Рефат Чубаров: "Ласкаво просимо до кримського гетто!"

Валентина Самар 21 березня 2014, 20:50
Рефат Чубаров

Читайте також

"Та ні, він на це не піде — це ж буде справжня окупація". "Світ цього не допустить!" "Він не приєднуватиме Крим — це буде просто ще одне Придністров'я". Так керівництво України і ми, мільйони її громадян, заспокоювали себе день від дня навіть коли нашу попередню оману боляче перекреслювала дійсність. Путін пішов, світ допустив, Держдума й РадФед "приєднали" — маємо другу в історії анексію Криму Росією. 

Що далі? Не в плані територій — їх оперативно позначають, а в плані нового світоустрою, що бачиться президентові Росії замість того, який він трощить. Зверніть увагу на зміну риторики російських політиків: головним приводом для втручання у внутрішні справи іншої країни вони дедалі частіше називають необхідність захищати "русских". Так-так, не громадян Російської Федерації, не росіян — це вже в минулому, а саме "русских". І якщо хтось за межами Криму ще не зрозумів, то придивіться уважно до того, що відбувається останніми місяцями на півострові: ми маємо справу з агресивним сплеском російського націоналізму. 

Голосніше за всіх "тримай злодія!", як стверджує російська приказка, кричить сам злодій. Лякаючи увесь світ брехнею про "нацистський" уряд України, Володимир Путін публічно дарує ідею, гідну справжніх нацистів, — попереду російських військових під час штурму українських частин ставити жінок і дітей. Мовляв, нехай спробують стріляти...

Нині, коли лідер кримських татар Мустафа Джемілєв заявляє про загрозу етнічних чисток, багато хто теж каже: "Ну, це вже перебір. Вони не посміють". А чому? Хто завадить?! Хто перешкодить Суркову з Кисельовим вигадати й змонтувати якесь залізобетонне "обґрунтування", щоб витиснути з території півострова незгодних, а тому — небезпечних? Хоча, якщо з ідеями в Москві буде напружено, нової дурості когось зі "Свободи" буде достатньо для нового витка "антифашистської" кампанії. Як тепер "самооборонцям Аксьонова" достатньо для штурму військових частин із криками "бендерівці, здавайтеся!" розповіді в ефірі "112" представника Правого сектора про те, що серед українських військових у Криму багато їхніх прихильників. 

Цього четверга політичного притулку в Польщі попросила перша група кримських татар: 32 особи, 17 із них — діти. Українці й кримські татари масово вивозять дітей, дружин, старих; активісти йдуть у підпілля. Факти про те, як катували й знущалися з "заручників Путіна", — активістів української громади Криму й Автомайдану, не залишають жодних ілюзій щодо того, як поводитимуться з незгодними на окупованій території. Факти того, як напризволяще Київ кинув українських військових і флот загалом, не залишають жодних ілюзій із приводу профпридатності нинішнього керівництва країни. Там, де треба поспішати (директиви військовим), уряд злочинно зволікає. Там, де треба ретельно попрацювати (закон про окуповані території), — безвідповідально голосує сирі проекти. Тим часом Крим швидко й упевнено перетворюється на вкрай небезпечний регіон, де масово порушуються основоположні права і свободи людини. На черзі, як вважає глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, — загроза громадянських конфліктів та етнічних чисток. 

— Рефат-ага, як саме Україна повинна захистити права своїх громадян на окупованих територіях, особливо тих, хто не прийматиме другого громадянства (що в Росії дозволено), хто не визнаватиме законності приєднання Криму до Росії? Уже зрозуміло, що це будуть здебільшого кримські татари й етнічні українці.

— Думаю, ще ніхто собі не уявляє, як ми житимемо в нових правових реаліях. Можна провести якусь паралель з 1991-м, коли ми всі жили в одній правовій системі — і в один день, умовно кажучи, почали жити в різних державах. При цьому всі розуміли, що в нових державах життя визначатиметься новим законодавством, однак, поки його не було, працювали старі закони й нормативні акти. Деякі, до слова, працюють і нині. Але тепер такого плавного переходу не буде — людей з одного світу кидають в іншій. Це не просто дискомфорт. Людей кришать, ламають, рвуть на частині. Як бути: родичі — в Україні, діти — в українських вишах, власність і так далі?.. 

Тому, я думаю, багато чого залежить від того, наскільки всі сторони, які втягнуті в цю насильницьку зміну системи, чітко позначать свої позиції. Грубо кажучи: міжнародне співтовариство не тільки говорить про те, що воно ніколи не визнає анексії, не змириться з таким способом зміни статусу території, а й каже, як саме має бути врегульовано гуманітарні питання. Або питання переходу з однієї системи правової на іншу. І Україна, і Росія повинні досить чітко визначитися стосовно людей, які опинилися на цій території. 

— Тобто спочатку ми переклали відповідальність за врегулювання кризи, а прямо кажучи — за зупинку анексії Криму, на міжнародне співтовариство, тепер воно ж має відповідати й за дотримання прав наших громадян в окупованому Криму? Може, керівництву ВР України вже настав час перестати оголошувати перерви на тиждень і як слід попрацювати над законопроектом про окуповані території, окремі положення якого вже викликають ступор? Наприклад, заборона переказувати гроші або займатися підприємницькою діяльністю — під загрозою кримінальної відповідальності. А на що жити?

— Так, безперечно, цей закон має бути опрацьований таким чином, щоб люди, які не зі своєї волі опинилися на окупованій території, і в Криму, і за його межами, могли вирішувати всі аспекти свого життя за підтримки української правової системи. Не можна до людей, що живуть на окупованих територіях, ставитися як до пособників окупантів! Не можна, щоб до людей, які опинилися в новій правовій системі, застосовували попереджувально-каральні заходи! Для цього при підготовці законодавства слід ураховувати і кримські реалії, і думку людей різних груп, чого нині немає. 

Я не хочу зараз довго й глибоко розмірковувати на тему адекватності дій влади України загалом, хоча нам є що сказати. Але ми можемо усвідомити це, зважаючи на становище військових України, що залишилися вірними присязі й перебувають зараз у Криму. Їхнє становище й дає оцінку адекватності політичного й військового керівництва України. І не тільки щодо військових, а й щодо всіх, хто нині залишився покинутим в окупованому Криму. 

— У четвер ВР України ухвалила заяву про гарантії прав кримськотатарського народу в складі Української держави. Народний депутат Мустафа Джемілєв зауважив, що це рішення запізніле, і висловив сподівання на приєднання України до Декларації ООН про права корінних народів, що відкриває кримськотатарському народу двері для реалізації права на самовизначення. Чому парламент уже тиждень зволікає з розглядом звернення Меджлісу з приводу Декларації ООН, навіщо гаяти час на політичні заяви?

— По-перше, справді, тут був присутній великий елемент такого якщо не покаяння, то віддавання боргу кримським татарам. Багато політиків останніми тижнями, як мені здається, прозріли і зрозуміли: їхня головна помилка в тому, що за всі попередні
23 роки вони не зробили істотних кроків для відновлення прав кримськотатарського народу. Думаю, що у вівторок Україна приєднається до Декларації прав корінних народів. 

Це дозволить кримським татарам істотно впливати на подальший розвиток ситуації в Криму. Кримськотатарська проблема завдяки цьому ще більше увиразниться для світу й стане більш опуклою. Незалежно від того, хто і як до неї ставиться. Щодо самого "референдуму" мушу сказати, що, починаючи від чистоти його підготовки до гри на праві народів на самовизначення, це був просто дуже великий інструмент нечесної, брудної і тупої гри. Кримські татари принаймні залишаться на своїй землі, вони самі визначатимуть свою долю, свій розвиток у реальності, що настала, виходячи з природного права корінного народу на самовизначення на своїй землі. Інша річ — форми реалізації права на самовизначення, його механізм і можливості залежать від наявних умов. 

— А відтворення національної автономії, втраченої у 1944-му?

— Ми ніколи не відмовлялися від свого права на самовизначення. У якій формі ми його реалізуємо, яким чином — скоро вирішимо. Ми незабаром зберемо Курултай. 

— У четвер Меджліс ухвалив звернення "Про дотримання прав і свобод людини в Криму". Наскільки висока ймовірність етнічних чисток? 

— У результаті різних маніпуляцій, включаючи й т.зв. референдум, кримське суспільство сьогодні дуже розколоте. По лінії референдуму — "за" чи "проти", по лінії питання — з Росією чи Україною. І далі ми спостерігатимемо розкол по лінії, яка визначиться залежно від того, що отримають люди, які голосували за поліпшення свого становища в складі Росії. Якщо змін на краще не буде — вони зриватимуть свою злість не на тих, хто їх ошукав, а на тих, хто дотримується іншої позиції. Це один момент, який може викликати конфронтацію. Другий пов'язаний з тим, що розкол з питання референдуму проходив і по етнічній лінії — кримські татари і багато українців його бойкотували. Цей самий елемент протистояння може бути створений штучно: якщо у влади з'явиться необхідність у цій маніпуляції, ці настрої підживлюватимуться.

— У принципі, це класичний сценарій, коли конфлікт привноситься ззовні, а потім переростає у внутрішній. Аж до громадянської війни. Про це всі відразу заговорили, бачачи, як поперед російських військових при штурмі військово-морської бази на Донузлаві йшли жінки і діти — так їх навчив без пострілів воювати з українцями Путін. Причому майже всі вони — місцеві мешканці, які десятиліттями живуть у мирі й злагоді в Новоозерному і Мирному…

—Так, це інспірування навіть не просто міжетнічного протистояння — між росіянами й українцями, наприклад. А маніпуляція за схемою "кримчани проти українських військових". Це дуже небезпечно. Якщо такі методи використовуватимуться й надалі, ми прийдемо до серйозного конфлікту. Але ж подібні методи можуть поширюватися і на сферу освіти, і просто на побутові стосунки. Уже сьогодні ми спостерігаємо побутовий шовінізм, коли люди, почуваючись переможцями, висловлюють невдоволення іншими і, проходячи повз кримського татарина, уже кидають або образливі репліки, або навіть погрози. Завтра ці самі люди вже можуть вдатися до якихось протиправних дій. 

— Рефат-ага, чи погодитеся ви з тим, що сьогодні в Криму ми маємо справу з керованим сплеском російського націоналізму? Старт хвилі було дано ще на початку зими, коли в Криму, як гриби після дощу, почали проростати різноманітні проросійські проекти, у тому числі правої та ультраправої орієнтації. Були й клони сурковських "нашистів", і НОД, потім заїзд казаків з Кубані ...

— Думаю, що ми собі навіть не уявляємо того рівня російського націоналізму, який прийде в Крим разом із російськими партіями, з їхньою діяльністю. А от коли вони відкриють тут свої відділення, тоді, думаю, ми повною мірою відчуємо всі "принади" того, що називають російським націоналізмом. Уже сьогодні ми бачимо, що Крим перетворюється на якесь гетто, вхід і пересування по якому можливі тільки з наглядачами. Згадайте, до чого ці наглядачі вдавалися стосовно представників ОБСЄ та ООН, видворяючи їх із Криму, під конвоєм доправляючи в аеропорт. Тут грабують і б'ють іноземних та українських журналістів. Небо тут відкрите тільки для рейсів з Москви. Останнє кричуще рішення президії Держради Криму — заборона на в'їзд до республіки 200 українським політикам. Їх названо "особами, які здійснюють антикримську діяльність. До списку включено "народних депутатів України, які голосували за дострокове припинення повноважень Верховної Ради Республіки Крим та оголошення республіки демілітаризованою зоною". І серед них — Мустафа Джемілєв, який поклав усе своє життя на те, щоб наш народ повернувся в Крим. Це йому сьогодні заборонять приїжджати на Батьківщину?! Отже, панове, ласкаво просимо до кримського гетто!

— Тепер про тему Чечні, яка сьогодні — і у фактах, і на слуху. Кажуть, що президента Ічкерії Рамзана Кадирова Путін призначив негласним куратором Криму. Бійців чеченських підрозділів бачили і на Чонгарі, і у військкоматі, де утримували заручників-активістів, і біля КПП морських піхотинців у Феодосії. Водночас Кадиров повідомляє Аксьонову, що оздоровленням курортів Криму займеться чеченський мільярдер Байсаров. Співробітникам "міліції Криму" дають п'ять днів на зміну паспортів і велять готуватися до піврічного відрядження до Чечні. Що все це означає?

— Вважаю, що треба виходити, насамперед, з конкретної інформації, яка є і яку повідомляють очевидці. Якщо ми говоримо про військкомат і про те, що там незаконно утримують незаконно затриманих людей, які розповідають про конкретних військовослужбовців з певних регіонів Росії, про те, як із ними поводилися, то це — інформація достовірна. Якщо ми говоримо, що на Крим призначено якихось кураторів, і називають їхні прізвища, то треба розуміти, що ця тема обговорюється. І, найшвидше, з боку Росії буде задіяно безліч механізмів для того, щоб виконати поставлене завдання. 

У нас не було якихось контактів на території Криму з чеченською стороною або з конкретними людьми в Чечні. Знаю, що були телефонні розмови муфтія мусульман Криму з муфтіями різних регіонів Росії, у тому числі й Чечні з їхньої ініціативи. 

Тому ще раз скажу: це все означає, що буде використано безліч різних важелів — прихованих і явних, офіційних і неофіційних — для того, щоб виконати завдання, щоб повністю інкорпорувати кримське суспільство. 

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
49 коментарів
 • Семен Буденный 5 мая, 14:08 Не, конечно, надо тренироваться бегать. Оно еще пригодится. От обменного пункта в банк, из банка в магазин, потом к нотариусу. Ибо когда продукты будут доставляться из России, они будут по цене золотыми, а пенсии останутся прежними. Ибо все остальное будет подвержено международным Эмбарго и Санкциям, Да и за водой тоже придется побегать. А вот в избирательные участки уже бегать не придется - за Вас будут решать другие! А пока радуйтесь планете Крым и бегайте от радости и других чувств у путлеру! Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Otogbo 1 апреля, 09:23
  niglov Вчера, 19:16 без трепа? Ну расскажи о своем предложении... Хотя я сразу скажу - не смогу его принять, у меня тут дед (отец) 87- ми лет, ветеран ЧФ СССР, который, конечно, никуда не поедет... Где тут треп? Я - с радостью и сын готов... Севастополь, 3 к....
  Без трёпа , это когда говорят : - так гнобят , так гнобят , согласен на обмен прямо сегодня . А все эти отмазки , это и есть самый что ни на есть трёп . Продолжаю ожидать предложения на обмен квартирами без трёпа .
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • DISGUT 31 марта, 20:17 Хорошо то, что хорошо кончается. Все довольны. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • kaka 31 марта, 14:35 Блин вспомнили про Татар!!! ахринеть!! де Вы 23 года были????? ану скажите!!!??? как питух в жопу клюнул так сразу Татары хорошие!!! Братья мы Вас не бросим!!!!!!!!!! все Вам дадим только не уходите!!!!! Вы нас гнобили все 23 года!! и Мустафа Джемилев появился только тогда когда жареным бараном запахло!!! предатель продажный американский Баран!!
  niglov 31 марта, 19:20
  ты действительно "кака"... Где ты жил и кем был эти 23 года? Чем тебя Джемилев достал? Кто тебя, бедолагу, гнобил и клевал?...
  kaka 1 апреля, 08:15
  В Украине не было системной политики в отношении Крыма и крымских татар. Украинская центральная власть вспоминает о крымских татарах, когда обостряется угроза сепаратизма и точка!! а Мустафа Джемилев вспоминает только тогда когда это ему выгодно!! за Украину Он решает вопросы!! пусть на наши Вопросы и Просьбы ответит!!!! не однократно ему писал народ и все как об стенку горохом!!! ато вспомнил про нас !! какой защитник нашёлся!!! ___Бахчисарай___!!!
  Відповісти Цитувати
 • Konstanzhoglo 30 марта, 01:57 слова Путина перевирают, он имел в виду, что украинские военные должны уйти из Крыма, выгонять их будет мирно в прямом значении этого слова само население Крыма, женщины и дети (без коктейлей Молотова, бит и булыжников). Но Путина предупредил, что не дай бог, кто-то из украинских военных посмеет стрелять в мирное население, тогда расплата будет мгновенной. Где-то вот так. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • julia 28 марта, 12:28 Я переписываюсь с Крымчанами. В частности с Ялтой. У них все спокойно, люди ДЕЙСТВИТЕЛЬНО готовятся к сезону. Все довольны. У них ничего не знают о надвигающейся войне. Их можно понять - у них все уже закончилось, их уже захватили, осталось только закону утрясти и обычные люди заживут своей жизнью. А у нас все впереди - сдача позиций и поражение или задержка оккупантов, а лучше ликвидация. Нас все это только ждет.
  niglov 31 марта, 09:56
  Обычные люди" уже не заживут своей привычной жизнью... Путин и Ко решили, что теперь они будут решать, как жить крымчанам - по какому времени, с какими деньгами, с какими паспортами, куда по каким правилам передвигаться, какие тв смотреть, на каком языке говорить и т.п. и т.д.. По судьбам человеческим проехались катком... Не знаю, что за душой у тех, кто "ликует", в моем окружении все под огромным психологическим давлением и как жить дальше - не знают... Я не знаю, получать ли рос. паспорт, смогу ли сохранить укр. гражданство, как буду жить с "видом на жительство" в своем городе и своей квартире, не знаю смогу ли воспользоваться вкладами в укр. банках, сын готов уехать в дальнее зарубежье, в никуда...
  Otogbo 31 марта, 14:14
  А без трёпа никак ? Я же предлагаю неустанно , давайте меняться на мою украинскую квартиру , зачем в никуда ? Украина ждёт ... Жду предложений от страдальцем гнобимых .
  niglov 31 марта, 19:16
  без трепа? Ну расскажи о своем предложении... Хотя я сразу скажу - не смогу его принять, у меня тут дед (отец) 87- ми лет, ветеран ЧФ СССР, который, конечно, никуда не поедет... Где тут треп? Я - с радостью и сын готов... Севастополь, 3 к....
  Відповісти Цитувати
 • Jeth 27 марта, 23:24 Оккупированная земля адольфа путлера - лидера рашистской нации. Відповісти Цитувати
 • VM1946 26 марта, 17:51 Гонит изрядно Чубаров. Я походил по крымским форумам, почитал что пишет народ, все понятно... Відповісти Цитувати
 • detectorlji 24 марта, 19:57 А кто не верит, что Чубаров прав, пусть выйдет в Симферополе на площадь Ленина и заговорит с прохожими на украинском языке. Нацики пророссийские позовут самооборону и будут пытать смельчака , кто ему платит и где разместился в горах правый сектор. Массовый психоз.
  Otogbo 25 марта, 07:42
  Я не верю . Пока не получу предложение поменяться квартирами ни одному слову не поверю ... Патриоты Украины из Крыма , хде вы , ау ...
  alfa_omega 25 марта, 09:14
  Почему люди должны куда-то уезжать. Они на своей земле и не должны никуда бегать от временщиков-гопников, которые дорвались пограбить Украинскую собственность.
  Otogbo 25 марта, 14:57
  А почему они должны уезжать ? Пусть живут . Тем более , что они даже не жалуются , скулят за них другие . Но если невтерпёж , моё предложение остаётся в силе . А то Тимошенко грозится нас тут атомным оружием мочить ...
  harba@mail.ru 28 марта, 11:05
  когда поверете поздно будет руками размыхивать и щеки надувать
  Otogbo 31 марта, 14:16
  Никогда не поверю , пока не получу первое предложение на обмен квартирами .
  katerinaDUB 26 марта, 20:17
  Слава богу, В Крыму все спокойно!я ОБОЖАЮ УТРЕННИЕ ПРОБЕЖКИ. Потом в море! Народ копошится строит , белит , красит, все готовятся к сезону . Им наплевать на мировую революцию Пенсии выдают рублями, пока по старому. Не все сразу. Ценники в магазинах - в гривнах и в в рублях,Народ спокоен, в транспорте, на улицах, в школах, больницах, санаториях- ничего не изменилось. Как были соседями, или прохожими- таковыми остались.Была два дня в Ялте на фестивале поэтическом- звучали стихи на украинском, русском. Я благодарю всех кто сохранил мир на планете Крым. Абсолютно надежно и спокойно - живи, радуйся, смотри вперед. В татарском поселке , где я живу- мирная жизнь. Не знаю что там господин Чубаров транслирует в народ - но думаю, он взял неверный курс. Именно сейчас важно поднять дух народа на созидание. Важно проводить фестивали танцев, стихов, песен татарского народа в контенте мира и обмена культурными ценностями, Разворачивать языковые возможности, печатать свою газету. Обратно будет плохо отражаться на самочувствие народа.Потом считаю вожди народа должны быть вместе с народом , а на где-то ..И подстрекать народ на сумятицу в голове. Такова моя позиция. А тем, кто просто по физической своей природе что-то не догоняет- и среди руских, и украинцев, и татар, я говорю о проявлениях меток границ и цвета кожи, тех надо тактично успокаивать. и на деле показывать что народ не кретин какой-то и не собирается грызть друг друга Народу нужен мир! Человек по сути своей добр и гуманен. Сохраним в себе эти драгоценные качества.
  harba@mail.ru 28 марта, 11:06
  к какому сезону?? сезона не будет ну или почти не будет
  Otogbo 31 марта, 14:17
  Сезон бывает всегда .
  Відповісти Цитувати
 • Otogbo 24 марта, 17:47 Ото так и московские кацапы , хнычут , хнычут , что цены в Москве - жуть , тарифы - мрак , а как предложил им обмен на Восток Украины , сразу по щелям попрятались , до сих пор жду ответа , как соловей лета ... Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.67
EUR 28.94