Замок на міжкімнатні двері

Валентина Самар 5 червня 2015, 21:45
Крым

Читайте також

У Верховну Раду внесено законопроект, сам процес проходження якого може стати, з одного боку, лакмусовим папірцем рішучості президента й коаліціантів у боротьбі з корупцією на окупованих територіях, з іншого — виміром впливовості тих, хто на війні заробляє.  

Це в одній площині. В іншій же — законопроект (принаймні у тому вигляді, в якому він є на момент написання матеріалу) практично не залишає люфту для відтермінування прийняття принципового рішення щодо вибору політики стосовно окупованих територій та їх жителів. 

На запитання, яке ми неодноразово ставили політикам, — "ми воюємо чи торгуємо?", маючи на увазі окупаційну владу в Криму й на Донбасі, проект дає чітку відповідь: повна блокада товарів, жорсткий режим пересування людей.

Законопроект 2004а передбачає внесення змін до закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", прийнятого невдовзі після анексії АР Крим і Севастополя. Тепер же пропонується поширити його дію й на непідконтрольні Україні райони та населені пункти Донецької і Луганської областей. 

Тобто те, на чому впродовж багатьох місяців наполягали активісти, експерти й окремі політики, тим самим вимагаючи законодавчо визначити статус частини Донбасу як окупованої території. З усіма відповідними обмеженнями, рівень жорсткості яких різнився і, безперечно, стане дискусійним моментом під час проходження цього законопроекту. 

Проект у своїй назві передбачає "посилення контролю за переміщенням осіб і вантажів (товарів) через тимчасово окуповану територію України". 

Насправді йдеться про повне припинення поставок вантажів (товарів) на окуповані території і звідти, за винятком гуманітарної допомоги виключно під контролем спеціально делегованих представників ОБСЄ чи з участю Міжнародного комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Пересування людей також пропонується жорстко обмежити і впровадити систему спецперепусток: в'їзд на окуповані території і виїзд із них громадян України, іноземців та осіб без громадянства "допускаються тільки за спеціальним дозволом через контрольні пункти в'їзду-виїзду в порядку, визначеному Кабінетом міністрів України". І до цих "блокадних" заходів є багато запитань у правозахисників, думку яких ми наведемо нижче. 

Однак нормою, що викличе головну протидію прийняттю проекту, буде інша — про скасування закону про вільну економічну зону "Крим", завдяки якому всі українські олігархи та бізнеси різної величини й прозорості могли продовжувати свою прибуткову діяльність на окупованому півострові, не платячи податків в українські бюджети, але поповнюючи скарбницю анексованого Криму та Севастополя і рятуючи їх від товарної кризи.

Про обсяги поставок у Крим вантажів, звільнених законом про ВЕЗ від податків та мит, DT.UA повідомляло неодноразово. Нагадаю, що тільки за перші п'ять місяців чинності закону у Крим було поставлено товарів (переважно продуктів харчування) на більш ніж 500 млн дол. І це — за офіційними даними Державної фіскальної служби. Обсяги ж неврахованого, контрабанди, у тому числі — і тіньового транзиту з України куди завгодно через чорну діру окупованого Криму, за підрахунками експертів, не менші, ніж легальні поставки, а номенклатура товарів значно багатша від зафіксованої у звітах ДФС. Побори з українського боку "кордону" ведуться практично відкрито, — соцмережі сповнені "прайсів", обурень та порад. Із грудня 2014 р. Україна припинила залізничне й автобусне сполучення з Кримом, та аж ніяк не обмежила поставки туди товарів. Несправедливість такої преференції для торгівлі з окупованими територіями на тлі обмеження прав насамперед лояльних до України кримчан (тих, які живуть на материку, але відвідують Крим, і навпаки), що б'є і по очах, і по серцю, можна було побачити в безлічі телесюжетів: довга, часом на 10—15 кілометрів низка хур і ланцюжок пішоходів, які долають пішки прохід між двома КПП. І ось тепер дисбаланс пропонується усунути. Досить радикально, а тому спірно.

"Я більше не можу бачити фотографій у Фейсбуці з непростроченим "Чернігівським" на полицях кримських супермаркетів", — каже ініціатор законопроекту Ігор Лапін. У співавторах — ще 13 народних депутатів із трьох фракцій коаліції — "Народного фронту", Блоку Петра Порошенка та Радикальної партії О.Ляшка. З очевидною перевагою нардепів від НФ. Але головна особливість авторського колективу в іншому — всі входять у міжфракційне об'єднання "Самооборона Майдану", включно з його головою Андрієм Парубієм. (До речі, на сайті ВР серед авторів замість Юрія Тимошенка помилково значиться Юлія Тимошенко). Тому, попри присутність серед авторів членів президентської фракції, питання прохідності проекту викликає цілком закономірне запитання: чи має він підтримку президента, фракції блоку його імені та коаліції в цілому? Ні Ігор Лапін, ні Сергій Висоцький, яким це питання адресувалося, прямої відповіді не дають, але посилаються на публічні заяви як самого Петра Порошенка, так і лідера фракції БПП Юрія Луценка про необхідність ресурсної блокади окупованих територій. 

"Мета, яку ставить перед собою цей проект і яка має бути об'єднавчою, — припинення схем корупції під час війни та створення прозорих і надійних режимів пропуску людей на "кордонах" з окупованими територіями Криму й Донбасу. Або ми з ними воюємо, або торгуємо. Тому так звана ВЕЗ "Крим" має бути ліквідована, поставки товарів — повністю припинені. Ми зараз удосконалюємо проект і в плані впровадження енергетичної блокади, оскільки, я неодноразово про це заявляв, контракт на поставки в Крим електроенергії — корупційний, і поставляти її армії окупанта неприпустимо", — каже Ігор Лапін.

За його словами, на початку наступного тижня редакцію законопроекту буде оновлено (регламент це дозволяє), і його автори готові зустрічатися з правозахисниками та експертами, які допоможуть удосконалити проект.

Вносимо свою лепту. Хоча текст законопроекту став доступний тільки в четвер увечері, ряд експертів надали DT.UA свої рекомендації й зауваження. 

Ольга Скрипник, співголова Кримської місії з прав людини, вважає, що очевидний плюс у проекті є тільки в частині скасування закону про ВЕЗ, який, крім корупції, породив також і дискримінацію громадян України за територіальною ознакою, — кримчани стали нерезидентами.

"Перша проблема — в'їзд у Крим буде тільки за спецперепустками. Ми бачимо, які проблеми з перепустками в Луганську та Донецьку області, такий самий режим пропонується впровадити і для Криму, що ще більше розірве зв'язки з півостровом і призведе до корупції", — вважає правозахисниця, яка також не бачить механізму реалізації норми про поставку в Крим гуманітарних вантажів під егідою міжнародних організацій.

"Як туди потрапить місія ОБСЄ? Через схвалення РФ, отже — визнання Криму частиною РФ? Тоді тим більше Росія вантажів туди не пустить, оскільки для неї немає окупованої території, тому й гуманітарна допомога не потрібна. Отже, взагалі ніякі товари туди не завозитимуться. Це норма про повну блокаду. А повною блокадою Україна порушить норми міжнародного гуманітарного права", — каже Ольга Скрипник.

Адвокат Сергій Заєць, експерт ГО "Регіональний центр прав людини", взагалі вважає, що юридичне урівнювання Криму і Донбасу видається невиправданим. "Я не беруся коментувати пропускний режим у зоні АТО, однак у Криму, на щастя, немає збройного протистояння, тому впровадження пропускного режиму може призвести до порушення статті 2 Протоколу №4 до Європейської конвенції, оскільки видається непропорційним обмеженням".

Аргументи такі: впровадження пропускного режиму передбачає широку дискрецію державних органів і означає, що неминучі відмови у праві на в'їзд на півострів або виїзд звідти. Закон про окуповані території забороняє залишати Крим через інші пункти пропуску, крім тих, які діють у Херсонській області, і "відмовники" виявляться заручниками. "Воєнні дії можуть частково виправдати такі обмеження в зоні АТО. Тим часом важко уявити собі причини, які можуть виправдати безстрокове "ув'язнення" громадян України на Кримському півострові. Понад те, обмеження свободи пересування може призвести й до інших, не менш істотних порушень, наприклад права власності, неможливості вчасно подати заяву про прийняття спадщини, до порушення сімейних зв'язків, права на поважання особистого життя, порушення права на доступ до суду (навіть оскаржити відмову в наданні пропуску буде складно). Список можна продовжувати", — каже експерт, побоюючись, що в результаті Україна остаточно втратить контроль над ситуацією в Криму, а її громадяни будуть позбавлені навіть того слабкого захисту, який поки що залишається можливим.

Юрій Смілянський, експерт Фонду "Майдан закордонних справ" категорично не погоджується з лінійністю застосування вимог до дотримання всіх прав стосовно жителів окупованих Криму та Донбасу. Вони були обмежені в цих правах з моменту окупації, а повне відновлення і дотримання можливе тільки після визволення окупованих територій. 

"Впровадження пропускного режиму і блокада поставок товарів — це не закручування кришки на банці, а посадка на неї крана — механізму регулювання входу й виходу. У тому числі ресурсів в обмін на дотримання прав людини на окупованій території. І, перш ніж говорити про можливі обмеження прав, ми мусимо чесно відповісти на запитання: що первинне — територіальна цілісність держави, її безпека і можливість відбити збройну агресію чи права окремих груп жителів, які опинилися в окупації? Беручи при цьому до уваги, що реальних важелів впливу на окупанта, з погляду захисту прав людини, немає", — вважає Юрій Смілянський.

Примітно, що в експертів немає розбіжностей у частині необхідності скасування закону про ВЕЗ "Крим". Є тільки різні варіанти збереження корисних норм, які в ньому все-таки містяться. Зокрема тих, що стосуються виведення бізнесу та евакуації громадян з окупованої території, звільнення платежів з іпотеки, сплати податків і т.п. Просто скасовувати чинний закон і встановлювати час Кабмінові на підготовку нового (а заодно й для лобістів схем) експерти не радять, — краще відразу норми, які регулюють економічні відносини з Кримом та непідконтрольним Донбасом, внести в закон про окуповані території або ж пакетом приймати відповідний спеціальний закон. 

Тим часом несподівано у п'ятницю в тему втрутився прем'єр Арсеній Яценюк. Безвідносно до проекту, зареєстрованого у ВР з подачі переважно його однопартійців, прем'єр (відповідаючи на запитання Єгора Соболєва про корупцію на блокпостах на Донбасі) повідомив, що незабаром Кабмін подасть законопроект, який допоможе навести порядок із пропускною системою.

"Ми провели дві наради з цього питання. У парламент ми внесемо законопроект, який передбачає наведення порядку на так званій лінії розмежування. Це будуть, з одного боку, жорсткі, з іншого — прозорі методи контролю на лінії розмежування", — сказав Яценюк, зазначивши, що раніше приймалися два рішення: одне — щодо пропускного режиму на лінії розмежування, друге — щодо АР Крим. "Коли будуть рішення, я поінформую парламент, яка позиція уряду", — підбив риску Арсеній Петрович. Чи означає це, що скоро ми побачимо ще один проект "замку на кордоні"? 

Насамкінець дві життєві історії. Упродовж кількох десятиліть в'їзд у радянський, а потім і український Севастополь, закрите місто — військово-морську базу, був за спецперепустками. Терпіли? І війни не було...

Днями генерал-губернатор Луганщини Геннадій Москаль "відрубав" "ЛНР" поставки води — після чергового пошкодження обстрілами ЛЕП, що позбавило електроенергії майже десяток населених пунктів. "Проти нас почали комунальну війну, і в мене не залишається іншого виходу, як повністю перекрити подачу води на окуповану територію. Водопостачання буде відновлено тільки після того, як у Станиці Луганській з'явиться світло з гарантіями його стабільної подачі", — поставив сепаратистів перед вибором Москаль. 

Незаконно? А справедливо?

Звісно, ми хочемо, щоб було і те й інше — щоб закони були справедливі. Але в умовах війни формула проста: або вони нас, або ми їх. Наш випадок ускладнений "доданими силами". Я не про відпускників Путіна — тут усе зрозуміло. Я про групи мирного населення спеціального призначення, які стоять у нас позаду, а в них — виставлені попереду. У спину нам постійно стріляє корупція, а живим щитом ворог виставляє громадян України — ми ж мусимо дотримуватися їхніх прав. До честі українського Криму, тих кримчан, які не зломилися під загрозою репресій, вимоги введення економічної блокади як інструмента подорожчання для Росії кримської авантюри, як механізму захисту прав громадян України звучали впродовж усього року окупації і з кожним днем тільки посилюються. "Ти там передай президентові. Всі наші генератори вже купили, свердловини пробили, город посадили. Відрубуйте все!" — я це чую в кожній розмові з моїм Кримом. 

Передаю...

 
Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
16 коментарів
 • SIM1 8 июня, 23:40 Проанализируйте сначала, что могут отрубить Украине днр-лнр. Например, Мариуполь. А уж Россия и подавно - в ответ на геноцид (в кавычках или нет - как хотите). Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Flutter 8 июня, 14:09 «Втім, після всього, що сталося з грудня 2013, правовий нігілізм мене не дивує...» - це пише особа, яка своїми коментарями «намагається допомогти» українцям розібратися в ситуації, що виникла на Донбасі; яка НЕ ЗНАЄ!!! (не хоче знати) історії: правовий нігілізм в Україні розпочався в 2010 році, після обрання Януковича В.Ф. Президентом України; якій викривляти факти «так приємо», що вона втрачає свою «проплачену» обережність. Такі дії просто СМІШНІ!!!: де Ваша «витончена гібридність»? Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • kfmn 8 июня, 10:48 Конституція України, стаття 33: "Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну". А ви тут спецперепустки якісь вигадуєте. Втім, після всього, що сталося з грудня 2013, правовий нігілізм мене не дивує... Відповісти Цитувати
 • Miroslav 8 июня, 00:39 Эта статья лишена ярких красок фантазии. Безальтернативная необходимость этой блокады описана в черно-белых тонах. Мне интересно, это жизнь в современном Крыму так повлияла на мировозрение этого журналиста или она была мрачной дамой?)))__ Я не понимаю, как так получается, что нет альтернативы этой блокаде. А если подумать? А если представить себе, что Украина является лучшим в мире правовым государством? Додумались бы в таком государстве ввести блокаду против своих граждан, волей "братского народа" оказавшихся на им же оккупированной территории? Мне кажется, что в таком государстве поступили бы просто - по Конституции. Я уверен, что в Конституции лучшего в мире государства записано: "Права и свободы граждан не могут быть ограничены". Ни о какой такой блокаде в лучшем в мире правовом государстве даже бы не думали. Права и свободы граждан в таком государстве незыблемы. Защита этих прав и свобод является смыслом существования такого лучшего в мире правового государства.
  Miroslav 8 июня, 01:12
  Так как бы поступили в Украине со своими гражданами оккупированного Крыма, если бы Украина была лучшим в мире правовым государством? Очевидно, что по Закону. _ По Закону до оккупации Крыма "братским народом" электричество и вода поставлялись с материковой Украины гражданам Украины. Из-за этой оккупации права граждан Украины на эти воду и электричество были ограничены оккупантами: теперь оккупанты, а не граждане Украины получают эти воду и электричество. В этой ситуации такая Украины восстановила бы права своих граждан в Крыму на эти свет и воду. Она бы отпускала эти свет и воду только гражданам Украины, как и было это раньше по Закону. Такая Украина думала бы, как дополнить Закон в соответствии с этой ситуацией оккупации, чтобы, например, любой татарин с паспортом гражданина Украины мог покупать эти воду и электричество у своего государства Украина. И делать с этим товаром все, что посчитает нужным: хочет - продает не-гражданам Украины и оккупантам, а хочет - не продает. Это по Закону.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Yury Molodyko 7 июня, 18:07 А если тогда Россия отключит нам газ, перестанет поставлять нефть, электроєнергию, уголь, лес и все другое, что мы получаем из России? Что тогда? Ну хоть немного думать надо, когда пишешь подобное Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • cat5cat@outlook.com 7 июня, 10:04 Rolling - пропагандистская машина работает. не начнут "любить Россию" как Вы выражаетесь- наоборот- обозлятся, в местных новостях вектор ненависти сориентируют в нужную сторону, что бы Вы не сомневались! Там и так такие "перлы" в новостях присутствуют, а после блокады- будет только хуже. И почему, кстати, до сих пор не закрыта граница в РФ в Харьковской области( например)? Если все чиновники говорят об агрессии России? Чем Крым заслужил особого расположения?
  Rolling 7 июня, 10:37
  Россия поставляет в Донбасс боеприпасы, гсм, "добровольцев", пропаганду. Следствие - гибнут граждане Украины. Мы - поставляем газ, электричество, продовольствие в Крым, чем весьма облегчаем жизнь военной машине и экономике России. Где логика? Мы воюем или шашечки?
  cat5cat@outlook.com 7 июня, 11:59
  Тогда,по Вашей логике, нужно прекратить закупку газа, энергосистемы разъединить и т.п.Зачем ограничиваться одним Крымом-то? Выезд украинцев в Россию полностью запретить тоже? И не важно, сколько это будет стоить Украине, правда?Миллиард баксов туда, миллиард сюда- от Украины не убудет! Или - пока это лично Вас не коснулось? Больше читайте здесь: http://gazeta.zn.ua/internal/zamok-na-mezhkomnatnuyu-dver-_.html
  cat5cat@outlook.com 7 июня, 12:06
  Тогда,по Вашей логике, нужно прекратить закупку газа, энергосистемы разъединить и т.п.Зачем ограничиваться одним Крымом-то? Выезд украинцев в Россию полностью запретить тоже? И не важно, сколько это будет стоить Украине, правда?Миллиард баксов туда, миллиард сюда- от Украины не убудет! Или - пока это лично Вас не коснулось?
  cvoloch1954 12 июня, 12:33
  Не ,зема .Вы не воюете ,а регулярно " огребаете " по полной схеме . А в промежутках - по всему миру с протянутой рукой )))))
  Відповісти Цитувати
 • cat5cat@outlook.com 7 июня, 09:59 Не совсем понятно- зачем вводить пропускную систему в Крым для украинцев. Паспорта гражданина недостаточно? Что-бы окончательно ограничить возможность украинцев ездить к родственникам и друзьям? И типа невозможно будет до Крыма добраться?- легко, только дороже. Киев- Москва - поезд, из Москвы- самолетом. Обратно- так-же. Но это для украинца- нарушение закона. Т.е. что-бы мне проведать родителей- нужно стать нарушителем закона? sco-dra - не обольщайтесь. При нынешних условиях не вернут. Вы вели бизнес 10 лет, а я там родился и вел бизнес с 2005 по 2014 с Крымом. Что Украиной сделано за год в направлении возврата Крыма за прошедший год? ( не будем говорить о том, что Украиной было сделано зимой 2014 - когда в Киеве делили портфели и никто из тех кто при власти не понес до сих пор ответственность за то, что произошло в Крыму) А сейчас хотят ввести прямой запрет на посещение Крыма гражданами- что, взяток на границе уже не хватает? А то как это- фуры платят, а граждане нагло проходят так? Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Rolling 7 июня, 09:31 Я вообще не понимаю, почему до сих пор не введена полная блокада! Ни капли воды, газа, электричества, продовольствия! Транспорт - закрыть наглухо! И мы увидим, как через месяц, крымчане начнут "любить" Россию!
  kfmn 8 июня, 11:00
  Помстимось гадам, навчимо Батьківщину любити, га? А нічого, що в результаті такої блокади навіть ті кримчани, які були за Україну, "неньку" зненавидять? При цьому ненависті до Росії таким способом не викличете, тільки дасте аргумент для пропаганди: Україна вас гнобить і душить, Росія захищає.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Ігор Сидоренко 6 июня, 13:16 Я за товарную блокаду хотя бы для того, чтобы наши товары не использовались оккупационной армией. Но я не понимаю, зачем нужно ограничивать перемещения людей с украинским паспортом. Мы же, наоборот, должны их защищать. Пусть все увидят, что мы это делаем. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • sco-dra 6 июня, 09:14 Вчера Андрей Клименко, руководитель проекта "Майдан Закордонних Справ та Главный редактор у BlackSeaNews", написал, что наша власть реагирует с задержкой в 1 год. И это есть правда. Как бы лично мне было не больно, но я поддерживаю полную блокаду. Я строил свой бизнес с Крымом долгих 10 лет. И вот в прошлом году все оборвалось. Как то удавалось в обход законов и запретов делать отгрузки, но было понятие, что это не правильно. Сейчас мы не работает, все разрушилось. Пришло понимание, что необходимо находить новые ниши. А Россию, именно Россию, необходимо наказать за аннексию Крыма и войну в Донбассе путем перекладывания на нее обязательств по содержанию этих территорий. Только полная блокада, никаких перемещений через административные границы. Делать это нужно немедленно. Чем быстрее начнет, тем быстрее сами вернут. Это война. А на войне все средства хороши. Відповісти Цитувати
Реклама
Останні новини
USD 26.59
EUR 28.96