Дівчинка, дівчина, жінка...

Поділитися
Дівчинка, дівчина, жінка...
Про те, що означають тепер поняття "дівчинка, дівчина, жінка", чи збігається фізіологія з психологією, що таке доросла зріла жінка й жіноча успішність

Тепер 40-літня жінка виглядає й почувається зовсім інакше, ніж її однолітка - "жінка з авоськами" недавнього радянського часу. Та й замість 13-літньої дівчинки з косичками і в піонерському галстуку ми часто бачимо вже дівчину, а то й юну жінку, за традиційними оцінками. 26-28-річні дедалі частіше замислюються, чи готові вони вже мати дітей (і чи хочуть цього взагалі), чи спочатку потрібно зробити кар'єру.

Слово "жінка" стало певним зневажливим соціальним ярликом. Його дедалі частіше замінює "дівчина". Всі хочуть здаватися молодшими, а отже більш затребуваними, успішними. Крім того, дорослість передбачає відповідальність.

Про те, що означають тепер поняття "дівчинка, дівчина, жінка", чи збігається фізіологія з психологією, що таке доросла зріла жінка й жіноча успішність, розмірковували два психологи - жінка і чоловік. Звідси й різниця в підходах...

Галина Пілягіна, лікар-психіатр, психотерапевт:

- Є різниця між біологією, психологією та соціальними умовами, в яких біологія і психологія (індивідуальна зокрема) проявляються. Входження у дітородний вік - це дійсно біологічний перехід від дівчини до жінки. Але межа тут дуже тонка. Оскільки насправді смисл полягає не тільки в тому, щоб народити дитину, а й щоб виростити її.

Винахід антибіотиків та інсуліну в ХХ ст. різко і якісно збільшив тривалість життя людини й, відповідно, можливість народжувати та виховувати дітей. Соціальні чинники - глобалізація та інформатизація суспільства - різко подовжили факт специфічного переходу від дитинства до дорослості й фактично зняли більш-менш чіткий і зрозумілий механізм ініціації між дівчинкою, дівчиною та жінкою. До речі, поняття "дівчина" у біології в принципі немає. Ти або можеш народжувати й виховувати дітей - і ти жінка, або ще не можеш - і ти дівчинка.

Із середини XIX ст. жінки почали відвойовувати свої права. Тоді й відбувся цей крен переходу, який стосується не тільки жінок, а й чоловіків. Тепер у 16-17 років хлопець або дівчина навіть не думають про те, що можуть працювати, в них немає відчуття самостійності. Період навчання та соціальної ініціації (раніше властивий тільки чоловікам) значно зріс. Перехід від дівчинки до жінки перестав асоціюватися з біологічними характеристиками й відсунувся в часі. Початок сексуального, заміжнього життя й навіть народження дітей сьогодні не означають, що біологічна жінка є такою психологічно.

Крім того, біологічно існує певна ілюзія привабливості маленьких. Гра в дівчинку - одна з форм спокусливої поведінки жінки, біологічне завдання якої - створити пару й народити потомство. Але це вже не просто гра. Тепер і в 10, 20, 35 років жінка часто залишається таким собі унісекс-підлітком - маленькою худенькою дівчиною. Намагаючись відповідати цьому привабливому образу, вона часто кодує себе на психогенну безплідність. Дорослі успішні жінки, які перебувають у шлюбі або мають постійного партнера, не хочуть народжувати. Хоча це основна біологічна функція - вирости самій і виростити життєздатне потомство, довівши його до дітородного віку.

Успішність жінки можна умовно поділити на біологічну, психологічну й соціальну. Біологія - це дружина і мати. Для зрілої особистості принципово важливо вміти підтримувати тривале партнерство в різних варіантах.

Психологічна успішність - це індивідуальні особливості, що залежать від претензій, мотивацій, намірів жінки тощо. Чудово, коли жінка реалізує себе соціально і професійно.

Складність полягає в тому, чого від жінки хоче соціум. Гадаю, в української популяції є підсвідомий і усвідомлений запити. На відміну від російського, структура нашого суспільства - прихований матріархат, більш адаптивна стратегія, з погляду етносу, оскільки забезпечує виживання. Цей прихований запит на провідну роль жінки (більш терплячої, адаптивної й витривалої в умовах, які різко й швидко змінюються), хоча важкі 1990-ті й закінчилися, усе ще залишається. І доросла успішна жінка знову бере на себе чоловічі функції.

А усвідомлений запит - це "знай своє місце" в найрізноманітніших сенсах: спокушай, будь гарною іграшкою, виконуй найтяжчу роботу, сиди вдома або, навпаки, йди працювати. "Знай своє місце" пропонує не макро-, а мікросоціум тих обставин, у яких опиняється жінка. І він дуже різний.

Зріла успішна жінка знає й любить свій вік, не боїться і не приховує його, розуміючи його можливості та обмеження. Вона не замикається на чомусь одному, зокрема тільки на біологічних потребах. Доросла успішна зріла людина здатна втримувати кілька значимих життєвих фокусів і вміти перемикатися з одного на інший: із професійного - на сімейний, із сімейного - на особистий. Уміти при цьому адекватно жертвувати, розставляти й за потреби змінювати пріоритети, бути гнучкою у вирішенні завдань, які пред'являє життя.

Олег Покальчук, соціальний психолог:

- Класифікація "дівчинка, дівчина, жінка" - досить умовна і справді пов'язана зі здатністю до дітонародження. Якщо суспільство потребує дітонародження, воно вигадує різні пояснення, релігійні аспекти, що стимулюють його. Або навпаки - табу. Якщо ми говоримо про соціальну поведінку, то це визначається насамперед економікою та можливостями самореалізації.

Сучасне українське суспільство дітонародження не потребує. Англосаксонська цивілізація загалом обмежує себе в цьому різними шляхами. 1950-ті роки - початок радикальних змін у становищі жінки в англосаксонському світі. Вона пішла на роботу, з'явилися протизаплідні засоби, засоби жіночої гігієни - все те, що зробило жінку більш самостійною, незалежною, такою, що приймає рішення. Це перша складова. Друга - те, що Європа за психологією поведінки стає дедалі більше жіночою, а Схід - дедалі більше чоловічим. Ще років 100-150 тому все було навпаки.

Останні 10-15 років, зі швидким розвитком інформаційних технологій, з одного боку, відбувається відкіт у давніші часи, коли дівчатка дорослішали в 12-13 років, з іншого боку - все набуває еротичнішої форми.

"Доросла" й "зріла" - поняття різні. Дорослою часто називають жінку, яка починає старіти. Ми надаємо календарним термінам рис ввічливості й політкоректності, хоча з погляду біології та без культурних бантиків усе набагато простіше. Людина - соціальна тварина. Її розум - результат мутації, біологічного безумства. Правильне-неправильне - питання людяності й гуманізму. І все, що ми виробляємо поза біологічними циклами та поза коловоротом речовин у природі, власне кажучи, наша вигадка. У хорошому чи поганому сенсі - неважливо. Всі культурні риси поведінки вторинні відносно біологічного.

Ось народилася дівчинка. За поведінкою вона вже маленька жінка, бо облаштовує світ навколо себе. Чоловік облаштовує зовнішній світ, його біологічне завдання - збереження виду. Жіноче - продовження роду. Жіноча соціальна поведінка завжди була спрямована у бік сім'ї.

Успішна жінка... Тут є два аспекти. Перший - це та, котра вважає себе такою, відповідно до критеріїв, заданих батьками і важливим для неї оточенням. Другий - це суспільні параметри, набір рис успішності. І те, й інше - досить хисткі системи координат, бо головне в цьому - відчуття себе. Жінка почувається добре - отже, вона відбулася. Але точкою відліку однак є дітородіння як важливий елемент культурного коду і значимий маркер біологічного годинника

Жіноча успішність сьогодні - це таке ж марнославство, як і чоловіче. Коли інші вважають, що ти успішна, - це і є успішність.

Хоча буває, що все нібито є, а не тішить. Це антифеміністичний конфлікт між біологічним призначенням, якимись параметрами тіла, психіки, гормонів, - і тим, чого від тебе вимагає соціум, який пропонує моделі поведінки в ідеальних глянсових журналах. І якщо ти їм не відповідаєш, виходить, ти не успішна.

У соціальній успішності я часто бачу не те щоб травму, але ціну, яку жінки за неї платять. Якщо жінка реалізовується в соціальному вимірі, вона не буде успішна в особистому житті. Я взагалі не ліпив би слово "успішність" до жінки. Їй більше пасує слово "щастя". Вважаю, що успішна жінка - щаслива жінка. Відчуття щастя суб'єктивне. Це гармонія.

Процитую Ніцше: "Щастя чоловіка - я хочу. Щастя жінки - він хоче". Жіноча самореалізація пов'язана з чоловічим началом. Чоловік вирушає завойовувати світ, а жінка - чоловіка. Тому успішна жінка - та, котра щаслива в особистому житті. Наскільки довго це триває - інше питання. В усіх є періоди поразок і провалів.

Жінки, які весь час уявляють себе дівчатками і вважають, що це хороша конкурентна перевага, насправді роблять помилку. Спілкування з дівчинкою передбачає швидші, легші, динамічніші стосунки, які звільняють чоловіка від відповідальності. Але спілкування з жінкою дозволяє йому розкритися. Успішна жінка - та, котра підкреслює свою жіночність, не випинаючи ні дівоче, ні дитяче. Така жінка завжди сильніша за чоловіка.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі