ВІЗуАльна жорсткість

Юлiя Самаєва 8 жовтня 2016, 00:00
виза

Читайте також

Андрій Парубій нагадує кухаря, який, забувши кинути буряк у борщ, вирішив виправити безпам'ятність і накришив бурячок у тирамісу. Усе треба робити вчасно.

Якби візовий режим із РФ Україна запровадила два роки тому, коли Росія окупувала Крим, коли розпочиналися перші зіткнення на Сході, це рішення було б підтримане переважною більшістю та не викликало таких палких обговорень. Тоді мало сенс демонструвати нашу готовність до конфлікту на всіх фронтах. Але влада була до цього не готова. Нині, через два роки неоголошеної війни, до цього не готова більшість не тільки при владі, а й у суспільстві. І навіть якщо ми запровадимо візи для громадян РФ, це не додасть нам ані доблесті, ані відваги. Ми продовжимо підтримувати дипломатичні відносини з державою, яка відтяла в нас шматок території, та називати війну антитерористичною операцією, і виконувати договір "про дружбу та партнерство", і купувати вугілля в невизнаних "ЛНР"/"ДНР", і пропускати "гумконвої", і не контролювати частину нашої території, і вимовляти полум'яні промови на відкритті дитячих садків, і мекати на переговорах із ворогом.

Ідея запровадити візовий режим із РФ відвідала Парубія, ще коли він очолював РНБО, у березні 2014-го. Але прийнято її не було ні МЗС, ні лідером його політичної партії, тодішнім прем'єром Яценюком. От він ініціативу й завернув, посилаючись 20 березня 2014 р. на "неефективність, гуманітарні наслідки, інтереси громадян, які виїжджають у Росію на заробітки або мають там родичів". Ілюструючи приказку "простота гірша за крадіжку", через два роки Парубій повернувся до "візового питання". За цей час країну довели до того, що й МЗС, і президенту доводиться публічно визнавати, що її населення вимушене шукати кращого життя на території ворожої нам держави, і мільйонам нібито вже не до політики. Ініціатори скасування "безвізу" з РФ поставили країну в принизливе становище, коли вона з економічних і внутрішньополітичних міркувань не зможе прийняти рішення, продиктоване політичною логікою.

Проект уже парламентської постанови про припинення безвізового режиму із РФ був зареєстрований ще на початку лютого ц.р. Парламентський комітет депутатську ініціативу підтримав, але розгляд відклали на невизначений строк. Багато в чому через категоричну реакцію МЗС. Там експерти всерйоз засумнівалися не стільки у виконуваності, скільки в раціональності цього рішення. 

По-перше, на думку дипломатів, це автоматично призведе до дзеркальних санкцій з боку РФ. По-друге, потребуватиме істотного збільшення штату диппредставництв України в РФ, що миттєво зробити не вийде. По-третє, буде активно використовуватися російською пропагандою, але головне — істотно не вплине на посилення національної безпеки та стабілізацію ситуації на Сході України. Крім того, "денонсація безвізового режиму вплине на двосторонню договірну базу між країнами в сфері рибного господарства, судноплавства, повітряного та автомобільного сполучення".

Черговим приводом порушити питання віз із РФ став арешт у Москві українського журналіста Романа Сущенка. Навряд чи, звичайно, нашому співвітчизнику запровадження візового режиму допоможе повернутися на Батьківщину. Тиск українського МЗС і міжнародних журналістських організацій на російську владу дасть більше користі. Але депутатський корпус хвилює саме "візове питання", а не доля журналіста. Зіграти на тонких патріотичних струнах української душі захотілося багатьом. Але суспільство відреагувало на ідею візового режиму з Росією не струнким хором, а багатоголоссям. Влада підняла на поверхню питання, відповідь на яке чути навряд чи хотіла б, ще раз розписавшись у своїй недалекоглядності.

Запровадження візового режиму росіянам життя не ускладнить. Узагалі кількість охочих відвідати Україну починаючи з 2014 р. тільки скорочується (уже мінус 50% відносно 2012-го), у тому числі з РФ — із 2,5 млн у 2014-му до 1,2 млн у 2015-му. За минулий рік із майже мільйона росіян, які відвідали нашу країну, трудових мігрантів було лише півтори тисячі чоловік. Правила в'їзду для громадян РФ давно стали жорсткішими, перевірку документів на кордоні посилено, кількість відмов, за даними прикордонників, зросла (щоправда, на смішні 0,2%).

Проте можливі дзеркальні санкції з боку Росії, тобто запровадження візового режиму для українців, по останніх ударить відчутно. Росія разом із Польщею залишається країною, яку найчастіше відвідують наші співвітчизники. Так, конфлікт на Сході позначився на лояльності українців до агресивного сусіда, з 2014 р. кількість наших співгромадян, які відвідують РФ, скорочується. 2013-го понад 6 млн українців відвідали РФ, 2015-го — уже трохи більше 4 млн. Але все одно це друга за відвідуваністю українцями країна. І так, там працює до 40% усіх трудових мігрантів з України, причому кожен п'ятий — без будь-яких правових підстав ("Міграційний профіль України 2011–2015").

На даний момент, за даними Міграційної служби РФ, на території Росії перебуває 2,1 млн українців працездатного віку.

Звичайно, у голові не дуже вкладається той факт, що поки одні відправляються добровольцями на Донбас, інші їдуть будівельниками в Ростов. Але українська влада — не окресливши жорстких меж конфлікту, постійно шукаючи компроміси та зубами вчепившись у "липецькі фабрики", — від самого початку формувала в населення гібридне ставлення до того, що відбувається. І тепер жінки, які зустрічають на колінах труни з односельчанами з АТО, без сумнівів відпускають чоловіків штукатурами в Смоленськ.

Щоб зрозуміти це, потрібно уявити собі середньостатистичного трудового мігранта, його побут, його життя. Останнє дослідження трудової міграції в Україні проводилося 2012-го Інститутом демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи і Держстатом. Але отримані результати якщо й змінилися, то по суті не критично. Мігрант, який шукає роботу в РФ, — це чоловік, переважно з сільської місцевості (понад 60%), зайнятий важкою фізичною працею, який часто працює нелегально (понад 20%) і виїжджає на заробітки на кілька місяців. Найчастіше це житель однієї із західних областей (понад 70%). Утім, експерти банківського сектора зазначають, що нинішнього року лише 20–25% грошових переказів із РФ, через платіжні системи та картки, спрямовуються в західні області України.

Багато хто, може, і хотів би поїхати, наприклад, у Польщу чи Чехію, але "запас міцності" не дозволяє — життя там дорожче, курсова різниця більша, одержати візу складно й дорого, а головне, економіка єврозони котрий рік у стагнації та запропонувати роботу всім охочим просто не може.

При цьому західні області в нас традиційно лідирують за найнижчим рівнем середніх заробітних плат. А пам'ятаючи про те, що з 2014 р. підвищення соціальних стандартів сповільнилося до абсолютного мінімуму, далеко не в усіх західних областях до кінця 2015-го середні зарплати дотягали до рівня київських у 2012 р. Ажіотажу на ринку праці немає, навпаки, 2015-го спостерігався повальний спад попиту на робочу силу в усіх галузях. Люди біднішають, не мають роботи і не бачать перспектив.

Бюджет майбутнього року обіцяє їм зростання мінімальної заробітної плати до грудня й аж до 1762 грн. При цьому, за даними Мінсоцу, у цінах серпня 2016-го МЗП уже мала б становити 2736 грн та у півтора разу перевищила суму, озвучену в проекті бюджету майбутнього року.

Аналізуючи зовнішню міграцію, висновки робити складно, тому що ті, хто виїжджає, далеко не завжди декларують правдиві цілі візиту, однак аналіз внутрішньої міграції красномовно каже про одне — українці залишають насиджені місця в пошуках більших зарплат, що є прямим наслідком девальвації та інфляції, допущених чинною владою. Очевидно, що саме відсутність грошей, а не патріотизму, штовхає їх і на поїздки в Росію. Мулярам, покрівельникам і різноробочим там пропонують від 20 до 50 тис. грн заробітку, безплатне житло та триразове харчування. А російські банки випускають для гастарбайтерів спеціальні карткові продукти, які дають змогу родичам в Україні за другою карткою знімати гроші з рахунку без комісії. All inclusive, відмовитися від якого виключно з патріотичних міркувань складно. Та й перша особа держави на власному прикладі показує, що "війна війною, а прибуток за розкладом".

Що зробила влада для того, аби ці люди були влаштовані на батьківщині? Вона за два роки, що минули, забезпечила їх роботою, соціальним захистом, гідним рівнем життя? Або хоча б дала надію на те, що ситуація незабаром поліпшиться? З великою ймовірністю левова частка тих, хто нині їздить у РФ на заробітки, після запровадження візового режиму продовжить туди їздити, адже вдома краще не стає, тільки гірше. І вони вишикуються в довгі черги до чотирьох консульських відділів Росії в Україні, очікуючи дозволу на виїзд довгі місяці. І з великою ймовірністю відсоток цих дозволів високим не буде, Росія зацікавлена в робочій силі, але Україна далеко не єдина країна, готова її надати, і політичний фактор тут буде вирішальним.

Про те, яким чином потраплятимуть в Україну кримчани, яких ми вважаємо українцями, а РФ — росіянами та які найчастіше мають два паспорти й жодного для поїздок за кордон, ініціатори візового режиму відповідають витіювато.

Відповідно, після запровадження візового режиму частина трудових мігрантів залишити батьківщину вже не зможе (як мінімум ті 20%, які їздять у РФ нелегально). Вони поповнять ряди безробітних та увіллються в колони прибічників Тимошенко й "Опоблоку", мітингуючи на Банковій, вимагаючи дострокових виборів, високих пенсій, низьких тарифів і всього іншого, чого побажають "вожді народів".

На українській економіці візи теж позначаться. За даними Національного банку, за 2011–2015 рр. українськими трудовими мігрантами перераховано в Україну грошових переказів на загальну суму 34,2 млрд дол. США. Так, із 2014-го динаміка спадна, але суми все одно вражають — 5,2 млрд дол. 2015-го, 1,3 млрд — за два квартали 2016-го.

До речі, зниження надходжень цілком можна виправдати й девальвацією національної валюти, тепер сто доларів стали цілком відчутною для сімейного бюджету сумою, і потреба в переказі значних обсягів валюти відпала. До речі, сам НБУ серед причин скорочення обсягів грошових переказів від заробітчан називає й скорочення переказів у Донецьку та Луганську області на півмільярда, і девальвацію російського рубля. При цьому зазначаючи, що недовіра населення до української банківської системи та нестабільність фінансової ситуації в Україні призвели до того, що частина коштів стала надходити в країну за неофіційними каналами, які НБУ просто не може контролювати. За приблизними оцінками регулятора, йдеться ще про 1 млрд дол. у 2015 р.

Росія 2015-го, попри зниження надходжень, залишалася лідером за обсягами грошових потоків в Україну — 1,2 млрд дол. Надходження з усіх країн Євросоюзу трохи перевищують за обсягами перекази з Росії — 1,6 млрд дол. Обсяг переказів із Польщі, яка в останні роки лідирує за кількістю трудових мігрантів-українців, наприклад, ледь перевищив 55 млн дол. 2016-го спад надходжень сповільнився, за два квартали ц.р. з Росії в Україну надійшло 266,8 млн дол., за два квартали 2015-го — 318,7 млн.

Очевидно, що питання запровадження візового режиму складне та перезріле. І вирішення його, по всьому видно, відкладено на невизначений строк: піар-привід відпрацьований, з порядку денного законопроект зник.

При цьому постанова парламенту, навіть у разі прийняття, мала б виключно рекомендаційний характер. Чи дослухався б до цих рекомендацій Кабмін? Найшвидше, він керувався би не тільки емоціями, проаналізувавши економічні, юридичні та політичні наслідки подібного рішення.

І поки уряд зважує всі "за" та "проти", можливо, він зверне увагу на зубожіння населення, обвал демографії, відплив робочої сили та відсутність перспектив економічного розвитку, прямо пов'язану з усім переліченим вище. На те, що в боротьбі за трудові ресурси, у битві за рівень життя народу та його добробут ми поки що однозначно програємо агресору.

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
41 коментар
 • Юрий Федоренко 22 ноября, 07:14 А вы думаете, что наши приехавшие штукатурить в смоленск, будут что-то хорошее говорить об Украине? Уверен, что каждый заробитчанин в россии, чтобы понравиться хозяевам, будут обливать грязью свою страну, чтоб не выгнали с работы. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • eqmlista 12 октября, 19:47
  Panikovski 9 октября, 18:42 «Вы таки не догоняете, aetes?!! От того, что введут визы, пострадает немерянное число пересичных. Но при том із спільним бізнесом українських і російських олігархів, чільне місце серед яких посідає діючий президент нашої держави і, водночас, верховний головнокомандувач її збройних сил петро олексійович порошенко, все незмінно буде добре, і навіть дуже добре. Тому, якщо ви насправді бажаєте протистояти російській агрессії, то слід почати не з питання віз, що є звичайним замилюванням очей недалекого укрелекторату, а з питання зміни цієї ганебної влади, яка за свої надприбутки не відмовиться від співпраці, да хоч би із самим дияволом.»
  Вы абсолютно нее правы. Именно из-за того, что 25 лет назад, какой-то идиот согласился на пребывание в РФ украинских граждан не только без виз, а и по внутренним паспортам, все эти года масса украинцев вынуждена влачить там жалкое существование и бегать от их мусоров, чтобы ненароком не задержали. Были бы визы, нельзя было бы прибывших на Киевский вокзал или убывающих оттуда разводить на несуществующие штрафы за несуществующие нарушения. Если бы Вы знали какие бабки оседают в карманах расейских ментов, погранцов и прочих аферистов. Это будет поболее, чем заробітчані переводят в Украину. И все бояться, т.к. не знают законов. И даже если знают выступать бесполезно! Украинский паспорт в кармане мента. А куда ты без него. Однозначно визы нужны и впервую очередь нашим гражданам.
  Panikovski 13 октября, 08:08
  Боюсь, что наличие виз не спасет заробитчан от террора расейских ментов, - Было бы желание приклепаться, а повод найдется всегда. Впрочем, я спросил бы от этом самих заробитчан. А вот жители приграничных областей, которые привыкли ездить в Россию без лишних формальностей, такое нововведение точно не порадует, при том, что популярность украинской власти в них и без того, скажем мягко, не особо высока. И последнее, о чем я уже писал, - прежде чем ужимать других, я бы на месте, принимающих подобные решения, ну так, для элементарного приличия хотя б, вначале ужался сам.
  Panikovski 13 октября, 10:02
  хотя, думаю, зря мы этими визовыми делами так озаботились. Не пройдут они, - през их в любслучае не подпишет. Он редко подписывает то, что рейтингу в минус и (или) не работает на его карман, а здесь как раз тот вариант. Похоже парубий просто свой имидж патриотический подправить хотел. Ну так он и отметился уже. Так шо балаган можно сворачивать.
  Panikovski 13 октября, 10:35
  при том, не удивлюсь, если Россия, понаблюдав за этим цирком, сама выйдет с соответствующей инициативой. Типа: "идя на встречу настойчивым пожеланиям укрруководства ...". Они обожают подобные финты ... да и чтоб звездели меньше.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Voynich 11 октября, 23:44 Стаття 106 Конституції України (частина перша) -- «Президент України: … 19) вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни та у разі збройної агресії проти України приймає рішення про використання Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань; 20) приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію ТА введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України…». Стаття 364 Кримінального кодексу України: «Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб…».
  Voynich 11 октября, 23:52
  Частина перша статті 4 (Відсіч збройній агресії проти України) Закону України «Про оборону України»: «У разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни»..
  Voynich 12 октября, 00:04
  Стаття 19 Конституції України (частина друга): «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, ЇХ ПОСАДОВІ ОСОБИ ЗОБОВ'ЯЗАНІ ДІЯТИ ЛИШЕ НА ПІДСТАВІ, В МЕЖАХ ПОВНОВАЖЕНЬ ТА У СПОСІБ, що передбачені Конституцією та законами України».
  Panikovski 13 октября, 10:17
  Может вы заодно поищете статью Конституции., где определены полномочия преза, позволяющие ему гарантировать руководителю, напавшего на нас государства, принятие, предлагаемых этим руководителем, изменений в наш основной закон? А ведь именно это и имело место при подписании минска-2(
  Voynich 14 октября, 02:30
  Дякую за запитання. Це стаття 111 Конституції України, де зазначається, що Президент України може (має право) бути усунений з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту виключно у разі (виключно за умови) вчинення ним державної зради... Что же касается упомянутого руководителя напавшего на нас государства, то он, зная что Порошенко успешно окончил факультет международных отношений и международного права Киевского университета им. Тараса Шевченко, при подписании минска – 2 воспользовался статьей 59 Конституции Украины (кожен має право на професійну правничу допомогу… кожен є вільним у виборі захисника своїх прав).
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 11 октября, 10:25 Під час великої депресії в 20-30 роках в США умови були співставні. Саме тоді федеральна влада започаткувала інфраструктурні проекти: електростанцію Боулдер-Дам, хайвеї. Хоч електростанцій і залізничних колій вже вистачало. Знайшли що будувати. І долар тоді ще не був резервною валютою світу, здевальвований донекуди, як гривня зараз. В Україні практично нема первинного ринку нерухомості, тому що ахметови та фірташи придушили бюджет і приватні банки так, що ніхто не в стані прокредитувати очевидні речі. Держава на межі дефолту не тому що візовий режим збираються ввести, а від того що крадії досі крадуть. ахметов чи фірташ жодного заводу не побудували. Тай Порошенко теж. Інший аспект візового закону: росіяни перестануть приїжджати "подихати повітрям свободи". Таких одиниці. Цей 1% росіян - любителів свободи - можна занести в 10-сторінковий файл і давати їм безсрочну візу на 100 років. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • aetes 10 октября, 16:52 Дистанціюватись від рашки треба будь-якою ціною. Нам весь світ дивується: що за дурна нація, як вівці на бійні. Їх б'ють, а вони роздумують, як зручніше влаштуватись. Замість того, щоб виходити з-під ударів і завдавати удари у відповідь. Ми торгуємо власною гідністю, принижуємось перед ворогом. Мерзенні раби. Так нам і треба. Заслужили. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 10 октября, 08:07 Візовий режим потрібний. Так, будуть страждати люди ! Вони мають постраждати і стати громадянами врешті ! Ніхто за них не буде змінювати владу в Україні. От прийшли б десять тисяч до ахметівського Інтерконтиненталю і заблокували всі наземні та підземні виходи з вимогою націоналізувати його підприємства і оффшорні вклади. Тоді і в Росію не прийшлося б їздити. Президент ахметова лякається, бо йому є що втрачати. А цим десятьом тисячам втрачати нема чого - вже все повтрачали. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Panikovski 10 октября, 01:47
  anatolii Вчера, 19:10 «То ж згадаємо Лєніна і обернемо силу озброєних солдат і матросів проти власного уряду? Дайош поразку власного уряду у безвиграшній, за визнанням цього самого уряду, війні?»
  Мені теж не зовсім подобається ця ідея, anatolii, але якось так виходить, що іншої альтернативи той самий "власний уряд" нам вже майже і не залишає. Це ж вони для тебе зі мною - обкладення новими податками (зборами, платнями) та підвищення старих на все, що рухається і не рухається, тарифний зашморг, введення інституту приватних виконавців (чит. колекторів), які стануть досить ефективно стягувати ці платежі, вже згаданий закон про візи і т.і., а для себе рідненьких - свіжеспічений закон "про індустріальні парки", за яким через досить короткий час майже всі їх власні бізнеса та бізнеса купки наближених до них осіб опиняться у затишних податкових гаванях. Не важко спрогнозувати, що від цього утвориться ще одна досить немаленька дира у державних фінансах і, спробуй здогадатися, anatolii, за рахунок чого вони її збираються латати? А я тобі розповім з чого
  Panikovski 10 октября, 01:56
  - вони знову прийдуть до тебе з Паніковським і скажуть, "а у нас знов не вистачає, а давайте ще подивимось, чи не залишилось у вас надто багато?" А Паніковський ВЖЕ СТАВ ДУЖЕ ЗЛИМ - бо у Паніковського вже давно не ціла гуска, а тільки її половина. Бо чвертку гуски Паніковського вже тишком-нишком стягнув підступний наглий та жадібний кріль, що прикидався камікадзе, а зараз виявився звичайним новим українським товстосумом. А іншу чвертку на очах Паніковського смачно дожирає новий суперменеджер за прізвиськом гроссбухман, який обіцяв тобі і Паніковському наявно показати "як слід управляти цією державою". І якщо оце нахабне дожирання другої чвертки гуски Паніковського і є обіцяний показ того фахового управління, то мабуть Паніковський пішов шукати цеглину, яка найбільш стане до вподоби цьому щирому "слов'янському" обличчю. БО ОСТАННЬОЇ ПОЛОВИНИ СВОЄЇ ГУСКИ ПАНІКОВСЬКИЙ ВЖЕ НІКОМУ НЕ ВІДДАСТЬ!
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • anatolii 9 октября, 23:42 Не потрібно бути таким вже досвідченим, реалістом великим, щоб зрозуміти, чим уся ця затія з безвізом закінчиться. А закінчиться вона так само, як закінчилася спроба Фєді замурувати Шуріка у відомій кіноновелі "Напарник" з кінокрмедії "Операция Ы и другие приключения Шурика". Це окрім того, звичайно, що бабла загребуть пацани з обох сторін нємєряно. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Panikovski 9 октября, 11:35 попытка введения виз с Россией является точным воспроизведением ситуаций, которые применительно к самой России определяют, как "бомбежки Воронежа": "ах, американцы, вы против нас санкции - за это мы запретим вам усыновлять наших детей-инвалидов, - пусть дохнут здесь никому не нужные, как и раньше" ("закон Димы Яковлева"). "А, европейцы, и вы тоже, - за это мы запретим ввоз продуктов питания из Европы, пусть россияне жрут низкокачественное дерьмо из пальмового масла и пр. "молокосодержащие продукты". Введение виз создаст массу проблем для рядовых граждан с одной и другой стороны (разделенные семьи, заробитчане и т.п.), но нисколько не помешает организаторам военной агрессии в Украине, которые легко обойдут введенные ограничения. Данная инициатива еще раз подтвердила полную никчемность и неадекватность действующей укрвласти.
  Panikovski 9 октября, 11:38
  - гнать сраной метлой, и чем быстрее, тем лучше для подавляющего большинства украинцев!
  anatolii 9 октября, 19:10
  То ж згадаємо Лєніна і обернемо силу озброєних солдат і матросів проти власного уряду? Дайош поразку власного уряду у безвиграшній, за визнанням цього самого уряду, війні?
  aetes 9 октября, 21:18
  Не вистачає тільки Леніна. Паніковський з гусем в оберемку на цю роль не потягне.
  aetes 9 октября, 17:19
  Додружились з рашкою вже до 10000 вбитих і 1.5 млн біженців. Ще трохи подружимо, й будемо їх танки зустрічати хлібом-сіллю на Хрещатику. Може досить?
  Panikovski 9 октября, 18:42
  Вы таки не догоняете, aetes?!! От того, что введут визы, пострадает немерянное число пересичных. Но при том із спільним бізнесом українських і російських олігархів, чільне місце серед яких посідає діючий президент нашої держави і, водночас, верховний головнокомандувач її збройних сил петро олексійович порошенко, все незмінно буде добре, і навіть дуже добре. Тому, якщо ви насправді бажаєте протистояти російській агрессії, то слід почати не з питання віз, що є звичайним замилюванням очей недалекого укрелекторату, а з питання зміни цієї ганебної влади, яка за свої надприбутки не відмовиться від співпраці, да хоч би із самим дияволом.
  aetes 9 октября, 21:21
  Коли ми кажемо "Досить з нас цієї дружби" нам кажуть "А у вас президент поганий". Тож кинемось в обійми до вашого.
  Dmitriy Nachalny 9 октября, 22:58
  А хто буде міняти ганебну владу, якщо народ штукатурить у Москвах-Ростовах ?
  anatolii 9 октября, 18:44
  Роздружились, мін херць. Як не можеш перемогти- приєднуйся. Це порада від Сунь-цзи, той же самий херцю.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Карнутдинов Мурад 8 октября, 23:59 Зайвий раз підтвердження, що ми маємо (заслужено чи ні, це вже інше питання) владу, яка не спроможна гідно, професійно керувати країною (ніхто не каже, що це просто). А тому маємо її змінювати. Сподіваюсь, це буде у мирний спосіб. Питання вже переспіле.
  aetes 9 октября, 10:12
  З владою своєю ми розберемось, нікуди вона не дінеться. Але тут інша тема. Треба чи не треба вводити візовий режим. Я вважаю, треба вводити негайно. Краще пізно, ніж ніколи. Це питання виживання країни, а не тимчасових копійчаних вигод. Не можна воювати і "дружити сім'ями" одночасно. Ми намагаємось переконати світ, що рашка агресор, і при цьому самі намагаємось дружити з нею. Ситуація жахлива, Україна міцно сидить на гачку у Путіна, і він не заспокоїться, поки не витягне на берег. Навіть коли вріже дуба, гачок перейде у спадок його наступнику. Єдиний вихід з цієї ситуації -- відгородитись від колишнього "брата" Великою Китайською Стіною. Якщо підемо на поступки й перепишемо Конституцію під диктовку Путіна, то не позбавимось від гачка ніколи й дітям своїм передамо у спадок таку Україну.
  Panikovski 9 октября, 11:47
  А может с кондитерским бизнесом президента для начала разберемся, а, aetes? Съездить проведать мать, отца, сына, дочь, брата, внуков, на лечение и т.п. - нельзя, - только через визы. А ПЛАТИТЬ НАЛОГИ В БЮДЖЕТ СТРАНЫ, ВОЮЮЩЕЙ С ВОЗГЛАВЛЯЕМЫМ ТОБОЙ ГОСУДАРСТВОМ - НОРМАЛЬНО?!
  Dmitriy Nachalny 9 октября, 22:57
  В парашку ? На лечение ? )))))))
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.55
EUR 28.89