Східні казки

Євген Шибалов 31 січня 2014, 20:50
Донбасс

Читайте також

Давньогрецький філософ Протагор вважав, що "людина є міра всіх речей". У побуті ми говоримо простіше — кожен судить про інших по собі.

Заведено вважати, що жителі Донбасу не люблять Євромайдан. Але точніше буде сказати так: жителі Донбасу не люблять власних, спотворених особливостями світогляду й офіційною пропагандою уявлень про Євромайдан.

Виявилося, в епоху соціальних мереж і онлайн-трансляцій, у межах одного-двох віддалених від столиці регіонів усе ще можлива "інформаційна парасолька". Багатомільйонна Донецька область делегувала на барикади близько тисячі людей. Усі інші судять про те, що відбувається, по-перше, спираючись на те, що переповідають ЗМІ й чиновники правлячої сили; по-друге, крізь призму власних фобій.

Що таке донецькі ЗМІ — це окрема розмова. Що таке донецькі чиновники — знає, здається, уже вся країна.

Судження, що ґрунтуються на таких джерелах інформації, як правило, неправдиві, необ'єктивні й жорстокі.

Зрозуміло, симпатиків і активістів Майдану обурює і ображає все, що говорять на їхню адресу на антимайданах.

Проте, рано чи пізно, людям по обидва боки барикад — а сьогодні це вже не фігура мови — доведеться шукати спільну мову й виробляти оновлені правила співіснування. При цьому дуже важливо розуміти співрозмовника, бо кожен вкладає в слова своє значення. Дуже важливо знати, як сприймають одне одного учасники діалогу ще до початку бесіди.

Основою східної "міфології Майдану" є, безперечно, страх. Донецькі прибічники Януковича настільки залякали себе страшним бандерівським десантом, який ось-ось увірветься в місто, що зачинилися в будинку ОДА й оточили себе ешелонованим захистом із шахтарів (цю лінію оборони скосив "зелений змій"), тітушок (побилися між собою), міліції (мирно дрімає у фойє в обнімку зі щитами).

Колись Юрій Михальчишин лякав опонентів, що "бандерівська армія перейде Дніпро". Депутат Донецької облради Ігор Чічасов його переплюнув: "Вони зупинилися на кордоні Донецької області".

Страх — живильний ґрунт для чуток і нових міфологем. Ми зібрали найпопулярніші.

"Вони там усі за гроші стоять". Повернімося до початку статті — кожен судить про інших по собі. Донецькі люди добре розуміють, навіщо потрібні акції протесту із соціально-економічними вимогами. Шахтарі стукали касками, аби не вмерти з голоду. І дуже легко знімали політичні вимоги, щойно розпочиналися виплати боргів із зарплати. Боротися за якісь абстрактні права і свободи тут не звикли, оскільки місцевий уклад не залишав простору для реалізації цих прав. Навіщо потрібна свобода слова журналістові, якщо в редакціях потрібні згідливі, а не професійні? До чого свобода пересування, коли немає грошей на подорожі? Свобода підприємництва в краю монополій (природних і не дуже) — і поготів ефемерне поняття.

Партія регіонів знала свого виборця, і тому вважала за краще його купувати, а не агітувати. До того ж це дуже зручно, якщо генеральна лінія коливається залежно від кон'юнктурних уподобань "вождів".

"Майданять тільки нероби, а ми тут працюємо". Особливо дивно це чути в регіоні, який під час революції 1905 року сформував перші робітничі дружини. Парадоксально, але саме влада робітників і селян швидко й жорстко віднадила місцевий пролетаріат мітингувати й страйкувати і змусила ставити стаханівські рекорди.

В умовах, коли запорука існування кожного міста й селища — містоутворююче підприємство, робоче місце стає водночас джерелом заробітку, соціальним статусом і стрижнем, навколо якого організовується життєвий устрій. Робота перетворюється на самоціль, "річ у собі", яка не залежить від поставлених цілей і досягнутих результатів.

Тому жителеві Донбасу справді важко зрозуміти того, хто свій протест проти нинішніх подій починає з того, що відкладає вбік поточні заняття й виходить на площі.

Йому, жителеві, приємно думати, що це він "годує всю країну". Хоча цифри бюджетних дотацій давно вже доводять, що це не так. Наприклад, у першому півріччі 2013 року Донецька область отримала зі скарбниці на дев'ять мільярдів гривень більше, ніж віддала.

"Владі це невигідно". Це пояснення активно нав'язувалося офіційною пропагандою після 30 листопада. Прямо схвалили жорстокість силовиків тільки комуністи, але що з них спитаєш? Регіонали на це зважилися не відразу.

Тому будь-які незграбні спроби придушити Майдан силою, залякати, купити пояснювалися підступом невідомих провокаторів. Брак інформації й відсутність звички думати і діяти самостійно — благодатний ґрунт для конспірології.

З останнього: губернатор області Андрій Шишацький на сесії облради запевняв присутніх, що причина всього — таке собі "психокодування по телевізору", яке руйнує сімейні цінності. Тому, мовляв, у людей велика агресія виникає, і вони починають закидати коктейлями Грушевського безневинний "Беркут".

Та сіль не в його словах, а в реакції аудиторії. Депутати вислухали цю тираду уважно, з дуже зосередженим виразом на обличчях.

"Цей їхній Майдан фінансується/управляється Євросоюзом/Держдепом/НАТО/масонами/марсіанами". Тут мусимо чесно сказати, що ні влада, ні жителі регіону в поширенні цих ідей не винні. Треба зважати, що прикордонні області України накриває потужна хвиля російської пропаганди, яка не дуже чутна в столиці і сходить нанівець на заході країни.

Бували навіть часи, коли в місцевих кабельних мережах узагалі не було національних каналів, а тільки свої міські й російські. Відтоді у списку джерел, за якими тутешні жителі формують уявлення про те, що відбувається, телебачення сусідів посідає міцні позиції. Чим і користується.

Цей міф насаджували російські політтехнологи ще в 2004-му. Сьогодні його вийняли зі скрині, здмухнули порох і знову пустили в роботу.

"Нас тягнуть у Європу, де самі содоміти/араби/негри/безробітні/терористи". Мас-медіа не раз публікували вбивчу статистику: переважна більшість жителів України ніколи не виїжджала за межі країни. При цьому маємо врахувати, що трохи поліпшував середні показники Київ, а тягнув назад — Донбас.

Мало того, значна частина жителів регіону жодного разу в житті не залишала меж області. Річний цикл середньостатистичного пролетаря виглядає приблизно так: одинадцять місяців "біля верстата", два-три тижні на Азовському морі або у Святогір'ї та епізодичні виїзди на риболовлю або пікніки на околицях рідного містечка.

Тому розповідати про Європу можна що завгодно, і спростовувати навіть найбільш дикі домисли нікому. Наприклад, на провладному мітингу в Дніпропетровську один із промовців добалакався до того, що в ЄС з молодих дівчат роблять консерви.

Потішно, коли такі "страшилки" розповідають своїм виборцям представники місцевої еліти, які не один раз бували в європейських країнах, відправили дітей навчатися в Лондон або жити в Каліфорнію, а деякі з них узагалі постійно живуть за кордоном і навідуються в рідні краї час від часу.

Ще абсурдніше, коли ВІПи розповідають, що "Україна потрібна Європі тільки як джерело дешевої робочої сили та ринок збуту". Навіть коли це й так, сьогодні робоча сила теж, прямо скажемо, не переоцінена. Тому апогей божевілля — коли таким промовам аплодують бюджетники із зарплатою ледь вищою за мінімальну.

"У Києві на Майдані самі фашисти й бандерівці". З одного боку, це, звичайно, неправда — вони там не самі. З іншого, не можна заперечувати, що активісти націоналістичних організацій, зокрема досить радикальних, були учасниками всіх основних подій останніх місяців.

А з третьої — деякі представники Майдану немов навмисно робили все для того, щоб жителі Сходу в цій думці укріпилися. Міг протестний рух обійтися без знесення пам'ятника Леніну та факельної ходи "свободівців"? Могла та ж таки "Свобода" заради консолідації всієї України навколо гасел революції на якийсь час відмовитися від гасел, що обіцяють "смерть ворогам" і щось недобре москалям?

Подібні акції сили, яка не має більшості на Майдані, сформували для Донбасу образ усього протесту. Відповідна телекартинка справді налякала багатьох у Донецьку, Луганську, Криму. "Загроза ренесансу фашизму" почала здаватися реальною, бо її показали по телевізору.

Тим самим "Свобода", мимохіть чи ні, підіграла регіоналам. А ті, у свою чергу, дістали можливість мобілізувати електорат і вибудувати описану систему міфологем.

До того ж місцеві жителі інформацію про поточні події отримують, повторимося, через таких посередників, як місцева влада й місцеві ж ЗМІ, коли роль націоналістів усіляко випинається й гіпертрофується, а ярлики навішуються на всіх і вся, у чому вбачається загроза. Звідси ростуть ноги в чуток про гестапо у підвалах КМДА або бандерівські легіони, які готуються штурмувати Донецьку обласну адміністрацію.

Наприклад, на одному з мітингів донецького Євромайдану опоненти обзивали учасників протесту "фашистами" за те, що ті співали національний гімн. А тітушки виривали з рук державні прапори, називаючи "фашистськими ганчірками".

Загальне переконання, що "на майдани ходять самі фашисти", вигнала на донецький Євромайдан місцевих "ультрас". У середовищі футбольних хуліганів, як відомо, права ідеологія досить популярна, і фанати "Шахтаря", луганської "Зорі" чи краматорського "Авангарду" — не виняток. Вони прийшли на Майдани в пошуках однодумців.

У цієї пропагандистської формули є ще побічні варіації, на кшталт "вони там усі проти Росії".

Утім, у місті, де суд штрафував людей за "незаконне святкування Дня Незалежності України", важко чимось здивувати.

Саме уявлення про учасників Майдану як про "фашистів" підвищило градус емоцій і змінило мантру "владі це невигідно" на "так їм і треба, танками б іще всіх передушити".

P.S. Безперечно, діалоги з людьми подібних поглядів — справа грандіозної складності, яка вимагає величезного самовладання, спокою, мудрості й суто християнського вміння вибачати ближньому його вади.

Та не безнадійна. Усі звернули увагу, що сьогодні в пропаганді й контрпропаганді не використовується надпопулярна колись "мовна карта"? Маленьке, але досягнення.

 

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
14 коментарів
  • gala 1 марта, 12:33 ВО "Свобода" веде себе таким чином щоб на нього можна було повісити наклейку "фашисти". Необдумані заяви і дії партії ведуть до поганих наслідків. Всім зрозуміло, що хто хоче загострення протистояння в Україні між Сходом і Заходом, то починайте з мови. Зрозуміло всім крім Тягнибока, який протягнув 23.02.2014 через парламент скасування мовного закону і ось маємо проблему в Криму з усіма наслідками. Тягнибок хотів пропіаритись перед своїм лекторатом бо його рейтинги падають, але думати на два кроки вперед він не вміє. Політиків, які радикально налаштовані, популістські і інтелектуально недалекі не має бути в парламенті.. Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • Konstanzhoglo 8 февраля, 04:36 забавно читать, как о майдановских люмпенах, рассказывают журналисты ЗН, рассказывая сказки о потаённых страхах жителей востока перед мифическими бандеровцами. Время плодить подобную чушь прошло, на майдане стоит зомбированная биомасса, как в своё время ее назвала, так любимая ЗН Ю.В.Тимошенко, большую часть которой составляют маргинальные малообразованные элементы с Западой Украины. И всю эту массовку, пользуют втемную американские марионетки Сеня с боксером, а также профессиональные провокаторы. А журналисты промайданных СМИ с пафосом вещают о мирных демонстрантах, которые в перерывах между игрой на пианинах. раздачей цветов Беркуту и кормёжкой милиционеров, занимают админздания, мирно штурмуют милицейские кордоны и забрасывают их коктейлями молотова. Но как быдло не облагораживай, быть им оно не перестанет. Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • spragly 2 февраля, 05:42 Який діалог? З людьми які навіть мову вважають проблемою, причому будь-яку, і грузинську, і азербайджанську... Вони не голосують на виборах саме тому що їх влаштовує Янукович: хай бандит але свій. "Он защітіт рускій язик і он протів фашістов". Тема "фашистів" не зникала з 2004 року. Причому в приватних розмовах на кухні східняк визнає що і свої бандити теж ще ті собі "фашисти". Але з ними він ходив до школи, їм він "заносить щоб порєшать вопрос", і в принципі на цьому коло його життя і замикається. Конфуцій все зріле життя провів у вигнанні з рідних земель, і лише коли повмирали місцеві князьки повернувся додому. Три його цитати: 1. Не відчуваючи поваги, люди уподібнюватимуться тваринам. 2. Прикріше не довіряти друзям ніж бути зрадженими ними. 3. Бачучи достойних людей - ми маємо прагнути їхнього рівня, але бачучи недостойних - ми мусимо усамостійнитись та досліджувати себе. Ці три цитати описують причину та історію української самостійности, аж до цього дня.
    Ukrainec 4 марта, 14:08
    Отличная статья и отличный комментарий. Спасибо за гражданскую позицию.
    Відповісти Цитувати
  • neliteplii 1 февраля, 17:25 П.Шибалов. Якби “Свобода” міркувалася тим, що про неї скажуть, та ще донецькі пеерівці, то їй треба було б взагалі не оприлюднюватися, а сидіти десь у якихось бункерах чи що, щоб про неї - не дай Божечки - не подумали та не сказали чого поганого. “І что же скажет, наконєц, княgіня Марья Алєксєвна”. Навіть за такої гротескної ситуації “донєццкіє” придумали би, що на “Свободу” повісити. Згадайте т.з. “антіфашистскіє” марші проти висмоктаного з пальця “фашизма.” Воістину, як завжди в усьому винна невістка. (Принагідно: ось зараз і онаявнився вже не висмоктаний, а справжній, хоч і дещо усічений у порівнянні з класичним, фашизм пеерівського розливу). Донеччина. Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • Donetsk 1 февраля, 14:57 В принципе, всё верно. Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • Cassandra 1 февраля, 13:39 Их проще отделить чем перевоспитать. Мало того что их кормит вся страна, потому как их уголь на фиг некому не нужен, так мы еще должны терпеть их и прощать им их дебилизм и оскорбления! Отрезать и забыть, более того выгнать с Киева всех донецких. Пусть живут в своем "гетто". НАДОЕЛИ!! Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • sv_oiimf 1 февраля, 00:02 Р А С С Ч Е Т Сколько «элита» ворует у каждого украинца. 1 вариант. Сравнение с почти одинаковой с нами Польшей; там выше средние зарплаты(у них 1300-у нас 400 разница= 900дол.) и пенсии(у них 500-у нас 150 разница=на 350дол.). Число пенсионеров в Украине 13,8 млн. х на недополучаемые у нас 350дол.х12мес=57,96млрд.дол. Число работающих в Украине 14млн. х на недополучаемые у нас 900дол.х12мес.=151,2млрд.дол Получается -209млрд. дол. недополучают 45млн. граждан Украины. По этой методике недополучаем по 4640 ам.дол. на 1 чела. в год. При этом в Польше нет поборов с этих зарплат и пенсий на ремонты школ, взяток вуза хдетсадов, в больницах, судах, в полициях и др. правоохранительных органах, в коммунальных, муниципальных и гос. структурах, налоговых, таможнях и т.д.) да и цены в магазинах ниже. 2 вариант. Можно посчитать по суммам украденным. По расчетам(очень корректным экономиста Андерса Ослунда, см. стр2 и дальше) только семья Януковича ежегодно только из трех источников(Таможня, налоговая и Нафтогаз Украины) ворует от 8до10млрд долларов.) Отдельно добавляем черный нал от смотрящих, прокуроров, ментов, судей и прочих. Вполне реально у Семьи в сумме набегает 35-40млрд. в год. Но кроме семьи есть еще тучи подельников, тех же депутатов, чиновников, смотрящих, прокуроров, ментов, судей и прочих, которые живут, не особо скрывая десятки и сотни млн. долларов. На их долю вполне можно отнести еще 100млрд. ам.дол. в год. Итого 135млрд. дол. в год. Разделить на 45млн. украинцев=3000дол. Т.е. мы и недополучаем по 3000 дол. на человека в год. Ниже некоторые подтверждающие документы, не все. См. в инете; 16.01.2014 Они хотят еще год грабить страну - Лановой о бюджете, СБУ сообщила подробности задержания начальника милиции на «7 километре»: сумма взяток ежемесячно — миллион долларов, Скандал вокруг главы Южной таможни. Источники: "Миллион предназначался высшему начальству в Киеве", «Вышки Бойко»: новые подробности старой аферы и др. Сообщите Ваше мнение и информируйте других. Мейл sv_oiimf@eurocom.od.ua Виктор Кузнецов Одесса 21.01.2014г. тел. 067-485-29-84, 050 33-77-888 Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • leste 31 января, 22:25 _Бывали даже времена, когда в местных кабельных сетях вообще не было национальных каналов, а только свои городские и российские_:) Полная чушь. Кому автор это втирает? Майдановцам? Ну так заодно пусть скажет что вообще тут телевидения нет - один радиоприёмник на весь дом:)
    lennion 1 февраля, 14:01
    Так и приведите перечень каналов (всех) в своей кабельной сети, а то ж ведь, действительно, "приемник один" (сломан, мозгов нет).
    Відповісти Цитувати
  • leste 31 января, 22:22 _не любят собственные, искаженные особенностями мировоззрения и официальной пропагандой представления о Евромайдане._:) Ну конечно горящие как свечки милиционеры это естественно исключительно не реальные кадры с майдана а только искажённые донбассовские представления про майдан:) Да ладно лапшу демагогическую вешать про агнецов невинных майданных :) Відповісти Цитувати
Реклама
Останні новини
USD 26.76
EUR 28.75