Європа проти тероризму

Поділитися
Після терактів у Парижі, які сталися в ніч з 13 на 14 листопада, Європа на кілька днів заціпеніла. А потім європейські країни почали оговтуватися, обирати методи і способи боротьби з тероризмом. Кожен розумів - загроза спільна. І напад на Францію - це удар по всій Європі, по всьому Заходу. Джихадизм оголосив війну всім жителям Європи.

Після терактів у Парижі, які сталися в ніч з 13 на 14 листопада, Європа на кілька днів заціпеніла. А потім європейські країни почали оговтуватися, обирати методи і способи боротьби з тероризмом. Кожен розумів - загроза спільна. І напад на Францію - це удар по всій Європі, по всьому Заходу. Джихадизм оголосив війну всім жителям Європи.

У багатьох країнах світу підвищено заходи безпеки, спецслужби працюють у посиленому режимі, політики вимагають нових повноважень для боротьби з тероризмом, громадяни відмовилися від масових ходів, зібрань, свят, вечірок. "Ісламська держава", яка взяла на себе відповідальність за теракти в Парижі, під час яких загинуло 130 людей, обіцяє Заходу нові напади.

Франція

Національні збори Франції 19 листопада схвалили законопроект продовження в країні режиму надзвичайного стану до трьох місяців. Це означає, що істотно розширено коло повноважень поліції: без санкції суду допускаються обшуки приватних приміщень, запроваджується домашній арешт для підозрюваних у тероризмі, дозволяється позбавляти французького громадянства за причетність до терористичних організацій.

Президент Франції навіть пішов на зближення з Росією для посилення авіаударів по ІД. Запропонував радикальні правові реформи, щоб полегшити висилку з країни нелегальних мігрантів. Єлисейський палац вважає, що існуючі закони "встромляють палиці" в колеса боротьби з тероризмом, а конституція повинна відображати потреби сьогодення. Олланда критикують як праві (за надмірну жорстокість), так і ліві (за повноваження силовикам).

Франція і США посилять боротьбу з "Ісламською державою" за допомогою повітряних ударів, а також підтримуватимуть усіх, хто воює з ісламістами Сирії та Іраку, заявив президент Франції Франсуа Олланд під час візиту до США у вівторок 24 листопада. Разом з тим Франція не проводитиме наземних операцій у Сирії. А в себе в країні розгорне широкий фронт протидії тероризму. Президент США Барак Обама порадив європейським країнам поліпшити обмін розвідувальними даними та обмінюватися даними авіапасажирів. У США вже давно існує система єдиної бази даних пасажирів усіх внутрішніх авіаліній. У Європі такої поки що немає. До речі, прем'єр Великобританії Девід Кемерон повідомив, що вони з Франсуа Олландом уже домовилися активізувати обмін даними про авіарейси.

Бельгія

Антитерористична операція на кілька днів паралізувала столицю Бельгії Брюссель. Вулиці міста й передмістя патрулювали військові. Від суботи не працювало метро, до середи були закриті школи й університети, скасовано всі масові заходи. Жителі міста слухняно залишалися вдома і не підходили до вікон, як про те просила поліція. Однак значимого результату спецоперація не принесла. Поліція шукала терористів, які могли влаштувати в Брюсселі теракти. Було багато затриманих, яких через суд відпустили, а головного терориста Салаха Абдеслама так і не виявили. Спецслужби вважають, що він спробує повернутися до Сирії, тому кордони Бельгії ретельно контролюються.

На засіданні ради нацбезпеки Бельгії в неділю 22 листопада ухвалено рішення залишити ступінь терористичної загрози для Брюсселя на максимальному рівні - четвертому, для решти країни - на третьому. Наступного понеділка рівень загрози знову переглянуть. Так пообіцяв прем'єр-міністр Бельгії Шарль Мішель і, користуючись нагодою, подякував громадянам країни за "спокій і розуміння".

Спецоперація проводилася в Моленбеку - районі Брюсселя, що його багато хто називає "лігвом ісламістів". Це бідне мультинаціональне передмістя столиці, де поліції важко діяти, оскільки там надзвичайно сильна тіньова економіка, свої звичаї, свої дрібні й великі злочини. Правоохоронні органи припускають, що паризькі атаки готувалися саме в Моленбеку, де жив принаймні один з учасників.

Німеччина

Цими днями в Німеччині розпочинаються різдвяні ярмарки. Лише тиждень минув після терактів у Парижі. І жителі, і влада розуміють, що терористична загроза існує і в Німеччині. Саме в цей час, оскільки різдвяні ярмарки (як символ християнської віри) можуть стати мішенню ісламістського терору. Однак влада вирішила не скасовувати захід, який став уже традиційним, а лише посилити поліцейське патрулювання. За даними організаторів, відвідувачі ярмарків витрачають щороку близько 1,8 млрд євро, і для багатьох власників т.зв. різдвяних будиночків, а простіше - торгових яток, цей бізнес - важливе джерело прибутку за весь рік.

Правоохоронці посилюють заходи безпеки. Особливо на французько-німецькому кордоні - в аеропортах, на вокзалах, автомобільних трасах. Навіть у столиці з'явилися патрульні човни на річці Шпрее, а в урядовому кварталі Берліна посилено озброєний патруль. Однак німецькі офіційні заяви не містять повідомлень про будь-які суперзаходи і свідчать про те, що "рівень небезпеки для Німеччини після терактів у Парижі не став вищим, ніж був до них". Міністр юстиції ФРН Гайко Маас наголосив, що за "потенційними порушниками" з ісламістського середовища вестимуть посилене спостереження, а Німеччина, якщо й буде мішенню терористів, то "абстрактною".

Проте за п'ять днів після подій у Парижі реальні теракти таки загрожували Німеччині. 17 листопада в Ганновері мав відбутися футбольний матч між командами Німеччини і Нідерландів, на якому планували бути присутніми канцлер Ангела Меркель і міністри федерального уряду. Причому матч мав стати демонстрацією спротиву тероризму. Проте гру скасували перед самим її початком, оскільки надійшла інформація про загрозу. Відвідувачів попросили залишити стадіон, але вибухівки не знайшли.

Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, який, до речі, у день терактів був на стадіоні у Парижі і разом із президентом Франції дивився футбольний матч, заявив, що навіть після паризьких атак позиція офіційного Берліна не змінилася: курдам в Іраку й надалі поставлятимуть зброю, але військової участі ФРН у Сирії не буде.

Та німці не були б нацією порядку, якби легкодухо поставилися до терористичної загрози. Німеччина, на відміну від Франції, не посилюватиме законів, але має намір підсилити заходи захисту населення. Останні опитування показали, що 91% респондентів згоден із посиленням заходів безпеки. Відтак штат поліції буде збільшено на 4 тис. осіб, сили безпеки підсилять свій кадровий склад, терміново поліпшать озброєння поліції, а також в окремих федеральних землях створюють спеціальні ударні групи за прикладом спецпідрозділу федеральної поліції для боротьби з тероризмом.

Велика Британія

За словами британського прем'єра Девіда Кемерона, його країна розуміє, що атак, подібних паризьким, може зазнати й Велика Британія, адже владі відомо, що джихадисти в Сирії тренують добровольців для відправлення до Великої Британії. Тому у відповідь на загрозу тероризму буде істотно збільшено фінансування служб безпеки - контррозвідки МІ-5, зовнішньої розвідки МІ-6, а також Центру урядового зв'язку, який здійснює радіоелектронну розвідку і забезпечує захист інформації уряду й армії. Усього штат цих відомств збільшиться на 1900 осіб.

За даними журналістів і політиків, ІД може здійснити кібератаки на важливі об'єкти Великої Британії - оборонні, соціальні, авіа. За інформацією газети Daily Mail, на цей час британська поліція та спецслужби розслідують 600 справ, пов'язаних із терористичною активністю. Як очікується, протягом п'яти років фінансування спецслужб для боротьби з кібератаками зросте удвічі і становитиме 1,9 млрд фунтів.

Упродовж п'яти років удвічі збільшать витрати на забезпечення авіаційної безпеки. Також Велика Британія збирається прискорити процес придбання нових палубних бойових літаків для двох споруджуваних авіаносців. Раніше уряд Кемерона збирався закупити лише вісім американських винищувачів-бомбардувальників F-35 і розмістити їх на авіаносцях "Королева Єлизавета" та "Принц Вельський", які саме будуються. Але рішення змінилося, і до 2023 р. придбають 24 літаки F-35, які базуватимуться на двох нових авіаносцях.

Франція і Велика Британія посилять авіаудари по позиціях екстремістського угруповання "Ісламська держава" в Сирії та Іраку. Такого спільного рішення дійшли лідери двох країн - президент Франсуа Олланд і прем'єр Девід Кемерон після переговорів у Парижі 23 листопада.

Однак, як слушно зауважив оглядач німецької Deutsche Welle Бернд Рігерт, "не слід плекати ілюзій щодо знищення "Ісламської держави". Терористів, які вже живуть серед нас, не вийде позбутися за допомогою бомбардувань Сирії".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі