Наша війна

Валентина Самар 19 грудня 2014, 21:40
украина россия

Читайте також

 

Чим гібридна війна Путіна відрізняється від гібридного миру Порошенка?

Якщо брати за найбільшим рахунком — на життя, покладені по різні боки невизнаного по обидва боки фронту, — майже нічим. 

Путін не визнає тих, хто у "відрядженні", військовослужбовцями регулярної армії. Порошенко не визнає добровольців учасниками бойових дій. Навіть загиблих. Причина однакова — у нас же немає війни!

Однак із Путіним усе ясно — згодом визнає і обґрунтує, як у випадку із зеленими чоловічками в Криму, без яких "референдум" і анексія були б неможливі.

Що придумає Порошенко? І коли, що дуже важливо. Адже добровольці продовжують "невраховано" воювати й гинути поза законом. "Тирити" у п'яних армійців боєприпаси — щоб не голіруч на передову виїжджати. Добувати трофейну зброю — щоб Батьківщину-крадійку захищати. За великим рахунком, щодня переступати закон — з високою святою метою. При цьому іловайська трагедія не розслідувана, роботу парламентської СК блокували Генштаб і МО; правда про взяття Савур-Могили (президенту відрапортували раніше, ніж операція почалася!) і здачу стратегічної висоти тільки починає просочуватися в ЗМІ — неофіційно, звісно. Зате повсюдно навіюється — критикувати владу, просто називати речі своїми іменами вголос не можна, "це грає на руку Путіну". 

І головна подібність гібридної війни Путіна і гібридного миру Порошенка. Верховний головнокомандувач ЗС РФ воює з нами, але каже, що не воює, — це ми самі з собою. Верховний головнокомандувач ЗСУ каже, що воює, але фактично ще й не починав по-справжньому — воєнного стану немає.

Словом, щодо брехні ніби вже паритет у нас із Росією. Чи ні? Але ж наша брехня праведна, а їхня — грішна? Ми брешемо, бо так потрібно (транш МВФ, вибори раз, вибори два). Вони — будують підступні плани, і взагалі, їхній президент з'їхав з глузду. Ну якось так це виглядає по нашому телевізору. Так, розіп'ятих хлопчиків немає. Але вже є "Мінправди". І вінницький прецедент ломової пропаганди — коли активістів, що збунтувалися проти союзу місцевих порошенківців і гройсманівців з "недобитками" регіоналів, затаврували сепаратистами і "рукою Кремля". Нібито це виправдовує появу у Вінниці тітушок, кугуарів без номерів і бійців без розпізнавальних знаків. Від цього моменту до "зелених чоловічків", які борються з "фашистами", — один крок метких технологів.

Ми вже не рефлексуємо на маніпулятивні повідомлення від імені президента "сьогодні були звільнені з полону…", хоча чудово знаємо, що ніхто нікого не звільняв — хлопців просто обміняли на тих, хто мав сидіти на лаві підсудних за статтею про тероризм. Але ж головне, що люди на волі, правда? — думаємо ми, звикаючи до брехні. (До речі, у грудні глава СБУ Валентин Наливайченко повідомляв, що за підозрою у шпигунстві було затримано 232 особи і до суду вже передано 32 справи. Водночас, стверджує джерело DT.UA в іншому компетентному органі, за даними ЄРДР, цього року органи СБУ розслідували лише 6 кримінальних проваджень стосовно 5 людей за ст. 114 КК України, з яких до суду було спрямовано три обвинувальні акти щодо трьох осіб. Куди ж поділися інші?!)

Ми так радіємо обвалу рубля, що зовсім не чуємо, як булькає каналізована гривня. Ну, добре, вони розплачуються за Крим. А ми за що?!

Ми так чекаємо якогось обнадійливого сигналу, що ловимося навіть на такі технічні дрібнички, як карта РФ за спиною Путіна. "Ааааа, там немає Криму!" — радіють у соцмережах. У нас на карті Крим є — і що?!

Тактика "ні війни, ні миру" для України зараз найвигідніша, переконують у правильності "мирного плану" президента політологи. Можливо, але поставимо запитання по-іншому: а кому в Україні добре від нескінченної війни, яка не дає миру й порядку? У першу чергу тим, хто може на неї кивати, виправдовуючи небажання або неспроможність витягати країну з ями для військовополонених, проводити обіцяні реформи, відсмикувати руку від ресурсних потоків. І в другу — тим, хто вдосконалив старі й налагодив нові схеми, особливо на окупованих, а отже недоступних для контролю суспільства, територіях. Утім, це одна черга.

І зовсім не дивно, що влада не виконує ухвалених нею же рішень і законів про створення центрального органу влади з питань тимчасово окупованих територій. За суєтою з торгами щодо формування уряду та смакуванням екзоту у вигляді міністрів-іноземців майже непомітною залишилася відмова Арсенія Яценюка запровадити в уряді посаду віце-прем'єра з питань окупованих територій. Розповідають, що представники чотирьох коаліційних фракцій двічі переконували прем'єра в необхідності такої посади (через величезний масив проблем), але він був непохитний. Як казали депутати, відповідь ніби такою: "Мій уряд цим займатися не буде!". Та обставина, що Арсеній Яценюк і Андрій Сенченко, якого "Батьківщина" висувала на цю посаду, один одного на дух не переносять, — не береться до уваги. Нехай би призначив когось іншого, кому довіряє і кого не боїться. До речі, грузинський досвід тут теж був би цінний. Та ба — було заявлено про небажання займатися цією проблемою в принципі. Отже, має право на життя як головна версія те, що і війна, і втрачені території в розумінні прем'єра — це зона відповідальності президента. Так-то воно так, та тільки Петра Олексійовича не було серед тих, хто бездарно здавав Крим і профукав початок окупації Донбасу. Він потім приєднався.

Принагідно не можу не зазначити, що в останній тиждень, який ознаменувався призначенням Олександра Турчинова секретарем РНБО, ЗМІ і соцмережі буквально накрила хвиля, яка несла меседж про безальтернативність здачі Криму. Турчинов тоді, нагадаю, був у нас один у трьох іпостасях — спікера й двох в.о. — президента і Верховного головнокомандувача. Виправдання не нове — колишнє керівництво країни вдавалося до нього з березня, намагаючись відбитися від шквалу звинувачень у некомпетентності, неадекватності, неспроможності і навіть у держзраді. Нинішня відмивочна піар-кампанія вимагає фактажної реакції, і ми її незабаром надамо.

Повернімося до окупованих територій. Визнаних законом — АР Крим і Севастополя, і невизнаних — частини Донеччини і Луганщини. Найбільш робочими для виконавчої влади виявилися окремі норми закону про вільну економічну зону в Криму. Експерти вже стерли букви на клавіатурах, набираючи аргументи на підтвердження того, що ця ВЕЗ — чистісінької води фейк, а сам закон — відверто лобістський. Тому що ВЕЗ за визначенням створюються для залучення інвестицій (а Україна апріорі не повинна цього хотіти для окупованих територій!) і тому що в каламутній воді рибку руками ловлять наближені до президента олігархи та бізнес, які продовжують заробляти небачені прибутки. Небачені — бо в український бюджет від суб'єктів господарювання в Криму нічого не надходить: немає можливості стягувати податки. Вони йдуть у бюджет нібито заблокованого санкціями Криму. Багато написано про те, скільки товарів іде з українського материка в Крим — до 500 хур на добу. Експерти підрахували: товарна залежність окупованого Криму від України — до 85% (електроенергія, газ, вода і харчі). Але не зайво подивитися й на інший показник, статистики якого ви не знайдете, але можете оцінити самі. Крим за квітень—жовтень 2014 р. експортував товарів на 98,6 млн дол., повідомляє "Територіальний орган Федеральної служби державної статистики по Республіці Крим". За цими даними, у Швейцарію продано товарів на 26,3 млн дол., у Панаму — на 18,5 млн, у Саудівську Аравію — на 14,5 млн, у Туреччину — на 11,8 млн і в Азербайджан — на 5,6 млн дол. Україна для цього відомства — закордон. Але даних про "експорт" на наш материк немає. Тепер підіть у найближчий супермаркет і зверніть увагу на кількість і асортимент товарів з "російського" Криму, на етикетці яких значиться дата після анексії півострова. Вина, коньяки, рибопродукти (особливо в консервах) — десятки кримських підприємств. Сода Фірташа, "крильця, ніжки й хвости" від Косюка, донецькі дистриб'ютори... "Виготовлено в Україні" — тішать око патріотів етикетки з адресами підприємств Севастополя, Керчі, Армянська, Масандри, Судака… Контрабанда? Не виключено. Скоріше — включено, у комбінації з цілком легальними поставками з підприємств, які підняли російський прапор і звільнені законом України про ВЕЗ від сплати податків і зборів в український бюджет. За законом, щоб називатися українською продукцією, треба просто отримати сертифікат у торговельно-промисловій палаті на неокупованій території. Смішно — у плані ціни. 

І ми після цього вимагаємо від ЄС посилити санкції по Криму?!

Будь ласка, нова порція обмежувальних заходів: заборона на придбання або розширення раніше придбаних об'єктів нерухомості, придбання нових підприємств або розширення участі в діючих компаніях, надання кредитів або позик для організацій, що діють у Криму, створення нових підприємств у Криму й Севастополі разом із місцевими організаціями, надання інвестиційних послуг для придбання або розширення нерухомості чи підприємств. Особливо цікаво — ухвалений ЄС законодавчий акт включає також обмеження у сфері торгівлі. Зокрема, забороняється продавати фізичним і юридичним особам у Криму й Севастополі низку товарів і технологій, які можуть застосовуватися на транспорті, в телекомунікаціях, енергетиці, для розробки й видобування нафти, газу і мінеральних ресурсів.

Ви можете собі уявити, що головними порушниками санкцій ЄС будуть українські бізнесмени? І навіть держава Україна? Попутно обмежуючи права своїх громадян.

Читаємо разом з експертами постанову НБУ від 16 грудня №810. Ту саму, якою ЗМІ, поширивши прес-реліз, увели в оману щодо скасування статусу нерезидентів для громадян України з кримською реєстрацією. Нічого не скасовано, кажуть правозахисники, ба більше, обмеження, що мають дискримінаційний характер, розширено, і вони грають на руку країні-агресорові.

"Ніхто нічого не скасовував у частині усунення порушень прав кримчан, що містилися в постанові №699 від 3 листопада. Вносячи до неї зміни, в НБУ додали ще заборону на відкриття рахунків на території України, заборону розпоряджатися коштами, депозитними вкладами. Фактично Нацбанк у такий спосіб узаконює окупацію Криму", — вважає адвокат Ростислав Кравець. 

Постанову, на його думку, складено вкрай безграмотно. З'явилося нове поняття: "фізособа — суб'єкт Криму", але що це таке ні в постанові, ні в законі не сказано. 

"Постановою НБУ заборонив відкривати депозити в рублях. Тепер слідом пишуть — кримчани можуть переказувати на свій рахунок рублі. Ми кого підтримуємо? Країну-окупанта?! Фактично в НБУ намагаються узаконити торгівлю з підприємствами з Криму. Тобто дозволяють переказувати кошти в разі, якщо буде підтверджено, що продукцію поставлено. Як вони за цим стежитимуть?!" — питає Р.Кравець.

Експерт Регіонального центру прав людини Сергій Заєць у коментарі DT.UA нагадує, що встановлення особливого режиму надання банківських послуг кримчанам НБУ мотивував потребою захистити фінансовий ринок, запобігти ухиленню від сплати податків і фінансуванню тероризму. 

"У нас немає підстав ставити під сумнів твердження представників НБУ, що загрози фінансовому ринку України у зв'язку із ситуацією навколо Криму існують. Однак реакція НБУ за своєю суттю нічим не відрізняється від реакції Рамзана Кадирова на недавні події в Грозному. НБУ запровадив колективну відповідальність кримчан за нерозумні дії або навіть просто наміри нечистих на руку земляків".

При цьому, кажуть правозахисники, по той бік закону опинилися кримчани — громадяни України, на яких, міркуючи логічно, держава і мала б спиратися у своєму прагненні деокупації Криму. 

"Горезвісні "нерезиденти" залишилися. Текст постанови просто доповнили новими нормами. Увесь тягар свого рішення НБУ переклав на кримчан, які тепер мають отримувати й надавати в банки довідку про свою благонадійність. По суті, замість вирішення проблеми НБУ всього лише встановив для кримчан додатковий обов'язок. Разом з тим цьому нормативному акті з'явилося багато інших неприємних сюрпризів — наприклад блокування й закриття банківських рахунків. Якщо раніше це стосувалося тільки юридичних осіб, то тепер — також і підприємців, і самозайнятих осіб. При цьому нарешті згадали, що гроші на цих рахунках належать не банкам, а власникам рахунків, і в тексті нормативного акта з'явилося положення, згідно з яким після закриття рахунка кошти підлягають поверненню їх власникові переказом у безготівковій формі. Та от халепа: сама по собі постанова НБУ унеможливлює відкриття іншого рахунка", — каже експерт Регіонального центру прав людини Сергій Заєць. 

Словом, усі — в суд, обстоювати права громадян України. Будувати, так би мовити, правову державу в боротьбі з державою. І це — наша війна теж. 

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
9 коментарів
 • Liza_UA 20 декабря, 23:53 А чи перевіряли керівників НБУ на резидентність України? Здається вони мислять у своїй постанові як особи не з ментальністю українців а особи з паспортами інших країн. Їм важко зрозуміти саме існування, не те що суть проблем українців Криму. Як, здається, і всіх інших українців. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • أرطيم أبو ديميتريوس 20 декабря, 23:03 Пані Валентино, прохання, не вводьте в оману читачів такого шанованого видання. Ви цитуєте якихось "експертів", але може було б доцільно особисто ознайомлюватись з тими чи іншими НА, самій складати враження, а вже потім звертатись до спеціалістів з проханням пояснити ті чи інші моменти? А так, виходить, ніби Ви сліпо довіряєте якимсь експертам, перевірити наявність яких у пересічного читача просто немає можливості. Зауважу, мене севаспопольська прописка, хоч волею долі живу під Києвом, але ЖОДНИХ обмежень щодо банківського обслуговування в мене немає. І бути не може!
  Korochka 21 декабря, 21:39
  А у Самар симферопольская прописка, и у "обмеження" по полной программе. У вашего Бени
  أرطيم أبو ديميتريوس 22 декабря, 21:37
  Він такий мій, як і Ваш. Щодо обмежень. Сьогодні оформляв д/у до депозиту у КБ "Хрещатик". І знаєте, стільки обмежень, кажуть що без чашки чаю чи кави допку оформляти не хотіли! Я їм - а де це в договорі, на цьому і переконав. А в доважок - дівчина доволі симпатична обслуговувала... (звісно, це все сарказм та іронія) Бляха муха, таке шановане видання, а таку лабуду подекуди друкують.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • ropanik 20 декабря, 07:55 Юридические коллизии в Украине не новость. Создается двоякое впечатление - либо некомпетентность,либо умышленное создание мутной обстановки,для последующей ловли дивидендов. Похоже скорее второе. Значит праздник олигархии продолжается. Но вот если *прокремлевский Янукович* нашел убежище на рублевке,куда побегут следующие,после очередного майдана? В России рублевка уже занята,остался МАГАДАН.
  talymon 20 декабря, 16:51
  В Ізраїль. Там приймуть, якщо бабки з собою прихоплять.
  Small_Reader 20 декабря, 23:09
  Никуда они не побегут, они не настолько дурные. Отскочат снова в "оп-п-па зицию", как в 2010 году. Когда развалят окончательно экономику, доведут народ до нищеты и прозябания, то вся их истеричная ложь перестанут действовать на электорат и президентом станет снова кто-нибудь из вменяемых хозяйственников вроде Арбузова... А эти снова будут ждать когда народ забудет их очередные "подвиги" и можно будет снова его баламутить на очередной переворот под лозунгом "отбери золотой унитаз у кровавого диктатора". Американцы и в следующий раз им денег дадут - похоже им этот цирк явно по приколу. Такая судьба у нас, таков менталитет народа.
  Амросій Черняк 21 декабря, 20:36
  Мене зацікавила фраза про "вменяемых хазяйственников вроде Арбузова". Це Ви серйозно? Може це про Азарова? Чи про Клюєва А.? Кажуть Activ Solar останнього по ночам переганяв атомну енергію у сонячну. "Хозяйственник " однако.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Flutter 20 декабря, 00:27 «Верховний головнокомандувач ЗС РФ воює з нами, але каже, що не воює, — це ми самі з собою» - ПОСТАНОВЛЕНИЕ Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации «Об использовании(!!!) Вооруженных Сил Российской Федерации на территории(!!!) Украины»: «Рассмотрев обращение(!!!) Президента Российской Федерации и исходя из интересов безопасности(???) жизни граждан(???) Российской Федерации, наших соотечественников(???) и личнОГО составА(!!!) воинского контингента Вооруженных Сил Российской Федерации, дислоцирУЮЩЕГОСЯ(!!!) в соответствии с международным договором на территории(???) Украины (АвтономнаЯ РеспубликА КрыМ(!!!)), в соответствии с пунктом "г" части 1 статьи 102 Конституции Российской Федерации (!!! КОНСТИТУЦИЯ Российской Федерации: пункт «г» часть 1 Статьи 102 – «К ведению Совета Федерации относится решение вопроса о возможности(???) использования Вооруженных Сил Российской Федерации за пределами(???) территории Российской Федерации»; часть 3 Статьи 102 – «Постановления Совета Федерации ПРИНИМАЮТСЯ!!! большинством голосов от общего числа членов Совета Федерации, если иной порядок принятия решений не предусмотрен Конституцией Российской Федерации»; часть 1 Статьи 107 - «Принятый федеральный закон в течение пяти(!!!) дней направляется Президенту Российской Федерации для подписания и обнародования»; часть 2 Статьи 107 - «Президент Российской Федерации в течение четырнадцати(!!!) дней подписывает федеральный закон и обнародует его»; часть 3 Статьи 107 - «Если Президент Российской Федерации в течение четырнадцати(!!!) дней с момента поступления федерального закона отклонит(!!!) его, то Государственная Дума и Совет Федерации в установленном Конституцией Российской Федерации порядке вновь(!!!) рассматривают данный закон. Если при повторном(!!!) рассмотрении федеральный закон будет одобрен в ранее принятой редакции большинством не менее двух третей голосов от общего числа членов Совета Федерации и депутатов Государственной Думы, он подлежит(!!!) подписанию Президентом Российской Федерации в течение семи(!!!) дней и обнародованию» !!!) Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации постановляет: 1. Дать согласие(!!!) Президенту Российской Федерации на использование(!!!) Вооруженных Сил Российской Федерации на территории(!!!) Украины до нормализации(???) общественно-политической(???) обстановки в этой(!!!) стране. 2. Настоящее постановление вступает в силу(!!!) со дня(!!!) его ПРИНЯТИЯ!!!. Председатель Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации, В.И. МАТВИЕНКО, Москва, 1 марта 2014 года № 48-СФ». З огляду на сучасність України, в наведених текстах ПОСТАНОВИ та КОНСТИТУЦІЇ замініть позначки - (!!!), (???) - на СВОЄ!!! власне розуміння змісту документів та сформулюйте СВОЮ!!! власну оцінку щодо «аргументів» Росії (РФ), якими сусід-АГРЕСОР!!! «заперечує» будь-яку ПРИСУТНІСТЬ!!! на Донбасі (Сході України) ЗС РФ. Балачки, на кшталт - «Президент Путин пока(!!!) не подписал указ о вступлении войск на территорию Украины», - є чистої води ОБМАНОМ!!!(брехнею), з погляду формулювань ПОСТАНОВИ та КОНСТИТУЦІЇ, а саме: «Настоящее постановление вступает в силу(!!!) со дня(!!!) его ПРИНЯТИЯ!!!. Постановления Совета Федерации ПРИНИМАЮТСЯ!!! большинством голосов от общего числа членов Совета Федерации. Принятый федеральный закон в течение пяти(!!!) дней направляется Президенту Российской Федерации для подписания и обнародования. Президент Российской Федерации в течение четырнадцати(!!!) дней подписывает федеральный закон и обнародует его». Таким чином, 01.03.14 + 5 днів + 14 днів = 20.03.14 – останній ОБОВ’ЯЗКОВИЙ!!! строк набуття чинності ПОСТАНОВИ за № 48-СФ від 01.03.14, яка СЛУГУЄ!!! юридичним доказом ФАКТУ!!! бойової участі ЗС РФ (у другій половині серпня 2014 в Ілова́йському котлі військовослужбовцями РФ були ВБИТІ!!! Українські Громадяни, котрі захищали чинну Конституцію України) на Донбасі, де також ПРИСУТНІ??? «интересы безопасности(???) жизни граждан(???) Российской Федерации, ее соотечественников(???)». «Россия (РФ) – за МИР!!!, но – РУССКИЙ!!!. Кто дал России (РФ) ТАКОЕ!!! мировоззре́ние?» Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.73
EUR 28.60