько-ригівська влада - аморальна по своїй суті. Настільки аморальна, що аморальність іншго політикуму, по другу сторону - видається благочестям... Відповісти Цитувати
 • UkrVatson 15 февраля, 02:47 Только сегодня думал об этом же. И даже набросал тезисы. Вроде бы олигархи думают о развитии страны, о своем будущем. Пинчук организовывает Ялту, Ахметов – фонд эффективного управления, и т.д. и т.п. Но… Плохо, что Пинчуку кажется, что «запад нам поможет», что советы чужих экспертов выведут страну на путь процветания. А эти его акции и у нас, и за рубежом делают пиар, в основном ему любимому. А Ахметов держал, держал свой фонд эффективного развития, а потом понял, что рекомендации фонда ну ни как не состыковываются с реалиями бандитской борьбы за власть и капиталы. Плюнул – и закрыл фонд. Я уже когда-то говорил, что лучше бы он на эти миллионы развил бы у нас какой-нибудь проект с нашими молодыми смелыми ребятами. Они хоть и несли бы несуразицы, но что-нибудь поумнее придумали, чем стандартный набор рекомендаций. Но это так, отвлекся. Почему я олигархов считаю идиотами? Во-первых, я хотел бы сказать, что они, конечно, не дураки в смысле борьбы за власть и капиталы. Но их «стратегическое мышление» остановилась на понятиях вчерашнего дня. Они не чувствуют, каким будет общество завтра и не пытаются его строить. Они только озабочены собой. Во- вторых: они не знают историю. Они только слышали о революциях, потрясавших Россию в начале 20-го века, но глубоко не анализировали их причины. А то бы они знали, что царь повел себя в 1905 году примерно так, как ведут себя олигархи сейчас у нас и в России. Он не реформировал Россию «сверху» в соответствии с требованиями того времени. А захотел «стабильности». Вот и получил кучу революций (это сколько же народа было недовольно положением вещей!) и в конце концов пулю от экстремистов. Кто от этого выиграл? Никто! Проиграли все, кроме Истории, которая не смотрит на личности и судьбы, а движется вперед, так как она сама Природа. Что такое капитализм по Марксу? Это общество, которое либо развивается, либо, если не способно развиваться – останавливается и гибнет. Мы сейчас не способны развиваться в силу именно идиотизма олигархов, которые захватили власть, а развивать страну не умеют. Что народ (Майдан, «пересічний громадянин», чиновник) сможет предложить? «Долой!?». А дальше? «Царство свободы и справедливости!?» Умнее надо быть олигархам. Поставить менеджера, способного построить новую Украину 21 века параллельно старой Украине, оставив им их Украину середины прошлого, 20-го века для бандитских забав и помощи в строительстве этой новой Украины. Вот тогда мы спокойно, без кровавых революций, без ломки судеб миллионов, сможем жить в обществе «развитого капитализма с человеческим лицом». Такой менеджер есть. Но олигархи не способны осмыслить действительность. Они не верят в свой возможный будущий крах. Они не понимают, что реально нужно делать. Поэтому они смотрят вокруг своим «туннельным зрением» и не видят его, не видят, что такой менеджер нужен нам всем (и им в том числе). Поэтому Украина обречена на потрясения – Майданы, бунты, революции во главе с кроликами, боксерами, экстремистами, вплоть до нового Ленина. Пинзеник чувствует, что надо делать (делиться), но не указывает – как это делать. А мировая цивилизация уже пришла к пониманию этого вопроса. Америка, и даже Китай, поняли, внедряют у себя, и поэтому рванули вперед. А мы вместе с Россией (несмотря на российские показушные потуги) сидим в ***, где потихоньку гнием. P.S. Да, кстати, гниение – это процесс разложения с выделением токсичных для человека веществ. И нельзя забывать, что место гниения заражено и гниет все, хотя это не всеми осознается… Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • PTUM 15 февраля, 01:12 Очень и очень... Разве что вместо "работающей государственной машины" предпочёл бы "незаметно и необременительно для граждан работающей госмашины", а в остальном - полное совпадение взглядов. Відповісти Цитувати
Реклама
Останні новини
USD 26.55
EUR 28.89