За законами фізики

Поділитися
За законами фізики
Таки всемогутні закони фізики: кожна дія народжує протидію. Тож показний спокій на хмельницькому Майдані й у владних приміщеннях Хмельниччини - вочевидь показник того, що наша школа таки дає базові знання з фізики.

Приміщення на Майдані Незалежності в центрі Хмельницького, де розташовані обласна рада і обласна державна адміністрація, нині оточене барикадою, біля якої стоять "бойові" і "трудові" металеві діжки: в одні заклично барабанять в особливо напружені моменти, біля інших постійно хтось гріється, бо ж мороз аж тріщить. Люди на Майдані теж є постійно - і в кількох наметах, що стоять тут іще з кінця листопада, і біля барикади - охорона. Надвечір людей значно більшає - після роботи на віче сходяться хмельничани.

У приміщенні ж усе як завжди: охоронці в міліцейських мундирах біля входу, неквапні чиновники в коридорах. Утім, міліціонерів значно більше, ніж зазвичай, і вони явно щасливі нести службу тут, у теплі й затишку, примостившись на кріслах і диванчиках у холах і вестибюлях, аніж десь на вітрі й морозі.

Тиждень тому, під час позачергової сесії обласної ради 24 січня, міліціонерів тут також було чимало. Та вони не зуміли втримати натовп мітингувальників. Люди тоді втомилися чекати ухвалення депутатського звернення до влади і вирішили переміститися з холодного Майдану до теплої облради. У теплі, ясна річ, тіла розширюються, тож обурене тіло Майдану зайняло весь простір перед сесійною залою, миттєво стимулювало потрібне голосування і з вимогою: "За-я-ву!" - прийняло в задушливі обійми голову обласної державної адміністрації Василя Ядуху. Та не втримало. Статурний Василь Степанович у супроводі охорони на диво спритно вислизнув з оточення майданівців, залишивши їх перед зачиненими дверима з міліцейським кордоном. Через тисняву постраждали картини на стінах, шиби у дверях і при повній амуніції міліціонер, який почав задихатись у своєму шоломі, - словом, "було завдано збитків на 2 тис. грн.", як підрахували пізніше в обласній раді. А Ядуха десь наче зник, сказали мітингувальникам. Хоча вікна його кабінету світилися до ночі, хитро підморгуючи багатолюдному вічу на Майдані. Адже свій півстолітній ювілей, що так невчасно нагодився саме в цей час, 25 січня, Василь Степанович зустрів, як і хотів, - на посаді голови облдержадміністрації. І цей надзвичайно вагомий для нього факт, імовірно, не дуже зіпсував навіть візит у день його народження непроханих гостей - багатолюдного натовпу з лампадками в руках, який вирішив таким от чином приєднатися до торжества очільника обласної організації Партії регіонів. Тим паче що мітингувальники прийшли до розкішної садиби обласного керівника, коли вона була порожня: Василь Степанович відзначав ювілей в іншому місці.

З іншого ж місця Ядуха кілька наступних днів керував областю. Точніше, він буцім перебував у Києві. І, за повідомленнями місцевих ЗМІ, "висидів" там аж 90 млн для області. Що, безперечно, у світлі чергової позачергової сесії обласної ради, яка мала відбутися 30 січня, було вагомим доказом турботи чинної влади, столичної і місцевої, про Хмельниччину.

Але "бюджетна" сесія не відбулася. Що реально показало, чим насправді стурбована влада. І це аж ніяк не добробут подолян, який, безперечно, залежить від вчасного (якщо так можна назвати ухвалення бюджету 30 січня) затвердження бюджету, а збереження себе при владі заради власного ж добробуту. Адже як інакше можна розцінити той факт, що саме депутати від Партії регіонів на чолі, знову ж таки, з головою обласної державної адміністрації, який також є депутатом обласної ради, й зірвали пленарне засідання сесії, не з'явившись тричі поспіль на засідання бюджетної комісії, де вони становлять більшість?

Тож по обіді 29 січня працівники обласної ради почали обдзвонювати депутатів із повідомленням, що сесія переноситься на 14 лютого. А вранці 30 січня в сесійній залі зібралися тільки депутати від опозиції, що входять до Народної ради. Жоден їхній колега з провладної фракції навіть випадково не приблукав цього дня до обласної ради. Хоча, незважаючи на саморозпуск фракцій Партії регіонів у Кам'янець-Подільській і Старокостянтинівській міських радах, в обласній раді фракція регіоналів, яка складається переважно з чиновників і керівників високого рангу, - монолітна й дисциплінована, і слово В.Ядухи для неї, як і раніше, - закон. На відміну від усіх рішень мітингувальників на Майдані Незалежності. Це проявилося на сесії 24 січня, коли не так "голос вулиці", що на повну потужність лунав уже на порозі сесійної зали, як, нарешті, кивок у цей час голови обласної адміністрації змусив регіоналів, які довго впиралися, таки проголосувати за рішення "Про суспільно-політичну ситуацію в державі" в редакції опозиції. Хоч, за словами голови обласної ради М.Дерикота, "особливої різниці" між ними не було - хіба що вимога перевиборів президента. Та саме цей пункт так довго був каменем спотикання, що таки змусив Майдан утрутитися.

Рішення позачергової, дев'ятнадцятої, сесії обласної ради було негайно зачитане й підтримане Майданом, оскільки акумулювало його думки й мету: підтримати боротьбу українського народу за збереження державної незалежності і суверенітету України, відновлення конституційного ладу та гарантування дотримання й непорушності прав людини і громадянина України; підтримати план дій Майдану та опозиційних сил від 19 січня 2014 року; вважати закони, ухвалені у неконституційний спосіб Верховною Радою України 16 січня
2014 р., такими, що суперечать Конституції України та чинному законодавству і звужують права людини, а також звернутися до Верховної Ради України з пропозицією скасувати їх; висловити повагу до позиції українських церков щодо єдності з народом; вимагати від президента та центральних органів виконавчої влади негайно зупинити застосування сили проти громадян України та невідкладно розпочати діалог з метою подолання системної загальнодержавної кризи; підтримати вимоги опозиційних сил та Євромайданів по всій Україні щодо дострокових виборів президента та Верховної Ради України, відставки уряду Азарова, притягнення до кримінальної відповідальності винних у побитті мирних демонстрантів та представників засобів масової інформації, звільнення від переслідування усіх учасників мирних акцій протесту, звільнення всіх політичних в'язнів, підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом у 2014 р.; визнаючи необхідність посилити захист життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави, надавати допомогу й підтримку у створенні та діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку; звернутися до правоохоронних та судових органів області з вимогою не виконувати явно злочинних розпоряджень або наказів, дотримуватися норм Конституції України та вимог законодавства.

Утім, навіть підтримка такого радикального рішення навряд чи змінила позицію провладної більшості в обласній раді. І це видно не лише з дисциплінованого ігнорування важливої бюджетної сесії. Голова обласної ради М.Дерикот негайно після сесії зліг у лікарню, тож рішення підписував не він, а заступник. Що, правда, не завадило Дерикоту якогось вечора, практично вночі, прийти на Майдан із продуктами для мітингувальників - у кожному разі, він інтерпретував свою несподівану появу біля рідного приміщення облради як бажання порозумітися й порозмовляти з народом. Народ, щоправда, не надто повірив у добрі наміри високого нічного гостя, запідозривши, що він ніс ті харчі вельможним друзям з облдержадміністрації, які буцім днювали й ночували в ці дні тут-таки, у своїх кабінетах.

Хто зна, як було насправді. Адже на перший погляд дуже мирна ситуація в Хмельницькому - насправді крихка й ненадійна і щохвилини може змінитися. Так уже було на початку тижня, коли міліція в чорному одязі й масках о 4 годині ранку 29 січня заарештувала шістьох охоронців Майдану - за заявою першого заступника голови облдержадміністрації В.Гаврішка про перешкоджання роботі органу державної влади. Практично порожній Майдан умить залюднився і почав вимагати відпустити затриманих. Міліція оточила протестувальників. У відповідь постали пікети біля приміщень МВС і прокуратури. Ситуацію погасили лише після того, як усіх затриманих - після складених щодо них адмінпротоколів - відпустили.

Таки всемогутні закони фізики: кожна дія народжує протидію.

Тож показний спокій на хмельницькому Майдані й у владних приміщеннях Хмельниччини - вочевидь показник того, що наша школа таки дає базові знання з фізики. А коли серйозно - то це результат вимушеного компромісу протестувальників і представників чинної влади, яким вистачає розуму не загострювати ситуацію тут, в оточенні безумовно налаштованих на підтримку київського Майдану жителів області. Спокій порушується тільки подібними до рішення обласної ради рішеннями майже всіх міських і деяких районних рад і опротестуванням цих рішень прокуратурою. Проте цей рух паперів лише частково відображає напружений стан суспільства і його готовність захищати своє право бути людьми.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі