Скальпель

Оксана Сироїд 17 лютого, 23:05
Блокада
novosti.dn.ua

Читайте також

Те, що з державним організмом коїться щось недобре, люди відчувають, і вже досить тривалий час. 

Нас переконують, що тіло країни дедалі впевненіше спинається на ноги реформ, але неозброєним оком видно, що кульгавість лише прогресує. Попри риторику про нарощування м'язів, збройні сили не можуть приховати виснаження й атрофії того, що дійсно було нарощено впродовж першого року війни. Аналізи кровоносної системи публічних фінансів свідчать, що "бюджет воюючої країни" насправді є банальною війною за бюджет. Показні заклинання про "агресора", якому "ми дамо по зубах" і "який за все заплатить", чимдалі частіше зриваються на нервовий фальцет.

Але організм, заперечуючи очевидні прояви тяжкої недуги, вперто відмовляється від лікування…

Блокування залізничних перевезень товарів через лінію зіткнення, яке триває з 25 січня, не коментував хіба що ледачий. При цьому зусилля, які докладаються для знецінення як ідеї блокування, так і його активістів, дають протилежний ефект — підтримка блокування і довіра до активістів серед людей зростає. Фантазії про проплачений піар — не життєздатні: наш новітній досвід показав, що будь-який проплачений піар без людської енергії захлинається за кілька днів. Феномен підтримки в тому, що завдяки блокуванню люди мають змогу дослідити хворий організм своєї держави. І блокування, як хірургічний інструмент, оприявнило глибокі запальні процеси і злоякісні утворення, накопичені за три роки.

Людина і вугілля

Той факт, що на війні заробляють, усвідомлювали більшою чи меншою мірою всі. Про обсяги збагачення на торгівлі з окупованими територіями, як і з окупантом, неодноразово писали і говорили журналісти. Однак саме кількатижневе блокування показало обсяг ураження вірусом торгівлі на крові.

У такий спосіб ми дізналися — від самих урядовців, що вони брехали нам, коли на початку війни обіцяли знайти альтернативу вугіллю, яке залишилося під окупацією. Так само брехали, коли казали, що для цієї альтернативи, а відтак енергетичної безпеки, потрібно підняти закупівельну ціну на вугілля і тариф на електрику. Тариф справді підняли. Але не для того, щоб купувати в Роттердамі. А для того, щоб за роттердамською ціною платити на окупованій території "одному хлопцеві", який, звичайно ж, попередньо погодився ділитися з такого ґешефту. Ми побачили довжелезну вервицю міністрів-радників-депутатів-абсолютно незалежних експертів-аналітиків-штатних патріотів, яких жадібність і залежність змусили публічно захищати прибутки свої і своїх господарів, не дбаючи не те що про державу, а навіть про конспірацію — те, що в 2014 році вважалося злочином, у 2017-му виявилося життєвою необхідністю.

Ми справді маємо загрозу енергетичній безпеці, як стверджує уряд. Але не через блокаду. Коли директора однієї ТЕС, яка залежить від вугілля з окупованих територій, запитали, чи формує електростанція запаси вугілля на випадок, якщо його постачання заблокує Росія, його здивування було неприхованим і щирим. Упевненість в акціонерах Донбасенерго і в їхній спроможності домовлятися з окупантом виявилася значно сильнішою за віру в те, що ми воюємо з Росією. Тому саме жадібність нинішніх українських очільників, їхня участь у комерційних проектах з тими, кого вони пафосно нарікають "агресор" і "кривавий режим", і залежність від брехні є справжньою загрозою енергетичній безпеці держави. 

Спекулюючи на "безальтернативності" антрацитового вугілля з окупованих територій у розпал опалювального сезону, нашу увагу відволікають від інших, яких значно більше, вагонів, куди блокувальники дали нам можливість зазирнути. А в вагонах із позначками "22" (Україна) і "20" (Росія), як то кажуть, Бог послав: бідне вугілля марки "т" (цікаво, кому потрібне?); ліс-кругляк, на експорт якого дуже вчасно наклали мораторій; порох, якого не можуть вчасно придбати шахти Львіввугілля, бо це товар подвійного призначення; багато чого для металургійного бізнесу — концентрат залізорудний, сталь листова, стальні заготовки, вапняк для флюсів, сляби і, як стверджує сам уряд, багато чого не вказаного в накладних, тобто контрабанди. 

А ще блокада продемонструвала, що в Україні не діє жоден державний інститут, який мав би гарантувати безпечність як товарів, так і людей, котрі потрапляють на територію України через лінію зіткнення. Прикордонна служба, митниця, Служба безпеки не мають ані достатніх повноважень, ані завдання контролювати те, що везуть. Кілька прикордонників з песиком на сотні вагонів за день — це ще один доказ того, що "кінцеві бенефіціари" (замовники і постачальники товарів по обидва боки лінії фронту) довіряють один одному і мають достатньо влади, аби гарантувати відсутність будь-якого державного контролю.

Кулі за наші гроші

Блокада також спровокувала масовий "камінг аут" адептів теорії "підконтрольних підприємств на непідконтрольних територіях, де працюють наші люди, які можуть піти воювати проти нас, якщо ми їм перестанемо платити". Абсурдність твердження складно переоцінити. Якщо ти не контролюєш територію, то ти не можеш контролювати нічого на цій території — ані підприємств, ані людей. А якщо ти контролюєш підприємство на окупованій території, то тільки з дозволу окупанта, а отже, є його спільником. Якщо це наші люди, то вони не можуть проти нас воювати. А якщо вони готові проти нас воювати за гроші, то вони найманці. За такою логікою на окупованих територіях функціонують підприємства спільників окупанта, на яких працюють потенційні найманці. Свідченням цього абсурду є те, що з наших з вами податків ми платимо заробітну платню працівникам Укрзалізниці на окупованій території, які, серед іншого, транспортують російських військових, техніку, озброєння і боєприпаси на передову.

Державна монополія на злочин

Легітимність блокувальників виявилася вищою за легітимність державних органів правопорядку. Якщо начальник обласної поліції Аброськін приїхав до блокувальників без жодного юридичного припису і привіз кілька автобусів людей без "розпізнавальних знаків", то його наказ невідомим людям застосувати силу є свавіллям, наслідки якого можуть бути дуже драматичними. І, хоч як це прикро, але ми вчергове отримали доказ того, що органи правопорядку "дахують" чийсь бізнес. Монопольними союзами високопосадовців, криміналітету, органів правопорядку, судів, що утворюються для незаконного збагачення, сьогодні, на жаль, нікого не здивуєш. Біда в тому, що держава, в якій є монополія на злочин, втрачає монополію на застосування сили.

"Лохи" і скромна радість окупації

Блокування ткнуло нас носом у те, як держава формує режим сприяння окупації. Вже тривалий час у нас лагідно, але нав'язливо формують відчуття вини перед людьми, які залишилися під окупацією. Будь-яка спроба критичного осмислення наражається на пафосні штампи на кшталт "там наші люди" — без жодної згадки про те, що наші люди є і тут. І ці наші люди — у Харкові, Слов'янську, Бахмуті — повертають нам тверезий глузд: "Приходять ці, з-за парєбріка, і кажуть: "Ви тут лохи, а в нас тарифи менші, пенсію і тут і там отримуємо..." 

Захопившись тим, що "там", ми перестали думати про тих, що "тут". Натомість маємо прийняти той факт, що "там" справді громадяни України. Але вони часто до України не мають жодних сантиментів, і для того щоб вони стали "нашими", недостатньо лише так їх називати. Маємо також усвідомлювати, що на пенсію любов до Батьківщини не купиш. А ще треба розуміти, що кожна перевага, яку ми створюємо для людей "там", принижує людей "тут". 

"Яку країну ми захищаємо і за чиїми законами?" 

Таке запитання в лоб від солдатів почула вперше за два роки. Відвертість блокувальників дала поштовх солдатам висловити відчай і злість, що накопичувалися впродовж останніх двох років. Торгівлею з окупованими територіями держава знецінює кожного солдата, який пішов цю державу захищати. Солдати, які отримують команду не стріляти, поки проїде ешелон з "крамом", втрачають повагу до своєї професії і до держави. Армія, яка забезпечує постачання свого противника, втрачає сенс. 

Крім того, Мінські домовленості закопали солдатів у нори, не даючи їм ані війни, ані миру: "Ми за 10 днів маємо отримати дозвіл від ОБСЄ на виїзд! Місяць чекали останній раз... Після виїзду по стволах лазять — перевіряють, стріляли чи ні. А на тому боці їздять щодня і палять як дурні, таке враження — аби побільше набоїв уграти". Нинішній режим руйнує критичні для армії засади: довіру і професійність. Після навчань або ротації солдатів, особливо з бойовим досвідом, умисно скеровують до інших частин, замість того щоб формувати злагоджені професійні команди. Піхотинці перестають тиснути руку танкістам і артилеристам, бо ті, чуючи, як обстрілюють на передовій нашу піхоту, не можуть виїхати на допомогу. Байдуже, що це є порушенням Конституції, законів і бойових статутів. Так нам тлумачать "Мінськ". 

Наслідок неминучий: досвідчені й мотивовані ідуть, звільняючи місце для відібраних за територіальним принципом "заробітчан" із сумнівною мотивацією і "полканів тримісячних — щоб УБДешку отримати".

"Ви колись бачили сліпих за кермом?" 

Так запитав чоловік у Бахмуті, киваючи на два автомобілі ОБСЄ, що проїжджали повз нас. Довіра і повага до міжнародних інститутів в Україні підірвана вже давно — через їхню нездатність захистити колективну безпеку, заради чого їх і створювали. І нинішнє блокування торгівлі є наслідком цієї неспроможності. Якби російська агресія й окупація на Сході України були визнані на міжнародному рівні, якби почало застосовуватися міжнародне право війни і міжнародне гуманітарне право, вони самі по собі стали б блокадою для торгівлі з окупованими територіями.

Водночас блокування спровокувало чергову хвилю відречення від реальності. Нас намагаються переконати, що збагачення кількох людей у державі на крові інших громадян цієї держави має якийсь стосунок до "інклюзивного підходу". Те, що в пана Ахметова хороші міжнародні зв'язки, знають усі. Але ж треба дотримуватися якоїсь гігієни і зберігати пристойність. Хіба для наших міжнародних партнерів новина, що олігархи є головними інвесторами у політичну корупцію держави? Вони за своєю природою зацікавлені лише в тому, щоб використовувати державу як інструмент збагачення, не гребуючи тлом війни. А підтримувати цей процес — це підтримувати політичну корупцію і подальшу корозію державних інститутів.

Крім того, представники всіх міжнародних організацій і переважна більшість дипломатів, як очманілі, повторюють мантру про "наших людей там", патологічно не реагуючи на будь-які застереження стосовно того, що їхня політика лише заохочує Росію до подальшої агресії, нищить Україну як державу і руйнує їх самих. 

"Ефективна" колонізація

Зрештою, люди на коліях у Бахмуті, під Ясинуватою і під Лисичанськом показали, як далеко з колії конституційного ладу зійшла українська держава. Замість воєнного стану — АТО, замість головнокомандувача — АТЦ, замість зовнішньої політики — Мінські домовленості, замість захисту суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки — збагачення. Уряд "воюючої країни" заперечує війну і окупацію частини своєї території. Російська пропаганда й окупаційна політика не лише стали частиною риторики тих, хто називає себе українськими міністрами і депутатами, а й поступово набувають обрисів конкретних рішень українського парламенту та уряду. 

Кілька жадібних і залежних людей, які контролюють усі державні інститути в Україні, впродовж трьох років не лише заробляють на війні, а й, цинічно прикриваючись патріотичною риторикою, знову перетворюють нашу країну на російську колонію. 

Блокаду не треба любити. Її треба сприймати як шанс побачити симптоми хвороби державного організму, усвідомити їхні причини і почати боротися за життя. Можна спробувати розігнати блокаду силою. Можна висмикнути скальпель і зашити рану, щоб заховати побачене. Але цей скальпель завжди залишиться в руках людей. І від нас залежатиме, чи наступний розтин не стане посмертним.

P.S. Якщо читача цих рядків цікавить, що у зв'язку із цим думає Путін, то читач або ще, або вже перебуває у полоні колоніальної свідомості. Росія була є і залишатиметься нашим агресивним сусідом-колонізатором. І наш єдиний шанс не стати знов колонією — самим навчитися протистояти цій агресії. Ні перед ким не виправдовуючись.

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
112 коментарів
 • Дмитро Сорока 2 марта, 16:57 Я попробую объяснить: Стоят вдоль "линии соприкосновения" два батальона, один контролирует "пункт перетину" и там идут перевозки гражданских, легковушки, фуры и всё такое, здесь тишина и соблюдение "режима прекращения огня" и других тезисов минского договорняка... На другом участке проезд закрыт - здесь реальная ВОЙНА, заходят ДРГ, регулярные обстрелы наших позиций вражескими снайперами, миномётами, САУ, "временами град" и прочие осадки, уносящие жизни побратимов. Кто-то уходит на небо, оставляя вдов и сирот проклинать войну, а кто-то рядом набивает карман на потоке через "пункт". Справедливости!!! Вот чего не хватает нашему истерзанному войной и обескровленному офшорами и коррупцией народу, МОЕМУ НАРОДУ! Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Олександр Федосенко 24 февраля, 17:00 Несколько жадных и зависимых людей...Прізвища?! Посади?! До кого звертались? Які питання задавали? Що відповіли? Що ви їм пропонували? Що пропонували вам? А так це балаканина ні про що. Ми всі за все хороше і прти всього паганого Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • zxcvb 22 февраля, 14:49 "Рада снова закрылась досрочно из-за нехватки депутатов" Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Сергей Каманец 21 февраля, 19:04 Уголь марки "Т" везут на обогатительные фабрики, там его смешивают с мазутом и, ВНИМАНИЕ, на выходе по документам выходит уголь марти "А". По данной схеме подъем 200%. Вот такие вот дела. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • zxcvb 21 февраля, 18:46 Тут не один раз дорікали автору, чому ВР не приймає рішення по блокаді. Усі знають, яка у нас ВР, тут з'явилася деяка пізнавальна інформація (перехоплені СБУ аудіозаписи) про те як депутати беруть політичні хабарі, суми, наскільки я розумію, фігурують у доларах, оскільки саме вони згадуються у розмовах. Пропоную ознайомитися http://antikor.com.ua/articles/153127-radioperehvat_sbu_razgovora_pomoshchnika_treh_nardepov_iz_moskvy Прошу звернути увагу, до яких політсил належать депутати, і замислитися над тим чи потрібно українському народу фінансувати "роботу" помічників депутатів, у мене таке враження, що вони їм потрібні для "конфіденційності", тому що для обслуговування їх "законотворчості" цілком вистачило б секретаріату ВР, або нехай самі себе обслуговують. Аудіозаписи тривають 8 хвилин. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • aetes 20 февраля, 15:51 Останні новини. Аваков пропонує встановити блокаду, зробивши 2 виключення: сюди -- вугілля, туди -- шахтне обладнання (мабуть, ліс-кругляк теж, і особисто прослідкує, щоб з нього не будували бліндажі). Тож, 2 питання виникає: при чому тут Аваков, і чому виняток тільки для бізнесів Ахметова. Все останнє нехай горить синім полум'ям, аби лиш капітали Ахметова не постраждали. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Tetyana Dunayskaya 20 февраля, 11:04 Наверное мы не знали настоящего Туку, а параллели его личность с волонтерской деятельностью. А что им руководило в этой работе, нам неизвестно. А сегодня человек раскрылся и далеко не с лучшей стороны Больше читайте здесь: http://gazeta.zn.ua/internal/skalpel-_.html Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • aetes 20 февраля, 10:38
  Володимир Горбатько Вчера, 05:50 «Дозволю собі коментар трохи не в тему. Про "ефективну колонізацію" та ефективний контроль РФ". Знавці англійської добре попрацювали - і пішло гуляти Тирнетом словечко "ефективний". Пані авторко, зазирніть до словника - і ви на свій подив переконаєтеся, що в даному випадку англ. слово effective перекладається не як "ефективний", а як "фактичний". Так само прислівник effectively часто перекладається як "фактично".»
  В моєму словнику для effective варіанта "фактичний" нема. Є "діючий (для закону)" і "наявний". Тим не менш, вважаю, що "фактичний" в даному випадку найкращий варіант. Мабуть, наші перекладачі змавпували з російського "эффективный контроль", прив'язане до їхнього "эффективного менеджера", дуже вдало ліпиться. Тому мене це зачепило й дратує. Пані Сироїд! Обов'язково зверніть увагу і перекажіть своїм колегам.
  talymon 21 февраля, 22:34
  Их, однако, есть у меня: effective [ ] 1) действенный, результативный, эффективный ( against, in ) the first effective shot — первый результативный выстрел effective cure for headache — эффективное лекарство от головной боли Syn: efficient , effectual; 5) фактический Though he is not our boss officially, he is in effective control of the department. — Хотя официально он не является нашим начальником, он фактически руководит отделом. the need to increase effective demand for goods — необходимость повышения платежеспособного спроса на товары Syn: actual , de facto. Гризи граніт, програмісте! Так говорив І. Франко.
  spragly 22 февраля, 10:58
  Одне із значень effective є actual, але пані авторка вжила його в лапках, і в обох значеннях відразу: "producing the desired effect" and "actual". Що аж ніяк не перекреслює суті, яку пані авторка правильно зазначила: росія веде колоніальну війну. "Новая газєта" друкує спогади удови солжєніцина, з яких ясно, що був би той живий, то як і прілєпін закликав би відгризти від України і Крим, і Донбас. Причому солжєніцин не вважав таку війну імперською, він вважав її необхідною для "культурного поєднання рускіх". Інших він на цих землях називав "подопєчними народамі". Ординська генетика ... її старо-пєтєрбургскім слововживанням не замаскуєш...
  talymon 22 февраля, 23:12
  Чомусь хтось вирішив, що українка Сироїд написала оригінал статті англійською. Не бачу підстав. Тому має сенс лише шукати синоніми слова "ефективний" в українських словниках. Ось приклад таких синонімів: =ДІЙОВИ́Й (який приводить до потрібних наслідків, активно впливає на когось, щось), ЕФЕКТИ́ВНИЙ, РЕЗУЛЬТАТИ́ВНИЙ, ПРОДУКТИ́ВНИЙ, ПЛІ́ДНИЙ, ПЛОДОТВО́РНИЙ рідше, РАДИКА́ЛЬНИЙ; ОПЕРАТИ́ВНИЙ (перев. про керівництво - здатний правильно і швидко забезпечувати виконання чогось). - Зараз промиємо вам кишечник. Не допоможе - ранком зробимо так звану новокаїнову блокаду. Надзвичайно дійова річ (Ю. Шовкопляс); Високопродуктивна, ефективна і якісна робота - основа народного достатку (з газети); Результативна перевірка; Малорозвинена культура не здатна на плідні контакти, бо неспроможна резонувати на високі явища (з журналу); Радикальний засіб лікування; Оперативне керівництво.=
  talymon 22 февраля, 23:17
  Або ж уточняти значення цього слова у тлумачних словниках української мови: =ЕФЕКТИ́ВНИЙ, а, е, 1. Який приводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект (у 2 знач.). Найбільш ефективним добривом під кукурудзу є гній (Колгоспник України, 1, 1957, 10); Нині вже розроблено ефективний метод заліснення гір... (Михайло Чабанівський, Стоїть явір.., 1959, 207). 2. Який викликає ефект (у 1 знач.). Розумів [Лобода], що до булави треба додати ефективне слово, щоб привернути увагу і погасити це бурхливе полум'я людське (Іван Ле, Наливайко, 1957, 418); — Не кричи, будь ласка, — затулила вуха Шепель. — Ми на вулиці, і взагалі я не люблю ефективних промов (Олесь Донченко, V, 1957, 235). Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 492.=
  talymon 22 февраля, 23:18
  =ЕФЕ́КТ, у, чол. 1. Сильне враження, викликане ким-, чим-небудь. Я так коротко описую останню сцену, що тільки різке, грубе слово викличе потрібний мені ефект (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 371); Він став думати про те, який ефект викличе його книжка, коли вона вийде з друку (Вадим Собко, Запорука.., 1952, 210). 2. Результат, наслідок яких-небудь причин, сил, дій, заходів. Високий економічний ефект дає державі застосування в машинобудуванні точного лиття, точних методів штампування й електрошлакового зварювання (Наука і життя, 1, 1957, 2); Вибух не давав потрібного ефекту (Дмитро Ткач, Плем'я.., 1961, 183)...= Все інше- горе з розуму.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Владимир Марьяненко 20 февраля, 10:17 Дякую за статтю. Її поява не не те що назріла, а давно повинна була з"явитися. Соромно читати всю цю кількість брехні навколо як відносин з ОРДЛО так і блокади. Але чому цю статтю написала Сироїд, а не той же Тука? Що стало причиною переорієнтації у світогляді Туки? Близкість до президента? Схоже у Оксани Сироїд більше здорового глузду, совісті і любові до України. P.S. Вчора дивився вечірні новини (здається канал Україна). Репортаж про блокаду. З яким завзяттям репортер показував стоячій пусті вагони та стоячі вагони з вуглем. А більше він нічого не побачив? Керівництво каналу не дозволило очі розкрити? Звідки така сліпота? Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • aisha2013_w 20 февраля, 08:48 Шановне панство! Всім зрозуміла поточна ситуація в державі. Аналізувати вже навчились. А що робити з цім аналізом? Можемо довго і наполегливо плакати, плакати про свою землю , як наш Шевченко . Шевченко зробив свою справу. Доніс до світу, що є земля, є народ , він претендує на свою роль в історіі, і має доказову базу цього історичного права. А діло нащадків, які мали змогу отримати базову освіту, мають мозок та знання, перестати балакати , а починати діяти . В 2013 , признаюсь, була проти Майдану. Тому що не настав час, не було достатньої маси освічених ,які готові не красти, СЛУЖИТИ в кращому розумінні цього слова. Зараз,дякувати Богові,ці люди є,і їх видно. Хто знає, ЩО! потрібно робити має діяти і шукати партнерів. Хто хоче, розуміє,але не знає, має вчитися. Як у Шевченка:"Якби ми вчились так, як треба, то мова в нас була б своя.." Нема у нас другого шляху, як будувати альтернативні інститути влади. Блокування-відчай у народу, а які ігри ведуть його замовники..? Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.55
EUR 28.89