Тепла реформа: перевірка України на зрілість

Геннадій Зубко 24 лютого, 23:01
батарея
Andres Putting/kasulik.delfi.ee

Читайте також

У сучасному світі енергоефективність — маркер економічного успіху країни і показник зрілості суспільного розвитку. 

Наразі цей маркер для України невтішний, проте однозначно не безнадійний. Ми споживаємо уп'ятеро більше теплової енергії, ніж Німеччина, утричі — ніж Польща і вдвічі більше за сусідню Білорусь. У нас, українців, є план, як кардинально зменшити енерговитрати держави та українських родин і наблизити їх до показників цивілізованого світу. Немає жодної розвиненої країни, яка б у певний час свого розвитку не вирішила інвестувати в енергоефективність, аби зменшити споживання енергетичних ресурсів та підвищити конкурентоспроможність держави. 

Цей план ставить перед нами три стратегічних завдання:

Формування відповідального власника — власника житла, який із допомогою держави та наданих нею інструментів спроможний ефективно управляти своєю власністю, готовий до зменшення енергоспоживання та впровадження енергоефективних заходів. 

Створення інструментів, із допомогою яких цей власник зможе легко й доступно пройти шлях до енергоефективності.

Модернізація надавача послуг. Адже, хоч би скільки українські родини утеплювали свої домівки й термомодернізували житло, без комплексної перебудови системи надання комунальних послуг та підвищення їх якості про досягнення максимального результату в енергоефективності говорити марно. 

Виконання цих завдань тактично розкладається на всі рівні українського суспільства.

На рівні українських родин — бажання і готовність рухатись у напрямі енергоефективності. 

На рівні муніципалітетів — модернізація комунальних підприємств, запровадження локальних програм з енергоефективності, термомодернізації соціальної інфраструктури. 

На рівні держави — прийняття необхідної законодавчої бази для практичного впровадження реформи, створення дієвих механізмів з технічної та фінансової допомоги відповідальному власнику та залучення необхідних інвестиційних коштів.

Від програми "Теплих кредитів" до Фонду енергоефективності

Як незалежний і дієвий механізм ми пропонуємо Фонд енергоефективності, а необхідне законодавство для його запуску вже перебуває на розгляді парламенту. Україна наразі не придумує нічого нового й складного. Механізм Фонду енергоефективності відпрацьовано у країнах Східної та Центральної Європи. Із його запуском Латвія, Польща, Естонія, інші держави здійснили масштабну реформу енергоефективності і радикально зменшили споживання енергоносіїв. Слід також пам'ятати, що для України створення Фонду є умовою виконання директиви 2012/27/ЄС, згідно з Угодою про Асоціацію з ЄС.

Предтечею Фонду енергоефективності в Україні стала програма "Теплих кредитів", запроваджена 2014-го. Вона виявилася доволі успішною. Держава в кооперації з українськими громадянами залучили на енергоефективність 2,8 млрд грн. Наразі ними скористалося близько 216 тис. українських родин. "Теплі кредити" зігріли оселі та знизили комунальні рахунки близько
0,5 млн людей. Цей дієвий інструмент зберігається й надалі. У держбюджеті-2017 на "теплі кредити" закладено 400 млн грн. 

Але такої програми недостатньо, аби здійснити глобальну програму тепломодернізації країни. Її здатен забезпечити Фонд енергоефективності. Адже в Україні 15 млн домогосподарств, половина їх — у 120 тисячах багатоповерхових будинків. Більшість багатоповерхівок збудовані у 1960—80-х роках. Майже 70% коштів у структурі рахунків за ЖКП становлять опалення та гаряче водопостачання. До речі, саме ці послуги мають найбільший потенціал економії — до 60%. У багатоповерхівках впровадження таких заходів можливе лише на рівні всього будинку. Відтак, багатоповерхівки — є цільовими об'єктами для співпраці з Фондом енергоефективності. Тож житловий фонд має найбільший потенціал до економії енергоресурсів. 

Фінансова й технічна підтримка Фонду буде доступною і приватним домогосподарствам, і домогосподарствам у багатоквартирних будинках. Фонд компенсуватиме до половини видатків на проект із реновації будинку. 

В очікуванні "зеленого світла" від парламенту

Фонд енергоефективності маєзапрацювати до наступного опалювального сезону. У Держбюджеті-2017 передбачено 400 млн грн на його фінансування. Від міжнародних донорів, зокрема уряду Німеччини та ЄС, очікуємо ще 120 млн євро. В Україні практично все готове до старту цієї програми. Однак є істотна перешкода — відсутність необхідного законодавства. Попри готовність українського суспільства, президента, уряду, наших міжнародних партнерів, Верховна Рада ще не ухвалила необхідного пакета законів, який запалить "зелене світло" енергоефективній Україні. 

Аби Фонд енергоефективності став діяти, Мінрегіон спільно з народними депутатами і міжнародними партнерами напрацював пакет законодавства з повномасштабного впровадження реформи енергоефективності в Україні. 

Із базових законів прийнято лише один — №417-VIII "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", який, фактично, позбавив мешканців багатоквартирних будинків диктату ЖЕКів радянської подоби. Він дав громадам можливість самостійно вирішувати долю власного будинку. До прийняття закону люди залежали від ЖЕКу або від тієї компанії, яку призначив муніципалітет чи забудовник. Із прийняттям закону ми дали можливість громадянам мати спільну власність. Наш меседж людям: "будинок — це ваша власність, учіться спільно, відповідально й ефективно управляти цією власністю". Дали можливість об'єднатися, обрати управителя, який обере й запропонує найкращі послуги та ціни на ринку. Сьогодні вже маємо понад 26 тис. ОСББ. 

Проте цього замало. Наступний крок — парламент мусить прийняти ще чотири проекти. Перший — №1581-д "Про житлово-комунальні послуги" — створює умови для розвитку конкуренції на ринку і наділяє споживачів правом укладати прозорі договори безпосередньо з постачальниками послуг. Другий — №4901 "Про комерційний облік комунальних послуг" — запроваджує обов'язковий облік споживання ЖКП. Після його прийняття люди оплачуватимуть лише фактично спожиті послуги, а не нараховані зі стелі. Ще два законопроекти ми розробили спільно з експертами, міжнародними партнерами, окремими депутатами парламенту. №4941 — "Про енергетичну ефективність будівель" — запроваджує механізм отримання уніфікованого сертифікату енергоефективності будівлі. Ключовий — "Про Фонд енергоефективності", власне, дозволяє запустити цей механізм.

Ці чотири проекти погоджено з усіма залученими у процес сторонами. Зі Світовим банком, IFC, ЄБРР, USAID, іншими міжнародними партнерами, готовими фінансувати програми Фонду. Їх підтримує експертне середовище — "Реанімаційний пакет реформ", Громадянська мережа ОПОРА, "Енергоефективні міста України", інші впливові громадські ініціативи.

Власне, в Україні все готове до старту найбільш масштабного етапу реформи енергоефективності. Чекаємо лише прийняття парламентом необхідних законів.

Що отримає держава і що — споживач від Фонду енергоефективності

Запустивши Фонд енергоефективності, за умови забезпечення належного фінансування, вже до 2021 р. розраховуємо економити до 1,5 млрд куб.м газу щороку. Ще 5 млрд грн. щорічно заощадимо на фінансуванні субсидій. Запуск Фонду відкриває новий інноваційний ринок енергоефективних технологій. А це — до 75 тис. нових високооплачуваних робочих місць і до 10 млрд грн додаткових податкових надходжень щороку.

Масштабна реформа енергоефективності за підтримки міжнародних партнерів, експертних організацій, громадських активістів встановлює дієві запобіжники проти корупційних схем. Шахрайство із грішми Фонду неможливе в принципі. Власники і користувачі будівель, які стануть його клієнтами, не матимуть контактів із чиновниками. Кошти спрямовуватимуться безпосередньо на реалізацію енергоефективних проектів. Головна умова фінансування: максимальний ефект економії газу, тепла, гарячої води, електрики. Принципово, що організації, які надаватимуть послуги з аудиту, постачання будівельних матеріалів, виконання робіт, обиратимуть самі власники будівель. Чиновник жодним чином не впливатиме на вибір підрядника. 

Усі стандартизовані пакети Фонду, а їх буде три, дистанційно узгоджуватимуться через банки. Пакети різнитимуться оцінною вартістю робіт, терміном виконання та індексом зменшення завдяки модернізації платежів за комунальні послуги. Домовласник самостійно обиратиме "пакет", аби зекономити від 20% до 60% коштів на сплаті за опалення та гаряче водопостачання і отримати від Фонду допомогу в розмірі 20—50% загальної вартості проекту.

Фонд надаватиме однаковий для всіх претендентів перелік вимог для отримання гранту. Домовласнику або ОСББ достатньо буде обрати один із пакетів енергоефективності, надати до Фонду ЕЕ через банківські установи сертифікат про енергоаудит, зібрати документи для банку для отримання кредиту. Отримавши кредит, самостійно обрати виконавця робіт з енергомодернізації будинку. 

Найважливіша умова отримання гранту від Фонду ЕЕ — енергоаудит, який визначить клас енергоефективності будівлі. За його результатами буде ідентифіковано місця найбільшої втрати тепла. Відтак, під час реконструкції їм приділятимуть більше уваги, приміром оптимізують систему опалення, замінять вікна чи утеплять технічний поверх. Втім, відчутне просування кожної будівлі у рейтингу енергоефективності, приміром із класу "F" до класу "А", забезпечить тільки комплексна реконструкція.

Тому під час формування політики енергоефективності держава стимулюватиме фінансування комплексних заходів, що приводять до істотної економії енергоресурсів для кожної родини та всієї держави. 

Як заощадити 60 гривень із кожних 100 гривень, витрачених на комунальні видатки 

Споживач обиратиме енергоаудитора через єдину платформу — у базі даних, маючи про нього необхідну інформацію. Ідеться про перелік реалізованих раніше ним проектів з аудиту, вартість цих проектів, досягнуті практичні результати. Залучення платформи ProZorro для конкурентного визначення цін та якості пропонованого аудиту також зможе зібрати на майданчику зацікавлених виконавців робіт. Енергоаудитори видаватимуть сертифікат із інформацією про споживання енергоресурсів будинком та рекомендації підвищення енергоефективності. 

Важлива умова ринку енергоефективних технологій — взаємна відповідальність усіх залучених підрядників: енергоаудитора, проектних і будівельних організацій, домовласника, кредитних установ, держави... Приміром, енергоаудитор відповідатиме за помилкові розрахунки, зазначені у сертифікатах. Три помилки автоматично позбавлять його атестата на три роки.

В Україні 85% житлового фонду належить до найнижчих класів енергоефективності "E-F", і тільки 5% — до класу "С-B". Натомість у розвинених країнах світу поширені так звані "нульові будинки" (zero-energy building), тобто з ультранизьким і навіть нульовим споживанням енергії. Такий будинок має високу енергоефективність, навіть здатний на місці виробляти енергію з відновлюваних джерел і споживати її в рівній кількості протягом року.

Цікаво, що наявні технології дозоляють навіть стару забудову через реконструкцію перевести із найнижчого класу "F" до європейського — "B".

Найлегше оцінити користь енергоефективності за шкалою вартості комунальних послуг у квартирі. Опалення однокімнатної квартири в енергоефективному будинку коштує втричі менше, ніж у будинку типової радянської забудови.

Економія платежів за тепло, електрику і газ після термомодернізації становитиме від 20% до 60%, залежно від обраного пакету. Відтак, на кожних 100 грн, витрачених на комунальні видатки, родина заощадить від 20 до 60 грн. 

Причому кредитні кошти, які домовласник повертатиме банку, якщо він брав кредит, сплачуватимуться саме за рахунок цієї економії. Таким чином, із 1000 грн економія може сягнути 600 грн, які, за потреби, щомісяця перераховуватимуться на виплату кредиту, а Фонд надасть допомогу в розмірі 20—50% загальної вартості проекту, що ще зменшить навантаження на відповідального домовласника, котрий проведе модернізацію.

Цих коштів буде достатньо, аби скористатися практично безвідсотковим банківським кредитом на термомодернізацію. 

У підсумку, родина, яка скористається програмою Фонду енергоефективності, отримає оновлений будинок із економним споживанням теплової енергії, щомісячним заощадженням на опаленні та гарячій воді до 60% коштів. Здійснити проект реально за 3—5 місяців, а окупиться він приблизно за 2—3 роки. 

Таким чином, результати діяльності Фонду ЕЕ відчують і країна, і домогосподарства, і родини, які отримають гранти. Адже буде забезпечено заощадження енергоресурсів, підвищиться ефективність використання енергії, знизяться витрати громадян на комунальні платежі. 

У швидкому старті Фонду зацікавлені і держава, і громадяни

Насамкінець — основні висновки щодо підготовки до старту Фонду енергоефективності як основного етапу реформи. Безумовно, у діяльності Фонду зацікавлені і держава, і переважна більшість громадян. Причому і ті з них, хто скористається програмами Фонду, і ті, хто створюватиме власний бізнес на ринку енергоефективності.

Цей ринок стане одним із найбільш конкурентних, доступних і прозорих в Україні. Адже виконавці будуть зацікавлені якісно виконувати роботу, з огляду на жорсткий контроль з боку Фонду, який передуватиме перерахуванню коштів за надані послуги. 

Найважливіша умова старту Фонду — парламентська мобілізація навколо прийняття відповідних законів. Народні депутати мають нагоду довести відданість реформуванню країни і прийняти законодавчу базу, якої нині гостро бракує. 

За умови позитивних голосувань у Раді, вже з наступного опалювального сезону почнеться відлік нового рівня енергоефективності в Україні. Держава поступово почне заощаджувати на закупівлях імпортного газу та субсидіях. А українські громадяни отримають нагоду інвестувати у власну енергетичну безпеку і потім весь час економити до 60% витрат за опалення та гарячу воду. Це стане кроком до появи самодостатнього суспільства в Україні, із доступною платою за комунальні послуги, не приниженого субсидіями. 

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
13 коментарів
 • aetes 26 февраля, 00:07 Утеплення квартири, порівняно з приватним будинком, -- нескладна задача, бо з 5 граней куба -- сусіди, а не вулиця, на вулицю виходить всього лиш одна стіна (рідко 2). Зовнішнє утеплення фасаду не дуже не потрібне, бо всі балкони зараз засклені, а кухня опалюється при варці й смаженні. Можна навіть не ставити євровікна, достатньо купити прозору плівку за 60 грн, яка замінює третє скло. Мешканець сам, з мінімальними витратами може утеплити квартиру так, щоб навіть при нинішніх тарифах витрачати не більше 300 грн/міс. Уряду довелось добряче напружитись, щоб зробити цю проблему нерозв'язною. Зате результат класний -- вийняти з кожної квартири зайвих півтори тищі -- попрацювали недаремно. Навіть народного гніву можна не боятись, бо в половині випадків сплачує держава через субсидії.
  zxcvb 27 февраля, 20:07
  До чого ведуть усі ці підрахунки? У мене не плівка на вікнах, а енергозберігаючі двокамерні склопакети (порівняно недавно встановлені, але зараз би не зміг встановити). А платіжки всеодно приходять майже на мою зарплату (перестав оплачувати, бо зарплата така, що якщо заплачу, помру з голоду), та субсидію, поки що, не призначили. Імовірно, буду голосувати за "Самопоміч", лише як за менше зло. Вони мені неприємні (не в останню чергу через Садового), проте усі інші політпартії, ще жахливіші ("Самопоміч", як і вони, не представляє інтереси моєї соціальної групи, як і усі інші паламентські і позапарламентські політ. сили, попри те, що ми чесно працюємо, не гірше інших). Якщо ж хтось з'явиться на укр. політ. полі конкурентніший , то я, загалом, безпартійний, проголосую за них. Але, поки що, "Самопоміч", єдина парламентська сила, яка виступає за блокаду Домбабве (сьогодні послухав по 5-му каналу інтерв'ю Туки, і воно мене дуже розлютило, ''волонтер" прагне отримати свої бонуси від Порошенка)
  aetes 28 февраля, 12:41
  Я теж слухав. Каже, що якщо не будемо брати їх вугілля, то шахтарі залишаться без роботи й запишуться в ополчення. Себто, ми повинні створювати їм робочі місця, щоб вони не пішли воювати проти нас. А наші шахтарі з львівсько-волинського бас. нехай залишаються без роботи. Може ще й данину їм сплачувати, як половцям, щоб не стріляли в нас? А стосовно "неприємні", то не будьте як перебірлива наречена. Вам не догодиш. Я вважаю, що голосувати можна за будь-кого, хто відповідає простому негативному критерію: 1) не рашист 2) не популіст 3) не куплений. Останній критерій самий важкий. Якщо вже Тука заходився інтереси Ахметова обстоювати, то це вже капєц. Тому цінуйте те що є (Самопоміч) і не вередуйте. Спалювати антрацит в топках ТЕС -- злочин, марнотратство. Їх треба переобладнувати в будь-якому разі. Але Ахметову це невигідно, і всі як по команді зарепетували, що без антрациту не проживемо. А як блокувальників розженуть, то знову переобладнання відкладуть в довгий ящик, на наступні 20 років.
  zxcvb 28 февраля, 18:06
  Процес блокування не "розсосеться" , бо його ініціатива, це не так справа "Самопомочі" як відображення поглядів більшості українців, але дуже цінно, що "Cамопоміч" не побоялася підхопити народну ініціативу, хоч вона дуже не подобається Порошенкові і його банді баришників. Це сюрреалістична картина, окупанти вбивають українців, і при цьому Порошенко вимагає вести торгівлю з оккупантами, які за рахунок збуту вугілля в неоккуповану частину України отримують засоби, щоб продовжувати вбивати українців. Під час ІІ Світової війни, коли російських окупантів в Україні замінили німецькі, люди теж важко працювали (німці для свого забезпечення й радянські колгоспи зберегли), але їм ця праця в трудовий стаж в СРСР звичайно не була врахована, більш того, під час наступу російських військ НКВС порозстрілював не лише поліцаїв, а й цивільну адміністрацію, хто до війни ніякого стосунку не мав, лише за те, що вони займали цивільні посади, важко уявити таке після відступу німців з Франції, довелося б
  zxcvb 28 февраля, 18:17
  розстріляти мільйони французів. А нам Гройсман, Аваков, Тука та інша банда Порошкенка пропонує подбати про робочі місця для тих, хто заробляє гроші для окупантів та їх посібників, щоб вони на ці гроші продовжували вбивати українців, при чому більшість цих шахтарів мріє про знищення "київської хунти", навіть не розуміючи що Порошенка (який родом з Донбасу, це їх людина, трохи поліпшена версія Януковича). Щоб знову "героями", ні навіть героями, вважалися їхні організатори голодоморів, з Донбасу відправили багато таких злочинців в українські села організовувати колгоспи, тупих і безжальних "двадцатипятитысячников", оспіваних сталіністом Шлолоховим в "Поднятой целине", яких за смерть українців нагороджували орденами і медалями, і потім ці тварини спокійно помирали з почуттям виконаного обов'язку. Порошенко хоче повернути Україну до стану лютого 2014 р., але це вже ніколи не повинно статися. І питання не в тому, що як скиглив сьогодні Гройсман, що Ахметов не заробить 3,4 млрд. $, і не
  zxcvb 28 февраля, 18:30
  заплатить у бюджет майже 200 млн. $, це дуже невелика цына за реальну незалежність від злочинної Росії. Повернення на Донбас може відбуватися лише після звільнення його від окупантів та покарання бандитів і інших посібників окупантів, ніяких амністій, ніякого іншого повернення бути не може. І за це треба боротися на всіх рівнях влади. Блокада - чудовий спосіб побачити "who is who", і ми одразу це побачили, насправді вона дуже болюче б'є по псевдорейтингах дутих політиків, усяких авакових, які ховалися під час Революції Гідності за кордоном, який, мабуть, своє життя цінує більше, ніж молодих хлопців, яких кожний день вбивають на Донбасі. Щодо "вередування", я своєї думки не змінив, лідер повинен брати на себе політичну відповідальність, а то Соболєв заявляє, що Садовий ніякого стосунку до блокади не має, що "Самопоміч" "таємно" від нього підтримала блокаду, а він відмовчується (чому?). А потім дегенерат Аваков (який вбив Білого на Волині, за те що той повиховував якогось корумпованого
  zxcvb 28 февраля, 18:42
  прокурора (явно нечесного, нормальний прокурор не копилив би губу на відеокамеру, як ображена невинність), і коли Авакову луганські сепаратисти аплодували за це вбивство (Білий міг би загинути захищаючи Україну на Донбасі) Аваков звинувачує Садового у блокаді (який її організував, щоб відволікти увагу від теми львівського сміття), а Садовий мовчить, Я розумію, що у Львові Садовий має якийсь авторитет, інакше його б не переобирали, але загалом по Україні "Самопоміч" втрачає якісь відсотки підтримки, саме тому що її лідером є Садовий, знаю таких людей, я не лише про себе, так що я теж можу давати поради - переобрати вам лідера на більш переконливого та пасіонарного. А що стосується вугілля, у нас у Києві Кличко запропонував у середині березня завершити опалювальний сезон, я повністю підтримую, краще трохи померзнути, але нехай Путін годує безробітних совків на Домбабве, може швидше прозріють. Якби залежало від мене дав би на місяць пільгові тарифи на електроенергію для сімей, що мають
  zxcvb 28 февраля, 18:47
  дітей віком 1-2 роки, щоб могли покористуватися електрообігрівачами з середини березня до середини квітня, таких сімей у нас мало, Україна вимирає, на двох дорослих людей. що прожили життя припадає в середньому 1 дитина, інші нехай теплять, тим більш приємно буде знати, що терплять також порошенківці та інші подібні їм, що співчувають сепаратистам.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Александр Романенко 25 февраля, 19:45 При существующих тарифах они и летом бы топили, какая там энергоэффективность Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Roman Dmitriev 25 февраля, 16:54 Т.з. віце-прем’єри зубко з гойсманом прос*али три роки, а тепер пудрять людям мізки "фондом розкрадання" і відсутністю законодавства. Десятки разів їм обом надавалась інформація про потребу зробити пілотні проекти у серійних будинках з вертикальним розведенням труб для впровадження поквартирного обліку тепла (укр. розробка), де люди САМІ зможуть регулювати споживання тепла для зменшення рахунків у 5-10 (!) разів. Так зробила Швеція у 2010 році (36 пілотних проектів). До речі, у Вінниці немає ЖОДНОГО серійного термомодернізованого будинку. Повністю правий aetes 11:43. Відповісти Цитувати
 • aetes 25 февраля, 11:43 Не треба створювати Фонд. При нашій корупції це буде нова годівниця для своїх і навантаження на бюджет. Треба всього лиш дати кожному споживачу доступ до контролю й регулювання об'єму централізованого теплопостачання. Коли в будинку загальний лічильник тепла, постачальнику вигідно дати більше, і він цим зловживає. В нашому будинку в квартирах 23 С. Щоб не стало 25, доводиться відкривати навстіж кватирки й класти ковдри на батареї. А рахунки приходять 1750 грн. Ідеальне рішення -- всього лиш прикрутити краник, зменшити потік тепла в 2-3 рази. Але до постачальника неможливо достукатись. В ЦОСі треба чергу цілий день простояти, а хто дочекається, того за 2 хв. посилають на, кажуть, що технічно неможливо, чи "питання вивчається". Куди після цього звертатись? Нікуди. Глухий кут. При цьому хтось якийсь Фонд забабахає, мільярди гривень будуть викинуті на вітер чи перекочують в чиїсь кишені, а ми продовжимо закривати батареї ковдрами і платити 1750 грн/міс. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Іля Лійченко 25 февраля, 11:18 Зубко о чем-то умалчивает? Уже больше года он нам рассказывает об этом Фонде. А законов для его работы все нет. Тем не менее, Рада вроде работает, принимает законы. Так в чем дело? Как-то, больше похоже на сказочки, чем на реальные перспективы запуска Фонда. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Taras Serbin 25 февраля, 08:36 Нарешті, щось кавкнули і то завдяки тиску ЄС. А поки що цілі масиви у містах, схожі на лоскутні ковдри, хто як міг, щось наліпив і пофарбував у всі кольори веселки. Програма енергоефективності могла би стати рушієм економіки, свого роду об'єднуючою, навіть національною ідеєю, бо точно стосується усіх. Сьогодні, коли довіра до влади нижче плінтуса, це навряд чи можливо. Думаю, буде не до того. Коррупція не можлива??? Ха ха! Обов'язковий енергоаудит, а що напишуть? Даси - напишуть добре, а ні, ну десь воно так. У нас є масиви, і навіть міста, де 2-3 типи проектів. І що нового покаже той аудит? За великі гроші, до речі. Покаже, що десь вікно вибите, чи хтось сам квартиру пінопластом обліпив? Все рівно, щоб зробити "термос" треба утеплювати усю будівлю. Достатньо зробити аудит типових проектів, та зосередити всю роботу на не типових. Якщо коротко, то на словах добре, а на практиці абсолютно не віриться, що вони можуть щось крім крадіжки, розмов і підвищення тарифів, Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.55
EUR 28.89