Чи відкриє Росія кримський фронт?

Валентина Самар 6 вересня 2013, 21:00
смерч

Читайте також

Поки деякі українські експерти й ЗМІ усе ще переймаються запитанням, чи не є "фейком" опублікований у DT.UA документ під назвою "Про комплекс заходів щодо залучення України в євразійський інтеграційний процес", і рясно цитують його авторів, варто було б уважно подивитися, як цей план втілюється в життя. Бо, переконавшись у неефективності застосування одних заходів, план цілком можна скорегувати. Адже замість витратних інформаційних бомб набагато більший результат, зокрема й у вигляді відлуння в пропагандистському плані, може принести вибух справжньої — навіть іржавої "лимонки", але в потрібному місці й у потрібний час. 

Те, що "Комплекс заходів" (за всієї його кульгавої якості виконання, що може бути пояснено дефіцитом часу і сталою тематичною монополією кола його авторів) — документ робочий, можна завважити не тільки за зведеннями торговельної війни Росії проти України. Будь-яка людина, котра далека від великої політики й бізнесу, але цікавиться новинами, не може не помітити, що на неї з кожним днем дедалі більше падає мультимедійного контенту з фокусом, виставленим згаданим планом. Заточеність випусків "Новини новин", роликів "Наступ Глазьєва—Медведчука", "Глазьєв. Удар по ЄС із Криму" або з Фроловим — викривальником "Євросодому" — просто зубодробильна, якість — відверто халтурна, але продуктивність (як і у випадку з текстами В.Медведчука по темі) — просто стахановська, явно розрахована на створення великого інформаційного рейваху. При цьому, якщо уважно послухати, що і як говорить про євроінтеграцію України й невдячних українських олігархів радник президента Росії Сергій Глазьєв, то здасться, що він подеколи дослівно читає текст "Комплексу заходів".

Підтримка мережі організацій російських співвітчизників, проведення конференцій, круглих столів і особлива увага — молоді? Будь ласка, 9 серпня в культурному центрі "Дом Москвы" в Севастополі відбувся круглий стіл "Молодь Криму в євразійських інтеграційних процесах", на якому новопризначений Генеральний консул Росії в Сімферополі Вячеслав Свєтличний, по суті, повідомив про зміну пріоритетів у підтримці Москвою проросійських організацій у Криму. Сказавши спасибі старшому поколінню їхніх лідерів, яким "не вдалося домогтися виконання завдань щодо консолідації та об'єднання" співвітчизників, генконсул заявив: "Тепер у нас нове завдання — щоб ці організації працювали більш злагоджено й скоординовано. У цьому плані ми дивимося з надією на молодь, молоді організації, молодих лідерів". І запропонував уже восени провести "міждержавну молодіжну конференцію" в Криму, організаційні й фінансові складові якої Росія візьме на себе. 

У тексті "Комплексу заходів", у розділі "Заходи щодо посилення залежності української економіки від Росії" окремим пунктом значиться створення російсько-української Корпорації розвитку Криму — для того, щоб надалі створювати такі самі корпорації з участю російського капіталу і в інших регіонах України. Особливу цікавість викликає та обставина, що, як випливає з документа, попередню роботу зі створення такої корпорації в Криму вже нібито пророблено: "Відповідно до концепції цього проекту, який пророблявся з ВЕБом і Головою Радміну Автономної Республіки Крим, дана Корпорація могла б бути створена Урядом Криму й ВЕБом із внесенням першим земельних ресурсів, а другим — відповідного капіталу. Українська сторона провела необхідну для реалізації цього проекту консолідацію земельних ресурсів". 

Сергій Глазьєв може ще багато разів відхрещуватися від авторства цього документа, але будь-яка людина, котра здатна забити в пошуковик його прізвище й словосполучення "корпорація розвитку Криму", може впевнитися, що з ідеєю створити інститут розвитку Криму й однойменної корпорації Сергій Юрійович безуспішно гасає по півострову вже три роки. Причому востаннє це було не так давно — під час виборів-2012, коли академік Глазьєв дійшов, що називається, "до самих до окраїн" Криму — до селища Мирний біля озера Донузлав, мер якого, Олег Парасків, балотувався в народні депутати від Партії регіонів. В інтерв'ю "Евпаторийской здравнице", ілюстрованому фото з рукостисканням тоді вже радника президента РФ Глазьєва й кандидата Парасківа, академік повідомив: "Я і мої колеги з Національної академії наук України намагаємося втілити проект організації Інституту розвитку Криму, і чому б йому не виникнути в Мирному? У рамках проекту планується створити науково-дослідний інститут і корпорацію для залучення довгострокових інвестицій, передусім — для створення сучасної інфраструктури, дорожнього будівництва, розвитку курорту". 

За два роки до цієї кампанії, влітку 2010 р., Сергій Глазьєв також був запрошений урядом Василя Джарти для участі в розробці Стратегії розвитку Криму до 2020 р., і про це багато писали. Але в результаті стратегію розробляли інші автори — на чолі з Андрієм Єрмолаєвим. А академік Глазьєв її жорстко критикував. Як бачиться, здебільшого за те, що документ не враховує інтересів Росії. Автори стратегії, на думку Глазьєва, "ігнорують оголошені президентом України наміри про участь у формуванні Єдиного економічного простору з Росією, Білорусією та Казахстаном, у рамках якого для економіки Криму відкриваються додаткові можливості як у розвитку торгівлі, так й в залученні інвестицій". 

Те, що в "Комплексі заходів" щодо Корпорації розвитку Криму бажане видається за дійсне, DT.UA повідомив і прем'єр Криму Анатолій Могильов. 

"Документ про залучення України в євразійський інтеграційний процес, що набув широкого розголосу, в частині, де згадується Крим, — це вінегрет, який складається з усіляких проектів, фантазій та окремих реальних фактів. І найголовніше, чийогось бажання видати за дійсне те, чого не існує", — каже голова РМ Криму.

А.Могильов нагадує, що в 2010 р. уряд Криму справді вів інтенсивні переговори в різних напрямах, що пов'язані з пошуком перспективних інвесторів. "Такі переговори велися, зокрема, і з "Внешэкономбанком", і з багатьма іншими російськими й зарубіжними банками та компаніями. Була взаємна зацікавленість, але ці наміри залишилися нереалізованими й завмерли на стадії попередніх переговорів. Жодної опрацьованої концепції створення російсько-української корпорації розвитку Криму немає", — повідомив DT.UA Анатолій Могильов. 

Словом, приписка, як казали в радянські часи, вийшла. Навіщо? У принципі, версію вже хтось озвучив: документ схожий на попередній — щоб одержати фінансування, а потім ґрунтовно доопрацьовувати. Однак халтурне виконання "Комплексу заходів" в жодному разі не ставить під сумнів саму автентичність документа — життя, як бачимо, підтверджує це за кожним пунктом і загалом. До того ж при розгортанні процесу цілком можливі корективи, викликані різними чинниками — від внутрішньоукраїнських до геополітичних, і з похибкою на адекватність виконавців. 

Сумнівів у тому, що під час виборів-2015 Крим знову, як два й півтора десятиліття тому, відчуватиме присутність у кампанії "кандидата від Росії", навіть за відсутності його як такого, ні в кого немає. Питання тільки в тому, в чому вона полягатиме? Зрозуміло, що гра проти Януковича "на пониження" на південному сході країни, тобто в базових регіонах, найбільш смачною може бути в Криму. І тому, що Крим особливо чутливий до російської теми, і тому, що Янукович тут уже зіграв сам проти себе, не виконавши жодної "проросійської" обіцянки й відсторонивши місцеву еліту від управління автономією. 

"За роки президентства Януковича було порушено право представників кримської еліти займати ключові позиції. Це стосується всіх більш-менш вирішальних посад у виконавчій владі, розпоряджання бюджетними потоками, можливості вирішення бізнес-питань, дистанціювання від земельних "дерибанів" і впливу на місцеві ради. Кримська бізнес- і політична еліта, по суті, нічого не набула, але втратила. Рівень мотивації в необхідності повторного переобрання Януковича фактично відсутній", — розмірковує один з представників команди кримської влади. 

Однак у те, що в Януковича може бути альтернатива для кримського виборця, а тим більше, що це — Віктор Медведчук, ніхто не повірить, вважає політолог Андрій Никифоров. "Кримське "російське" поле настільки зачищене під Януковича, що на ньому навряд чи щось нове може з'явитися й прижитися за півтора року до виборів. Те, як російська карта розігруватиметься в 2015 року, дуже багато в чому залежить від результатів листопада — підпише Україна договір про асоціацію з ЄС чи ні. І я не думаю, що буде швидкоплинна війна Росії за Україну, за результат 2015 року. Скоріш за все, відбувається вибудовування політики "вдолгую". Але гра йде — інакше, що робить пан Медведчук на політичному полі? У нього, звісно, є особисті амбіції, але це виглядає несерйозно для Москви". 

Є й інші думки: мовляв, фактор Медведчука, полягає не в ньому самому, а в ступені відторгнення, яке викликає Янукович. За внутрішніми вимірами самого штабу ПР, рівень довіри до Януковича в групі пенсіонерів півострова становив 45%. Жителі Південного Сходу можуть проголосувати за Медведчука як за єдиного, хто відповідає їхній ідеологічній матриці, тим самим зруйнувавши монополію безальтернативного Януковича в його базових регіонах.

Андрій Клименко, економічний експерт і автор не однієї програми розвитку Криму, вважає, що все набагато серйозніше, а інформаційні війни й ігри технологів на темах мови й любові до Росії — нині не найголовніше, бо, за великим рахунком, у цьому плані Росія вже програла Україну. 

"Виросло й вступило в політичне життя країни нове покоління, яке не знає, що таке Радянський Союз, у якого немає ностальгії за Росією-матінкою, і на цьому вже не можна грати. Ще кілька років тому на одному з круглих столів у Лівадії я спостерігав справжній шок у російських колег. Бо за даними опитувань молоді з приводу вивчення української мови, твердих "відмовників" було всього відсотків 15, інші різною мірою, але вважають, що державну треба знати. А от нинішня торговельна війна або жорстка ситуація з рибалками на Азові різко обрушують проросійські настрої. Тому, якщо не відбудеться якихось серйозних подій, Росія зазнає найжорстокішої поразки, і жодна Вірменія в Митному союзі не врятує".

Поки що методи Кремля, витягнуті з "Комплексу заходів" призвели до прямо протилежних результатів. У Києві переконані: "Якщо Путін не змінить команду, відповідальну за Україну, то втратить її остаточно. Змінити "стратегів", звичайно, можна. Наприклад, призвавши Суркова. Але "панський" тон і гидливо закопилену губу Москва в діалозі з Києвом змінити, схоже, не в змозі. Тому яка різниця, хто продовжуватиме робити головну помилку?

Можна припустити, що якби не було гострої конфліктної ситуації в Сирії, то всі зусилля російської державної машини нині були б спрямовані на Україну напередодні підписання договору про асоціацію з ЄС. Це дає час для того, щоб іще до підписання договору розглянути й уголос заявити про можливі нехороші сценарії, які можуть застосовуватися й у центрі яких завжди вимальовується Крим, вважає Андрій Клименко. 

"Зрозуміло, що жодні "українські вибори", жодні медвечуки й навіть КПУ "російської" погоди вже не зроблять — їхній поїзд пішов. Але вони муситимуть відпрацьовувати свої програмні завдання, пам'ятаючи про наступні вибори, а поки що створювати потрібне інформаційне тло. Що в такій ситуації залишається? Я б не виключав не тільки провокації, а й диверсії та інших акцій підривного характеру, причому саме в Криму", — каже експерт. 

Чинники для простих і результативних сценаріїв, які можуть підірвати ситуацію й "покликати" Росію на допомогу й захист своїх громадян, багато разів прописувалися, але нині їх по-новому варто проговорювати вголос: базування ЧФ Росії та наявність підґрунтя для міжнаціональних/релігійних заворушень. 

Особливість базування Чорноморського флоту значно полегшує завдання для підривного сценарію, говорять експерти й неодноразово писали ми: на відміну від заведеного у світі порядку розміщення іноземних баз, російський флот не локалізований. Його підрозділи розкидані по всьому півострову — Севастополь, Сімферопольський і Бахчисарайський райони, Ленінський район (полігон "Опук"), Феодосія. Таким чином, першим кроком до забезпечення безпеки має бути локалізація підрозділів і, як каже А.Клименко, "суцільний паркан". Методи, які змусять російських військових згорнути свою присутність у різних місцях Криму, чітко передбачені угодами про ЧФ, що не мінялися після харківської пролонгації базування ЧФ. Нагадуємо, що відповідно до ст. 2 Угоди між урядами України і РФ щодо взаєморозрахунків, пов'язаних з поділом ЧФ і перебуванням на нашій території російського флоту, "після погашення Україною державного боргу перед Російською Федерацією орендна плата здійснюється Російською стороною прямими платежами". Президент Ющенко й прем'єри Янукович і Тимошенко цю можливість у колишні роки змарнували. Або на щось розміняли. Може, тепер президент Янукович у ситуації, що склалася, змінить свою позицію й використає за призначенням таку вигідну для України норму міжурядової угоди. (Для порівняння й сміху настільки "непід'ємної" для країни суми боргу можна взяти щомісячні розпили тендерів "Вуглепрому" або "Укравтодору".)

"Та "ідеальний" сценарій для вибуху ситуації в Криму — це поєднання чинників ЧФ й якихось релігійних екстремістів, котрих можна призначити з кримських мусульман, наприклад. Якась група диверсантів у "національних купальниках". Увесь світ повірить!" — упевнений Андрій Клименко, вважаючи, що з початком торговельної війни треба голосно називати речі своїми іменами, відпрацьовувати антисценарії й не чекати, поки відкриється "кримський фронт". 

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
105 коментарів
 • Влад 28 сентября, 15:46
  Влад Сегодня, 15:44 Дончанин 11 сентября, 18:05 Забор будете строить по линии 1654г.Лучше забор по линии 01.09.1939 г.
  Пора в судебном порядке признать Пакт Молотова - Риббентропа, незаконным, и вернуть земли полученные по этому пакту Польше.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Влад 28 сентября, 15:44
  Дончанин 11 сентября, 18:05 Забор будете строить по линии 1654г.
  Лучше забор по линии 01.09.1939 г.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • сено 10 сентября, 22:43
  Т72 Сегодня, 21:18 Есть предложение. Построить высокий забор на границе с Россией. Чем скорее Украины отгребет от России, тем лучше для украинцев. Все равно, толку от России - ноль. Вернее, минус ноль ибо дешевле тот же газ брать на мировом рынке, а остальное? А, что остальное? Что Россия производит, кроме нефти, газа и оружия? Ну, и пусть москали сами по себе стреляют....
  Россия выдохлась: все козыри уже кончились. И началась игра в Чапаева вместо шахматной партии. Это не только не красит Великую, представляя ее в виде варвара, но и сплачивает народ Украины, подталкивая нас к цивилизации. А Раше - гуд бай, естественно. Путину надо дать героя Украины, я так думаю: он сделал больше для нас за последние годы, чем все наши президенты вместе взятые. ......... В медицине есть такой метод лечения: вводят заразу, чтобы организм сплотился в борьбе с ней. Провокацией называется. Прививки - один из вариантов такого метода, кстати. "Любовь" к России нам уже привита, "як на мене".
  Прокас 11 сентября, 18:05
  "Россия ...подталкивает ...нас к цивилизации". То то и оно: сами цивилизоваться "не спроможни". За двадцать постсоветских мирных лет Украина, избавленная от необходимости содержать огромный ВПК, не научилась даже собирать и перерабатывать бытовой мусор. Не говоря о том, что за это время можно было окончательно решить жилищную проблему.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • сено 10 сентября, 22:33 Марина, Владимир... Сколько вас еще там таких? Большая часть России! Подавляющая, причем. (Нормальных 3% осталось - это те, кто против власти). Ну и что вам сказать? Ладно я - украинец. Но ведь русский Крым не поддерживает вас! Что может быть более красноречиво?! Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Т72 10 сентября, 21:18 Есть предложение. Построить высокий забор на границе с Россией. Чем скорее Украины отгребет от России, тем лучше для украинцев. Все равно, толку от России - ноль. Вернее, минус ноль ибо дешевле тот же газ брать на мировом рынке, а остальное? А, что остальное? Что Россия производит, кроме нефти, газа и оружия? Ну, и пусть москали сами по себе стреляют....
  Дончанин 11 сентября, 18:05
  Забор будете строить по линии 1654г.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • читатель 10 сентября, 16:47
  Марина Сегодня, 07:58 Сергей 8 сентября, 13:02 Посмотрите русские телеканалы, - об Украине только негатив. За прошедшие десять с небольшим лет правления Путина, подавляющее число граждан России, до этого вполне лояльно к нам относившиеся, стали считать нас врагами. ++++++++++ Трудно что-либо добавить. В тех редких TV-передачах по российским каналам об Украине трудно увидеть позитив. И это объективно. О каком позитиве можно говорить, когда за годы независимости, на Украине стало хуже, чем в УССР? Уровень производства упал и не смог подняться выше 60% от советского уровня. ВВП (номинал) на душу человека в сутки около 10 долл. Четверть населения ниже черты бедности, остальные (кроме олигархов) – чуть выше. За 20 лет население сократилось на 7 миллионов. Талантливые журналисты публикуют душераздирающие статьи о положении в стране (SOS. Лисапетна Украина), в комментариях (а их тысяча) все только добавляют аргументов. На Украине явно сложилось убеждение, что последовательно сменяющиеся президенты, кабмины и составы Рады, а также всяческие органы власти действуют не в интересах населения, а в интересах олигархии, т.е. экс-камуняк, набивающих капиталами западные банки, а население прозябает в бедности и вынуждено зарабатывать детишкам на молочишко за рубежом. Скажите откровенно, является ли украинская буржуазия врагом или другом украинского народа? Лично я слышал только одно твердое мнение – украинские буржуи – это и есть истинные враги народа. Жадные и ненасытные, они уже в Европе, и хотят обеспечить себе стабильное богатство за счет всего народа. Чего удивляться, что именно к украинской буржуазии и в России, также как и на Украине, сложилось мнение как о врагах? Ну, естественно, и о таких недоумках, как этот Сергей, которого я цитировал, тоже. А отношение к обычным украинцам самое теплое, разве кому отказывают в работе в России? И таких заробитчан в России – миллионы.
  Марина: Лично я слышал......................... которого я цитировал................Нет спасенья украинцам от рашкинских гомосеков. Они на всех каналах ТВ, на всех концертах. Добрались проклятущие и до Зеркала Недели украинской.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Владислав Херсон 10 сентября, 13:33 Это полный писец, пусти свинью за стол она и ноги на стол. Куда смотрит СБУ, ГП, и т.д., и т.п., где героический "Беркут", или проще мутузить стариков и женщин на Крещатике. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Штиль 9 сентября, 20:06 После устранения Путиным Лужкова на политической арене Крыма и близко не видать знаковой фигуры, способной встряхнуть пророссийский лекторат, так что кремлевские грезы создать в Крыму управляемое из Москвы движение являютмся абсолютно беспочвенны. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • КРЫМСКИЙ ФРОНТ 9 сентября, 16:19 КАК РОССИЯ ВЗОРВЁТ СИТУАЦИЮ В КРЫМУ 1. Провоцирование мирных демонстраций крымских мусульман. 2. Неизвестные снайперы на крышах стреляющие в демонстрантов. 3. Поставка оружия с баз ЧФ крымскотатарским повстанцам и возвращение из Сирии набравшихся военного опыта крымскотатарских боевиков (на кораблях ЧФ). 4. Применение кем-то неизвестного газа против повстанцев. 5. Бомбардировка Крыма стратегическими бомбардировщиками российских ВВС Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Смішно))) 9 сентября, 12:47 Дивно, що стільки ніби-то розумних людей обмусолюють цю тему і ревно кожен обстоює свою правоту. За себе, громадяни, потрібно думати, за єдність нації, а не за видумки і фікції преси чи наших чи російських олігархів. Вже як можуть так і відволікають людей від проблем з безробіття та гнилості усіх без винятку політиканів. Коли народ в єдності і всім задоволений, кого обкрадати і обманювати будуть??? В інших країнах кожен займається своєю справою, а в нас навіть бабулі на лавочках ревні аналітики)))) Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.67
EUR 28.94