То якою буде ваша позитивна відповідь?

Поділитися
То якою буде ваша  позитивна відповідь?
Віктор Янукович зробив висновок, що партнерського й шанобливого ставлення північного сусіда до України очікувати не варто. Тому його рішення на користь європейського вектора безальтернативне.

Від зустрічі фракції Партії регіонів із президентом очікували пристрастей, ідеологічних битв, повстання аксакалів і пунктирної позначки розколу на прибічників Януковича і Медведчука. Прогнози не виправдалися. Віктор Янукович повільно спустився з гори і пояснив членам фракції, присутньому в "Зоряному" складу Кабміну та кремледержцям, чия присутність опосередковано вчувалася під час зустрічі (вони, без сумніву, отримали оперативний звіт про бесіду), що вибір зроблено: асоціація з ЄС. Протягом двох годин глава держави викладав свої аргументи. Як переповідали учасники зустрічі, Віктор Янукович повідомив, що кожен ранок він починає з молитви, в якій просить Бога дати йому терпіння й самовладання для спілкування зі стратегічним сусідом. Поскаржившись на непорядність у відносинах, яка означає невиконання взятих на себе російською стороною зобов'язань, порушення домовленостей і прагнення принизити й задавити, Янукович наголосив, що таким чином його візаві у Кремлі і "Газпромі" ображають не просто президента, а й усю Україну.

Віктор Янукович нагадав, що:

- під час узгодження Харківських угод російська сторона на найвищому рівні пообіцяла, що частиною досягнутих домовленостей стане зміна формули ціни газу, який "Газпром" продає в Україну. Згодом росіяни своєї обіцянки не дотримали;

- під час переговорів у Москві Янукович надав своїм візаві інформацію про ціни, за якими "Газпром" продає газ Німеччині, Італії, Австрії та ряду інших держав. У той час як Україні він обходився у 430 дол. за тисячу кубів (це вже з урахуванням відмінусованих 100 дол. оплати за оренду баз Чорноморським флотом Росії в Криму), ці країни платили від 360 до 380 дол. за тисячу кубометрів. І це при тому, що в їхню ціну входило плече транзиту, як мінімум на цілу Україну більше, ніж у нас. Однак договір між НАКом і "Газпромом" у Москві і досі, не моргнувши, називають "типовим";

- домовившись про створення Консорціуму і спільну експлуатацію української ГТС "50 на 50", російська сторона в ключовий день, який завершував переговори, оголосила, що хоче 51%. Більше того, цей 51% був оцінений безпрецедентно низько - в 4 млрд дол. Тоді як оцінка газотранспортної системи, проведення якої було погоджено з Москвою, дала дещо інший результат - 26 млрд дол. Однак про те, щоб сплатити половину оцінної вартості, у Москві й слухати не захотіли. При цьому виявивши повну готовність вкласти 25 млрд євро в "Південний потік", який обмежує інтереси України;

- при прагненні ознайомитися з ядром документів, правил і норм, узгоджених між собою вже існуючими членами Митного союзу, Київ дістав категоричну відмову, яка означала відсутність права впливати на внутрішні правила гри Союзу, до якого Москва настійно рекомендує Києву вступити.

Навівши ще низку прикладів, Віктор Янукович зробив висновок, що партнерського й шанобливого ставлення північного сусіда до України очікувати не варто. Тому його рішення на користь європейського вектора безальтернативне. При цьому спікер підкреслив, що до пунктів роботи Митного союзу, які не суперечать Угоді про зону вільної торгівлі з ЄС, Україна готова приєднатися. Крім того, Росія залишається нашим найбільшим торговим партнером. За словами присутніх на зустрічі, президент оцінив товарообіг між двома країнами в 62 млрд. При цьому він допустив, що коли Москва не відмовиться від свого плану тиску на Україну методом торгової війни, обсяг товарообігу може скоротитися вдвічі. Саме тому, наголосив Янукович, однією з наших вимог до підписання брюссельського документа, є відкриття ринків європейських країн для українських виробників, що має для початку якщо не компенсувати, то пом'якшити падіння торговельної активності з Росією.

Виклавши свої аргументи, Віктор Янукович поцікавився, чи мають що заперечити присутні, і попросив встати тих, хто проти ухваленого рішення. Усі, в єдиному пориві, залишилися сидіти. Але не обмежившись досягнутим результатом, президент закріпив успіх, повідомивши присутнім, де тут двері, на випадок, якщо хтось не згоден, і попросивши, відповідно, незгодних нарікати на себе.

Крім головного питання про стратегічний вектор, в порядку бліцу обговорювалися й інші теми:

- Віктор Янукович повідомив, що як президент України відчуває сильну підтримку в Європі і потужну - у США. У зв'язку із чим висловив упевненість як у листопадовому підписанні, так і в тісному постлистопадовому співробітництві з МВФ;

- говорячи про необхідність результативної роботи парламенту, президент однозначно вказав на відповідального за неї першого віце-прем'єра Сергія Арбузова. Прізвище "Клюєв" на зустрічі не звучало. Янукович також підкреслив, що необхідно налагодити стабільну роботу з позафракційними депутатами й опозиційними фракціями. Віктор Федорович нагадав, що серед присутніх є "директор парламенту" Олександр Волков, який може поділитися досвідом з відповідальним за зал Сергієм Арбузовим. Наші співрозмовники стверджують, що президент запитав в Олександра Волкова, у чому полягають його оперативні рекомендації. І прихильно поставився до пропозиції екс-помічника Леоніда Кучми внести зміни до регламенту ВР, що передбачають, зокрема, зменшення необхідної кількості депутатів для створення депутатських груп, які повинні бути наділені всіма правами фракції. Янукович погодився з тим, що після переполовинення необхідної кількості членів таких груп (зменшивши її з 30 до 15) з'явиться можливість як структурувати роботу з мажоритарниками, які перебувають на вільному випасі, так і зробити публічно менш одіозним процес виходу депутатів з опозиційних фракцій, що не готові відразу вливатися в лави фракції влади;

- на завершення, вислухавши Бориса Колеснікова, котрий, проїхавши по низці областей, повідомив, що коли силові й фіскальні органи не припинять звірств проти малого й середнього бізнесу, то агітувати у 2015 р. за Віктора Федоровича буде нікого, президент відразу призначив комісію, покликану розробити заходи для послаблення тиску і поборів. До комісії, окрім ряду народних депутатів і представників міністерств, звеліли включити представників ГПУ та СБУ.

"Зоряний" депутати залишали розгубленими і далеко не всі переконаними. Напевно, просто не всі члени фракції пам'ятають, що своє ставлення до НАТО Янукович двічі міняв на 180 градусів. Не всі відслідковували, що позицію щодо російської мови він змінював шість разів. І не всі знають, що проросійський жупел кандидат у президенти Віктор Янукович підняв 2004 р. не за переконанням, а на наполегливу вимогу технологів, котрі бачать у подібній риториці єдиний спосіб нарощувати рейтинг. Зовнішньополітичний вектор нинішнього глави держави завжди залежав від внутрішньої кон'юнктури. Причому йдеться не тільки про електоральну або приватнобізнесову кон'юнктуру, а й про психологічний комфорт президента: Москва так і не зрозуміла, що потиличники короновану особу сильно травмують.

Наступного дня в парламенті за низку законів, необхідних для підписання Асоціації з ЄС, фракція ПР голосувала як годинник. А поки що Януковичу іншого й не треба.

Що ж стосується законів урядових, то охочі можуть відстежити на сайті ВР, як голоси, яких не вистачало більшості, по черзі додавали опозиційні фракції. Це ж так славно, коли в єдиному евроінтеграційному пориві сторони-опоненти стають настільки щедрими одна до одної…

Інформація DT.UA

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі