Загибель рейсу MH17: чи зможе горе зупинити війну?

Юрій Бутусов 18 липня 2014, 21:00
фото

Читайте також

Російське вторгнення в Україну не було предметом занепокоєння цивілізованого світу, — Захід залишив Україну сам на сам із міжнародним тероризмом, чудово оснащеним усіма видами бронетанкової техніки, артилерії, стрілецької зброї, ППО та необмеженим арсеналом боєприпасів. Катастрофа малайзійського "Боїнга-777" показала, що війна в Україні — це головна гаряча точка на геополітичній карті. І хоч багато що в цій катастрофі вже очевидне, проте коли Україна не працюватиме системно над політичною, правовою та інформаційною складовими цієї катастрофи, ми можемо серйозно послабити свої позиції і дозволити Росії посилити тиск на Україну.

Контекст

13 липня обстановка в зоні бойових дій у Луганській і Донецькій областях різко загострилася. Українські війська були готові відрізати від кордону угруповання бойовиків у районах Луганська та Донецька, і наступ тривав. Однак того дня противник розпочав активні контрдії. Мобільні групи терористів із великою кількістю бронетехніки, в тісній взаємодії з артилерією, мінометами та батареями реактивних систем залпового вогню несподівано завдали серії ударів по угрупованню українських військ, що вийшло в прикордонні райони. Ефективність дій цих нових загонів терористів виявилася високою, оскільки екіпажі бойових машин мали високий рівень підготовки. Було порушено постачання та комунікації ряду наших частин. У таких умовах українське командування використало авіацію для організації постачання; для пошуку та знищення артилерійських позицій і танків. Бойові літаки обстрілювалися з десятків переносних зенітно-ракетних комплексів і артилерійських зенітних установок, а також самохідних зенітно-ракетних комплексів "Стріла-10". Ефективність повітряної підтримки різко знизилася. А 14 липня бойовики збили український військово-транспортний літак Ан-26,
який виконував завдання з постачання аеропорту Луганськ.
Ан-26 був смертельно поранений на висоті 6200 метрів, що значно перевищує стелю засобів військової ППО. На таку ж активну протидію наразилися українські пілоти й 16 липня: у районі Сніжне—Торез було збито штурмовик Су-25, бойових пошкоджень від зенітних ракет зазнали два винищувачі-бомбардувальники Міг-29. РНБО України заявила, що штурмовик був збитий російським винищувачем. Офіційні органи відзначали, що, здійснюючи польоти у прикордонній зоні, наші літаки наштовхуються на протидію російської ППО. У результаті 17 липня ВПС України отримали наказ залишатися на базах. Фото- й відео-матеріали свідчать, що противник розгорнув у цьому районі зенітно-ракетний комплекс "Бук-М1". Для ефективного використання цього комплексу потрібні, як мінімум, пускова установка, машина керування вогнем та машина з радаром для виявлення повітряних цілей. Це до 20 чоловік кваліфікованих спеціалістів, які мають постійну практику застосування цього комплексу. Про наявність "Буків" у складі ППО неодноразово заявляли чимало лідерів терористів у "ЛНР" й "ДНР".

Стало очевидно, що противник використовує ефективну систему ППО, і боротьба з нею потребує зміни тактики. Тому в зоні АТО 17 липня українська авіація не літала. Це підтверджується доповіддю командуючого Повітряними силами України Верховному Головнокомандувачу ввечері 17 липня. Малайзійський лайнер був збитий на території, що не контролюється українськими силами. Найближчий підрозділ армії перебуває за 50 кілометрів від місця падіння літака. Жодних засобів ППО в цьому районі Україна не має. 

Лайнер, на борту якого знаходилося 298 осіб, летів із західного напрямку, тобто з боку центральних регіонів України. Його вів дніпропетровський центр керування повітряним рухом "Украероруху", і борт узяв на супровід ростовський диспетчерський центр, якому його мали передати через кілька хвилин. Але о 16.20 борт MH17 "провалився з ешелону" — раптово впав униз. Жодних сигналів про допомогу, жодної спроби спланерувати. "Боїнг-777" загинув, розвалившись у повітрі. Подивившись на місце, і українські, і російські диспетчери обмінялися думками й вирішили, що літак збито. 

О 16.40 полковник ГРУ РФ Ігор Безлер доповів по телефону своєму кураторові в Москві полковникові Василю Гераніну, що російські "козаки" знищили цивільний літак.

Тоді ж першою на місце падіння літака прибула знімальна група російського телеканалу "Лайфньюс", яка здійснює інформаційне висвітлення та підтримку всіх бойових сутичок терористів. Судячи зі швидкості прибуття, точності визначення місця падіння літака, а також закадрового спілкування співробітників, вони сподівалися тут знайти український літак Ан-26 або Іл-76.

О 17.00 новини "Лайфньюс" повідомили про знищення "ополченцями" українського Ан-26. А сайт терористів "Русвесна" заявив, що, можливо, був збитий український штурмовик, який випускав ракети. Таку інформацію миттю передрукували всі російські ЗМІ, включно з основними інформаційними агентствами. 

Офіційні представники адміністрації президента США вже заявили, що причиною загибелі лайнера став пуск ракети "земля—повітря" зенітно-ракетного комплексу. І що цей ЗРК не належить українським силам. 

Президент Росії Путін відразу поклав усю відповідальність за катастрофу на Україну. "Народний губернатор" "ДНР" Губарєв в інтерв'ю офіційним російським ЗМІ впевнено заявив, що лайнер був збитий українськими силами в Дніпропетровській області і пролетів до місця падіння 200–300 кілометрів. 

Ватажок терористів Стрєлков-Гіркін припустив інсценування і провокацію української влади — оскільки трупи пасажирів, на його думку, "несвіжі".

Зате МВС України показало кадри переміщення пускової установки "Бук" на трейлері з міста Сніжне — на пілонах з чотирьох ракет залишилося тільки дві.

Керівництво України всю вину за катастрофу покладає на Росію і особисто на президента Путіна.

Версії

1. "Боїнг" збили ЗРК "Бук", який було переправлено в район Сніжного з Росії з російським екіпажем. У складі комплексу — не менше ніж три бойові машини для пошуку цілей і керування вогнем; необхідна кваліфікована обслуга, яка має практику застосування комплексу, — не менш як 20 фахівців.

2. Це був ЗРК "Бук", захоплений в українських збройних сил. Офіційна влада спростовує можливість захоплення комплексу. Терористи стверджували, що нібито один такий комплекс був ними захоплений і відремонтований. Однак крім фотографій пускової установки інших свідчень цього не було. Сама по собі ПУ забезпечити прицільну стрільбу не може. Фахівців із застосування комплексу в Україні не надто багато, і жодного офіцера ППО в складі терористів ніколи помічено не було. Тобто російський слід знову очевидний.

3. Фатальний постріл зробив ЗРК С-300 ППО Російської федерації, який здійснював прикриття угруповання терористів із прикордонного району і здійснив пуск ракети з території РФ на віддаленні від "Боїнга" на дальність 80 кілометрів. 

Які наслідки?

Наслідки для тієї сторони, яка буде визнана винною в знищенні лайнера, можуть бути критичними. Єдиної практики реагування світового співтовариства на такі катастрофи немає. Все залежить від конкретної ситуації, від аргументів сторін, від політичного клімату та громадської думки. Найбільш коректною аналогією в цьому випадку є загибель "Боїнга-747" над шотландським Локербі. Полковник Каддафі і полковник Путін мали багато в чому однаковий життєвий і політичний досвід та однакові амбіції. У результаті трирічного розслідування катастрофи було незаперечно доведено винуватість лівійських спецслужб в організації диверсії. Каддафі прирік Лівію на найжорстокіші міжнародні санкції, підтримані ООН, політичний крах, а через багато років полковника наздогнала й особиста відплата. Лівія виплатила тільки пряму компенсацію збитку жертвам у розмірі близько 3 мільярдів доларів.

Першочергові
запитання

Право

Хто, з правового погляду, та в якому обсязі несе відповідальність за катастрофу? Чи є провина України в тому, що не був закритий повітряний коридор над зоною бойових дій? Ні, тому що міжнародні повітряні коридори працюють по всій планеті, тому що ніякі партизани й диверсанти не мають у розпорядженні бойової техніки та обслуги для ураження висотних лайнерів. За кожним потужним ЗРК стоїть держава, і відповідальність цієї держави можна встановити.

Росія вже зараз акцентує увагу, що Україна відповідає за хаос у Донбасі і неспроможність контролювати ситуацію. Тому першочергове завдання нашої влади — показати причетність російського командування до планування, підготовки терористів. І в Локербі, і в розслідуванні інциденту зі знищенням над Сахаліном лайнера корейських авіаліній ключове значення мав доказ керування та командування тими, хто знищив літаки, з боку державних структур. Нам не можна дозволити Росії розділити відповідальність на обидві сторони конфлікту. Винуватість Кремля має бути однозначною і незаперечною. Саме з метою приховання доказів Кремль вимагає вивчення уламків літака на території Росії. Це категорично неприйнятно. Будь-яке розслідування, де Росія отримує будь-які права й повноваження, для України абсолютно неприпустиме.

Політика

Чи зможе горе зупинити війну? Головною проблемою може стати спроба Путіна використати трагічний інцидент для прикриття подальшої ескалації війни. Не можна допустити перетворення нашого повітряного простору на закриту для польотів зону. Це буде саме той ефект, який, замість викриття терористів, зіграє їм на руку. Необхідні доказові ініціативи української сторони, які чітко показували б на відповідальність сторони російської. Необхідний осуд Росії в Україні — органами української юстиції, з кваліфікацією цього злочину як терористичного акту. Необхідно реально розірвати дипломатичні відносини й інші види зв'язків, що є логічним і неминучим кроком у випадку визнання РФ країною — організатором міжнародного тероризму. 

Економіка

Так, українському бізнесу буде нелегко — але по-іншому виграти в глобальній війні з Путіним не можна. Не обійдеться й без жертв, які наші хлопці на фронті приносять щодня, щоб зупинити агресію.

Росія почала активно лобіювати в міжнародному співтоваристві ідею відмови від використання українського повітряного простору для польотів цивільної авіації. Таким чином Україна нестиме й додаткові фінансові втрати. Економічний бойкот у випадку інциденту над Сахаліном дуже ефективно впливав на країну, винну у знищенні літака. На два тижні на міжнародних авіалініях було припинено діяльність радянського "Аерофлоту". 

 

P.S. Сухі рядки. Жорсткі факти. Колючі висновки. А дівчисько із затишним чудиком біля ілюмінатора малайзійського "Боїнга" більше вже не усміхнеться.

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
65 коментарів
 • Panikovski 24 июля, 10:12 Установление совково-гэбистского, как и в России (впрочем, совково-гэбистского для основной массы роснаселения, сам пуйло и его приближенные живут, во всяком случае в материальном, да и в информационном плане, вполне себе по капиталистически - ТВпурга не для них, им то доподлинно известно чего стоят большинство росТВрассказок, а для рядового рособывателя) режима пуйло в Крыму простимулировало достаточно типичные в данной системе ценностей поведенченские рефлексы крымчан: http://espreso.tv/news/2014/07/24/krym_okhopyla_epidemiya_donosiv Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Flutter 24 июля, 09:49 Яна Петруніна 23. 07. 2014 23:58 УП: «Юрик, вот мне кажется и ты и Вася и Юрик, а раньше был Тарасиком. Ну чисто сам с собою веду беседу и перевыполняю план. Жизнь таки довела. Линяй отсюдова. Если бы не ватные посты, я бы не отписывалась. Мне вот это надо? Вишни перезрели, яблоки падают, пляж опять таки. Так нет, все надо было испортить. Война, люди гибнут, Васи и Юры крысячничают. Может вам вишен не хватает? Чего вы к нам лезете?» - RESPECT!!! Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Panikovski 24 июля, 09:22 У того, что происходит сейчас на востоке У. нет простого объяснения. Было бы большим огрублением сводить это, как я, к примеру, регулярно слышу из речей Парубия, только к деятельности росдиверсантов и росподдержке боевиков. Несомненно, если бы не последняя, силовой этап украинской смуты уже завершился бы. Но есть и две другие не менее важные ее составляющие. Первая, - нищета и бесправие большинства населения данного региона, кот. порождает у людей чувство протеста, желание изменить существующий порядок вещей. Вторая же, как на мой взгляд совершенно верно сформулировал известный российский политолог А. Пионтковский ( кстати всем рекомендую прочесть полный вариант этой публикации: http://www.svoboda.org/content/article/25461423.html), заключается в "НЕСПОСОБНОСТИ населения мятежных областей ВНЯТНО АРТИКУЛИРОВАТЬ НИ ПРИЧИН СВОЕГО "ОТЧАЯНИЯ", НИ ЦЕЛЕЙ СВОЕГО "ПРОТЕСТА". Попробуйте добиться у сторонников сепаров на Востоке сколько-нибудь связного объяснения упомянутых моментов, - Ничего кроме полной невнятицы вперемежку с пропагандистскими штампами, вживленными в их сознание ростелеканалами, не услышите. Именно первый (прямое росвмешательство, чего нет в подобных масштабах в других регионах Украины) и третий факторы (неспособность сформулировать из-за чего такая задница, и что делать для ее преодоления, - на западе и в центре страны хотя бы в общих чертах понимание этого присутствует ), и есть те наиболее принципиальные отличия (что касается второго из названных обстоятельств - нищеты и бесправия, то они имели место, особенно в годы правления борова, в Украине повсеместно), которые и привели к тому, что мы сейчас видим на Донбассе.
  Panikovski 24 июля, 09:34
  П.С. Хотя, не только. Забыл упомянуть о еще одном обстоятельстве, - неприглядной роли, которую сыграли в дестабилизации Донбасса небезизвестный для всех нас олигарх (с его подручными вроде коли-челси), ну и конечно же симоненковцы - неизменная пятая колонна стерха в Украине.
  Відповісти Цитувати
 • Panikovski 24 июля, 09:17 У того, что происходит сейчас на востоке У. нет простого объяснения. Было бы большим огрублением сводить это, как я, к примеру, регулярно слышу из речей Парубия, только к деятельности росдиверсантов и росподдержке боевиков. Несомненно, если бы не последняя, силовой этап украинской смуты уже завершился бы. Но есть и две другие не менее важные ее составляющие. Первая, - нищета и бесправие большинства населения данного региона, кот. порождает у людей чувство протеста, желание изменить существующий порядок вещей. Вторая же, как на мой взгляд совершенно верно сформулировал известный российский политолог А. Пионтковский ( кстати всем рекомендую прочесть полный вариант этой публикации: http://www.svoboda.org/content/article/25461423.html), заключается в "НЕСПОСОБНОСТИ населения мятежных областей ВНЯТНО АРТИКУЛИРОВАТЬ НИ ПРИЧИН СВОЕГО "ОТЧАЯНИЯ", НИ ЦЕЛЕЙ СВОЕГО "ПРОТЕСТА". Попробуйте добиться у сторонников сепаров на Востоке сколько-нибудь связного объяснения упомянутых моментов, - Ничего кроме полной невнятицы вперемежку с пропагандистскими штампами, вживленными в их сознание ростелеканалами, не услышите. Именно первый (прямое росвмешательство, чего нет в подобных масштабах в других регионах Украины) и третий факторы (неспособность сформулировать из-за чего такая задница, и что делать для ее преодоления, - на западе и в центре страны хотя бы в общих чертах понимание этого присутствует ), и есть те наиболее принципиальные отличия (что касается второго из названных обстоятельств - нищеты и бесправия, то они имели место, особенно в годы правления борова, в Украине повсеместно), которые и привели к тому, что мы сейчас видим на Донбассе. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Flutter 24 июля, 08:57
  lesya Вчера, 22:19 У меня есть ответ, но Вы меня еще в чем-то обвините. Но, хочу заметить, что до данных событий прошло 23+ года. 23 года не 2, и не 3.
  «…до данных событий прошло 23+ года. 23 года не 2, и не 3» - у 1991 році по озброєнню Україна була на другому місці у Європі: саме для РОЗВАЛУ!!! такої могутності, Росії знадобилися оті «23+ года». ДУМАЙТЕ та АНАЛІЗУЙТЕ!!!
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Flutter 24 июля, 08:49
  lesya Вчера, 22:17 Для того, что Вы пишете, их должны были организовать.И дать оружие. Потому что обычный человек не имеет оружия, и кто-то должен работать. А я действительно пацифистка, и считаю, что можно было все по-другому делать, но ранее, а не когда клюнул жаренный петух. И нечего обвинять шахтеров, обвиняйте тех, кто ими командовал.
  «Для того, что Вы пишете, их должны были организовать» - сильні фізично, витривалі ЧОЛОВІКИ!!! самі організовуються та добувають зброю. Сьогодні ВОНИ!!! «придивляються та вчаться в думках» ЯК МОЖНА ЗАРОБИТИ!!! по-за шахт. Чому я «гоню негатив»: ВОНИ!!! своєю СТОРОННІСТЮ!!! демонструють українцям свою потенційну ЗАГРОЗУ!!! Україні.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Flutter 24 июля, 08:30 «Главной проблемой может стать попытка Путина использовать трагический инцидент для прикрытия дальнейшей эскалации войны» - Путін В.В. – «фанатичний» захисник усього російського («РУССКОГО МИРА!!!»), але свою дочку відповідно НЕ ВИХОВАВ!!!: Інозе́мець - boyfriend + Нідерланди. Мені закинуть, що я – БЕЗТАКТНИЙ!!!, але чуму Росія ПЛЮНДРУЄ!!! Україну? Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Flutter 23 июля, 12:01 ВИСОКИЙ ЗАРОБІТОК!!! за будь-яких обставин – це СЕНС!!! життя. Коли на Євро Майданах в Україні полилася кров – ВОНИ РУБАЛИ ВУГІЛЛЯ!!!; коли «зелені чоловічки Росії» захоплювали Крим - ВОНИ РУБАЛИ ВУГІЛЛЯ!!!; коли ВІЙНА і СТРАЖДАННЯ!!! прийшли в Донбас - ВОНИ продовжують РУБАТИ ВУГІЛЛЯ!!!; коли ж Росія знищить усю наземну інфраструктуру шахт Донбасу – ВОНИ припинять РУБАТИ ВУГІЛЛЯ!!!, візьмуть до рук зброю і заради ВИСОКОГО ЗАРОБІТКУ!!! почнуть вбивати синів України.
  lesya 23 июля, 14:31
  Flutter, Вы пишете, в данном случае не совсем правду. Шахтеры одни из первых возмущались тем, что творится в государстве и в экономике, и приезжали несколько раз в Киев. Виновные были наказаны - т.е. шахтеры, поэтому они более не ездят. А работа у них на вес золота, поэтому они работают. И не надо перекручивать,если Вы не знаете. Жизнь у них тяжелая и никаких особенных больших заработков, а хоронили у них и до войны почти постоянно. Все это результат разрушенной олигархической экономики. За перестройку этой экономики на Майдане и стояли. Однако, обоз и ныне там. Ничего не изменилось. То, что предлагает Яценюк, надо было делать, когда он пришел, однако...
  Flutter 23 июля, 18:16
  «И не надо перекручивать,если Вы не знаете» - шахтарі, як і металурги (разом - сотні тисяч) - сильні фізично, витривалі ЧОЛОВІКИ!!!, котрі своїм рішучим НІ!!! присікли б «на корню» агресію проросійських терористів-сепаратистів проти України. Але ВОНИ!!! цього НЕ ЗРОБИЛИ!!!. Я не питаю Вас ЧОМУ???, бо відповідь Вами вже надана: «А работа у них на вес золота, поэтому они работают». ВОНИ РУБАЮТЬ ГРОШІ!!!. Ваш «пацифізм» виглядає ПІДОЗРІЛО!!!.
  lesya 23 июля, 22:17
  Для того, что Вы пишете, их должны были организовать.И дать оружие. Потому что обычный человек не имеет оружия, и кто-то должен работать. А я действительно пацифистка, и считаю, что можно было все по-другому делать, но ранее, а не когда клюнул жаренный петух. И нечего обвинять шахтеров, обвиняйте тех, кто ими командовал.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Gostyr 23 июля, 10:28 Випадково промайнула думка навіщо путіну була ця трагедія. Щоб не допустити інтеграцію України в ЄС. Допоможе звинувати Україну і усе: плакала наша інтеграція на віки вічні. Не дарма 4 доби "хімічили" з чорними скриньками. А путін добився того, чого добивався майже з 10 років. Без допомоги ЄС і міжнародного товариства Україні не вийти з цієї жахливої економічної ситуаціїї. Тому вимушено буде просити допомоги у ТС. Ось така кривава комбінація для досягнення усіх своїх мрій. І не потрібно витрачати 15 млрд на Януковича. А це доводить добре розроблену і сплановану операцію путіним, яку довести тяжко. Правда ціль вибрано випадково, з усіх можливих.
  lesya 23 июля, 14:37
  Я уже 10 лет пытаюсь выяснить, что у нас в экономике делается , чтобы жить становилось лучше? Ответ - ничего. Прочитайте - ЧТО У НАС В УКРАИНЕ ДЕЛАЮТ ДЛЯ УЛУЧШЕНИЯ И РАЗВИТИЯ ЭКОНОМИКИ?Ни Запад,ни США, ни Россия. Что делают в Украине? Вот в чем вопрос. Пока не будет ответа - ничего не будет , и всегда Путин или кто другой будет виноват, только не местные правители и олигархи, которые экономику довели до такого состояния.
  Flutter 23 июля, 19:37
  «…и всегда Путин или кто другой будет виноват, только не местные правители и олигархи, которые экономику довели до такого состояния» - ПОВТОРНО!!! пофантазуємо: якби Україна межувала ВИКЛЮЧНО!!! з країнами, які за стандарт приймають цивілізоване життя в Європі, тоді б того чим Ви переймаєтесь - в Україні ОДНОЗНАЧНО!!! не було б: Європа ПОВАЖАЄ!!! свої Закони. Головна причина УСІХ!!! економічних бід України – історично-патологічна ненависть Росії до усього українського. Сьогодні усі, хто заперечує цей ФАКТ!!! – лицеміри.
  lesya 23 июля, 22:19
  У меня есть ответ, но Вы меня еще в чем-то обвините. Но, хочу заметить, что до данных событий прошло 23+ года. 23 года не 2, и не 3.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • lesya 22 июля, 21:44 Всех жаль, кто погиб. Украина создала свои авгиевы конюшни, и никто не выгребал. А, когда затронули - тут и пошло... Только соединяя и консолидируя общество, удастся пойти вперед. Только соединяя и создавая общество, консолидировать и действовать в интересах всех и каждого.
  lesya 22 июля, 23:31
  И еще, прочитала, что Президент Порошенко сказал, что сегодня играет значение и каждое сказанное слово. Давайте такие взвешенные слова будем писать, которые дают надежду, поддерживают один другого и консолидируют Нацию.
  Flutter 23 июля, 19:40
  слова, слова, слова ..... и ТОЛЬКО!!!
  lesya 23 июля, 22:20
  Вначале было СЛОВО.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 27.12
EUR 29.45