"Регіони" просять вогню

Поділитися
Залишаючи першу посаду в області, Михайло Вишиванюк звалює на плечі наступника постійні важливі проблеми, які турбують сотні тисяч прикарпатців, - не зниження, а зростання заробітної плати в різних галузях, доведення її принаймні до середньоукраїнського показника, легалізація тіньових заробітків та чимало інших питань.

Заміну двох голів облдержадміністрацій на заході України можна вважати неформальним стартом виборчої кампанії президента Віктора Януковича. Бо західні області традиційно видають йому найнижчі результати голосування. Очевидно, на Банковій вирішили, що голосів потрібно в різний спосіб додавати. Отож генерал-майору міліції Олегові Салу, сумнозвісному як контролер президентських виборів 2004 р. і звинувачуваному політиками та журналістами в організації фальсифікацій, доручено керувати виконавчою владою Львівщини. Івано-Франківську облдержадміністрацію очолив головний регіонал області Василь Чуднов, який поки не дав підстав для обвинувачень у порушенні виборчого законодавства. Та зрозуміло єдине - за результати виборів однаково відповідатимуть саме ці особи.

Епоха Вишиванюка

8 листопада президент звільнив Михайла Вишиванюка з посади голови Івано-Франківської облдержадміністрації, відвівши йому більш скромну роль - свого радника. Для громадськості, господарської еліти та політичних сил краю рішення глави держави стало досить несподіваним, адже пан Вишиванюк - один із небагатьох керівників, які в період президентства Леоніда Кучми очолювали виконавчу гілку влади в областях досить тривалий час - майже 8 років. А після перемоги Віктора Януковича він знову на три з половиною роки став біля керма облдержадміністрації. Михайлові Вишиванюку вдавалося досягати хай хиткого, проте все-таки компромісу між провладними і опозиційними політичними силами та бізнесовими інтересами різних груп.

Зі звільненням прикарпатського губернатора відходить у минуле ціла епоха - епоха господарського розвитку, яку не оминули періоди стагнації та екологічні проблеми.

Поза сумнівом, Михайло Вишиванюк у складній, диверсифікованій економіці краю шукав і знаходив стратегічні рішення. Він посприяв приходу в область відомої російської компанії "Лукойл", яка з 2000 р. на базі завмерлого Калуського калійного комбінату створила 13 підприємств. Більшість їх ще й нині успішно працюють. На жаль, інвестор не забажав відновлювати калійне виробництво та деякі інші, пов'язані з ним, залишивши Калушу і довколишнім селам значні екологічні біди. Але звинувачувати в цьому тільки керівника області, як мінімум, нелогічно. Губернатор задовольнив і інтереси групи "Приват", яка спочатку взяла в управління, а згодом купила великий пакет акцій ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття" (Надвірнянський нафтопереробний комбінат), орендувала Івано-Франківський аеропорт, пожвавивши його роботу. Ця група компаній збудувала поблизу міста Яремче відомий в Україні та за її межами (і недешевий!) гірськолижний курорт "Буковель".

За сприяння Михайла Вишиванюка, в області у 2004 р. оселилася данська компанія "Данова". Добре це чи зле, однозначної відповіді бути не може. У двох районах - Калуському та Галицькому - компанія збудувала величезні свинокомплекси, а недавно - ще й завод із виробництва біогазу поблизу Калуша. Незважаючи на пакет соціальних зобов'язань, який виконується, бізнес цієї компанії викликав протести місцевих мешканців, пов'язані з безпекою довкілля та здоров'ям людей. Збалансувати інтереси інвестора і громад у цьому виробництві, як і в будівництві малих ГЕС на річці Чорний Черемош, екс-голові облдержадміністрації не вдалося.

Зате в період керівництва областю Михайлом Вишиванюком Прикарпаття стало одним із лідерів у розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Губернатор-довгожитель, на жаль, не встиг завершити ініційовану ним програму відбудови давньої княжої столиці - міста Галича, а також видання факсимільних копій однієї з найдавніших пам'яток української історії та культури - Галицького Євангелія(1144 р.), оригінал якого нині зберігається в Москві. Ці ініціативи, сподіваємося, продовжить його наступник. Йому належить подбати і про реставрацію хоча б деяких об'єктів культурної спадщини в області, які потребують відновлення (аж 150!), домогтися реального фінансування реконструкції та будівництва важливих ділянок автомобільних доріг, визначених Державною цільовою програмою розвитку в Україні спортивної та туристичної інфраструктури на 2011–2022 рр., а також зайнятися розбудовою спортивних об'єктів у Долинському районі, перспективних для проведення в Україні зимової Олімпіади-2022.

Залишаючи першу посаду в області, Михайло Вишиванюк звалює на плечі наступника постійні важливі проблеми, які турбують сотні тисяч прикарпатців, - не зниження (що відбувається у другому півріччі цього року), а зростання заробітної плати в різних галузях, доведення її принаймні до середньоукраїнського показника (нині це - понад 3200 грн), легалізація тіньових заробітків, зменшення заборгованості із зарплати, яка наразі в області перевищила 9 млн грн, та чимало інших питань.

Владу - своїм!

Головою обласної державної адміністрації президент призначив бувалого регіонала Василя Чуднова. 55-річний керівник обласної організації Партії регіонів змагався за цю посаду ще у 2010 р., відразу після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича. Але новообраний президент тоді віддав перевагу Михайлу Вишиванюку, оцінивши його роботу ще в часи свого прем'єрства у 2003–
2004 рр.

Василь Чуднов, родом з відомого села Космач на Прикарпатті, у політику прийшов із бізнесу. У 1980-х він керував цехом колгоспу в Косівському районі, та вже на світанку горбачовської перебудови виявив у собі підприємницьку жилку. Він організував у Космачі механічний заводик, який виробляв з нержавійки запірну арматуру. І саме тоді подумав про здобуття вищої освіти - закінчив Кам'янець-Подільський сільськогосподарський інститут за спеціальністю "інженер-механік". Після кількох років піднесення, у буремні 1990-ті згадане підприємство занепало через брак замовлень на продукцію.

Василь Чуднов вдало переорієнтував власні комерційні інтереси на деревообробну галузь. За проектом і з благословення тодішнього заступника голови облдержадміністрації Миколи Шкрібляка, він створив лісопромислову корпорацію "Галичина-ліс", у яку вклали інвестиції ізраїльські та австрійські компанії. Тоді це був вельми привабливий вид бізнесу. "Галичина-ліс" поглинула напівзбанкрутілі державні лісокомбінати, користувалася їхнім лісосічним фондом і стала одним із найбільших в Україні деревообробних об'єднань. Як розповідає сайт "Політрада.com", "лояльність керівництва області гарантувала компанії безпроблемний доступ до деревини: у кращі часи "Галичина-ліс" рубала до 100 тис. куб. м деревини на рік"

Після приходу до влади помаранчевої команди губернатора Романа Ткача, коли вже довелося укладати з держлісгоспами договори на заготівлю та купівлю-продаж деревини, рентабельність цього бізнесу зрізко знизилася, і "Галичина-ліс" занепала. Пан Чуднов продав свою компанію фірмі "Брінкофорд" Давида Жванії та створив в Івано-Франківську будівельне підприємство "Галичинабуд".

Як член Партії регіонів, він за сприянням відомого однопартійця Василя Джарти у
2007 р. очолив управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області

А наприкінці 2008 р. Василь Чуднов уже керував обласною організацією Партії регіонів, трохи згодом - ще й виборчим штабом кандидата в президенти Віктора Януковича. Після президентських виборів, коли було сформовано новий уряд і виборчий список Партії регіонів "зарухався", пан Чуднов став народним депутатом. Українській громаді прикарпатський регіонал запам'ятався тим, що був одним із кількох членів "синьо-білої" фракції, які торік не голосували за ухвалення сумнозвісного закону "Про засади державної мовної політики".

"Робитиму все, щоб мій рідний край, моє рідне Прикарпаття розвивалося і міцніло в соціально-економічному плані, щоб усім нам тут жилося комфортно і безпечно", - запевнив в інавгураційній промові новопризначений голова Івано-Франківської облдержадміністрації. Та не для досягнення цієї мети знадобилося звільнення досвідченого Михайла Вишиванюка. Кадрову подію експерти пов'язують із наближенням президентських виборів, коли потрібно буде максимально використати адміністративний ресурс. Це добре розуміє нинішній секретар Ради нацбезпеки і оборони Андрій Клюєв, який неформально керує майбутньою виборчою кампанією Януковича і тому лобіює на перші посади в областях перевірених регіоналів, здатних до жорстких і не зовсім законних дій. Проте сумнівно, що Василь Чуднов - саме та людина, котра зуміє правдами і неправдами забезпечувати для глави держави потрібний результат. Під час попередніх президентських виборів штаби кандидата Віктора Януковича на Прикарпатті не практикували підкупу виборців, як це робили на сусідній Тернопільщині, або фальсифікацію результатів голосування. Тому у другому турі Віктор Янукович в Івано-Франківській області набрав лише 7% голосів виборців - найменше серед усіх регіонів України. Правоохоронні органи не встановили причетності "біло-синіх" та їхнього обласного лідера Чуднова до друку майже
200 тис. фальшивих додаткових бюлетенів для голосування на виборах депутатів облради у жовтні 2010-го, бюлетенів, які начебто мали поліпшити результат Партії регіонів і провладних кандидатів.

Торік на парламентських виборах результат Партії регіонів в Івано-Франківській області теж був природним і тому низьким - 5,18% голосів (позаду залишалася лише Львівщина із 4,70%). Та й сам Василь Чуднов програв вибори до Верховної Ради на 89-му мажоритарному окрузі (Снятин), прийшовши до фінішу аж третім.

З усього видно, почесний голова Партії регіонів зробив ставку на зміцнення влади в областях своїми, "регіональними" кадрами. На політфронті "регіони" просять вогню. І вогонь Банкова їм усіляко забезпечує.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі