Звіряча мишача метушня

Поділитися
Звіряча мишача метушня
Cьогодні в Одесі сформувалися чотири центри впливу, представлені регіоналами, які воюють один із одним: Костусєвим, Матвійчуком, Ківаловим, Трухановим. Що ж матиме Одеса в результаті цих воєн?

Відтоді як Олексій Костусєв ледь не втратив крісло мера Одеси, минуло більше року. Весь цей час інформаційний простір періодично підігрівався чутками про його можливу відставку, особливо до і після парламентських виборів. Адже всі пам'ятали слова президента країни про те, що за результатами волевиявлення він вирішуватиме, кому кермувати далі. Однак незважаючи на електоральні втрати в Одесі, партія влади не стала вдаватися до каральних кадрових рейдів. Наляканий відставкою Костусєв засвоїв урок, і став іще згідливішим і цілком залежним від центру. Навіщо ж улаштовувати перевибори, результат яких непередбачуваний, тоді як із чинного мера можна сукати мотузки?

Смиренний і слабкий мер сьогодні влаштовує всіх: президента, губернатора, тих, хто робить великий бізнес на комунальних ресурсах, і тих, хто мітить у крісло градоначальника. Всім зрозуміло, що мерська кар'єра Костусєва цілком у руках президента країни. Хто знає, як карти ляжуть? А тому претенденти на одеську булаву, вони ж народні обранці, потихеньку розгойдують одеську шаланду, прагнучи посилити свій вплив у місті.

Єдина, кого не влаштовує безпорадний і залежний мер, то це сама Одеса, де місцеве самоврядування фактично розтоптане. Однак ті, хто з високих трибун говорить сьогодні про його реформування, розмежування повноважень, найменше хочуть бачити Одесу сильним, самостійним і самодостатнім містом. Швидше, нахиленим. Уся одеська навколополітична тусовка говорить про всесильного і всевидющого Івана Івановича, "смотрящого" Єнакіївського, перед яким тушується не тільки міський голова.

Днями Київ надіслав мерові Одеси нового заступника - генерал-майора міліції Марію Стоцьку. В Одесі вона - особа досить відома. У 2005 р. очолювала обласне управління ДАІ, потім була в радниках міністра МВС і його представником в обласному управлінні міліції. Останнє місце її роботи - МЗС України, де вона очолювала фінансово-господарське управління, щоправда, як в. о. А до цього працювала в РНБО при Раїсі Богатирьовій. Сьогодні Стоцька знову буде якоюсь мірою її підлеглою. За словами мера, якого приголомшило це призначення, Стоцька відповідатиме за охорону здоров'я, освіту і науку. На сесії у вівторок її кандидатуру затвердили без зайвих запитань.

Хто пролобіював її призначення - достоту невідомо, однак фігура Івана Івановича спливла відразу. Дивне призначення. Станься це рік тому, коли Костусєв очікував рішення щодо своєї подальшої долі, а Одеса - "козачка" з Києва, сумнівів би не було, що прибув приставлений до мера "смотрящий". Але чому зараз? Зважаючи на те, що у партії влади нічого важливішого за вибори немає, можна припустити, що поява Стоцької якось пов'язана з майбутньою президентською кампанією. Або якоюсь іншою. Але ж не охорону здоров'я і науку генерал-майор приїхала піднімати! Втім, не виключено, що формат її обов'язків може змінитися. Адже чинний заступник мера з гуманітарних питань Олена Павлова теж залишається - при культурі і туризмі. Щоправда, чи надовго? Місцева влада чомусь, забула, як обіцяла Києву не роздувати чиновницький апарат.

Такого роду кадрові рокіровки - це не єдина особливість місцевого самоврядування при мері Костусєві. Одеса бачила й гірші приклади. Але, щоб обласна адміністрація, засукавши рукава, вирішувала поточні комунальні завдання міста, таке пригадати важко.

З початку року разом зі своїми підлеглими губернатор області Едуард Матвійчук узявся наводити порядок у під'їздах і підворіттях Одеси. Він організовує міські сходки і розповідає одеситам про те, що облдержадміністрація за чотири роки має намір перетворити їхні мікрорайони на оази: двори, майданчики, міжквартальні проїзди, дороги, доріжки, тротуари - усе буде облагороджено. Скарбниця на ці цілі виділить 300 млн грн. Половину цієї суми - цього року. Все це робиться в рамках обласної програми розвитку Одеси, затвердженої облрадою.

Забутому селу, де сьогодні ні проїхати, ні пройти, таке й не снилося. Так губернатор рухає по Одесі свій "Народний бюджет". Мовляв, усі казали, що це передвиборний проект, але вони помилялися: "Вибори минули, а ми продовжуємо рухатися наміченим курсом". Лукавить губернатор. Курс сьогодні у всіх один - майбутні мерські і президентські вибори. Інакше навіщо лізти зі своїм статутом у чужий город? Сьогодні команда губернатора виглядає компетентнішою за мерську, але це не привід займатися латанням одеських дір за наявності обласних ям.

Розважливий Матвійчук, який заходився завойовувати серця одеситів, хоче вбити двох зайців одним пострілом. У губернатора є шанси стати одним з головних претендентів на мерське крісло, якщо, звісно, буде така воля згори. Тому свій шлях на Думську він бетонує заздалегідь. І заодно готує ґрунт для обслуговування майбутніх президентських перегонів.

Змінювати Одесу на краще взявся і народний депутат Сергій Ківалов, який теж має мерські амбіції. Він очолив створене в січні у стінах Верховної Ради міжфракційне депутатське об'єднання "Одеса" і отримав інструмент для лобіювання не тільки міських, а й своїх проектів.

За даними прес-служби Ківалова, в об'єднання влилися: Давид Жванія, Нестор Шуфрич, Вадим Колесніченко, Антон Дорохов, Федір Негой, Віталій Чугунніков, Юрій Крук, Іван Фурсін, Антон Кіссе, Світлана Фабрикант, Геннадій Труханов, Едуард Гурвіц, Володимир Куренной та Олександр Дубовой.

Місцева влада давно мріяла мати в парламенті сильне одеське лобі. І воно нарешті з'явилося. Але все сталося не так, як хотілося, скажімо, губернатору, чиї стежки-доріжки не перетинаються з Ківаловим, який підім'яв під себе, за висловом колег із парламенту, одеську групу. Тому створення об'єднання далося нелегко. До групи не ввійшло кілька депутатів від Одеси. Зокрема, Сергій Гриневецький, Леонід Клімов, Сергій Фаєрмарк, Олександр Пресман, Ігор Марков, Віталій Барвіненко. Правда, у кожного були на те свої резони.

У цілому, завдяки Ківалову, об'єднання швидко перетворилося на зброю проти місцевої влади. Перша прес-конференція в Одесі, яку дали Ківалов та його зами Труханов і Фабрикант, зчинила галас через жорстку критику, що прозвучала на адресу місцевої влади. "Якщо вони не можуть вирішити насущних проблем міста, то навіщо така влада?", - заявив Ківалов. Перепало не тільки мерові, а й губернатору. Проте якщо Матвійчук змовчав, то Костусєв у боргу не залишився. Перепалка вилилася у взаємні обвинувачення. Мер, який почав вести свою сторінку у Фейсбуці, недвозначно дав зрозуміти, що це розплата за його жорстку позицію щодо схилів, за його боротьбу проти компанії, котра має намір їх забудувати. Ківалов не оминув увагою кинутий у його город камінь і обіцяв розповісти, хто насправді стоїть за компанією. Але замість імені видав нову порцію критики на адресу міської влади. Цієї середи відбулося засідання депутатського об'єднання "Одеса", на якому Ківалов знову говорив про свавілля та цинізм батьків міста. Цього разу - про недавнє скидання в море в районі пляжу Аркадія понад 20 тонн неочищених стічних вод і про інші біди, які мучать одеситів.

Одеса заражена вірусом дострокових виборів. Костусєв назвав депутатське об'єднання "Одеса" групою кандидатів у мери й дав зрозуміти, що вони ділять шкуру невбитого ведмедя. "До виборів ще два з половиною роки", - нагадав їм мер.

Слід зазначити, що Костусєв останнім часом наростив м'язи шляхом низки кадрових перестановок і теж намагається вести свою гру, відвойовуючи життєвий простір у своїх опонентів. До речі, сплеск ківаловського гніву збігся в часі зі звільненням його протеже, депутата міськради Світлани Осауленко з посади директора ЖКС "Фонтанський". Для виборчої кампанії це дуже цінна посада.

Розправити крила допоміг Костусєву й перехід у парламент Труханова, який, будучи лідером фракції ПР у міськраді, держав регіоналів у міцній руці і крутив мером як циган сонцем.Але, незважаючи втрату колишнього впливу, Труханов продовжує вести свою гру. І сьогодні з усіх майбутніх претендентів на посаду градоначальника він демонструє найпредметнішу активність. Правда, Труханов входить в орбіту бізнес-структур, котрі перебувають далеко за межами України й жодним чином не впливають на тутешні політичні процеси. Це не їхня сфера інтересів. У цій ситуації без серйозної підтримки Києва важко зберегти вплив в одеському політикумі. Що вже казати про шанси на перемогу! Його ж несподіване входження до об'єднання "Одеса" і тандем із Ківаловим, хоча й був названий стратегічним альянсом, - є ситуативним. На даному етапі - це "Союз проти". Не більше.

Отже, сьогодні в Одесі сформувалися чотири центри впливу, представлені регіоналами, які воюють один із одним: Костусєвим, Матвійчуком, Ківаловим, Трухановим. Народний депутат Едуард Гурвіц, який може бути п'ятим претендентом на кабінет на Думській, наразі жодної активності не виявляє. Після того, коли стало зрозуміло, що перевибори мера найближчим часом не передбачаються, він зник із одеського інформаційного простору.

Що ж матиме Одеса в результаті цих воєн? Зміцнілий Костусєв, який сьогодні з високо піднятою головою відповідає: "Не дочекаєтеся", насправді залишився, як і був, "господарником". Костусєв може сьогодні взяти в руку кувалду й демонстративно вибити скло в міському кіоску, встановленому в незаконному місці, що він недавно й зробив при включених телевізійних камерах. Але проблему МАФів цим не вирішити.

Костусєв може зібрати ветеранів, веліти їм вдягнути кітелі з нагородами, посадити перед очі суддів, що він зробив під час розгляду питання, пов'язаного з гучним проектом компанії, яка мала намір забудувати частину одеських схилів. Потім поставити ветеранів на "броньовик" і на їхньому тлі заявляти, що не допустить знищення схилів. Але цим проблему узбережжя теж не вирішити.

Костусєв може знову й знову обіцяти вільний доступ на пляжі міста, що він і зробив днями. Але убогих недобудів, які стоять при самому урізі води, цими запевненнями не знести. Не відновити мерськими освідченнями в любові до Одеси, що красуються на міських білбордах, розкопаних Дерибасівської та Грецької площ, не знести курятників на будівлях Приморського бульвару. І багато-багато іншого. Хоча для цього грошей зі скарбниці не потрібно. А потрібна залізна воля й сильна рука. У Костусєва цього набору немає.

Проте в нього є одне істотне досягнення - він перестав дратувати Київ. Хоча яким він був, таким він і лишився: "народним мером", як називають його підконтрольні ЗМІ. У зв'язку з цим годиться розповісти свіжий анекдот про його спадщину. Костусєв свого часу оформив на свого водія "Мерседес". Так чиновник не хотів "світити" своє майно. Але водій помер, заповівши перед смертю "Мерседес" Костусєву. І це факт відомий - отримання спадку зафіксоване в його декларації. Далі - чи то казка, чи то бувальщина, але сталося непередбачене. Родичі покійного оскаржили договір дарування, і суд наклав арешт на авто мера. Костусєв вирішив сховати його в Придністров'ї. Але гарний "Мерседес" устиг домчати лише до молдавського кордону, де й був затриманий.

Здається, ще кілька таких, але дурніших історій - на стіл президентові, і хто знає, як відреагує Віктор Федорович, якого одного разу поведінка мера мільйонного міста довела до гніву, і це ледве не коштувало Костусєву крісла на Думській.

В Одеси є сьогодні міський голова, але немає... обличчя. Тому що в Одеси не може бути такого блазенського вигляду. Хіба один раз на рік - першого квітня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі