Росія відкрила кримський фронт

Валентина Самар 14 лютого 2014, 22:00
фото

Читайте також

П'ять місяців тому, на початку вересня минулого року, DT.UA опублікувало статтю під таким самим заголовком, але в питальній формі. Знак питання відпав, і відомі експерти бачать усі передумови для використання Росією у Криму "грузинського сценарію". Скажемо більше — він уже здійснюється.

Причому старт був даний ще до Вільнюса — у повній відповідності до "Комплекса мер по вовлечению Украины в евразийский интеграционный процесс" Глазьєва—Медведчука, опублікованого нашим тижневиком ще в середині серпня, але зігнорованого президентом Януковичем, який обміняв не думаючи європейський шанс країни на швидкі гроші з Росії. Однак історія не закінчилася, — тріумфальна хода Володимира Путіна планетою триває. І, на відміну від українських політиків, півзаходів він не планує.

Класичний набір методів, які Росія застосовувала й застосовуватиме надалі в Україні, Грузії, Молдові, наступний:
1) торговельна війна; 2) підгодівля "п'ятої колони" — проросійських сил та корумпованих політиків, підігрів сепаратистських настроїв і 3) як кажуть у Тбілісі, бордеризація захоплених плацдармів. Перший метод в Україні вже спрацював, другий — у дії, а між другім та третім може пролягти "грузинський", зразка 2008 р., сценарій. У попередньому числі DT.UA Андреас Умланд нагадав просту схему російської "гуманітарної інтервенції": уже наявний внутрішній конфлікт різко загострюється, проросійська сторона зіткнення звертається з проханням допомоги до Росії. І та на прохання зважає, прагнучи "захистити жертв конфлікту". Жертвами ультранаціоналістів, певна річ, мають стати етнічні росіяни або власники російських паспортів, яким нібито загрожує етнічна чистка. Ну, а далі — операція з примушування до миру та демаркація кордону дротом, блокпостами й танками.

Як це робиться у Криму

Адаптація сценарію до Криму спрощує завдання й навіть ціну питання, про що ми неодноразово писали: для виправданої в очах світу інтервенції з боку Росії тут не потрібні велика кількість жителів із російськими паспортами і навіть етнічний конфлікт. База Чорноморського флоту РФ (підрозділи якого не локалізовані, а розкидані по всьому Криму) дозволяє підірвати ситуацію в будь-якому місці півострова й узбережжя. Диверсія на військовому кораблі, у житловому будинку російських моряків, філіалі російського вишу, відповідальність за яку покладуть (візьме) на ультраправу організацію українських чи кримськотатарських націоналістів-екстремістів, — і привід готовий. Якщо цього недостатньо, то в Криму неважко буде зрежисерувати постановочний міжнаціональний конфлікт із ісламськими терористами, які жахають увесь світ. 

Донедавна такий сценарій був у Криму неможливим із ряду причин. Перша, звісно, така: ніхто ще не давав команду на виконання за повною програмою. Друга причина — люди часто демонстрували, що вони розумніші за політиків, і просто не велися на провокації. Третя — політики знали межу, яку не можна переступати, спецслужби по-різному, але виконували свою професійну роботу, а Київ стояв на жорсткій позиції щодо будь-яких посягань на територіальну цілісність країни. Велетенську роль у стримуванні сепаратизму відігравали, звісно ж, кримські татари, які повертаються на Батьківщину, виступаючи, по суті, головними українцями в Криму.

Планки моралі та професіоналізму останніми роками впали відразу й скрізь, межу недозволеного роз'їла іржа корупції, і виявилося, що в країні, за винятком жменьки ЗМІ, після Харкова і до Вільнюса вже нікому й сказати продажним політикам словами Милославського: "Ти що це, царська твоя мордо, казенними землями розкидаєшся?".

Не знаю, чи є серед таємних домовленостей Путіна і Януковича пункт про добровільну здачу Криму, але реально це сьогодні можна назвати саме так. Оскільки відбуваються речі, які довгими роками були неможливі. Так, мер Москви Лужков або депутат Держдуми Затулін могли приїхати й "наговорити" на ноту МЗС чи навіть на заборону на в'їзд на кілька років. Так, Жириновський міг каламутити воду своїми скандальними візитами. Але згадати випадок, коли б лідеру якоїсь російської партії було дозволено приїхати в Крим і створити з українською партією міжпартійний фронт для боротьби з призначеними на роль "фашистів" жителями західних областей України, — не зможу ні я, ні хтось інший. Сьогодні це можливо: депутат Держдуми Олексій Журавльов, який очолює російську партію "Родина", разом із депутатом ВР Криму, лідером "Русского единства" Сергієм Аксьоновим такий Слов'янський антифашистський фронт створили й мобілізацію добровольців оголосили. Гасло мобілізації: "Сьогодні на території України ведеться боротьба західних держав проти Росії. І тільки рішуче приєднання України до Митного союзу врятує нашу державу!".

Такі самі гасла і в кримської кальки російського НОДа — "Национально-осовбодительного движения", ультраправі прибічники якого в Криму зривають мітинги "Євромайдан—Крим". Калька прокремлівського проекту "Наши" — кримський "Стоп-майдан". Дуже схоже на проект Суркова, хіба що "шкідливих" книжок ще не палять. А так дуже технічно й дорого працюють, зберігаючи анонімність співчуваючих спонсорів: з масою поліграфії та зовнішньої реклами, охопленням вузів, підприємств.

Окремою колоною йдуть організації, що їх і пов'язують із "Українським вибором" та його лідером В.Медведчуком. У трофеях — форум національних громад Криму. Він закликав повернути конституцію Криму 1992 р., в якій Крим іменувався державним утворенням, із власними громадянством, президентом і договірними відносинами з Україною. 

Ту конституцію було скасовано Києвом, через порушення Основного Закону України, у розпал політичної кризи — протистояння президента Юрія Мєшкова та його "московського уряду" з місцевим парламентом. Сьогодні Мєшков із Москви теж вимагає повернення Конституції- 1992.

Міжнародний рух "Океан" (приписують Медведчуку), який невідомо звідки приплив до Криму, збирає ветеранів мєшковських часів і активістів забороненого судом Євразійського союзу молоді, що стали старшими, у ще один антифашистський фронт.

Член президії Верховної Ради Криму член Партії регіонів Володимир Кличников закликає до всекримського опитування щодо статусу Криму.

Голова ВР Криму Володимир Константинов, у перервах між закликами до президента Януковича запровадити надзвичайний стан, мотається в Москву. Потім так люто створює загони самооборони, що Анатолій Могильов змушений уперше за все своє прем'єрство брати участь у президії парламенту, пояснюючи, чим загрожують такі кроки.

Член президії ВР Криму Сергій Цеков — екс-спікер і компаньйон Константинова по вояжах у Москву — відкрито закликав звернутися в Москву по допомогу і захист "російської автономії".

Терміново скликаний цього тижня в Лівадійському палаці Форум облрад, за інформацією DT.UA, керівництву ВР Криму бачився чимось на кшталт Сєверодонецька-2, але запал нібито остудили Анатолій Могильов і народний депутат Борис Дейч. Проте з вуст спікера Константинова злітали слова, яких раніше ніхто від нього очікувати не міг. Він критикував центральну владу (не називаючи її прізвище) за слабкість, причиною кризи називав надмірну централізацію влади і, уникаючи слів "Конституція Криму 1992 р.", вимагав від центру повноважень автономії, які були на початку 90-х минулого століття.

Одне слово, якщо Віктор Янукович вважає, що НОДівці, "стопмайданівці" та просто тітушки з прапорами Партії регіонів, "Русского единства", "Русского блока", "Конгресса русских общин" і ще дюжини маргінальних проросійських організацій та груп, які бігають по площах Сімферополя, захищають саме його, президента, і його мудру політику, — то він дуже помиляється. Як обманюється і в тому, що керівництво Криму, особливо його Верховної Ради, сьогодні піклується тільки про спокій у країні та збереження президентства Віктора Януковича. Інакше б їхні ініціативні дії, що межують із сепаратизмом, не були б так вигідні іншому президентові — Путіну.

Ну й, нарешті, на сцену Криму цього тижня вийшов Владислав Сурков власною персоною, розвіюючи своєю появою останні сумніви одних та ілюзії інших. У тому числі й стосовно природи гіперактивності корумпованої кримської влади. Усе, що відбувається сьогодні в Криму, — це не для порятунку Януковича, а для його остаточного додушування та ослаблення України. Питання тільки в тому, що має вийти в результаті — тільки МС і ЄЕП, чи на підхваті вже є друга дошка для партії-2015 з новим гравцем.

ПриМОСТилися....

Інформацію про те, що Владислав Сурков, помічник президента РФ Путіна з питань Південної Осетії, Абхазії та — за замовчуванням — України, був у Криму й зустрічався з керівництвом автономії, підтвердили DT.UA кілька джерел. Але всі — неофіційно. Прес-секретар Константинова Оксана Корнійчук, передаючи нам відповідь спікера на запитання про зустріч із радником президента РФ, сказала: "Ніяких офіційних зустрічей із Сурковим не було".

А неофіційних? На це запитання обіцяли відповісти вранці наступного дня, але відповідь була нехитра: "Такої інформації в нас немає".

Про зустріч Суркова з прем'єром автономії Анатолієм Могильовим офіційних повідомлень також не надходило. За нашою інформацією, під час зустрічі Суркова та його команди з головою кримського уряду обговорювалася тільки тема будівництва транспортного переходу через Керченську протоку. Прес-секретар Анатолія Могильова Віолета Лісіна підтвердила DT.UA факт і тему зустрічі: "Так, Анатолій Володимирович зустрічався з Сурковим. Обговорювалося питання підготовки проекту будівництва переходу через Керченську протоку — у рамках документів, підписаних Кабінетом міністрів України та урядом РФ".

Відповіді на уточнююче запитання, хто входив до групи Суркова, ми так і не отримали.

Тема зустрічі Суркова з Могильовим, звісно, неабияк повеселила. Не сама собою, а як брязкальце про міст дружби між Росією і Україною, що супроводжує ось уже два десятиліття кожну виборчу кампанію. При цьому жодного разу не дійшло не тільки до будівництва, а й до розробки його ТЕО, без чого відповістити на запитання, чи варта шкурка вичинки, неможливо. Зате у цього не прорахованого з жодного боку проекту дуже багато критиків — від екологів, геологів, транспортних експертів — до дипломатів, які повертають мрійників на делімітований кордон по протоці. Хоча з цього моменту годилося б, правду кажучи, й починати перелік усіх "але".

Однак недовіру викликало інше: те, що з цією темою до Могильова прийшов не представник уряду РФ, з яким Кабмін і підписав чергову угоду з проекту переходу і який би мав якийсь стосунок до її реалізації, а помічник президента Путіна з питань окупованих територій. Із великим досвідом створення та кураторства політпроектів: від "нашистів" і роботи з ультрас — до створення блоку "Родина" і перемоги "Единой России" та другої партії влади — блоку "Справедливая Россия". Одне слово, я вже бачу бригади цих мостобудівників на кримських просторах…

Перші прибудуть вже у березні — на зустрічі казали, що вони виконуватимуть геологорозвідку. Що ж, для кожної розвідки світу це варіант класичний: у країні Х країна Y отримує можливість реалізації якогось проекту (будівництво, монтаж обладнання тощо), і під виглядом одних спеціалістів приїжджають інші, хоча деякі професії можуть бути "суміжними", наприклад із підривних робіт…

Фантазії? Аж ніяк, чиста класика жанру, з якою Владислав Сурков ознайомлений з юності, коли служив у спецназі ГРУ. А вже як із нею ознайомлений Сергій Борисович Іванов, що очолює нині адміністрацію президента Путіна і, за інформацією DT.UA, тепер особисто курирує питання України! Як пишуть в офіційній біографії, у 80-х, у чині офіцера КДБ, він "був у трьох тривалих закордонних відрядженнях у Скандинавських країнах та Африці".

Легенда "мосту дружби" дозволить багато: рух людей, грошей, обладнання, технологій — тих, у яких Владиславу Юрійовичу, як заведено вважати, рівних у Росії немає. До речі, це посилення "Українського фронту" DT.UA анонсувало на початку вересня 2013 р., констатуючи, що всі кроки Москви на виконання "Комплексу заходів…" мали зворотний ефект. Проте, за інформацією на сьогодні, глава адміністрації В.Путіна Сергій Іванов, розуміючи всі сантименти, які Володимир Володимирович відчуває до свого українського кума, вважає його дії малоефективними. Тому, напевно, на авансцену, майже не ховаючись, і вийшов Сурков.

Потішно, що цього ж тижня ще один спеціаліст із кризи в Україні — радник президента РФ Сергій Глазьєв, беручи участь у дискусії Московського економічного форуму, зазначив: Росія поки що не готова поспішати з інвестиціями в Україну.

"Доки не буде забезпечена політична стабільність, доки не буде зрозуміла перспектива українського економічного орієнтування, вкладати великі інвестиції дуже ризиковано", — цитує Глазьєва ІТАР-ТАРС.

Однак кримські чиновники-політики цього не чують, бо не хочуть. Розповідь про багатомільярдний проект, у якому вони зможуть узяти участь вже ось-ось, здатна паралізувати не тільки мозок. А годилося б згадати, що грошей у Росії на цей проект не було і до кризи, і до витрат на "Північний потік" та Олімпіаду; що тема спливає чергово-бонусно, і що востаннє перехід через протоку "будували" під час підписання харківських угод. Кримський прем'єр В.Джарти навіть дату озвучував — до 2014 р., тобто під Олімпіаду в Сочі!

Тим часом багато хто в Криму розуміє, що бізнес і свободу спікера Константинова, приміром, може врятувати тільки такий мега-проект.

Створена Володимиром Константиновим будівельна імперія "Консоль" не впала поки що де-юре тільки з однієї причини — він ще при владі і ще потрібен цій владі. Імперія, котра виросла на держзамовленнях, сьогодні в мільярдних боргах, майно, техніка (аж до легковиків), недобудови — усе в заставі. Фірми з "матрьошки" "Консолі" заборгували державним і приватним банкам, пайовикам та інвесторам, які довірили свої гроші на будівництво елітного житла й офісів у багатьох містах України. Що буде, коли Партія регіонів, яку Константинов спонсорував, втратить владу? Або просто — Янукович втратить монополію на владу, і прокурорським ніхто не завадить дістати із сейфів купи папок на "консолівських"?

Друга слабкість Константинова, на якій, крім боргів, можна вміло грати, — велика образа на макіївсько-донецьку команду, що відібрала у нього, голови парламенту, його конституційний статус вищої посадової особи автономії. Ну і весь ресурс, який додавався неофіційно. Тому сьогодні, коли його водять по високих кабінетах у Москві (наступного тижня, кажуть, його чекає глава Держдуми Наришкін), коли люди з Москви прилітають, аби з ним поговорити тет-а-тет, не дивно, що земля почала втікати з-під ніг. Навіть найближче оточення скаржиться: перестав чути.

Тим часом від голови ВР Криму залежить правова легітимація "грузинського сценарію". Схему докладно було описано DT.UA ще 2008 р. у статті "Як втратити Крим правовим шляхом". Тоді група депутатів ВР України з ініціативи Віктора Шемчука зверталася в КСУ з приводу ексклюзивності права ВР Криму приймати й скасовувати Конституцію АРК (ВР України її тільки затверджує як закон), не володіючи при цьому законодавчою ініціативою. А решта її носіїв — президент, Кабмін, усі 450 народних депутатів — у цьому праві обмежені. Конституційний суд вирішив, що це конституційно. Чим ще більше закріпив уразливість для національної безпеки законодавчої бази щодо кримської автономії. Одне слово, якщо ВР захоче зробити перший крок у бік Росії, їй простою більшістю голосів досить скасувати нинішню Конституцію, прийняти зразка 1992-го — і бігом по гарантії та захист до Москви. Те ж саме може зробити будь-хто, навіть не громадянин України, подавши позов в Окружний суд про порушення його прав якоюсь нормою чинної Конституції АРК. Хтось сумнівається, що Віктор Медведчук може отримати будь-яке рішення в наших судах?!

"Віддайте Крим татарам"

Я часто читаю цю пораду в коментарях під матеріалами з вічно неспокійного Криму.

Понад десять років тому лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв говорив мені в інтерв'ю: "Якби сьогодні хтось сказав, що дасть кримським татарам автономію, я б назвав його провокатором". Мустафа-ага, звісно ж, мав на увазі багато моментів. І те, що кримських татар тоді було близько 10% від усього населення Криму, і те, що переведення питання в практичну площину могло підірвати ситуацію, і те, що це могло допомогти сепаратистським силам відірвати Крим від України. І те, що відтворити національну автономію просто нереально.

Нинішня позиція меджлісу кримських татар на чолі з Рефатом Чубаровим уже викликає у стані реєстрової опозиції збурення, а в активістів кримських євромайданів, яких пресують і політики, і тітушки, — подив. Меджліс, як ми вже писали, підтримує революцію в заявах і людьми в Києві, але в Криму провів тільки один мітинг. На ньому пролунали заяви, які викликали критику, — вимога 15-відсоткової квоти в стомандатному кримському парламенті та чверті мільярда гривень із бюджетів різних рівнів на програму облаштованості. Торги з владою вже почалися: цього тижня Могильов зустрічався з Чубаровим, і якісь прохання в Київ таки пішли.

Свою стриманість лідери кримських татар пояснюють небажанням підставлятися під провокації: вони, за їхніми словами, практично неминучі, якщо Меджліс виведе людей на вулиці. Зрозуміло, інших "поганих хлопців" для інспірування в Криму міжусобних конфліктів у сценаристів немає, — "бандерівців" в автономії вдень зі свічкою не знайдеш.

Тим часом, як стало відомо DT.UA, кілька тижнів тому люди Суркова зондували можливість зустрічі з Чубаровим — для обговорення якихось нових форм допомоги кримським татарам. Джерело в оточенні глави меджлісу повідомило, що Чубаров відповів: "Якщо йдеться про допомогу Україні для облаштування кримських татар, то зустріч можлива". Після чого ніяких контактів не було.

Не вдаючись у деталі, Рефат Чубаров підтвердив DT.UA, що з Сурковим не зустрічався. При цьому досить жорстко відповів на запитання, чи не скористаються сепаратистські сили, скажімо так, нейтральною позицією меджлісу в нинішній ситуації.

"Кримські татари, навіть в умовах такого невиправдано затягнутого з вини українських політиків процесу відновлення їхніх прав на своїй землі, чудово усвідомлюють рівень катастрофи, яка загрожує Криму і всім його жителям у разі будь-яких спроб відторгнення Криму від України. Відповідно, автори й провідники будь-яких експансіоністських задумів щодо Криму мають виходити з того, що в особі кримських татар вони отримають гідну відсіч", — сказав Р.Чубаров.

У Грузії, як вірять багато і експертів, і політиків, відмова від євроінтеграції вже неможлива саме тому, що вони пережили 2008 р. і частина території їхньої країни тепер окупована. І це навіть при тому, що, знову ж таки, багато хто в Грузії вважає: Європа їх у цьому випадку цинічно "злила". Не хотілося б навіть думати, що для вилікування від ілюзій з приводу Росії українцям слід пережити свою "п'ятиденну війну". Чи готова Україна "пожертвувати" частиною території і життями людей, аби нарешті вилікуватися від потягу до Росії? Чи кримські татари нам знову допоможуть? Є надія, але тепер уже, думаю, не безплатно. Цього року — 70 років депортації кримських татар. А для багатьох же вона ще триває, у тому числі і з нашої солідарної вини…

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
44 коментаря
 • KRM-23 24 февраля, 18:52 "...Пять месяцев назад, в начале сентября прошлого года, ZN.UA опубликовало статью с таким же заголовком, но в вопросительной форме. Знак вопроса отпал, и видные эксперты видят все предпосылки для использования Россией в Крыму "грузинского сценария". Скажем больше — он уже осуществляется..." -------- ПОПРАВКА. Не "грузинского сценария", а натовского и американского сценария в отношении Южной Осетии, Абхазиии и РФ. Странная некомпетентность автора статьи. И он действительно осуществляется и частично уже осуществлен. С чем незалежную и поздравляю.
  kychya 25 февраля, 23:40
  Кому Вы пытаетесь замыливать глаза? Все прекрасно знают кто в нашем регионе агрессор - это Россия и только она. Я не боюсь США и НАТО, я боюсь России и ее имперских аппетитов. По делам узнают их - дела современной России черны от лжи и пахнут кровью тысяч невинно убиенных людей
  KRM-23 26 февраля, 16:46
  Действительно, чего замыливать, если они ничего не видят.
  Відповісти Цитувати
 • KRM-23 24 февраля, 18:40 "...Однако крымские чиновники-политики этого не слышат, потому что не хотят. Сказ о многомиллиардном проекте, в котором они смогут поучаствовать уже вот-вот, способен парализовать не только мозг. А стоило бы вспомнить, что денег у России на этот проект не было и до кризиса, и до затрат на "Северный поток" и Олимпи­аду;..."--------- Надежда на Россию - уже неплохо. Надежда умирает последней. А с вечно митингующей Украиной (уже и банкрот) и надежды нет. Мало радости тонуть за компанию. Украина сама живет надеждой на светлое будущее с западом. Песплатный сыр только в мышеловке. ИСТОРИЯ (НОВЕЙШАЯ) НИЧЕМУ НЕ УЧИТ!!! Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • KRM-23 24 февраля, 17:25 "...Готова ли Украина "пожертвовать" частью территории и жизнями людей, чтобы наконец излечиться от тяги к России?.." ЖЕРТВУЮТ ТЕМ, ЧТО ОБЫЧНО ТЕБЕ ПРИНАДЛЕЖИТ. ХРУЩЁВСКАЯ ХАЛЯВА НЕ ДАЁТ ПОКОЯ... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • nick7680 17 февраля, 19:26 у випадку агресії зі сторони Росії просто зруйнувати РСЗВ Перекопський перешийок з усіма комунікаціями і нехай цілують зі своїми кацапи поки їм проведуть воду, газ, електроенергію. Хоча швидше за все в разі реалізації російського сценарію татари їм покажуть ще кузькіну мать, що що а вбити гяура для мусульманина свята справа Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • alex-bul 17 февраля, 15:21 Не для того Россия освобождала Тавриду от турецких и татарских орд, чтобы опять этим ордам её отдавать. На любой сценарий отторжения Тавриды от бандеровской украины согласны. Кстати те же Южная Осетия и Абхазия являются автономными образованиями. В состав России не входят. Таврида тоже на это согласна. По крайней мере до того времени, когда в России опять появится долгожданная Русская власть. А предателей конечно отдадут всех под суд.
  kwiryc 20 февраля, 01:27
  Дурень думкою багатіє...
  kychya 25 февраля, 23:43
  Не освобождала от орд - а оккупировал чужие земли, называйте уже вещи своими именами. Даже генерал царской армии писал что на начало двадцатого века Россия вела войны в течение 132 лет, при этом только пять лет - освободительные, а остальное время - захватнические. СССР вел захватнические войны с момента своего создания и до издыхания, РФ - "достойный" продолжатель подлого дела сдохшей империи
  vlad19671 16 марта, 00:53
  не Россия российская империя в состав армии которой, кроме русских входили малороссы, нынешние украинцы...а сейчас среди российских солдат,окупировавших Крым, бурятские и чеченские лица
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Voropay 17 февраля, 13:11 Разговоров о захвате Крыма Россией очень много, но на мой взгляд сделать это практически нереально. Сравнение с грузинским сценарием некорректно. Абхазия и Осетия и до войны были уже фактически под контролем России. Война всего лишь оформила уже существующие границы. В случае Украины для ввода войск нет никакого повода, это будет выглядеть откровенной и ничем не прикрытой агрессией. Внутренних конфликтов и межнациональных столкновений не будет, а вопли о помощи продажных политиков никто всерьез не воспримет. России придется решать огромное количество проблем: - проблему с водой, как писал valeri2@farlep.net. А идея канала через керченский пролив однозначно бредовая. - проблему с татарами. Насилие по отношению к ним может привести к росту исламского фундаментализма, партизанской войне, терактам. - отторжение Крыма приведет к полному замораживанию всех отношений с Украиной, через которую прокачивается большая часть газа в Европу. Вряд ли превращение Украины во врага, вступление ее в НАТО будет приемлемой ценой за Крым. - конфликт с западными странами. Сложно предсказать реакцию США, Европа может проснуться из своей спячки, есть риск возобновления холодной войны, пусть даже и в мягкой форме. Агрессия в Крыму для России запросто может превратиться во второй Афганистан и стать началом конца путинского режима. Нынешняя Россия слишком слаба для подобных авантюр, экономика полностью зависит от экспорта нефти и газа, активы и семьи чиновников в западных странах явно не способствуют активной борьбе.
  KRM-23 24 февраля, 17:57
  "...Вряд ли превращение Украины во врага, вступление ее в НАТО будет приемлемой ценой за Крым. - конфликт с западными странами..." Что с Крымом, что без Крыма Украина уже легла под НАТО. Ну а запад всегда конфликтовал и будет конфликтовать с Россией, пока не возьмёт под полный контроль все её природные богатства и людские ресурсы. В определённом объёме при нынешней власти сейчас это уже происходит. Последнее и говорит о том, что Путина и его команду не будет особенно беспокоить судьба крымчан, но видимость озабоченности и имитация действий будет обеспечена.
  KRM-23 24 февраля, 18:14
  "...Крымские татары, даже в условиях столь неоправданно затянувшегося по вине украинских политиков процесса восстановления их прав на своей земле, прекрасно осознают степень катастрофы, которая может постичь Крым и всех его жителей в случае любых попыток отторжения Кры­ма от Ук­раины..."------- Страшилка для убогих. А вот, катастрофа для русских уже наступает.
  kychya 25 февраля, 23:44
  И в чем же Вы видите катастрофу для русских?
  kychya 25 февраля, 23:50
  О чем вообще разговор идет? Крым был оккупирован Российской Империей в 1783 году. С 1917 по 1921 на территории Крыма действовали независимыеп республики. С 1921 по 1944 год он был автономной крымскотатарской республикой в составе РСФСР. С 1944 по 1954 год - находился в составе РСФСР, с 1954 понастоящее время - в оставе УССР и Украины. Таким образом, если откинуть имперскую историю, с начала 1917 года Крым был: независимым 4 года, крымскотатарским 23 года, в составе РСФСР - 9 лет, в составе Украины - 60 лет. Ну и где у нас русский Крым?
  KRM-23 27 февраля, 13:48
  Бандеровская пропаганда и западные "доброжелатели" здорово промыли вам мозги, натравив вас на Россию. А правда в том, что своей независимости Украина обязана Советской власти и лично Ленину. До революции 17-года Украины как государства не было. При Хрущове просто по дружбе (а мы действительно жили дружно) Крым был подарен вам. Последние 20 лет ваши лидеры всё профукали под мудрым руководством, уже не России, а Запада. Россия даже в это трудное для неё время помогала вам, хотя видела от вас только повёрнутый зад. И вот результат. Статуи Ленина валят как лес. Русские по наспех слепленному закону стали людьми второго сорта, не имеющими право на родной язык. Фактическая власть в руках фашиствующих националистов. Без пяти минут силовой блок будет в руках ультраправх радикалов с бандеровской идеологий, подкреплённой конечным планом Яроша (потенциальный министр внутренних дел, яро ненавидящей "москалей") уничтожения России (читайте в википедии). Ничего удивительного нет в том, что основная масса русскоязычного населения Крыма и других областей и городов Украины не хотят жить в таком государстве и перед лицом реальной угрозы расправы за инакомыслие ищут защиты у России. Вы собственными руками разрушаете свою государственность. Не отрывайтесь от своих корней. Я уже говорил, что Украина всего лишь маленький винтик в геополитической машине по уничтожению России. И получается, что вольно или невольно вы становитесь на сторону наших врагов. А враги, как в своё время гитлеровцы рано или поздно будут уничтожены. В вашем лице, хотелось бы иметь друга. Если бы Украина и Россия были союзниками, то вопроса о Крыме не было. И вместе мы были бы сильней и богаче. Как это не банально, но наша сила в единстве. Ведь крымский сценарий наверняка разрабатывался за океаном. И подсказки по ходу сценария шли из госдепа США. Вы это сами видели.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 17 февраля, 07:57 Списки громадян народившихся в Криму до 1954 року що їх представлять Україна та Россія будуть відрізнятися на 100%. Впєрьод і с пєснєй ! Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • ANINOTNA 16 февраля, 16:54 Да хоть захлебнитесь тут желчью. Украина - целостное государство, признанное во всем мире. И татар в обиду не дадим. Хватит тут разглагольствовать.
  KRM-23 24 февраля, 20:57
  Целостность государства основывается на уважении и равноправии всех её граждан. Ну а с патологической ненавистью к "москалям" и русским никакой незалежности и целостности не получится. Последние события это подтверждают. Надо быть слепыми, чтобы не видеть, что западу на вас на плевать. Им нужна Россия. Ну а стравив нас, будут с нетерпением наблюдать, как мы своими руками зачищаем для них "жизненное пространство". Откройте глаза. Настало время проснуться и понять, что бенедеровская незалежность это путь к самоуничтожению. А Крым - прекрасный инструмент, с помощью которого Запад и их пятая колонна (в том числе и автор этой статьи) это сделают. Только в союзе двух наших государств наша сила, прочность, целостность и независимость.
  Відповісти Цитувати
 • Mostpubl 15 февраля, 20:30 Баглай. «Конституционное право Российской Федерации» (М., 1998. С. 270): «Простые демократические нормы сразу определили гражданское состояние подавляющего большинства населения Российской Федерации. При этом российское гражданство было признано и за лицами, которые родились на тех территориях Российской Федерации, которые впоследствии были переданы другим союзным республикам, а ныне принадлежат соответствующим государствам. Это означает, например, что российское гражданство имеют жители Крыма, родившиеся до передачи его Украине в 1954 г., и др.». А так, как Конституционный Суд России постановил, что "дети граждан России являются гражданами России вне зависимости от места рождения", то проблема Крыма решена уже давно чистым юридическим способом. Осталась лишь технология: проведение референдума среди граждан России с вопросом: " Вы желаете, чтобы п-ов Крым вошёл в состав Российской Федерации как её автономный субъект? Никакая Европа и не вякнет, так как эксперты Совета Европы признали в своё время Закон "О гражданстве Российской Федерации" наиболее прогрессивным в мире.
  nick7680 17 февраля, 19:29
  Україна хіба визнала те що приймає Держдупа Росії?
  Відповісти Цитувати
 • vadimpetr 15 февраля, 18:27 І от я вас питаю: оті з напалмом на Грушевського - не перші помічники у цьому плані?
  kwiryc 20 февраля, 01:29
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.67
EUR 28.94