Обрубати щупальця владному "спруту" безвідповідальності

SOS

Читайте також

Ситуація в Україні може змінитися тільки за умови формування відповідального суспільства та відповідальної влади. Громадяни змінять своє ставлення до політики та влади і візьмуть на себе відповідальність, коли в їхніх руках будуть реальні й дієвіші інструменти впливу на владу, ніж вибори раз на п'ять років і стихійні бунти. Запровадження інститутів відкликання виборних осіб та вотуму недовіри до призначуваних по вертикалі влади дозволить створити нову систему стримування і противаг між суспільством і державою.

Нещодавно Юлія Мостова статтею "SOS, або Лісапетна моя Україна" запропонувала обговорити майбутнє України. Стаття зачепила нас, небайдужих громадян, які вже тривалий час шукають причини "всіх бід українців" та нашої країни. Від початку ці дискусії відбувалися між розрізненими групами людей і надихалися, зокрема, такими публікаціями, як інтерв'ю Мирослава Мариновича Радіо "Свобода". Матеріал Юлії Мостової породив ще жвавіші дискусії серед нас. І треба погодитися з Ю.Мостовою, що "…якщо збережеться нинішній рівень інтелектуальної і моральної відповідальності... авангарду країни,..", то Україну фактично чекає крах! 

Закон як дишло

На нашу думку, аби не допустити краху демократії та Української держави, слід починати з відповідальності влади. І не тільки нинішньої, а й майбутньої. Сьогодні український політикум схожий на театр абсурду, в якому не існує таких понять як відповідальність, мораль, логіка та здоровий глузд. При цьому ніхто з нинішніх можновладців чи опозиціонерів (які прагнуть стати такими ж можновладцями) не хоче змінювати систему влади, якої вони так прагнуть. Задумаймось, чому мудрі й досвідчені люди (бізнесмени, правознавці, керівники галузей, міністри) пишуть такі складні і важкі для виконання закони? Вся проблема в тому, що вони пишуть їх не для себе, а для нас. Вони живуть в іншому правовому полі. Через те в нас діють не закони, а політична доцільність, або власні інтереси політиків та чиновників . Тобто "закон як дишло, куди поверне, так і вийшло". 

Але ж основоположним принципом правосуддя є невідворотність покарання — злочинець повинен бути покараним. В Україні все навпаки. Осіб, які вчиняють злочини, не карають. Ну хіба що тих, хто скоїв малий злочин або не має впливових покровителів, родичів чи грошей. Тих, хто краде і знищує по-великому, — не чіпають, бо це шановані люди...або вони діють "законно". 

Проблеми країни – 
у безвідповідальності політиків, чиновників 
і суддів 

Загляньмо в недалеке минуле. Українську промисловість розпродавали частками, комплексами, заводами, навіть цілі області віддавали в управління окремим людям. За безцінь! Хтось відповів за бездумну і скажену приватизацію? Ні!

Реформи. В Україні намагалися проводити політичну, військову, медичну, освітню, податкову, пенсійну, судову, адміністративну, виборчу, знову проводять освітню, податкову, пенсійну, судову реформи. Але вони не тільки не покращили, а навпаки — погіршили становище особи і країни в цілому. Хтось відповів за провалені й неефективні реформи? Ні!

Вибори. Вибори в Україні — це ціла історія справжньої, не політичної, боротьби. Бруд, кримінал, скандали, брехня, корупція, підкуп, обман, підтасовки, зміни виборчих правил за тиждень до виборів — це все про вибори в Україні. Політики, які брехали виборцям, міняли округи і фракції, відповіли? Ні! Особи, яких світ визнав причетними до фальсифікації результатів виборів, відповіли? Ні! 

Кадрова політика. Не таємниця, що для того, аби отримати посаду в органах міліції, прокуратури, судах, податковій, митниці з місячним окладом 
3 тис. грн, треба дати хабар у сотні тисяч гривень. Хабарі беруть від найвіддаленішого району України до вулиці Банкової. Хтось відповів за такий кадровий підбір? Ні!

Чому так? Бо такі закони — скажуть нам політики й юристи. Але це все наслідки безкарності!

Відповідальне суспільство — відповідальна влада

Мирослав Маринович наголошує, що суспільство має бути відповідальним. І такі приклади є, коли громадяни тиснули на владу і примушували її виконувати закон: помаранчева революція, ув'язнення "мажорів водіїв-вбивць", ситуація у Врадіївці, Святошині. Але це винятки! Суспільство стане таким, як ми хочемо, тоді, коли чиновник не вимагатиме грошей у бізнесмена, котрий вирішив побудувати завод, а буде думати, як залучити інвестиції в розвиток краю; коли правоохоронці не займатимуться вимаганням і прикриттям злочинів, а будуть розкривати злочини; коли суди не "відмазуватимуть" багатих і впливових, а будуть встановлювати справедливість; коли до влади не йтимуть заробляти гроші, а йтимуть служити державі. Тоді й суспільство стане відповідальнішим.

Громадяни повинні отримати більше інструментів прямої демократії. На нашу думку, позитивні зміни в державі та відповідальність влади перед суспільством настануть тоді, коли в Україні почне працювати механізм відкликання громадянами депутатів, чиновників та суддів. Коли чиновник не виконуватиме відверто злочинні накази свого керівника, а виконуватиме закон, бо в іншому разі його "звільнить" громада. Потрібно запровадити інститути відкликання для депутатів та чиновників, яких обирає громада, і вотуму недовіри для тих, кого призначають ВР, уряд і президент. 

План дій

Ми розробили проект закону "Про владу в Україні", який має на меті посилити вплив громадян на політиків і окремих посадовців. Концептуальними положеннями цього законопроекту є: відсутність потреби вносити зміни до Конституції; визначення і закріплення на тривалий час виборчої системи в Україні; відсутність двозначностей; наявність чітких кваліфікаційних ознак злочину за невиконання цього закону; наявність переліку посад, до яких застосовується механізм відкликання мандату чи вотум недовіри, що тягне за собою звільнення з посади; встановлення механізму звільнення посадовців, призначених на посаду, та відкликання мандату обраних громадами осіб; гарантії тривалості дії і незмінність закону.

Законопроект передбачає відкликання депутатів усіх рівнів, а також міських, селищних і сільських голів. Вотум недовіри передбачено застосовувати до таких посадовців: начальника районного (міського) відділу МВС, міського (районного, міськрайонного) прокурорів, начальників відділів юстиції, місцевих суддів, начальників відділів освіти, голів райдержадміністрацій. Проте остаточний перелік посад, які піддаватимуться громадський оцінці, буде визначено під час обговорення законопроекту.

Законопроектом передбачено механізм започаткування ініціативи відкликання чи висловлення вотуму недовіри конкретному посадовцеві, збір підписів громадян та механізм реалізації волі громади. Кількість підписів, необхідних для відкликання політика чи застосування вотуму недовіри до посадовця, буде затверджено після широкого обговорення громадами. Законопроектом заборонено втручатися чи перешкоджати державним службовцям, державним та місцевим органам влади процесові ініціювання і здійснення процедур з ініціювання та збору підписів щодо відкликання чи висловлення вотуму недовіри конкретному посадовцеві.

Задля забезпечення виконання закону бездіяльність у питанні звільнення посадовця вищим керівником упродовж місяця після висловлення громадою йому вотуму недовіри кваліфікується законопроектом як "узурпація влади". Така кваліфікація випливає з положень статті 5 Конституції України та рішення Конституційного суду України (справа № 1-5/2005 від 5 жовтня 2005 р. № 6-рп/2005), в якому, зокрема, зазначено: положення частини другої статті 5 Конституції України (254к/96-ВР ) "носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ" треба розуміти так, що в Україні вся влада належить народові. Влада народу є первинною, єдиною і невідчужуваною та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку, визначеному Конституцією (254к/96-ВР) та законами України, через органи державної влади й органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України… Положення частини четвертої статті 5 Конституції України (254к/96-ВР) "ніхто не може узурпувати державну владу" треба розуміти як заборону захоплення державної влади шляхом насилля або в інший неконституційний чи незаконний спосіб органами державної влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, громадянами чи їх об'єднаннями".

 

Невиконання рішень громади про відкликання депутатів і суддів Верховною Радою чи не звільнення президентом України з посад осіб, яким висловлено вотум недовіри, кваліфікується законопроектом відповідно до норм Конституції та спеціальних законів, які діють в Україні.

Введення в дію закону "Про владу в Україні" дасть можливість громадам законно і оперативно реагувати на свавілля й бездіяльність чиновників, не виконання передвиборних обіцянок політиків, не чекаючи виборів, не захоплюючи райвідділів міліції і не вчиняючи самосудів над суддями. 

Тільки так ми відрубаємо безвідповідальному чиновницькому "спруту" злочинні щупальця, якими він грабує і знищує громадян України.

Законопроект найближчим часом обговорять експерти і громадські діячі, після чого він буде презентований широкому загалу.

Закликаємо приєднатися до обговорення законопроекту без "професійних" політиків, політичної доцільності та правової казуїстики. Сподіваємося, що "Дзеркало тижня. Україна" стане одним із майданчиків для такого обговорення. Це і буде першим кроком до очищення та встановлення відповідальної влади. Кроком до відповідального суспільства і заможної країни.

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
55 коментарів
 • Pravdavsem 3 марта, 11:49 Нам опять предлагают самим разбираться с последствиями недобросовестности и безответственности депутатов. Авторы почему-то считают, что те непорядочные люди, которые идут во власть за своей корыстью, будут бояться это делать из-за того, что срок, в течение которого они планировали злоупотреблять своей должностью, может быть сокращен по какой-либо процедуре. Но существующая система БЕЗОТВЕТСТВЕННОЙ власти поощряет в депутатах низменные инстинкты, развращает их вседозволенностью и способствует их духовной и нравственной деградации. Вот если бы в случае досрочного отзыва депутата его ожидало примерное наказание, тогда бы многие кандидаты задумались: для чего мне идти во власть, если в случае моей плохой работы или воровства есть реальный риск попасть в тюрьму? Это бы удержало многих депутатов не только от преступных действий, но и безнравственных поступков. Но для того, чтобы поставить вознаграждение (или наказание) депутатов в зависимость от результатов их деятельности есть более простой путь. Достаточно, чтобы при выборах нового состава депутатов, избиратели одновременно проставляли в специальных бюллетенях оценку предыдущему составу (наказать, наградить, отпустить с миром). Такая всенародная оценка (а не мнение некоторой инициативной группы, которая может преследовать свои цели или банально быть куплена) будет объективной и иметь прямые правовые последствия для депутатов в соответствии с Конституцией, как непосредственное волеизъявление народа - источника власти в государстве. Непосредственно по результатам этой оценки депутаты могут быть либо награждены (льготами, деньгами, званиями и т.д.), либо наказаны (например, отсидкой в тюрьме в течение такого же срока, в течение которого они злоупотребляли доверием народа), либо отпущены с миром. Никаких дополнительных разбирательств не нужно, содержать дополнительные "контролирующие и проверяющие" структуры не нужно. А чтобы депутаты не ушли от ответственности - такой закон нужно принять на всенародном референдуме, чтобы никакой президент и ВР не могли его отменить/изменить. Наказание за уклонение от исполнения решения народа должно быть максимальным – это наиболее опасное преступление, преступление против всего народа. Вот тогда мозги у депутатов начнут думать, как служить НАРОДУ а не СЕБЕ или своим ХОЗЯЕВАМ и система власти будет ориентирована на всенародное благо, а не на удовлетворение интересов правящих кланов. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • alter ego 10 августа, 11:42 Пропозиції для авторів даної статті та Терпила 27 июля, 09:08 «Предлагаю простой механизм отзыва выборных лиц…»_ _ _ _ Головне питання: «Як змусити владу прийняти подібні закони реформи?» Небанальні відповіді на це питання - у 2 статтях під загальною назвою «Бунтувати чг робити вибір» від 1 і 6 серпня, опублікованих на сайті УП. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • пшпф 4 августа, 12:39 у нас как в озере- расплодилась щука, выжрала всего карася и давай друг друга жрать Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • пшпф 4 августа, 12:23 даже если сменить власть то особо ничего не изменится. нужно сделать деньги второстепенными (в сознаннии людей), когда суд станет возможно выиграть без денег а просто потому что ты прав. нужно порвать невидимую цепь продажи должностей (тот кто купил должность (особенно депутат) никогда не станет честно исполнять свои обязанности, потому что нужно отбить свое бабло и наварить побольше). лицемерие (хотя бы в высших эшелонах) приравнять к уголовному преступлению Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • прохожий 2 августа, 12:57 необходимо как можно быстрее избавиться от этой позорной власти она компрометирует весь народ украины это наш позор стыд что мы позволяем таким грабить нас унижать издеваться откуда взялись такие аферисты с такими амбициями и требованиями к жизни почему они в разы живут лучше своего народа труженика гнать этих беспредельщиков лодырей и негодяев взашей так присосались к халяве десятилетиями шоркаются при власти да еще всю свою убогую родню пристраивают кровопийцы похоже что мы сами дебилы и трусы если терпим таких беспредельщиков Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • шоні 29 июля, 00:54 що ці хлопці курять-пють.. адже слід просто владі виконувати Конституцію Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Терпила 27 июля, 09:08 Предлагаю простой механизм отзыва выборных лиц: - при голосовании гражданин получает отрывной дубликат - копию своего бюллетеня с результатом своего голосования, которое производится "компостированием" бюллетеня и его копии; - при разочаровании в деятельности избранного лица голосовавший за это лицо отсылает копию бюллетеня - отрывной талон в соответствующую избирательную комиссию; - получение соответствующей избирательной комиссией отрывного талона с голосом за избранного означает отзыв своего голоса за избранного; - избирательная комиссия ведет непрерывный подсчет голосов, оставшихся у избранного лица; - как только у избранного останется голосов "За" меньше, чем у следующего за ним оппонента, избирательная комиссия принимает решение о его отзыве и передаче его полномочий следующему по количеству поданных голосов претенденту на выборную должность. Таким образом, за отзыв голосуют те и только те, кто голосовал за избрание. Это справедливо, обеспечивает непрерывную быстродействующую обратную связь, не требует больших затрат. Что скажете по этому поводу, господа?
  Прикольно 30 июля, 09:10
  Прикольный вариант, Терпила. Поддерживаю!
  Zloy 30 июля, 20:01
  Терпила: т.е. Вы предлагаете отменить тайное голосование:(....не выход это, однако. ...простая логичная и ясная процедура импичемета ...- это единственно граммотное решение!
  Pravdavsem 3 марта, 12:02
  А если его выбрали 95%, а потом разочаровались (например, как с Ющенко), то нужно ждать, пока все 95% не поленятся копии своих бюллетеней послать? А если вторым в списке был фанатик-маразматик, то нужно терпеть его "правление", пока те, кто ради протеста или прикола его выбрали, не отзовут свои бюллетени?
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • KryveOzero 27 июля, 08:34 Або наприклад, про відповідальність кожного з нас в використанні води в містах-мегаполісах. Вода катастрофічно і безповоротно стає дефіцитом, і головна турбота має саме лежати в використанні водних ресурсах НАМИ УСІМА разом. не можна розділити в Україні та і у всьому Всесвіті воду на воду Фірташа, Коломойського, Іванова або ж Ахматова....массова безвідповідальність призведе (причому в скорому майбутньому) в різкому дефіциті води. Чому так сталося? Через брехню, лукавство, що нині є в Україні. Держава в особі чиновників, блудливо говорить про низькі тарифи на комунальні послуги, в тому числі і на воду.Тому що на мою думку, коли встановити ПРАВДИВІ тарифи на РЕСУРСИ то буде соціальний конфлікт..... тоді коли громада запитає (в найнятих на роботу, нами ж з Вами) чиновників- чому наші видатки дуже завеликі відносно наших доходів?! І це буде справедливе запитання. Тому так і суне це питання- і як-то кажуть і нашим-і-вашим.... начеб-то вода і не дуже дорога, ну шось там платимо, от і ллємо ми її, водичку як заманеться. А ресурс то міліє.... а де ж наша відповідальність перед нашими дітьми? (про онуків мовчу). ДЕ?! От вам і каже ота "баба Женя"- "я така хвора, і чоловік в мене хворий, то шо ж мені і тарілки не помити, ще воду на собі, коханій економити?!"...... а таких баб Жень в Києві мільони, і та тарілка, що вимита 3-ма літрами води вже золота..... А не буде води, я Вам скажу зразу- полишимо ми наші "дорогі київські" квартири в монстрах-висотках і поліземо, як черви з гнилого яблука де-інде, де хоч з криніці можна ще буде хоч відро водички достати. І зразу спрацює отой скотьский інстинкт самозбереження, і візьме наша баба Женя і просто протре вологою ганчіркою тарілки після обіду, і буде добре. А так і президент в нас НІЧТЯК і баба Женя з 30-ма кубами води на місяць, а Бортницька станція аерації репається по причині тієї-ж таки брехні по швам....Запитайте, як користують воду в Ізраїлі? Знову ж таки повернемось з попереднього мого поста до ОСОБИСТОСТІ- кожен з нас, помножений на мільони дає колосальний ефект, не лукавством, брехнею В ПЕРШУ ЧЕРГУ ПЕРЕД СОБОЮ, а Правдою . Правда народжується в діалозі, коли ми говоримо про якійсь наші проблеми, ми не залишаємо ні часу, ні місця для брехливих політиків- МИ ЇХ ПРОСТО ВИГАНЯЄМО З РОБОТИ.... Але, вельмишановні пані і панове треба почати з себе, коханого.... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • KryveOzero 27 июля, 07:38 Основа будь-якого соціуму є особистість, так,саме особистість. Це "цеглинка", сладова частина того-ж таки соціуму. І від якості кожної особистості і формується суспільство, як таке. І на превеликий жаль наше суспільство ( і відповідно кожний індивідум в ньому) так і полишилось в основі своїй наповнене брехливо-облудливо-оманним з часів радянської епохи. ми чогось чекаємо- доброго президента (царя), котрий відремонтує наші будинки, збудує добрі дороги, поставить на службу чесного суддю..... а хто почав з себе?! так, з себе коханого? хто посадив дерево і потім кілька років доглядав, поливав, обрізав, допоки не виросте? або в будинку, де всі квартири мають власників, хто скаже- "Давайте змонтуємо нову електропроводку по будинку", і лище коли масово виходять з ладу дорогі електро- та електронні прилади всі починають кивати на ЖЕК, РЕС та інші заклади..... а ви ж, шановні власники де були? Ба більше скажу Вам, шановні пані та панове, в основі поваги до особистості, є наявність тої-ж таки особистості в кожному з нас, от і звертаємось ми в більшості випадків "мужчіна", "женщіна", "маладой чек"....... на 25-му році незалежності (???) ми так і не навчились з повагою один до одного звертатись. Пан чи пані, шановний чи шановна, або ж добродій чи добродійка.... як таке можна сказати ?! , то де там, ти будеш НЕ ЯК УСІ..... нє, не треба, треба СІРА МАСА, МАРГІНАЛІВ ТА НАПІВ-СОВКІВ, зручне стадо для всіх наших "керманичів", а тепер "сматрящіх", отаке ми і заслужили, закономірно і законно. Так і буде, допоки кожен з нас, панове-братове не знайде колоду в своєму оці і не шукатиме соломинку в оці Ближнього свого, бо сама тяжка боротьба, скажу я Вам, це боротьба всередині своєї Душі, Свідомості. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Vlad 26 июля, 18:29 Поностью согласен с valourhonour. Корень зла в ответственности громады, народа. А она ,громада, в массе своей наемный работник у плохого хозяина.И скорее "уволит " предложившего что-ьо перспективное, но ущемляющее сегодня, чем грешного популиста. Нужен отказ от либерализма и переход к экономической теории (общественно-экономической концепции), подводящей работника к ситуации, в которой он, работник, будет обязан и заинтересован выполнять функции собственника на своем рабочем месте. Это обязательное условие. Иначе - придет фюрер, диктатор, да кто угодно и не обязательно просвещенный..
  о5кривбасс 2 августа, 08:34
  НАРОДНЫЙ КАПИТАЛИЗМ народный капитализм, а отсюда и финансовая грамотность, начинается не с раздачи "ваучеров" с конечным сроком реализации и фиксированной ценой, а с получения РЕНТНОЙ платы КАЖДЫМ гражданином Украины с момента рождения и до момента фиксации юридической несостоятельности(например-утрата гражданства, или смерть). эту ренту платит любой субъект, эксплуатирующий природные ресурсы страны. рента автоматически расщепляется на 47 млн (количество граждан Украины на данный момент) ИНВЕСТИЦИОННЫХ счетов. в самом названии заложена суть. эти деньги сам гражданин или через уполномоченные инвестиционные компании может использовать ТОЛЬКО для ИНВЕСТИЦИЙ в национальные проекты -транспорт, космос, инфраструктура, обучение, медицина и т.д. нацпроектами могут заниматься акционерные общества, выигравшие тендер на данную тему, и состоящие из акционеров по долевому участию(тех же владельцев инвестсчетов и других желающих) и выплачивающих дивиденды акционерам. а вот эти дивиденды каждый гражданин Украины может тратить по своему разумению... и для того, чтобы не прогореть со своими вложениями, граждане будут ликвидировать финансовую безграмотность довольно быстро, скорее всего, ещё со школьной скамьи... такой пример распоряжения природными ресурсами позволит также КАЖДОМУ гражданину страны с полным правом чувствовать себя ХОЗЯИНОМ и требовать честной работы от всех звеньев госуправления и эксплуатирующих ресурсы субьектов...
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.67
EUR 28.94