"ТІНЬ" ВІЙНИ

Дмитро Менделєєв 5 вересня 2014, 21:50
фото

Читайте також

На Сході України тисячі бійців ризикують своїм життям. А Міністерство оборони і підприємства Державного концерну "Укрборонпром", покликані забезпечити захисників засобами захисту, озброєнням та бойовою технікою, цинічно приторговують тим, чого потребує фронт, влаштувавши колосальний розпродаж зброї на внутрішньому ринку. 

Україна впродовж багатьох років входила до числа великих продавців озброєнь на світовому ринку. Після розпаду СРСР нашому Міноборони дістався найбільший арсенал зброї. Утримувати таку кількість озброєнь для держави було доволі накладно, відтак усе непотрібне армії реалізовували на зовнішньому ринку, а кошти від цих продажів надходили в держбюджет для її фінансування.

Кожному очевидно: з початком бойових дій Кабінет міністрів мав ухвалити рішення про припинення будь-яких продажів зброї і бойової техніки як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку, та спрямувати всі ці ресурси на забезпечення борців із агресором. Але уряд не тільки не зупинив процес розтягування військового майна. Він спокійно споглядає, як Міноборони через численних посередників організувало на внутрішньому ринку розпродаж автоматів, безпілотників, вертольотів, гранатометів, ракет, тобто всього того, що тепер могло б урятувати життя наших солдатів. 

За цією схемою згідно звіту МО про реалізацію військового майна за перше півріччя, Міноборони "наторгувало" майже 84 млн грн. Із цієї суми підприємства-посередники, вповноважені урядом, "зрубали" майже 3,5 млн грн як комісійну винагороду, а понад
17 млн грн. пішло на "організації продажу" цього майна. Всі перераховані Міноборони кошти надходять у спецфонд, із якого, знову ж, фінансуються програми оборонного відомства, зокрема й матеріально-технічне забезпечення армії. Найбільш цинічне те, що організатори схеми наживаються на людях, котрі добровільно жертвують на закупівлю озброєнь для фронтовиків. 

фото_1
Ніжин. БАТ-2 Міністерства оборони України. 30 штук. П'ять з них — у приватній власності і продаються по 20 тис. дол.

За словами відомого волонтера Світлани Зварич, яка займається забезпеченням батальйону "Азов", їй неодноразово доводилося мати справу з посередниками, що приторговували технікою та зброєю Міноборони: 

— У самого Міністерства оборони ми нічого не закуповували. А от у його посередників — так. З останнього — колієукладачі БАТ-2, траншейні екскаватори МДК-3, а також інженерні машини розгородження ІМР. Це інженерна техніка, вкрай потрібна для розчищення блокпостів та знешкодження мін. Командир батальйону "Азов" Андрій Білецький доручив знайти й доставити БАТ-2 та ІМР на схід. Ми почали пошук. Уже після перших двох наших дзвінків на телефони, опубліковані на "автопродажних" сайтах, на нас вийшли продавці й запропонували потрібну нам техніку по 20 тис. дол. При цьому продавці визнали, що машини стоять на обліку в Міністерстві оборони України. Тобто ми маємо заплатити по 20 тис. дол. за кожну одиницю і потім самостійно отримати ці БАТ й ІМР у Міністерства оборони. 

До того ж "наші" посередники оголосили, що через них "можна придбати будь-яке озброєння та будь-яку техніку", що є в Міністерства оборони, — від безпілотника до ГАЗ-66. 

Півтора місяця тому, в ситуації повної безвиході, ми так купили в посередників БРДМ-2 за 18 тис. дол., а тягач МТ-ЛБ — за 14 тис. дол. Цинічність цієї угоди полягала в тому, що "продавці", знаючи, що кожна наша копійка — з пожертв, вимагали оплату тільки готівкою й тільки в доларах. А виходу в нас не було. 

Зате продавці військових КамАЗів, які щойно отримали ці машини від Міністерства оборони, були "добріші": машини нам дісталися по 234 тис. грн. І вже зовсім "милосердною" була ситуація зі зброєю, якої також бракує нашому батальйону. Точніше, на папері її вдосталь. А те, що вона непридатна, клинить, — нікого не хвилює.
Я пишаюся своїм успішним "збройовим" шопінгом: купівля за гривні, та ще й безготівково 200 автоматів АКМ калібру 7,62 мм і 20 кулеметів на заводі "Маяк"! Правда, з кулеметами вийшов конфуз —
10 із них виявилися непридатними для стрільби. Але сам факт продажу зброї добровольцям під час війни знімає будь-які сумніви стосовно "ринковості" нашої економіки: мало яка держава продає зброю добровольцям, котрі захищають Батьківщину!

Окрема історія з СБР-3 (системи РЛС близької розвідки). Ми просимо ці радіолокаційні станції вже 3 місяці. Дуже зраділи, дізнавшись, що державний концерн "Укроборонпром" готовий поставляти необхідне обладнання і техніку. Зателефонували. Мила
дівчинка на гарячій лінії "Укроборонсервісу" спочатку запитала, чи є в нас гроші, а потім повідомила, що держава в особі державного концерну готова продати нам СБР-3 по 270 тис. грн. Ось так — щоб наші бійці могли виявляти ворога, нам треба зібрати на чотири станції понад мільйон гривень!

фото_3
БРДМ біля мого будинку. Купила, перевезли й відправили на схід.

Тепер знову потребуємо КамАЗів. Нам запропонували новенькі, і за сущі "копійки" — всього лише по 15 тис. дол., із пробігом 200—500 км. Вони, за словами "продавців", законсервовані в одній із військових частин в Івано-Франківській області. Коли люди назбирають грошей, спеціально для добровольців "Азова" ці машини розконсервують. 

Минулої п'ятниці КМУ прийняв постанову №376, згідно з якою заявки військових підрозділів мають задовольнятися протягом 48 годин. Учора (04.09.2014 р.) ми зробили заявку на два БАТ-2, дві ІМР, чотири СБР-3, чотири КамАЗи й МДК-3, особливо актуальну для захисту Маріуполя, оскільки ця машина риє окопи. Тобто наш перелік складається з того, що конче необхідне на фронті й що, ми точно знаємо, є в Міністерства оборони України. Тільки нам воно його запропонувало за гроші. За ті гроші, які збирає НАРОД. 

Я хочу вірити, що адекватною відповіддю на такі факти злочинного "бізнесу" на крові власного народу буде карне провадження.

Впевнена, прокурори зобов'язані дати оцінку фактам саботажу. Чому підрозділи за кілька місяців війни, на тлі постійних заяв про відсутність координації, так і не отримали закритого (шифрованого) зв'язку ні між собою, ні з керівництвом АТО, ні з керівниками силових структур? Приміром, місяць тому було запропоновано забезпечити шифрованим зв'язком МВС. Проблема, котрої не може вирішити вже чотири тижні МВС, — як узяти на баланс обладнання, передане безплатно, — підсумувала Світлана Зварич. 

Ось так просто реалізується схема, яка дозволяє отримувати уряду — додаткові кошти в бюджет, підприємствам-посередникам — комісійну винагороду, комерційним структурам — прибуток, а тіньовим ділкам — виводити в тінь мільйонні суми, наживаючись на найдорожчому — людських життях. Важко не назвати це злочином. Важко зрозуміти позицію уряду, за Конституцаєю відповідального за матеріально-технічне постачання силовиків. Важко припустити, що уряд не в курсі. Оскільки саме Кабінет міністрів затверджує переліки військового майна на продаж. Саме Кабінет міністрів наділяє повноваженнями підприємства, які продають зброю та бойову техніку. 

Треба назвати "героїв", котрі особливо відзначилися в розпродажі військового майна. Так, за даними за перше півріччя, тільки у 2014 р. державна фірма "Укрінмаш" на внутрішньому ринку продала 35900 автоматів АКМ (калібр 7,62 мм), 1237 гранатометів РПГ-7У, майже 5 тис. авіаційних ракет,
60 протитанкових ракетних комплексів "Фагот". Ще одне державне підприємство — "Промоборонекспорт" — продало на внутрішньому ринку десять БТР-70, підприємство "Спецтехноекспорт" — 23 безпілотники "Рейс". До кого "пішли" 10 тисяч касок та два вертольоти Мі-8? Перелік продавців і "товарів" досить розлогий.

Залишається поставити кілька риторичних запитань. Чому такі цинічні торгашеські схеми, схеми збагачення на крові захисників, влаштовують владу воюючої країни? Чому бійці мусять за гроші отримувати в держави те, що держава повинна поставляти їм безплатно? Чому держава, запроваджуючи "податок на війну", ще й заробляє на платниках податків, які жертвують на потреби бійців? Чи відомі державі та уповноваженим нею продавцям кінцеві одержувачі БТР, БРДМ, АК, ПКМ, РПГ, "Фаготів" і безпілотників? Чи відомо, куди потрапляють автомати й бронетранспортери, КамАЗи і гранатомети, реалізовані на внутрішньому ринку?

фото_4
"КамАЗ!" — КамАЗ, куплений за 234 тис. грн. Позавчора пішов на схід.

Встановити, кому все це продається, нескладно: покупці зафіксовані в договорах купівлі-продажу, акти прийому-передачі зберігаються в Міноборони. А ось хто є реальним власником зброї і бойової техніки? Добровольчі батальйони? Незаконні збройні формування? Організовані злочинні угруповання, які "віджимають" бізнес на гримучому сході чи на тихому заході країни? І хто, нарешті, відповість на ці запитання? Хто відповість за це? І хто покладе цьому край? 

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
33 коментаря
 • Vitalyi Lukov 22 октября, 11:14 Читаючи, пригадав кінострічку "Оружейный барон". Взагалі, проблема будь-якої війни в тому, що на цьому завжди наживаються інші. Але в Україні це не проблема, це - трагедія, бо продавати зброю власним солдатам, а на конференціях говорити про відсутність можливості для забазпечення - низько. М. Колісніченко правий, доки гроші будуть існувати в паперовому вигляді - доти ми будемо раз за разом зіштовхуватись з подібними проблемами. Але, знаючи наш люд, ми на будь-яку схему вигадаємо 50 нових, щоб її обійти. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Елена Маркосян 21 октября, 23:05 Как все просто... В статье есть ответы на все заданные вопросы. Ключевое слово - воюющая страна. Страна не воюет, война не объявлена, поэтому все желающие воевать должны это делать за свой счет. У экономики своя логика. Чтобы произвести вооружение и технику, нужно вложить в это средства. И государство эти средства должно выделять и платить производителям и поставщикам. Наше государство неплатежеспособно. Оно не может оплатить газ, чтобы отопить жилье, оно уже не оплачивает многие бюджетные статьи расходов в здравоохранении и образовании, не компенсирует инфляцию и тд и тп.. Война - это очень дорого. А при таком руководстве эта техника с передовой либо попадает к ополченцам с космической скоростью, либо уничтожается... Так что все гармонично - врем про войну, врем про победы, врем о потерях, врем, врем, врем... И на фоне этого бесконечного вранья такие публикации о страшной "правде" вызывают не возмущение, а ироническую улыбку. УВЫ... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Михаил Колесниченко 21 октября, 19:26 Уже в 150-й раз обращаю внимание читателей: во всём том негативном, что происходит в нашей стране (да и не только в нашей) на 5% виноваты чиновники и мы, и на 95% обусловлено несовершенством денежной и платёжной систем. До тех пор, пока деньги не будут персонифицированы и не переведены в электронное обращение - до тех пор (до бесконечности) будем иметь полный букет проблем. К решению этой задачи следует идти осмысленно, без эмоций и последовательно. Первый шаг в этом направлении опубликован здесь http://miko2014.moyblog.net Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Владимир Новиков 19 октября, 20:51 Оказывается что владельцами всего вооружения Украины являются всякие укрпроммаш(дядя вася). укрпродмаш(дядя сеня). укрсвинмаш( дядя иван) и т.д. забыл: укрпорошмаш. А где же Украина и ее Государственная оборонная промышленность? Она, видно, испарилась. И Сатану для путина делает дядя севердыга. и обслуживает ядкрные носители россии кум севердыги (а может порошенко?) ПРИЕХАЛИ. Хотите воевать - обратитесь за вооружением к путину, или к бородаю. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Viktor Medvedev 15 сентября, 08:57 А Гелетей плачет, что по ЗАКОНУ он не может вооружать добровольческие батальоны. Зато по Закону можно творить этот беспредел! и откаты получать. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Sebghatulla Qirim 14 сентября, 20:05 Особенно меня умиляют слова "на внутреннем рынке были проданы 35900 автоматов АКМ...". Давайте посчитаем: численность ВСУ - 170 тыс. чел., принимали участие в АТО - пусть треть, пусть четверть, неважно. Какое-то количество стрелковки было утрачено в результате боев, какое-то - вышло из строя. Есть военные склады артвооружения, на которых должен быть определенный запас, который не мог быть исчерпан так быстро. Но кто вооружается проданным на внутреннем рынке оружием??? Куда оно идет - в зону АТО? 39 тысяч стволов? Не верю. Или статью 263 УК Украины уже отменили и можно купить автомат? ДАЙТЕ ДВА! И подствольник не забудьте, и пулемет... Власть должна ответить, кому и куда идет это оружие, иначе следующий майдан разнесет не только центр Киева, но и всю Украину. И стрелять будут уже не снайперы, а ВСЕ сразу. И "небесная сотня" будет пополняться тысячами ежедневно. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Vadim117 13 сентября, 00:16 Почему все так? Причин много, но назову две основные. 1. Как бы не скрывалось, но наиболее ушлая структура государства - СБУ, как минимум на четверть абсолютно лояльна РФ. Это в среднем. Если смотреть с Запада на Восток Украины, то эта доля существенно возрастает ближе к границе с нашим, уже, не соседом, а больше, противником. Причин здесь тоже две. Первая - национально-идеологическое размежевание, базирующееся на не моноэтнической структуре общества или, иными словами, мы не едины, тех кто хочет Россию - среди нас много. Второе - стремление сотрудников СБУ к тому уровню величия, которое имеют в РФ сотрудники ФСБ. Как сказал один из местных СБУшников - "в России ксиву показал - народ падает с перепугу, а у нас.. контору опустили, на х.. посылают". Вот этот СБУшный народ и вставляет палки в колеса. И исправно отрабатывает свой агентурный "навар". 2. Неспешность в оснащении воюющих подразделений достойным оружием, содержит некий внутренний смысл. Для иллюстрации приведу такой пример. В 1985, будучи в группе "покупателей" из ГСВГ, принимал пополнение на базе призывного пункта Кантемировской дивизии. Естественно, заглянул в полки. Т-64Б, с вычищенным до блеска боевым отделением (к механику не лазил) несколько удивило отличием от наших же Т-64Б в Германии. Кантемировские танки оказались без боеприпасов. Их по тревоге нужно было загружать где-то в отведенном месте. После "экскурсии" собрались в курилке. Я и давай высказывать, что за хрень - боевая группа без снарядов, без патронов. Кто-то сказал, что Московский округ - округ второго эшелона и загрузиться всегда успеется. и т.д. и т.п. Вмешался солидный майор, как оказалось, местный особист... танки без снарядов не потому что враг далеко, а потому что Москва близко... Вот тут где-то такая же история... Пока обещается оружие, не одну сотню наиболее активных и смелых положат в землю... И чем больше, тем меньше страха у тех, кто по настоящему боится недалекого будущего... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Mikola Mmdem 12 сентября, 18:00 Надо понимать что коррупция на складах имеет корни еще Союза. Если гражданские склады "умерли" то военные остались. Остались в месте с правилами "тырить и продавать". Там уникальные свои правила. Свои люди. И весь пакет документов может за ночь либо вдруг появиться. либо так же исчезнуть...без следов...Не важно кто министр....схема уже готова и ждет любого министра. Вот тут и задумаешься над словами Сороса. "Если бросить свежий огурец в бочку с кислыми огурцами, то они не станут вдруг свежими....нужно бочку выбрасывать"..
  Mikola Mmdem 12 сентября, 18:12
  Вот что нужно продумать, так это компенсацию (возврат) денег государством через суд...ну раз оно не в состоянии пресекать коррупцию, так пусть возмещает убытки народу....думаю тут есть перспектива...
  Viktor Medvedev 15 сентября, 09:01
  Всё это правильно. Но главное надо разобраться в какую сторону оно стреляет!
  Відповісти Цитувати
 • ivan.dgon@mail.ru 11 сентября, 09:46 Такое впечатление, что в Кабмине или лопухи или парни , во главе с Яценюком , срезают бабки.По другому объяснить факты продажи вооружение при ведении военных действий нельзя. До сих пор непонятен факт назначения министром обороны Гелетея, который объясняет проблемы с обеспечением армии наличием бюрократии в министерстве. Судя по фактам изложенным в статье можно предположить какие неофициальные денежные реки плывут в министерство и на фоне этого нежелание министра бороться с такой "бюрократией". Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Pravo 9 сентября, 20:35 Ото й діло,що заради "комерції", вже не зрозуміло, а що взагалі в державі робиться й хто за що відповідає. Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.63
EUR 29.00